Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lili03
7. júl 2008

Ke mně přistupovali opravdu hezky, nabídli mi, že si můžu přijít kdykoliv lehnout - na to, že tam mají spoustu lidí i s jinými problémy, tak se mi opravdu věnovali dost individuálně. Já jsem jim průkazku dala, ale nevím, jestli ji potřebovali.
Já zrovna patřím mezi ty, které to nezvládly, ale můžu vás uklidnit, že v mém okolí (a že mám těch těhulí kolem sebe dost) jsem jediná, kdo to vyzvracel, jinak to žádná nepovažovala za hrozný zážitek. A vypít se to dalo, je to prostě jen hodně sladké, ale nemá to žádný zápach. Mně se pak udělalo špatně až po půl hodině. Toho, že budete na lačno, se taky bát nemusíte, protože tohle vás zásobuje cukrem, jak kdybyste snědly několik tatranek a žaludek to opravdu zaplácne🙂

sarkal
7. júl 2008

lili03 děkuji,průkazku jim radši dám,kdybych to náhodou vyhodila nebo sebou sekla ať ví proč

mikulka
7. júl 2008

AHoj holky, po zátěžovém testiu mi zjistili cukrovku. 1. hodnota ok, 2. hodnota 10.6 (ok je do max 8.8), 3. hodnota 9 (ok je max 7.7.). K dr. jdu za víc jak 14 dní, tak nevím, co do té doby. Jak přísnou dietu mám držet? Sladké vynechám úplně, to je jasné, ale co třeba bílé pečivo, rýže, a ovoce, kolik ks za den mohu sníst?

bianca
7. júl 2008

tak babulky

tes vobec nebol tak strasny.Vypit sa to dalo uplne v pohode.Malo to citronovu prichut tak to slo,ale to cakanieeeeeeee.To bolo desne.Nakoniec my btali odber iba 2x a to pred a po 2 hodinach.Celkovy cas straveny tam bol 3 hodiny.Na vysledky si asi budem volat zajtra

sarkal
7. júl 2008

Ahoj bianca tak Ti držím palečky a už se těším až i já to budu mít zasebou!!!

helcah
7. júl 2008

Ahoj, tak taky už to mám dneska za sebou. Přesně jak píše Bianca, ten roztok není zas tak hrozný. Některým to dokonce i chutnalo. Je to jako hodně sladká citronová šťáva. Špatně nikomu nebylo, i když teda zhruba půl hodiny až hodinu po vypití mi nebylo zrovna nejlíp, ale dalo se to. A taky jsem se bála toho hladu, ale naopak jsem po tom hlad neměla a nemám ho pořádně celý den. A je to snad první den, co mě nepronásleduje chuť na sladký. Normálně nesladím ani čaj, takže ten roztok mi úplně zahnal chuť. 😀

kk28
7. júl 2008

Ahojky,
omlouvám se, že Vám sem lezu, ale jdu jen poradit.
Mě zjistili těhotenskou cukrovku před vánoci 2007. Musela jsem dojíždět co 14 dní na diabetologii a den před tím jsem si musela zkoušet 4x za den kolik mám cukrovky. Nejhorší na tom bylo to, že jsem měla hodnoty vždycky v pořádku, takže jsem si jedla co jsem chtěla.
Porod mi vyvolávali, protože jsem měla napsáno v průkazce, že mám gestační diabetes. malý i já jsme měli hodnoty v pořádku. Po šestinedělí jsem šla znovu na oGtt test. Od sestřičky na diabetologii jsem dostala papírek, že po 3 dny před testem si mám dát MALÝ kousek sladkého po obědě, ale den před testem nesmím už nic sladkého a večeři v 17 h a jen lehkou. Testy dopadly dobře.
A co z toho vyplývá, že když jsem byla těhu, tak mi nikdo neřek, že nesmím jíst sladké den před testem a proto jsem si s manžou dopřála večer v 21 h palačinky s nutelou (těhu chutě).
Takže jestli můžu radit tak nic sladkého nepapejte, a přeji dobré výsledky 🙂 .

migula
7. júl 2008

mikulka: Ahojky, můj zátěžový test byl tomu Tvému hodně podobný....5,8 - 10 - 7,9...a objednaná jsem byla také až dlouho, tak jsem začala prostě sama....vynechala sladké věci, začala jíst méně a po dvou hodinách a po tech 14ti dnech byla glykémie na lačno 4,85 a po snídani 6,3...takže v pohodě....teď jsem byla znova a hodnoty mám znova perfektní 4,9 a 5,2 po snídani. Teď už si dám i sladké, sice kousek, ale dám.A jím třeba i v devět večer (mističku jahod nebo rajče ), prostě to po tech dvou hod. dodržuju. První týden byl krutý, ale jak jsem si zvykla, tak to je fajn.A taky jsem od té doby vůbec nepřibrala. Tak nezoufej a držím pěsti.... 😉

mikulka
7. júl 2008

jééé, miguelo, to jsi mě povzbudila, díky 🙂
A prosím tě, jak je to s ovocem, kolik ovoce za den mohu? Tedy toho méně sladkého? Já totiž teď v těho nemohu skoro zeleninu, ale ovoce jo, mňam. A pečivo zase nemohu celozrnné kvůli žlučníku, ale tmavé mohu. Jaké jsi jedla pečivo, co třeba chleba, ten se může?
S tím jedením častěji, ale málo, na to si budu muset zvyknout...

migula
7. júl 2008

mikulka: Tak s ovocem je to horší, já totiž to ovoce zas tolika nemusím, u mě zas vítězí zelenina, ale jahody jím dost i melona jsem si dala ( ten den jsem koupila totiž celýho, tak mě to pěkně nakrklo 😒 ). Hlavně opatrně s hroz.vínem. Já nejsem člověk, co by všechno měřil a počítal přesně, když jsem něco chtěla sníst, mrkla jsem kolik to má sacharidů a když to mělo moc, tak jsem si dala půlku a půlku za dvě hoďky. A pečivo teda jím celozrnné a tmavé, sem tam půl krajíce chleba.........Dosti jsem se nadlábla před tím zátěžovým testem a nijak moc jsem ty tři dny jídelníčku, co mi dali, nedodržovala, myslím, že jsem si to i zavinila trochu sama. Teď, co na ten test chodí od 25let všichni, tak téměř každá druhá to má. A nezoufej, má to spoustu výhod, nebudeš tolik přibírat, nenechají Tě přenášet a do budoucna by se člověk mohl naučit pravidelně jíst ( aspoň já jsem to teda tak měla, třeba šest hodin jsem nejedla a pak jsem se pořádne nafutrovala )....a myslím, že po porodu by to bylo fajn dát ty kila, co nejdřív dolů a takhle to půjde opravdu skvěle....Tak to zkus a držím palečky.... 😉

ilci
7. júl 2008

mikulko, 3 hodnoty?
nám vzali krev ze žíly, pak jsem vypily vodu s glukozou a mohly jsme mít citron, šly jsme domů a po 2,5 hod. byl druhý odběr + moč a šlo se dom

vesi
7. júl 2008

mna nepustili ani na záchod, musela som sedieť v čakárni pre istotu keby mi prišlo zle. ináč krv pred aj po OGTT mi brali zo žily...

migula
8. júl 2008

ilci : Asi záleží jak kde to dělají, ale u nás jsou to také tři odběry na lačno a pak po hodině a po dvou a pokaždě i s močí a je pravda, že se nesmí člověk ani hnout pomalu. Musela jsem po celou dobu sedět. To neexistuje, aby jsme šly domů.

mikulka
8. júl 2008

ilci, mně brali krev na lačno, pak hodinu po vypití glukozy a pak za další hodinu. Nejdůležitější jsou ale ty hodnoty po vyvpití glukozy.
miguelo, a kolik má která potravina sacharidů jsi našla kde? Třeba na jogurtech je to napsané, ale co třeba ovoce, pečivo??? 😕

sarkal
8. júl 2008

Ahoj holky.Tak mám dnes konečně glukózový test zasebou.Nejdříve odběr ze žíly,pak mi daly vypít glukózu asi půl půllitrového hrnku takže něco kolem dvou a půl deci.Bylo to hrozně sladké a šíleně mě pálilo v krku,ale dalo se.Asi hodinu po vypití mi bylo hrozně zle a myslela jsem že to vyzvracím,ale udržela jsem to v sobě a jsem ráda,nerada bych to opakovala.Výhodou bylo,že sem mohla jít ven,takže sme se s manžou procházely před nemocnicí v parku,po hoďce sem si šla pro zkumavku na druhý odběr(na odběry sem musela do třetího patra na internu),pak zase hoďku veňku a pak třetí odběr,všechny ze žíly.Byla jsem tam cca 2,45min.Jen tam byl trochu zmatek atd.(připadalo mi,že jsem tam na to snad první i když spoustu kamarádek tam bylo předemnou),každopádně jsem šťastná,že to máme zasebou,výsledky budou zítra ráno u mého gynekologa tak jsem zvědavá a doufám,že jí mít nebudu,docela se bojím.Den před tím jsem nejedla nic sladkého a pila jen čistou vodu a k véče jen zeleninový salát.Tak se všichni koho to čeká držte a ať máte dobré výsledky!!!

migula
9. júl 2008

mikulka : Kolik má která potravina mi poslala kámoška takovou šikovnou tabulku, tak napiš mailík a já Ti ji pošlu.

xsuzzi
9. júl 2008

Ahojky🙂
Tak já se jdu jen nahlásit,ať máte zprávičky taky jak to dopadlo po porodu 😒
Byla jsem opět na glykem. testu,měla jsem přijít po šestinedělí,no a výsledek po jedné hodině po testu je vysoký.Cukrovku nemám tedy,to bych musela mít vysokou hodnotu na lačno a ta je dobrá,takže se jednalo jen a těhu cukrovku,ale.....vzhledem k té vysoké hodnotě mám držet po zbytek života racionální dietu.Místo sladkého si dát ovoce a přejít na stravu kdy budu už napořád jíst hooodně zeleniny 😢 bomba 😔 a za rok na přeměření 😔 jsem myslela,že řeknou dobrý,tak je už neuvidím do dalšího těhu a ono houby

mikulka
9. júl 2008

Teda suzi, po zybtek života???? To snad ne! A až za rok na kontrolu? Já ymslím, že se to srovná dříve. A tys měla vysokou těho cukrovku? Prosím tě, vážila sis potraviny? Mně to připadá moc moc složité. 😖

xsuzzi
9. júl 2008

Mikul:jj mám se už teď začít přeorintovávat na stravu kde bude mooc zeleniny,budu jak králík 😒 a vyhýbat sladkostem,říkala,že občas si třeba můžu dát,ale spíš místo toho ovoce 😒
Jinak kdyby to bylo v pohodě,tak bych tam začla chodit až s příštím těhu,ale já musím už za rok,budou mě už napořád asi sledovat nebo co ☹ chjo☹
Jinak já si ze začátku hlídala váhu potravin,pak už jsem to dělala od oka,jsem třeba věděla,že k sváče víc jak půl celozrnýho rohliku nesmim a k tomu už jsem mohla jen rajče třeba atd nebo že k obědu si dám mini porci brambor kupu zeleniny a plátek kuř. masa nebo rybu,takže když jsem jedla to co sem fakt mohla,což moc nebylo,tak to šlo.Jinak já neměla vysokou těhu cukrovku,pravda je,že mě na ní přišli až v 32tt a to jsme udělali jen tak test,pač se nemohlo přijít na to proč tak moc přibírám.Měla jsem na začátku těhu 60kg a v 16tt už +10 atd,takže jsme ho teda udělali no a ejhle a v 38tt už jsem zas rodila,takže naštěstí jsem neměla dlouhé trvání,ale dvakrát mi už vyhrožovali inzulínem a v den kdy jsem měla jít do dia poradny jsem už nedošla,pač sem rodila 😅 no,ale chci říct,že ten den už by mě do konce těhu inzulín dali,pač sem měla vysoký hodnoty po měření,já jim slibovala ale hory doly,abych si nemusela píchat,byla jsem z toho,že bych měla úplně v řiti 😅

xsuzzi
9. júl 2008

jo takže jsem měla teda jenom dietu jsem chtěla hlavně říct,ale takovou brutální,kdy sem mohla jen celozrnný věci,brambory,zeleninu,ani ovoce jsem nesměla,pít jenom čaje a neslazený nápoje,sýry nízkotučný a jen po ránu,salámy ne.e.No hnus to byl 😝

ilci
9. júl 2008

no koukám, že to všude dělají jinak
dietu nikomu nezávidím, musí to být humus

sarkal
10. júl 2008

Tak výsledky na cukrovku mi vyšli dobře.Takže jsem hrozně ráda.Chci Vám všem popřát také dobré výsledky a jednu radu:Nejezte den před testem nic sladkého a ani moc tučného.A poslední jídlo si dejte tak v 18hod. já si myslím,že to hraje velkou roli,že to ten cukr může trochu zvýšit.Já sem celý den pila light šťávu a jedla jen zeleninku a malý obídek.Tak Vám držím palce k dobrým výsledkům a Vy co cukrovku máte tak Vám také držím palce a smekám před Vámi,že zvládáte ty diety.

adulik16
11. júl 2008

Prosim Vas, tie, ktore ste boli v Ruzinovskej nemocnici na tomto vysetreni, mozete mi prosim poradit, kde tam najdem tu diabetologicku ambulanciu?Nejak sa v tej nemocnici neviem vyznat, dakujem.

bianca
11. júl 2008

ahojte.Tak aj my mame vysledky ok tak sa vytesujem a hned som spravila vajickovi salat 😀

lalitagopi
11. júl 2008

Adulik, ide sa normálne do nemocnice, ako su tie butiky, prejdeš cez celé prízemie až ku schodom, a o posch. nižšie napravo je aj diabetologička. ja tam tiež idem ešte.

chiwule
11. júl 2008

ahoj holky, jak jsem slíbíla, píši výsledek testu na těhu cukrovku 🙂 výsledky jsou v pořádku, ale podrobnosti se dozvím příští týden u gyn na KO. Postup byl trochu jiný, než se tu všeobecně popisovalo - ráno na lačno, vzali mi krev ze žíli, pak vypít tu sladkou šťávu (docela se to dalo přežít, jsem to do sebe naklopila raději skoro na ex 🙂) a pak hodinu čekat a pak počůrat papírek a znovu mi vzali krev ze žíli. Další hodinu už jsem čekat nemusela a šupajdila jsem domů a mohla jsem se najíst. Stejně mě to ale odrovnalo, po obědě jsem usnula jak špalek asi na 2,5hodiny 😎

Tak a jdu vás dočíst co je nového 🙂

chiwule
11. júl 2008

jen jeden tip : na www.rodina.cz je k nalezení článek o těhu cukrovce, kde přehledně popisují jakou držet dietu a jak kombinovat potraviny, napsala to jedna holčina co chodila na diabetologii k Apolináři. Zajímavé je, že se v principu nic nezakazuje, jen se říká, jak si hlídat sacharidy a v čem jich je kolik... tak na to mrkněte. Já jsem teda ráda, že to nemusím řešit 😉

bianca
11. júl 2008

chiw super 🙂 aj my sme ok

chiwule
11. júl 2008

ježiši, teprve teď jsem si to po sobě přečetla, taková hrubice! ze žíly přeci 😲

bian, to je dobře 😉

sarkal
12. júl 2008

bianca chiwule tak sme to nakonec zvládly a všichni tři máme výsledky vpořádku,to je super!!!Já sem asi tři dny před tím testem držela velmi pořísnou dietu,jedla jsem hrozně malé porce,hodně zeleniny atd. pila jsem jen light limonádu a nic sladkého ani mastného jsem nejedla.Né že by mi to uškodilo,ale bylo to hrozné a lituji těch,kteří musejí dia dietu držet,není nad to dát si prostě to na co máte chuť a nekontrolovat se i když se to samozřejmě nesmí přehánět.No je to super,že sme dopadly dobře a jinak chiwule taky jsem z toho pak byla celý den rozhozená a asi 1,5hod. sem spala hlavně mi taky nebylo dobře,ale sem ráda,že jsem to v sobě udržela a teď vím,že je to vpořádku a že v tomhle směru mě ani mimču nic nehrozí a to jsem se toho tak bála a říkala sem si,že jí určitě budu mít.Zkrátka malování čerta na zeď. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre