Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

marrei
18. apr 2011

@little84 @katkaajurko - fakt divný, že vám nic neřekli na ty výsledky, já měla po OGTT po 2 hodinách 8,4 a automaticky mám cukrovku, naštěstí bez inzulinu... u nás je max. hranice 7,8 po OGTT, a na diabetologii když si měřím doma glukometrem, tak hodinu po jídle max. 7,2... Ale Dr. mi říkala, že jsou holt v Brně přísnější, třeba Praha toleruje těch 7,8... takže všude je to jiný,

katkaajurko
18. apr 2011

@little84 ja som mala po dvoch hodinach 8,8 a tiez mi povedali-ze je to negativne..ide o to-ake normy berie lekar do uvahy..podla najnovsich to ma byt do 9...ale starsi lekari beru hranicu 7,7 - tak si vyber potom

katkaajurko
18. apr 2011

@marrei no vidis- a na svk vraj - ak si merias glukomerom tak to doma po dvoch hodinach nema byt vyssie ako 6,6

katkaajurko
18. apr 2011

@kukujka dokonca som koli tomu - svojmu gynekologovi pisala mail cez vikend- ci si je na stopercent isty-ze nemam tehu cukrovku a napisal ze NEMAM... on to ma na zodpovednosti-takze ja mu verim

marrei
18. apr 2011

@katkaajurko - to je možný, ale já měřím hodinu po jídle, né 2...

katkaajurko
18. apr 2011

Inak - ked uz clovek chce byt dosledny - tak aj podla starych noriem - sa hladina od 7,7 - 11 NEMA nazyvat tehotenska cukrovka-lebo to este cukrovka nie je a ani sa to nedajboze nema riesit inzulinom - ale len upravou stravy! lebo ak zacne vraj zena brat inzulin-nieco to urobi s telom - a bude ho musiet brat aj po tehotenstve - toto povedala diabetologicka kamoske.... ono je to totiz len inzulinova rezistencia-a nie cukrovka.

katkaajurko
18. apr 2011

@marrei aha-tak tu kazu zmerat dve hodiny po jedle . inac ja som mala hodinu po jedle nizku hodnotu - aj na lacno - iba tu tretiu "hranicnu" a pytala som sa aj kamosa-porodnika v cechach a aj on tvrdi-ze je to v poriadku-ze keby boli dve hodnoty vyssie-vtedy to treba riesit.

little84
18. apr 2011

@katkaajurko dakujem za odpoved,tak teda verim sestricke a ze je to v norme este..ale pre istotu budem jest menej sladkeho,aj ked mne teraz velmi chuti vsetko sladke..a comu by som sa mala este vyhybat,nevies nahodou?

little84
18. apr 2011

@marrei tak dufam ze to bude u nas v poriadku,,ale je to zaujimave,ze vsade sa beru ine hodnoty...a kebyze som z ineho mesta,alebo chodim k inemu lekarovi,tak mam cukrovku..a takto nemam 😒

katkaajurko
18. apr 2011

@little84 no aj ja verim lekarovi-ved nic ine mi nezostava ... aj mne velmi chuti sladke-ale tak od piatku ho nejem 😒 a bojujem s tym - ale sem tam si hodlam dat nieco - a nastudovala som si tuto stranku - a podla toho sa plus minus snazim riadit - pre istotu . odporucila mi ju kamoska-ktorej ju odporucila diabetologicka-ze obsahuje kvalitne info...

http://www.tehotenskacukrovka.cz/

little84
18. apr 2011

@katkaajurko ved to,nic ine nam nezostava..neviem si predstavit,ze by som nejedla sladke vobec,to by som asi tazko vydrzala.. 😒 ale urcite to obmedzim..a dakujem za stranku,prestudujem si ju tiez..
rozmyslam,ze skocim este za svojim lekarom,pre istotu,poradit sa..tebe budu test opakovat?

katkaajurko
18. apr 2011

@little84 nebudu...

cottoncandy
18. apr 2011

Ahojte,
tak ja som dnes po kontrole v diabetologickej ambulancii v miernom šoku... včera som robila sedem odberov (10 min pred R,O, V a 90 minút po R, O, V plus o 22 večer) do tých mini ampuliek, čo som vám spomínala, dnes som to ráno zaniesla lekárke plus mi ešte zobrali krv zo žily a výsledky sú prekvapivo veľmi nízke - ani jedna hodnota sa mi nevyšplhala nad 5, či pred alebo po jedle, väčšinou sa mi to držalo v priemere na 4,5, pred raňajkami a večerou to dokonca kleslo na cca 3,3 ...a objavili sa mi aj ketóny v moči na dve pluská... čo si myslíte o tých výsledkoch? Znamená to, že jem málo alebo? ...moja lekárka mi k tomu nepovedala nič negatívne, vraj sú to fantastické výsledky a len tak ďalej...pravdupovediac, mne sa tie výsledky nejako pozitívne nezdajú, skôr mi z toho vychádza, že asi jem príliš málo a nie je to pre dieťa dobre (hladná sa necítim, jem každé dve až tri hodiny, mám pocit, že tak akurát, žiadne miniporcie)
tu je môj včerajší jedálniček:
R: dva plátky knäckebrotu s maslom, šunkou, 6 hrubých plátkov uhorky
D: biely jogurt, 2 veľké mesiačiky pomela, 4 kúsky gazdovského syra (pripomína fetu)
O: pečené kuracie stehno, 4 zemiaky, polovica červenej papriky, 8 plátkov uhorky
Ol: dva plátky knäckebrotu s maslom, veľký hrnček kakaa (nesladené)
V1: dva plátky knäckebrotu, maslo, šunka, 4 redkvičky, vajce, 5 kúskov gazdovského syra
V2: kaleráb
pred spaním po 22 hod. som vypila ešte asi dva deci polotučného mlieka

Nedalo mi to a trochu som sondovala, čím by to mohlo byť, že tie výsledky sú také nízke a v poradi dr, Moravcovej som našla, že takýto odber krvi do ampuliek s tým, že sa skladujú v chladničke a odovzdajú až na druhý deň, môže byť trochu skreslený a cukor z nich výjde nižší než v skutočnosti je...

luczinek
19. apr 2011

@katkaajurko já mám taky 8,8,volala mi dneska kvůli toho sestra od gynekologa a že mám zítra naklusat za doktorem.Na cukrovce jsem byla před nějakým časem,výsledky ke gynekologovi do ordinace vůbec nedorazily,takže jsem si volala přímo do laborky,a tam mi nějaká kráva tvrdila,že to je negativní.No a včera na UTZ ve 29+0 že prcek odpovídá 32+1 a má kolem 2 kil-takže macek-určitě kvůli té cukrovce...Navíc mám po jednom císaři,takže druhý se mi určitě taky nevyhne ☹

katkaajurko
19. apr 2011

@cottoncandy mne sa to zda dost nizke a na tehotnu zas moc chudobna strava na sachyridy

@luczinek no ja si od vcera meriam glukomerom doma a ani raz ani po sladkom som nemala nad normu... hodnoty okolo 4,3 alebo 3,7 a po slaadkom jedle 5,9 co je stale v norme-co potvrdzuje nazor mojho lekara - ze jedina hodnota 8,8 NEZNAMENA CUKROVKU. Velke babo moze byt aj geneticky - tie merania v tomto stadiu su aj tak nepresne- udava sa tolerancia +- pol kila..... proste ja sa riadim najnovsimi hranicami a tie su podla svetovej zdravotnickej orgnaziacie u tehotnej po dvoch hodinach od vypitia glukozy do 9.

silviadaisy30
19. apr 2011

@cottoncandy ahoj tak to mas super vysledky,ja si myslim ze sa stravujes velmi dobre a aj preto mas take vysledky,ved ked to dodrziavas tak v tele sa ten cukor upravi,a nelam si hlavu,ved ked sa neprejedas a nepapas vela sladkeho tak ti nema z coho vyskakovat ten cukor.len tak dalej pekne sa zdravo stravovat,a vsetko bude ok.drzim palce 🙂 a inak sa ti to vsetko nepozdava,,tak nemas moznost si to dat este niekde inde skontrolovat?

cottoncandy
19. apr 2011

@katkaajurko veď áno, asi je tých scharidov málo, len neviem, kde ich nahnať a zároveň ako, aby mi cukor zbytočne nestúpal - keď som jedla namiesto knäckebrotov graham. rožky, tak mi to lietalo, teraz je to primálo
@silviadaisy30 práveže neviem, kde by som si to mohla dat skontrolovat

katkaajurko
19. apr 2011

@cottoncandy fakt?? z grahamovych rozkov to lietalo? a kolko si ich jedla? jeden ci dva naraz? podla mna z jedneho tmaveho peciva na ranajky by to nemalo byt tak dramaticky vysoke - do normy by sa sa podla mna vosla-ak mas teraz take nizke....

ja neviem-ja som vcera mala cestoviny na obed a uplne v pohode-glykemia nizka a porciu som mala velku....

cottoncandy
19. apr 2011

@katkaajurko po jednom grahamovom rožku s maslom a kuracou šunkou plus zelenina mi to vyletelo najprv na vyše 8, druhý raz - pri dodržiavaní diety po rovnakých raňajkách až na vyše 9

vikkynka
19. apr 2011

ahojík, tak se přidávám,
měřím si glukometrem po snídani 1,5-2 a po obídku 1,5-2hodinky, hodnoty ze začátku kolikrát kolem 8-9 a tak jsem poslechla doktorku a začala jíst v menších dávkácha jsem na 6-6,5 a pohoda, dělám to kvuli malýmu, jelikož se má za měsíc narodit a nechci, aby byl nemocnej, nebo měl po porodu hyper syndrom a něco se stalo, to se raději uskromním v jídle...páááček a příjemné těhulkování..

katkaajurko
19. apr 2011

@cottoncandy fakt?? taky rozdiel? ja som ani po vianocke nemala vela... iba 5,9 - ale to je fakt zvlastne... mozno skus iny druh peciva ,alebo potom pridat ku knackenbrotu skusit ovocie... jablcko,hrusku..kiwi

juvik
19. apr 2011

Ahoj holky,
tak jsem se začetla do téhle diskuze a taky koukám. Mě poslali na OGTT v 21tt, protože mi našli cukr v moči. Výsledky byly nalačno 5,8 - po 1 hodině 9 a po dvou 8,8. Můj doktor mi tvrdí, že je to v pohodě, že to je jen mírně zvýšené - zhoršená glukozová tolerance a že se mám vyhýbat sladkému.
Ale vidím, že hodně z vás s těmito hodnotami chodí na diabetologii. 😕
Sladké jsem teď vypustila, snažím se jíst pravidelně a hlídat se, co a kolik toho sním.
Když prý budu mít pořád cukr v moči, tak mě pošle znova na to OGTT.

@katkaajurko jak jsi tu psala o těch nových uznávaných hodnotách, kde jsi to našla?

katkaajurko
19. apr 2011

@juvik no jednak to povedal moj lekar, druhak mam kamarata v cechach-gynekologa - porodnika a ten to potvrdil - do tretice si "preistotu " meriam od vtedy glukomerom a ani raz som nemala cez hranicu hodnoty a co som nasla je toto :

The oral glucose tolerance test and pregnancy3

There are no agreed criteria on the use of OGTT during pregnancy.
Its reproducibility and diagnostic utility are uncertain.
Women should be screened for glycosuria at each antenatal visit.
If 2+ glycosuria is detected then a random plasma venous glucose should be checked.
An OGTT should be carried out if result of plasma venous glucose is >5.5 mmol/l two hours or more after food, or >7 mmol/l within two hours of food.
Current criteria for diagnosing gestational diabetes mellitus are fasting venous plasma glucose >5.5 mmol/l or 2-hour OGTT>9 mmol/l.
Women presenting with glycosuria/hyperglycaemia during pregnancy may be suffering from:
Intercurrent illness disrupting euglycaemia
IGT associated with pregnancy that will resolve post-partum
Newly diagnosed type 1 or type 2 diabetes
Gestational diabetes mellitus.
OGTT during pregnancy should be interpreted with care, and the advice of the local diabetes service sought on test results and the patient's subsequent management.
It is imperative that patients who present with de novo abnormalities of glucose regulation during pregnancy be assessed subsequently for post-partum OGTT. There is a significant 'drop-out' rate in the post-partum period and significant numbers of women are exposed to the risks of undiagnosed type 2 diabetes, due to a failure of follow-up.4,5

http://www.patient.co.uk/doctor/Glucose-Toleran...

juvik
19. apr 2011

@katkaajurko sice nejsem moc dobrý angličtinář, ale snad z toho něco pochopím 😅 Díky 😉
Ale i tak si dělám starosti, aby bylo mimi v pořádku.

katkaajurko
19. apr 2011

@juvik no hlavne je podla mna dolezita tato veta

Current criteria for diagnosing gestational diabetes mellitus are fasting venous plasma glucose >5.5 mmol/l or 2-hour OGTT>9 mmol/l.

cize na lacno by mala byt hodnota v tehotenstve do 5,5 a po dvoch hodinach od OGTT testu do 9

inac ja som dnes mala na obed cestoviny- biele s cukinou smotanou a syrom (ale pomerne vela cukiny a cestovin v surovom stave asi 60g) a k tomu po obede celu velku Margotku a hladina bola 4,3 🙂

gianni
20. apr 2011

no ja som sa bola včera objednať v dia poradni,hned mi požičali glukomer,že dnes si mám pomerať a zajtra prísť,tak žiadna sláva: ráno na lačno 8,2, po ranajkách 2 hod. 9,3, po obede 2 hod. 10,8 a po večeri 2 hod. 9,2,tiež som si mala písať čo som zjedla

marcet
20. apr 2011

Ahoj,tak nějak rychle jsem Vás zkoukla 😉 .Včera jsem předávala výsledky OGTT a pani doktorka mi sdělila,že je to hraniční a že bych měla omezit cukr,ted už má malý 1560g a že je možné,že bude mít 4 kg....což bych asi nerada......Poradíte co tak jíte?Díky moc 🙂

embabuli
21. apr 2011

@marcet ked mas hodnoty len hranicne tak by malo stacit okrem obmedzenia cukrov jednoduchych, tiez rozlozit do viacej porcii denne veci ako zemiaky cestoviny pecivo..
jest jednoducho viackrat denne a mensie porcie a bude ok 😉

precitaj si ked tak viac tu:
http://www.tehotenskacukrovka.cz/

marcet
21. apr 2011

@embabuli díky moc 🙂

gianni
21. apr 2011

@silviadaisy30 dnes mi nasadili inzulín,začala som s 2 jednotkami 3x denne a vo štvrtok sa uvidí,som myslela že mi dajú nejakú prísnejšiu diétu a rovno toto,som bola prekvapená som to nečakala ,ale čo už

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre