Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

gianni
17. jún 2011

@ilonne no mne kázali merať po 2 hodinách,po hodine sa ani nepokúšam merať ,to by dopadlo,z príloh ako tak môžem zemiaky a potom sú cestoviny a ryža,ale to hovorím o polovičných porciách,chleba maximálne jeden ,no najlepšie je 3/4,ale viem že veľa robí pohyb,môžem zjesť presne to isté na raňajky a mám rozdielne hodnoty,podla toho či som v práci ,alebo doma

anelisa
19. jún 2011

ahojte 🙂 ako sa mate? My sme mali dnes na obed moju milovanu domacu knedlu s pecenym masom a kyslou kapustou, celkom by ma zaujimalo, co to spravilo s cukrom 😕 skoda, ze nemam glukomer
@cottoncandy este stale si vkope? 🙂
@gianni ozaj, jedavas aj ovocie? Aky mas cukor potom?

renka35
19. jún 2011

ahoj, aj ja som mala pocas tehotenstva zvyseny glukozovy test po dvoch hodinach na 9. vyslala ma dr. na diabetologiu a chodila som na pravidelne odbery. zakazali mi sladkosti, z coho som bola prekvapena, lebo som ziadne nejedla, z napojov som pila nesladeny caj, akurat co som zjedla sladke, bola zelenina a ovocie. po opakovanych krvnych testoch som mala glukozu na 1.2, co bola az extremne nizka. nakoniec sa nepotvrdil ziadny tehotensky diabetes a narodil sa mi krasny, zdravy 3750 gramov vaziaci chlapcek.pa

gianni
19. jún 2011

@anelisa áno jedám ovocie všetko,banány po menej,aký cukor mám po ovocí neviem, lebosi ho dávam na desiatu ,alebo olovrant a vtedy nemerám,keby som nejedla ani to tak si neviem predstaviť čím by som vypĺňala medzery medzi hlavnými jedlami 🙂 , niekedy si ovocie rozrobím s bielym jogutrom,teraz máme čerešne tak sa nimi pred spaním dotlačím
no a zeleleninu ku každým ranajkám a vereri,už si pripadám ako zajac 😀

cottoncandy
19. jún 2011

@anelisa jéj ahoj, áno prosím pekne, ja som stále kinder vajíčko...lekár mi minulý týždeň povedal, že to vyzerá na prenášanie, ale dovolia mi maximálne týždeň🙂

mayaotzin
20. jún 2011

@bosoriak tak se koukam, ze jsme na tom stejne.. od patku mam glukomer a merim jak o zivot...mam nakazanou dietu... no vyssi nez tech 7,2 po jidle jsem to mela jednou a to kdyz jsem snedla dva dalamanky ....dneska jsem si dala k obedu palacinky se sladkou marmeladou a slehackou a glukoza 6,6 tak taky nechapu cim je to teda ovlivnene....

anelisa
20. jún 2011

@gianni veru, radsej po ovoci ani nemeraj, lebo Ty s Tvojim stastim na namerane hodnoty by si potom asi fakt musela zo vzduchu zit 😀 z tej zeleniny aj ja mam pocit, ze mi uz zajacie zuby narastu, doteraz mi nejak nevadila, ale uz mi zacina ist hore krkom 😝 vzdy si davam papriku a rajcinu, obcas k tomu aj uhorku a cibulu.....doteraz som neprisla na to, cim inym zdravym by som mohla doplnit ranajky alebo veceru okrem tohto ☹
@cottoncandy tak mas teda este max. 2 tyzdne pred sebou 🙂 .......a ako sa citis? da sa to este zvladat v tomto stadiu, ci uz Ti to lezie hore krkom vsetko?

bosoriak
20. jún 2011

@mayaotzin Dnes som spravila taky experiment - zjedla som kusisko svadobneho kolaca a hodinu som len sedela s vylozenymi nohami. Bolo to asi hodinu a pol po obede. A vysledok bol 5,9. Kaslem na takyto gestacny diabetes, pri ktorom mi sama diabetologicka vzdy neveriacky pozera na ten vysledok glukozoveho testu. Ten jediny som mala zvyseny, odvtedy mam vysledky normalne, nalacno dokonca vzdy nizsie ako norma.
Na odvyknutie od kvanta sladkosti to bolo fajn, ale uz sa odmietam obmedzovat, ked mi vlastne ziadne vysledky nevychadzaju zvysene. 🙂

cottoncandy
20. jún 2011

@anelisa ešte to celkom zvládam, len psychicky je to čakanie celkom nápor, diétu už nijak extra nedodržiavam, aj si doprajem, odvtedy, čo ma naposledy na diabetológii obvinili, že nič nejem, tak som sa na diétovanie vykašlala, ako sa pohybuje môj cukor, vážne netuším...asi vám nejdem dobrým príkladom, ale už sa mi nechce držať sa na uzde

hrusti
21. jún 2011

@cottoncandy Já jen rychle nakukuju a koukám, že jsi ještě celá. Tak držím palečky, aby se miminku chtělo brzy ven.
Já jsem nakonec rodila o 2 týdny dřív. I tak měla malá hezké míry 3360 g a 50 cm. Tak nevím, jestli to bylo tím gestačním diabetem. Ale cukr měla malá v pohodě. A v porodnici mi žádné extra dietní jídlo nedávali, dostávala jsem stejné jako ostatní maminky.

cottoncandy
21. jún 2011

@hrusti wow, to je super, užívaj si detičky🙂 ...ja som si myslela, že keď začnem chodiť na poradňu k môjmu pôrodníkovi, že v nemocnici budú ten diabetes brať vážne, ale on to nejak špeciálne nerieši, spomenul to len raz - pri prvej návšteve sa ma pýtal, či mám diétu, a odvtedy nikto nič...tak uvidíme, či si aspoň pri pôrode spomenú, alebo to mám iniciatívne urobiť ja

hrusti
21. jún 2011

@cottoncandy U mě ten diabetes taky nijak neřešili. A tím, že jsem rodila dřív a tím pádem jsem neměla zprávu z diabetologie, tak mi v porodnici nedělali po porodu žádné odběry na cukr, i když jsem to hlásila při příjmu a pak i na porodním sále. A dietu ted nedržím, každý den mám něco sladkého 😀

marvis
22. jún 2011

Moze sa ogtt robit aj neskorsie napr.po 30.tyzdni?Skorsi termin mi nedali,nakolko budu dovolenky.

marikac
22. jún 2011

@marvis mne moja dr. vravela ze od 24.-28.tt

marvis
22. jún 2011

@marikac ja som si to ani neuvedomila ze je to tak neskoro.Ale tak ma objednali.Hadam to nebude vadit.

mayaotzin
22. jún 2011

@bosoriak mi to tak nejak podivne lita. po cem bych nerekla to stoupa a naopak...ale nikdy ne nad normu to zatim jen jednou... ale je to teprve tyden.. uvidim jak to bude dal...
hlavne mam ted desne zravou a stve me to omezovani z hlediska casu abych se mohl zmerit....

ale chut na sladkou moc nemam... jen na ledovou zrmzlinu, tak jsem si zamrazila caj a je to vyborny 🙂)

zuzta1
22. jún 2011

Ahojte, my čakáme druhý prírastok do rodiny a po druhýkrát mám tehotenskú cukrovku. Prvýkrát to bolo akosi viac v pohode, teraz je to trošku prísnejšie, ale už som stihla vychytať nejaké muchy. Pri prvom synovi som si cukor nemerala každý deň, iba pred kontrolou u lekárky teda tak 2x do mesiaca. Vynechala som sladké a tiež pečivo - teda pšeničné výrobky akéhokoľvek druhu. Jesť mi odporúčala lekárka iba klasický čierny chlieb, tak je tomu aj teraz. Malý má 2 roky a je zdravučký a životaschopný a veľmi živý - typický chlapec. ako bábo bol neskutočne dobrý - pôrod bol sekciou, ale nie kvôli cukrovke a váha bola v norme 3500g. po pôrode cukrovka zmizla. Teraz pri druhom tehotenstve, som mala hodnoty záťažového testu trochu vyššie tak zo začiatku som si musela merať cukor po každom jedle, občas mi vyskočil aj na 10 a tak, ale v mojom prípade tam veľa zohrával stres, ale teraz som už ok, a meriam si iba z času na čas, keď ma to napadne. Snažím sa jesť maximálne zdravo. Hlavne zeleninu, keďže ovocie moc nie je vhodné, ale jedno zelené - kyslé jablko denne, skôr ráno, kúsok banánu, jahody, maliny, čučoriedky a také ovocie môžeš kľudne - neobsahuje cukor - resp. fruktózu v nebezpečnom množstve, je to teda jediné čo si fakt doprajem. Nesladené pudingy, šľahačku, aspoň trošku to evokuje sladké. Mäso skôr na prírodno - nezahusťujem múkou radšej si pridám viac zeleniny. Nie vyprážané, chleba iba tak 1 krajec. Žiadny kečup, horčicu, jogurt iba biely nízkotučný, ale v lidli predávajú také dia-aj ovocné, tak z času na čas tie. Ani vločky by sa nemali ale ja si ich občas doprajem. A čo som si odsledovala, že mi nezvyšuje cukor je zo sladkostí - zmrzlina, ale nie z obchodu, ale klasika a taktiež bábovka, ale z pudingov, nie z múky. Takže hlavne si dávaj pozor na múku, tučné mäso, cestoviny nejem vôbec. A čo je veľmi, veľmi, veľmi dôležité pohyb. Ak sa naješ - neoddychuj, ale hýb sa. Mne takmer vždy stúpne cukor práve vtedy keď sa najem a ľahnem si. Ale ak zjem aj niečo trošku sladké a mám pohyb tak cukor je v norme. Práve preto odporúčajú napríklad plávanie. Držím všetkým palce a prajem hlavne veľa sebazaprenia a trpezlivosti. Nie je to nič nezvládnuteľné. Veľa šťastia.

mimys
23. jún 2011

Ahoj hoky, můžu mezi vás?
v úterý mě čeká první návštěva diabet. poradny, tak nevím, ještě, co mě čeká.
zátěžový test s glukozou mi nedělali, protože jsem hned při prvním odběru na lačno mela 7,4, tak jsem mela držet dietu a ted glykemický profil. Na lačno 5,4 a po snidani 7,4, po obedě 5.

Tak nevím, no ta snídaně, po ktere jsem mela 7,4 byla tak malá, že jsem měla hladove křeče. Jen půl maleho sucheho celozrnneho rohlíku a voda. tak se bojím, že to bude na inzulin :-/ nevydržím nesnídat nic. K obědu jsem mela čtvrt peceneho lilku s mrkví bez přílohy, což nebylo taky žádné přejídání. Nedá se to takhle vydržet dlouhodobe. Dietu držím druhý týden a mám 3 kila dole. Od začátku těhotenství jsem s dnešní váhou přirala jen 1 kilo, což mi na začátku 7 mesice prijde fakt málo :-/ snad to drobečkovi neškodí. ... Nemela jsem nadváhu, tak ani moc není z čeho hubnout ...
Toho inzulinu se fakt bojim :-//

werumka
23. jún 2011

@mimys Jedamane, holka, neblbni - vždyť inzulín je hormon, který do těla normálně patří, Akorát ho Tvoje tělo nezvládá teď vyrábět dost. Nesnídat a je mnohem horší a takový oběd, který popisuješ je sacharidová tragédie. Čistě z důvodu, že tam žádné sacharidy nejsou😀 A to "normální" obědová dávka by měla být tak 50g. Drobečkovi může škodit i málo cukru a zbytečně si zatěžuješ játra tím, že musí produkovat cukr samy. Cílem diety při těhotenské cukrovce není hladovět.

mimys
23. jún 2011

@werumka no já vím, že to nemuzu takhle nejist jeste tri mesice, no ☹ ale když já ten inzulín tolik nechci :-/
nedokážu si predstavit, že se budu píchat. vidim jehlu a uz omdlivam, to fakt neni nic pro me :-/

werumka
23. jún 2011

@mimys Rozumím Ti, je to pro mnohé lidi strašák (byla jsem teď u praktického lékaře a ten zrovna pánovi přede mnou diagnostikoval cukrovku - ten pán měl problém i při píchání do prstu). Ale věř tomu, že je to nejhorší napoprvé a pak už Ti to ani nepřijde. Ty jehličky jsou malinký a tenký a tím pádem často ten vpich ani necítíš. Svěř se s tímhle strachem na diabetologii, umí tam s tím pracovat a pomůžou Ti!
Ono v těle to funguje tak, že když mu hrozí, že bude mít málo cukru v krvi, tak se zmobilizují játra a ty ho začnou samy doplňovat. Jenže ten cukr se musí odněkud brát a bere ho ze zásob, které v těle máš - jednouše řečeno začne tělo "trávit" samo sebe. Může to pak někdy vést do začarovaného kruhu, protože "v obavě", že bude hladovět se do krve vyplavuje cukru víc a pak když se najíš, tak máš paradoxně mnohem vyšší glykemii, než kdybys nehladověla. To, že tělo samo sebe "tráví" se pozná podle ketonů v moči. Tenhle koloběh má pak vliv i na miminko.

mimys
23. jún 2011

@werumka ...no já to už taky slyšela, no. taky prý se cukr v krvi zvyšuje ze strachu.. a já už když vidim bilej plašt, tak jsem ve stresu.. nemůžu si pomoct. když mám jít na krev, dva dny pred tim se mi o tom zda.... teda ted uz je to trosku lepsi, jak clovek chodi casteji, ale ten nevysvetlitelnej strach je tam porad, ikdyz vim, ze to nic neni.

a davaji inzulinove pero, nebo klasicke jehly se strikackama?

werumka
23. jún 2011

@mimys To znám - já vždycky před kontrolou, když jsem byla malá i v těhotenství - jsem ten den měla vysokou glykémii čistě z důvodu, že jsem byla ve stresu, abych jí vysokou neměla 😀 😀
Nezapomeň, že kdyby sis píchala inzulín, tak to nebude v prostředí, kde se pohybují bílé pláště, ani v jinak stresové situaci, ale budeš ve svém prostředí doma, můžeš si to sama rozvrhnout, nikdo na Tebe nebude tlačit a může Ti pomoct i někdo blízký. To dělá hodně.

Já nevím, jak u těhotenské cukrovky, ale myslím, že ty pera normálně dávají i těhotným. Ale to by spíš věděly jiné holky tady.

mimys
23. jún 2011

@werumka no uvidím, budu to muset nějak přežít, no :-/ vim, že takhle přísnou dietou nic nevyřeším :-/ Navíc mám před sebou 3 mesice a jak jsem tak četla, ma to tendenci se to pribyvajicim casem zhorsovat, tak ted když na zacatku sedmeho to mám takhle, tak neverim, ze se k inzulinu nedopracuju za mesic dieta-nedieta :-/
ach jo... snad to nejak zvladnu. Manžel mi moc nepomůže 🙂 ten omdlívá, když slovo injekce jenom slyší 😀

werumka
23. jún 2011

@mimys Můj muž taky omdlíval a u odběrů krve, když musí on, omdlívá ještě teď 😀 Ale jednou se zařekl, že musí zkusit jednou ten inzulín píchnout a zvládl to 😀 Já to nesla hůř, protože jsem zjistila, že mi nevadí dávat injekce sama sobě, ale nemám ráda, když mi jí dává někdo jiný 😀
Je pravda, že s tím, jak miminko roste, roste i spotřeba inzulínu. Uvidíš co Ti řeknou, ale spíš to vypadá, že to ten inzulín bude chtít, protože taková dieta je spíš na škodu. Největší stresy vždycky jsou, než to přijde, jakmile zjistíš, že to zvládneš, tak už to bude jen lepší!

mimys
23. jún 2011

@werumka Díky za podporu, já to taky vidim na ten inzulin, ikdyz si to nechci ještě připustit. No neda se asi nic dělat :-/ Po porodu se ti to zlepšilo? Rodit tě nechali normálně, nebo ti vyvolavali, nebo císař? toho de děsim snad nejvíc :-/ ... a pak že maji být maminy v klidu.

werumka
23. jún 2011

@mimys Nene, já mám cukrovku od tří let (je to na jiném podkladu, než cukrovka těhotenská), takže už jsem šla do těhotenství s inzulínem. Ale já mám inzulínovou pumpu. Vzhledem k tomu, že mám ještě další nemoci, tak jsem rodila císařem. Ale jinak u holek, co mají těhotenskou cukrovku není problém rodit normálně. Ani nás - celoživotní diabetiky - primárně netlačí do sekce. Záleží, jak na tom s tou cukrovkou budeš, většinou nechtějí nechat přenášet - kontrolují průtoky pupečníkem, stáří placenty (ta u diabetiků stárne rychleji), ale když je všechno v pohodě není důvod, abys rodila císařem, nebo s Tebou bylo zacházeno nějak zvláštně. I já, která mám cukrovku celý život, mám dítě, které se narodilo s váhou 3,1 kg což fakt není žádný obr 😀 Tak se toho nemusíš bát!

mimys
23. jún 2011

@werumka od tří let? pane jo.... a na inzulinu??
no ja ted čekám třetího prcka. první měl 2700g. druhy 2800 .. bez těhu cukr.
Tak na nějakýho obříka připravená nejsem. No nezbyde mi nic jineho, nez se prostě poddat osudu a čekat co mi život- těhotenství přinese. a prostě to nějak překlepat .....

werumka
23. jún 2011

@mimys Já myslím, že ani obříka mít nebudeš. Já měla strach, protože můj muž měl po narození přes čytři kila. A když jsem si k tomu připočítala svou cukrovku, tak se mi protáčely panenky 😀
Uvidíš, že se Ti uleví, když bys měla inzulín - můžes se pak normálně najíst a tři měsíce není tak dlouhá doba. Inzulínový injekce se vůbec nedají srovnat ani s očkováním - to jsou oproti tomu muka 🙂
Jojo, cukrovka prvního typu je od začátku s inzulínem. Byl to tehdy revoluční podzim, nejdřív jsem dostala cukrovku a vzápětí po mém návratu z nemocnice byla ještě revoluce politická. Myslím, že rodiče tehdy nevěděli, jestli se mají spíš smát nebo plakat 😀 😀

schaja
23. jún 2011

ahojte - tak uz aj ja patrim do vaseho klubu - zistili mi tehu cukrovku - pred vypitim glukozi som mala 4.7 a dve hodiny po vypiti 9.7. dali mi domov glukomer a 4 x denne si meriam. Povedali ze norma je 4 - 7. ja mavam rano na lacno pod 4 - myslite si ze je to zle? Mam s tym nieco robit? no a potom ked sa najem tak vacsinou okolo 6 ale 2 x som uz mala aj 8.5. Snazim sa nejest sladkosti, sladke ovocie ani mrkvu a tak, pijem vacsinou len mineraku alebo nesladeny caj. Cakam dvojicky a baby maju zatial vahu 1050g a 1039g tak si myslim ze j to v norme.Tak drzim palce s dietovanim a aby nas tie dobortky nedrazdili 🙂 a ak niektora viete nieco o tej znizenej hladine cukru budem rada 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre