Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lintea
10. máj 2011

@monulka003 no vidíš to se časem vychytá, já jsem zjistila že mi vůbec nic nedělá ani čokoláda, ale radši jí stejně moc nejím, jen tu 70% občas kousek 🙂

monulka003
10. máj 2011

@lintea nj, to je fajn, ale já se mám držet podle jejich diety, jenže to co je v ní napsaný jsou věci, který mi cukr zvedají....nějak nechápu jejich postup-dát člověku vypít něco hrozně sladkého a pak se divit, že má zvedlý cukr...nejhorší je, že pokud se mi to do pondělí nespraví, tak dostanu inzulín...nejraději bych tam napsala výsledky takové, aby byli spokojení a jen se pak hlídala

monulka003
10. máj 2011

@lintea tak po obědě, který bych taky neměla mám cukr opět ok, mám 6,2

dai
10. máj 2011

ahojte,
no, ta gstacna cukrovka je cela divna - ja som to tu pisala - mala som ju pri malej a mam aj teraz - po tej cukrovej vode, na lacno som mala pri oboch testoch dobre hodnoty...
teraz drzim tiez tu 21jednotkovu dietu - v poradni mi povedali ine veci ako napr. na tej stranke co tu dievcata uvadzaju... ja som nemala glukomer naposledy a nemam ani teraz - hlavne rano ale citim ze mam velmi nizky cukor a musim si dat nejaky dzus alebo nieco take, inak mi je zle...
inak naposledy som skusala vselico pri kontrolach si dat na ranajky - parky, kolac, cokoladu - nikdy mi cukor uz nestupol... teraz som zatial mala kontrolu len raz a tam aj po jedle som mala 4.8 ...

aj ked musim uznat ze ta dieta nieco do seba ma - vdaka tomu som stopla naposledy svoje sladke sialenstvo a teraz tiez - nepribrala som za 3 tyzdne nic, vlastne mam pocit ze som asi pol kila schudla... a podla toho co mi hovorili by som uz nemala pribrat az do porodu... takze by som mohla ist zase so super vahou rodit 😀

monulka003
11. máj 2011

@dai Ahojky, tak to je fakt, k něčemu to je, ale já mám s té váhy strach, na začátku těhotenství jsem zhubla 7 kilo a teď jsem se pomalu dostala zpátky ke svojí váze, velice ráda bych zhubla i 20 kilo ale teď se mi to zdá špatné....každá kamarádka říká kolik už přibrala a já nic ☹ myslím si že bysme každá měla přibrat aspoň to, co u porodu necháme. Míša je moc malá a já mám strach, že budeme muset být v porodnici dlouho ☹

hrusti
11. máj 2011

@monulka003 Ahoj, já si nemyslím, že bys musela nutně přibírat 😉 Já od té doby, co musím držet dietu, tak jsem nepřibrala a miminko i tak roste 🙂
Já jsem z té diety taky zoufalá. Při tom zátěžovém testu jsem měla jen lehce zvýšenou hodnotu po 1 hod. (limit 8,8 a já měla 9). Moje praktická doktorka mi říkala, že podle ní de facto těhotenskou cukrovku nemám, ale mám omezit sladké atd. Takže jsem přestala jíst sladké, jen výjimečně třeba štrúdl neslazený s jablky. No a ted jsem si volala na výsledky toho dlouhodobého cukru a mám to zvýšené (limit 4 a já mám 4,1). Takže si musím měřit 3x týdně a ještě trošku přitvrdit dietu. Cukr mi bohužel zvedá i obyčejný bílý rohlík nebo jablko, takže místo pečiva jím jen knackebroty. Po těch mi vycházejí hodnoty krásně. Nejím banán, jablko jen občas. Jahody mi nic nedělají. Ke svačině bílý jogurt.
Akorát mi dochází fantazie co jíst ke 2. večeři? Dáte mi nějakou inspiraci?

monulka003
11. máj 2011

@hrusti ahojky, no mě při tom zátěžovém testu vyšlo 9mmol/l, takže taky nic velkýho, teď mi v té poradně dali dietu, která je tak hnusná, že bych podle nich měla do porodu jíst pořád to samé dokola (chleba s tvarohem a maso s bramborama ) 😝 Zkusila jsem to jeden den podle toho co mi napsali a za prvé jsem měla pořád hlad a za druhé se mi cukr zvedl na 11,6, prostě hrůza! ☹ Teď zkouším úpravu jídelníčku tak, že jím dietnější věci, nesladím a nejím sladké a snažím se jíst míň pečiva a mám cukr v normě, např. dnes ráno na lačno 4,7, po snídani (chleba se sýrem a rajčetem a hořký čaj) 6,7, měla bych určitě míň kdybych nejedla to pečivo, ale nedá se, rajčete se nenajím.Z toho,co mi řekli v poradně dodržuju jen to, že jím 6 krát denně, malé porce a dietní jídla, večer po 21h piju mléko (2-3 dl), večer mi to stačí, navíc mi to pomáhá proti pálení žáhy, takže pohoda 😀 Zeleninu můžu pořád, kdykoliv mám chuť, tak takto zaháním mlsný jazyk. S tím dlouhodobým cukrem to zatím nevím....limit 4 se mi zdá hrozný! 😒 Já vím jen to, že musím mít před jídlem do 5.3 a po jídle do 7.2, máš to jinak?

dai
11. máj 2011

ahojte,
monkula003,
tiez si myslim ze nemusis nutne pribrat - ja som pri mojej prvorodenej pribrala 6kg ( a to som mala na zaciatku okolo 50kg ) - mala sa narodila normalne velka a v porodnici som nechala viac ako tych 6 kg...
teraz mam zatial navyse tiez nejakych tych 5-6kg a dufam ze uz viac nepriberiem - tvoje priberanie s vahou babatka nema nic spolocne - babatko si bude teraz brat z teba co potrebuje - cize ono bude rast, ale ty nebudes priberat 😉 neboj, priroda to dobre zariadila... ake velke je teraz tvoje babo? my sme boli teraz v pondelok na utz a mame uz 1.2kg - mne sa to zda pekne na 29 tyzden 🙂 ( v knizkach pisu ze by babo malo mat od 900g do 1.3kg, cize sme dokonca v tych vrchnych hmotnostiach...)
my cukrovkarky praveze musime strazit aby nam babo moc nepribralo, lebo to by mohlo znamenat zvyseny cukor aj u neho...

hm, co je to ten dlhodoby test? to som zatial nepocula. Ja mam tiez len tie hodnoty co spomina monkula - pred jedlom do 5 , 1.5 az 2 hodiny po jedle do 7.5... nemam glukomer tak sa ani nestresujem nejak... vcera som si dala na veceru napr. len grahamovy rozok so syreckom - viem ze toto mi vobec cukor nezdviha a k tomu normalny puding s piskotami... citila som sa v poriadku, tak verim ze to nejak nestuplo. Sladke obmedzujem nenormalne oproti tomu co som pojedla pred dietou - vtedy som viac menej zo sladkeho zila - teraz si dam kusok z kolacika raz za den, alebo kusok dia cokoladky ( to by sa zevraj nemala, jedla som to ale aj pri malej a bolo to ok... moja diabetologicka mi povedala ze su zeny ktore to jedia cely zivot a nema to ziaden vplyv na babo, tak verim ze aj u nas to bude ok...)

vy si inak tu glukozu merate hned po jedle? nemali by ste tu hodinu a pol pockat?

katarinasifrova
11. máj 2011

ahojte baby, aj ja som tu patrila, ale uz mam po porode. Vo stvrtok na buduci tyzden sa chystam na kontrolny test k diabetologicke, ci cukrovka zmizla.
Ja som dietu drzala poctivo, ale posledna dva tyzdne som uz aj zhresila. za cele tehu som pribrala 4 kg a aj to za posledne dva tyzdne. maly mal 4040g ked sa narodil a bol uplne v poriadku 🙂

monulka003
11. máj 2011

@dai já si měřím vždycky před jídlem a pak hodinu po jídle

bosoriak
11. máj 2011

@monulka003 @hrusti Ta hodnota 4 je pre glykovany hemoglobin, zisti sa to z odberu zo zily a nema to vela spolocneho s vysledkami s glukometra. Toto je ono - http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk... Okrem toho si myslim, ze ak je limit 4 a realna hodnota je 4,1 tak sa este nic nedeje. Podla mna to niektori lekari prehanaju s tou disciplinou. Zabudaju, ze clovek si musi obcas spravit radost. Radsej, keby zenam poradili, co MOZU jest ked ich prepadne chut na sladke a nie furt len zakazovat. 🙂
Mna caka prvykrat ten test na glykovany hemoglobin, tak to snad bude ok. No pre mna je vylucenie cukru to najhorsie, co sa mi mohlo stat 😀 Drzim nam palce, nech uz to mame za sebou.

hrusti
11. máj 2011

@bosoriak Jojo, ta hodnota 4 je pro glykovaný hemoglobin a me vysla 4,1. Na základě toho mi dietní sestra řekla, že s mám místo 1x týdně udělat měřící den 3x týdně a trošku se zamyslet nad dietou ☹ Je tedy pravda, že poslední 2 týdny jsem to trošku flákala. Sice jsem nejedla sladké, ale cestovali jsme a syn měl narozeniny, takže jsem si ty sacharidy moc nehlídala a tím mi to asi vylítlo ☹
Jinak souhlas, zakazy jsou hrozny 🙂 Držím palce, aby ti ten hemoglobin vyšel dobře 😉
@monulka003 Ja mam limity pro měření glukoměrem mám stejné do 5,5 nalačno a do 7,3 hodinu po jídle.

gianni
11. máj 2011

no väčšina z vás má riadnu diétu tak ja neviem či len tá naša je iná či čo lebo mne nezakazovala nič iné okrem sladkého,diétujem len tak sama,minule som to trochu prehnala zjedla som toho viac a vyskočilo mi to na 14 a po polhodine na to na 16 ,proste musím byť stále hladná a pozerám na hodinky kedy si už môžem niečo dať do úst,napr. dnešný deň: 6,7 8,5 9,1 a 5,4 po ranajkích a za obedom to bolo dosť ale ja už menej zjesť neviem aj teraz som hladná a rozmýšlam či si nedať aspon jablko,alebo ísť rýchlo spať 🙂

monulka003
12. máj 2011

holky našla jsem tabulku na netu, která by nám snad mohla víc pomoct....co si o ní myslíte? http://www.e-kulturistika.cz/view.php?cisloclan...

dai
12. máj 2011

gianni,
mne lekarka tiez povedala len dodrziavat tych 21 SJ za den a dala mi tabulku ktora potravina kolko tych jednotiek ma... ja mam doma aj dia kucharku tak tam som citala vela veci - ono ten cukor moze zdvihat aj tuk, nielen sacharidy, preto treba obmedzovat maslo a take veci... ale ako som pisala, napr. vyslovene cukor - no mne bolo povedane ze 10g cukru je vlastne 1 SJ, takze to treba sledovat aby toho nebolo viac - teraz som napr. malej robila piskoty s bananom v cokolade do skolky a 2 palicky som tiez ochutnala - bolo to fantasticke ☹ ( fakt je ze som mala vycitky svedomia z toho - inak jem len dia cokoladu... tam su 4 kocky 1 SJ s tym ze je tam fruktoza ktora ma omnoho nizsi glykemicky index ako cukor prirodny... normalny cukor ma index 100, fruktoza len 20 - to je vlastne to tempo vyplavovania sa do krvi...)

takze ja ked mam chut na sladke, tak si dam bud z tej cokoladky, alebo mam este celozrnne piskoty v ktorych je tiez fruktoza a niekedy si aj nieco upeciem z tej dia kucharky ( tam pouzivaju normalny cukor - je tam vzdy hodnota jednej porcie, kolko ma sacharidov presne, kolko SJ to robi - takze sa podla toho orientujem...)
no a jem ovocie - doobeda banan, melon alebo jablko, poobede tiez na olovrant...

monulka003
12. máj 2011

Tak holky dneska mám skoro za sebou velký glykemický test a jsem naprosto spokojená, ráno 4,7, po snídani 6,7, před obědem 4,3, po obědě 5,8, před večeří 4,8 po večeři 5,9. Myslím si, že tyhle hodnoty jsou ok a to jsem se tak dobře najedla! Dala jsem si pořádný kuřecí steak se zeleninovým salátem a krajíčkem chleba 😀

embabuli
13. máj 2011

Ahojte,

ja som uz 33tt a s cukrovkou sa celkom da, aj ked cim dalej tym viac si musim strazit sacharidy, lebo mi vyskakuje cukor po niektorych jedlach..

ale chcela som sa spytat, dnes som mala prvykrat pozitivne ketony v moci podla meracieho papierika..
Viem, ze lekar vravel, ze mam v tom pripade zavolat, lenze dnes maju dovolenku a vikend pred nami..
Nemate niekto skusenosti co s tym?

mima3
13. máj 2011

Ahojte, ja som bola tento týždeň na testoch na cukrovku a keď som volala za výsledky, sestrička mi povedala, že som mala druhú hodnotu 7,3 a max. je 7,8, ale že doktor povedal, že je to v poriadku.. Pripadalo mi to tak, že je to síce pod hranicou, ale predsa je to dosť... Viete mi niečo poradiť? Mám sa niečoho strániť? Mám znížiť príjem sladkého? Je pravda, že jem dosť veľa sladkostí a už som aj dosť pribrala. Budem rada za všetky praktické rady, že ako to aspoň udržiavať, alebo čoho sa strániť. Ďakujem

bosoriak
13. máj 2011

@mima3 Nevymyslaj problemy tam, kde nie su. Nemas tehotensku cukrovku, takze mozes jest co chces a kedy chces. Obmedzit sladke mozes, ale nemusis. Nic vazneho sa nestane ak aj priberies viac. Dopraj si aj za nas s cukrovkou! 😀

lovesista
14. máj 2011

@embabuli ahoj, veru ja nemam s tymto skusenost, ale urcite zavolaj hned v pondelok lekarovi, aby o tom vedel. Glukomer mas doma, ze by si si hned zmerala cukor? urcite mas dost zvyseny ked sa ti to aj v moci odrazilo ☹ alebo niekto znamy nema glukomer, ze by si si zmerala u nich a potom informovala lekara aku hodnotu si namerala

ja som diabeticka od puberty, no liecena som len dietou. teraz som v 10tt, hned ma poslali diabetologovi. kupila som si glukomer a kazdy den si mam 5x denne merat cukor pred a po kazdom jedle, o tyzden kontrola na diabetologii a podla tabulky kde si zapisujem hodnoty lekar rozhodne ci mi nasadi inzulin alebo nie 😖 (hoci hodnoty mam len mierne zvysene).. tak drzte palce, nech mam silnu volu a ani to ovocie nejem

lovesista
14. máj 2011

@mima3 ahoj mima,
- sladkosti vobec nejedz. to je najdolezitejsie pravidlo 🙂
- tiez sladke ochutene napoje ani dzusy by sa nemali
- sladke ovocie tiez nie. sa odporuca len kysle - citrusy, banan len tvrdy nezrely, kyslejsie jablka. ovocie nahrad zeleninou, tu mozes myslim v neobmedzenom mnozstve - pozri na internete glykemicky index potravin..
-pecivo z bielej muky, biela ryza, zemiaky, cestoviny z bielej muky tiez zvysuju cukor a mali by sa konzumovat s mierou.

skus vygooglit na internete. je vela stranok a neurekom informacii pre diabetikov - tie sa ta teraz tykaju 😉

anelisa
14. máj 2011

ahojte, pridavam sa do klubu 😒 vcera som bola na teste, mala som 8,08. V pondelok idem do diabetologickej ambulancie, tak som zvedava ake odporucania dostanem 😕

hrusti
14. máj 2011

@mima3 Neblazni, cukrovku nemas! Bud rada, ze nemusis drzet dietu! Pokud chces, tak omez sladkosti, sladke piti a snaz se dodrzovat racionalni stravu a uzivej si tehu 🙂

anelisa
15. máj 2011

Neviete ake su obmedzenia pri polievkach? Asi vylucit zaprazkove polievky a co dalej? Napr. mliecna fazulova/sosovicova so zemiakmi je v pohode? alebo kremova so suseneho hrachu?
Tiez treba vylucit vsetko domace z muky? napr. langose, slize, halusky a pod......
dakujem 🙂

silviadaisy30
15. máj 2011

@anelisa Ahoj tak to mas teda pravdu,aj pri polievkach treba dodrziavat obmedzenia 😒 ziadne zaprazky,ziadne zahustovadla,a ak si chces zahustit polievku tak treba do nej postruhat zemiak, 😉 ale zemiakov malo do polievky.....ja si väcsinou varim kuraciu polievku,ale ani cestoviny furt je to nejake nudne ale aspon mäso a zeleninu mozeme 😀

anelisa
15. máj 2011

@silviadaisy30 dakujem 🙂 skoda, ze ja maso velmi nepotrebujem k zivotu, skor domace parene buchty, langose, slize a pod., takze toto bude pre mna tazke ☹ A v zivote som nedrzala ziadnu dietu, vzdy som jedla co som chcela a aj tak som bola dost chuda, tak ma to teraz dobehlo 😅 Ty si uz skoro na konci, to uz nejak zmaknes 😉 citala som aj spatne par stran, ale uz si nepamatam....Ty len dietujes alebo aj pichas inzulin?

bosoriak
15. máj 2011

@anelisa Ked si pozicias alebo kupis glukomer, casom zistis, ktore potraviny ti zvysuju cukor. Ja napriklad kludne mozem aj zaprazkovu polievku, aj mliecnu sosovicovu, zemiakovy privarok... pijem mlieko, bananove sejky a vsetko je v pohode, do hodiny je to spalene (ale musim sa hybat, nemozem len sediet).
Uvidis, co ti odporuci diabetolog, ale pri tvojej hodnote to nebude take akutne, aby si musela odopierat uplne vsetko. Pozri si tu stranku www.tehotenskacukrovka.cz, mne velmi pomohla pri zaciatkoch. Teraz uz to robim po svojom a cukor mam stale v poriadku.
Drzim palce, aby ti (nam 🙂 ) to rychlo ubehlo.

lovesista
15. máj 2011

@bosoriak velmi dobra stranka, dakujeme za odporucenie! 🙂

anelisa
15. máj 2011

@bosoriak tu stranku som uz zbezne pozerala aj vcera, dokonca sa mi o tom aj snivalo, ze ako kombinujem 😀 ja by som hlavne zo zaciatku kym do toho pridem, potrebovala niekde najst, ktore uvarene jedla su dobre a ktore nie (doteraz som nasla len jednotlive suroviny, ale neviem ako sa to rozratava pri obede, kam ide vela surovin) Napr. buduci vikend ideme k svokrovcom na gulas.....mozem si ho dat s cistym svedomim kolko chcem? 😕 alebo vyprazany syr 😕 Nasla som, ze syry sa mozu aj vo vacsom mnozstve, ale neviem, ci aj tavene, kedze tie celkovo nie su nejak extra odporucane v tehotenstve...

bosoriak
15. máj 2011

@anelisa Pozri si tu sacharidovu tabulku na tej stranke, je tam aj napisane, kolko mozes akej potraviny zjest (gramaz) na ranajky obed veceru atd. podla toho, kolko sacharidov sa odporuca. Ja som to teda studovala strasne dlho, vazila som prve dni ako besna a potom uz do toho prides, co a kolko zjest. Musis si to rozratat na jednotlive suroviny, nic ineho ti neostava.
Ale za seba mozem povedat, ze som stale hladna, pre mna je 6 jedal malo. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre