Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

katka37
17. máj 2011

@monulka003 děkuji 🙂

lemurko
18. máj 2011

Tak mam inzulin aj ja. Slabucke davky. Chcem sa opytat, tie babule, co ste na inzuline kontroluju vam nejako castejsie prckov? Mne dia lekar povedal, ze by chcel kontrolny UTZ tak s odstupom 2-3 tyzdnov, ze ci je maly v norme a ako pribera a rastie. Ale na gynde nejako velmi ochotni neboli. Teda, ze UTZ spravia pri najblizsej poradni (to bude uz asi ten 30 tt - budem v 29tt), ale ten na porovnanie asi ani nie.

gianni
18. máj 2011

@lemurko tak ťa to predsa neminulo,ale lepšie ako mať velmi vysoké hodnoty ,si asi tretia sa mi zdá čo si picháme,ja som bola včera na kontrole v dia poradnia zvýšila mi večernú dávku,spolu mám 12 jednotiek,povedala že ked budem mať častejšie nad 9 tak si mám pridať o jednu jdnotku,čo sa týka prcka tak na to sa ma ešte nespýtala nič možno pozdejšie,ultrazvukov som mala dokopy 4,spomenula som doktorovi že by som chcela ísť na 3D a tak trochu ma odhováral že zase zohrievať bábo o 2 stupne ,že ked nie sú problémy tak neni dôvod,ale že ako chcem,tak ma trochu vlastne aj odhovoril,asi na to kašlem

lemurko
19. máj 2011

@gianni a kolkorat za den si pichas inzulin? Mne kazal pol hodinu pred hlavnym jedlom, na nac nemusim, takze iba 3x a tie jednotky to sa ako pocita spolu? Ja mam teraz 8 - 6 - 8. Ak by aj po obede vyskakovala hodnota alebo planujem zjest nieco viac sacharidove, tak mam ten obed zvysit tiez na 8 a zase opacne, ak planujem poobede cvicit, tak zase o 1 - 2 ubrat. A tiez si pichas do brucha? To pichanie by som aj prezila, ale psychologicky sa strasne dlho odhodlavam pichnut si do bruska.

lemurko
19. máj 2011

Este k tej kontrole babatiek. Mne vlastne maleho nekontrolovali od zistenia cukrovky. Naposledy v tom klasickom 20tt na morfologickom UTZ. Odtvtedy nic, vlastne neviem ako rastie a hlavne aky vplyv ma neho ta cukrovka. Dalsi UZT je v normalnom tehotenstve v 30 tt a potom uz su podla uvazenia lekarov.

gianni
19. máj 2011

lemurko:
tiež si pichám 3 krát , pol hodinu pred jedlom a to 5 - 3 - 4. čudujem sa že ti kázali teraz do brucha,mne povedala že teraz do brucha nie ,do ruky si nebudem vedieť tak len do stehna, ináč aj ja sa k tomu pichu odhodlávam i ked to nič nie je .ale sem tam ma to zaštípe,možno si zle pichnem alebo na zlé miesto,neviem...
dnes som mala po ranajkách 9,1 a to som mala 1 chlieb(z pekárničky)+ suchá saláma+ syr+ zelenina tak neviem čo je na tom zlé 😠

hrusti
19. máj 2011

@lemurko Ja sice inzulin nemam, ale doktorka mi dela utz na kazde kontrole. Nevim, jestli by mi ho delala normalne, ale priplatila jsem si poplatek za nadstandardni peci a v tom je i utz kazdou kontrolu 😉
@gianni Mne v dia poradne rekli, ze z uzenin muzu leda sunku od kosti, zadne jine uzeniny. Tak zkus vynechat ten salam a dat si jen chleba se syrem a zeleninou 😉

silviadaisy30
19. máj 2011

@lemurko mne sa to zda nejako malo,no od zistenia cukrovky som nechodila castejsie ale urcite raz do mesiaca a zakazdym celkovy servis moc,krv,utz,aj vyter.-kompletka 🙂 a inzulin si picham tiez len do stehna,nie do brucha.

lemurko
19. máj 2011

@silviadaisy30 jejda ste ma teraz vyplasili, ze do brucha nepichat. Mne ani inde nepovedal, a ked som sa pytala, ze do brucha nechcem, ze to sa bojim, tak povedal, ze inde sa neda. Nezavisi to od typu pera alebo druhu inzulinu? No snad ten doktor vie co robi.

Co sa tyka poradni, tak aj ja mavam na poradni sice vzdy UTZ, ale to je taky, ze iba pozrie srdiecko a pohyb a hned staci. V ziadnom pripade ho na poradniach nemera, alebo nekontroje.Trva to par sekund. Na velke UTZ v 12stom, 20 a teraz v 30tt pojdem do inej ambulancie, kde je iny stroj. boli sme tam aj na 3D, ale tam mi tiez maleho zmerat nechceli, ze na to su ine vysetrenia - toto bolo len take komercne. A tiez chodim do sukromneho centra a za starostlivost v tehotenstve som si priplacala. Preto sa pytam co a ako.

silviadaisy30
19. máj 2011

@lemurko no kvoli tomu pichaniu,mne povedali ze normalne sa picha do brucha ale kedze tehotne z toho maju strach tak mozeme do ruky alebo nohy,ja som do brucha ani neskusala aj ked viem ze by som mohla...
no a s tymi kontrolami ako vidim je vsade inak,ja som v rakusku ale vidim ze niektore baby na SK maju este lepsiu starostlivost ako my tu,neviem od coho to zavisi,ale asi nemaju vsetci doktory potrebne pristroje,ved ani tu nie 😒 posledne 2 vysetrenia co som mala tak mi povedali pribliznu vahu malej ale dlzku nie,,,ale myslim si ze ak by sa im nieco nepozdavalo tak to musia oznamit,ved to je ich povinnost nie

cottoncandy
20. máj 2011

Ahojte,
ja som bola na dia kontrole v pondelok, výsledky boli zasa ok (nalačno 4,6 a hodinu a pol po raňajkách 5,15)...ale pravdupovediac, knäckebroty už nemôžem ani cítiť, už mi ani nelezú dole hrdlom... a v poslednom čase som sa viackrát pristihla pri tom, že tú diétu aj porušujem...na poradni u mojej gynekologičky bolo všetko v poriadku, malá rastie presne podľa noriem, v 34 tt mala 2 200 g, čiže žiadna panika sa nekonala...
akurát ma hnevá, že moja dia dr. mi nič nepovie, o ničom ma neinformuje, vždy ma vidí len sestrička a výsledok mi nadiktujú telefonicky, žiadne iné inštrukcie, jednoducho nič...
...budúci týždeň idem posledný krát k mojej gynekologičke, potom by som mala chodiť už priamo do pôrodnice, chcem rodiť na Kramároch...len neviem, do akej poradne sa tam mám objednať...jeden dia lekár mi povedal, že s GDM do rizikovej poradne, moja lekárka mi nepovedala nič...aké máte skúsenosti vy? Musímj s tehu cukrovkou automaticky patriť do rizikovej poradne?
dík

dai
20. máj 2011

cottoncandy,
ja som mala cukrovku pri mojej dcerke a mam aj teraz... rodila som na antolskej normalne, chodila som na poradne k mojmu gynekologovi az do porodu ( on teda bol aj moj porodnik...)
nemyslim si ze treba ist na nejake rizikove - ja som tam bola evidovana akoze mam cukrovku - som aj po porode dostavala hnusnu dia dietu ( ostatni mali mnamky a ja napriek tomu ze ani na jednej kontrole som nemala zvyseny cukor som musela taky nemastny neslany grc jest☹ )

dai
20. máj 2011

lemurko,
moj starky mal silnu cukrovku a inzulin som mu pravidelne ja pichala do stehna ... takze neviem odkial ma lekarka ze len do brucha 😒

werumka
20. máj 2011

Ahoj holky, s tím místem vpichu je to tak, že z břicha se inzulín vstřebává nejrychleji. Ale v pokročilejším stadiu těhotenství už jsem si do břicha opravdu kanyly nezaváděla, ještě bych dítě nabodla😀 Druhým místem s nejrychlejším vstřebáváním je paže, pak stehno a nakonec hýždě. Takže když je třeba před jídlem vyšší glykémie, je lepší si inzulín aplikovat do paže.

mimit
22. máj 2011

Ahojte babulky, nechcem vyzerat hlupo, ale chcem sa spytat dve veci: lekar mi kazal kupit si hroznovy cukor a ten zmiesat s 200 ml vody. Zmiesali ste si to same a priniesli lekarovi alebo az tam???a potom druha otazka, segra mi hovorila ze sa k tomu da pridat citron, aby to nebolo tak sladke, mate s tym skusenosti?ocenim kazdu radu..test ma caka zajtra rano :/ vopred dakujem za odpoved

gianni
22. máj 2011

@mimit k prvej otázke: pri prvom tehotenstve som si cukor tiež kupovala ja ,odvážila a doniesla do poradne,sestrička mi to namiešala do pohára a teraz pri druhom som si nekupovala ,už som to mala grátis 🙂
k tomu citrónu neviem nepočula som o tom

anelisa
22. máj 2011

@mimit u kazdeho lekara to funguje asi inak.....ja som si glukozu kupila, sestricka mi ju vysypala do cca 400 ml vody. Citron sa napr. u mojej lekarky davat nemoze, ale na Tvojom mieste by som si ho pre istotu zobrala 😉

mimit
22. máj 2011

dakujem obom..ja len dufam ze mi sestricka nevynada ze som si do nezmiesala doma. Idem sa na to vyspat. Este raz dakujem

cottoncandy
23. máj 2011

@dai ahoj, ďakujem za info, ja som si tvoju odpoveď všimla až teraz...dobre vedieť, zrejme teda nemusím nikam na rizikovú poradňu, čo je len dobre...
...ja už niekedy nevládzem držať tú diétu, včera večer som zhrešila smotanovým pudingom, mala som naň neskutočnú chuť a potom mi z neho bolo zasa neskutočne zle☹

anelisa
23. máj 2011

@cottoncandy narobila si mi chute s tym pudingom 🤐 a co Ti to spravilo s cukrom? nemerala si si nahodou? ja nemam glukomer, tak si neviem zmerat, co mi zvysuje cukor. Ale dala by som si krupicnu kasu......to sa asi tiez nemoze, ze?

cottoncandy
23. máj 2011

@anelisa veď to, že ani ja nemám glukomer, tak neviem☹

anelisa
23. máj 2011

@cottoncandy chcela by som vediet, od coho zavisi, ze niekomu pozicaju glukomer a inemu nie......mozno od vysledku testu 😕 ja by som si stale merala, nech viem, co presne nemozem. Ty uz mas v pohode vysledky?

cottoncandy
23. máj 2011

@anelisa to by som rada vedela aj ja, že prečo niekto glukomer dostane a iný nie, myslím, že to závisí aj od lekára, ako k tomu pristupuje...ja chodím na Antolskú a lekárka sa so mnou doteraz rozprávala iba raz, inak to vždy rieši tým, že si mám zavolať kvôli výsledkom odberov, čo mi robia každé dva týždne a sestrička mi dá ďalšie inštrukcie...na začiatkku mi dala takú tabuľku s rozpisom sacharidov, môžem denne 21 sach. jednotiek, ale keď som sa ním riadila, mala som potom vždy zlý výsledok, čiže v reále ich jej menej...a odvtedy mám výsledky v pohode...malinké priberá, moja váha stagnuje, takže to je asi v pohode...ale celkovo stým prístupom nie som veľmi spokojná, veľa vecí by som sa jej rada spýtala, ale neviem sa k nej dopracovať, stále niekam behá, má tam milión pacientov, tak len čakám, kedy príde pôrod a hádam sa to potom samo stratí

anelisa
23. máj 2011

@cottoncandy kolko si mala po tej cukrovej vode, ked Ti povolili len 21 jednotiek? mne to takto ani nepovedali, len mam vylucit cukry a sladke jedla a z peciva, priloh a pod. si mozem dat max. polovicu z toho co doteraz a nemam vraj ani vazit potraviny. Ale podla niecoho sa musim predsa orientovat, tak sice nevazim (mam pokazenu vahu 🙄) ale snazim sa aspon od oka dodrziavat +- 25 jednotiek ako pisu na nete......tak to je oproti Tvojmu prijmu asi dost vela 😖 Na kontrolu idem prvykrat bud. tyzden, uvidime ako to dopadne. A daj nejake tipy co jest 😅

dai
23. máj 2011

anelisa,
ty si mala ake vysledky?
ja som mala nalacno okolo 4 po tej vode 9... a mam tiez tych 21 jednotiek ( pri malinkej som mala len tesne nad 7.5 po vode, na lacno ok a tiez mi vtedy kazali 21 jednotiek... mam pocit ze je to taka standartna dieta )

inak ja dost pozieram melony momentalne na desiatu - ma to malo cukru a je to sladunke... tak aspon nieco.
cottoncandy, ja to tiez nedodrziavam na 100% - teraz tu mam napr. jednu malu yogurette - ma to okolo 5g cukru a strasne malo kalorii - takze si ju planujem dat poobede ( dovolim si taketo nieco len ked nieco normalne jem...) - inak na kontrolach som este zvyseny cukor nemala, nech som si dala na ranajky cokolvek ( naposledy som mala salat, pecivo a normalny kolac som si z domu priniesla... nemala som sice 5 ako ked ten kolac nejem, ale mala som 6 co je stale nezvyseny normalny cukor...)

anelisa
23. máj 2011

@dai nalacno 3,57 a po vode 8,08......tak asi trochu znizim tie sacharidy....aj ked ja fakt neviem, kolko ich vlastne presne za den zjem 😕 napr. na ranajky si davam vzdy 1 grahamovy rozok bud s maslom/vajickami/rybickami/syrom/sunkou a k tomu 1 rajcinu, 1 papriku a par listov salatu..........to sa mi zda dost dietne, nie?

dai
23. máj 2011

anelisa,
to je urcite ok - grahamovy rozok ma mozno 1-2 SJ, ostatne co si vymenovala viac menej nemusis ratat ( mozno maslo, ale to urcite nema viac ako 1 SJ ) - ja mozem na ranajky 6 SJ, tak si k tomu obycajne davam ovocie, alebo nejaky ovocny dzus... alebo trochu dietneho pudingu... ( aby som uhasila hlad po sladkom 🙂 )

anelisa
23. máj 2011

@dai az 6 na ranajky? ja sa drzim 4 jednotiek podla netu. A ako mas potom rozlozeny dalsi prijem? 😕 Dietny puding je z oddelenia dia v obchode alebo iny? To sa moze? Ja nejem zatial ziadne dia vyrobky, lebo na predporodnej priprave nam hovorili, ze sa nemozu v tehotenstve (nehovorili to v suvislosti s cukrovkou, ale s tehotenstvom vseobecne)

cottoncandy
23. máj 2011

@dai
@anelisa
ja som mala po cukrovej vode niečo nad 9... aj ja som zvykla raňajkovať jeden grahamový rožok s maslom, šunkou a zeleninou a u dia som po ňom mala vždy zlé výsledky, takže nehrozilo dať si na raňajky nejakých 6 SJ, potom som nahradila pečivo knäckebrotmi a zrazu sa mi výsledky upravili - vždy po raňajkách u dia mám za hodinu a pol okolo 4-5, ale ako sa to pohybuje cez deň, to neviem...
raz som si robila aj sama celodenný profil, odoberala som pred jedlom a po jedle krv do miniampuliek, na druhý deň to u dia vyhodnotili a výsledky boli tiež okolo 3-4, ani raz zvýšené...ale na druhej strane na tej českej stránke, čo sa tu veľa krát spomínala, som sa dočítala, že takéto odbery bývajú skreslené, lebo cukor v tek krvi, keď sa nevyšetrí hneď, zvykne klesať, no tak si vyber

dai
23. máj 2011

anelisa,
ja mam 6 na ranajky, 2 desiatu, 6 obed, 1 olovrant a 6 veceru...
ja si vzdy pri kontrolach davam az 2 tie grahamove cottoncandy a zatial mi to nikdy nevyskocilo - ono to bude asi naozaj individualne 😖

ano anelisa, tie dia sa neodporucaju v tehotenstve... oni sa vlastne ani celkovo neodporucaju - ale ja napr. colu musim rano pit, lebo inak este stale vraciam - takze si davam ligh, lebo normalna ma strasne vela cukru... a dia som jedla ciastocne aj pri malinkej a je zdravunka - lekarka mi hovorila ze ma diabeticky mamicky ktore cely zivot jedia dia veci a rodia sa im zdrave deti - tak si vyber ☹

ja ako hovorim, si radsej tiez ceknem kolko cukrov ma co a dovolim si dat obycajny kolac, kusok zakusku a tak, v ramci hlavneho jedla... ako vymyslat tie dia veci... ja som v tomto slaba ☹ hnevam sa ale aj na tie vysledky, lebo fakt rozne somariny skusam na tej diabetologii a vzdy mi vyjdu dobre vysledky... potom mam pocit ze to nemusim az tak dodrziavat 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre