Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ilonne
1. júl 2011

@mimys Ahoj, tak to chodíš taky k Apolináři k MUDr. Kejčí? Je vážně super. Já už držím dia dietu měsíc a musím moc moc zaklepat, že hodnoty zatím dobré. Občas mi vyskočí glykemka po snídani, ale už jsem byla i na velké krvi a glykovaný hemoglobin mám 3,4, takže super. Tak doufám, že si to takhle budu držet i dál.
A jak jsi dneska dopadla?

mimys
1. júl 2011

@ilonne ahoj poprve jsem byla u dr. moravcové - moc mila stara paní a dneska jsem po telefonu mluvila s dr krejci. nejdriv jsem mluvila jen se sestrickou a ta se zdesila tech hodnot, ze pry az pani doktorka prijde z porodniho salu, ze mi hned zavola. No asi za hodinku volala, rekla jsem ji vysledky, co jsem jedla a tak a ona rikala, ze kdyby nebyl pátek odpoledne, tak me hned hospitalizuje :-/ protoze jsou jeste k tomu ty svatky, tak mam prijit hned v pondeli rano na lacno pro inzulin, s tim, ze se najim az po inzulinu. pry mam ted o vikendu drzet jeste prisnejsi krizovou dietu, ze tech 250g sachar. nemam ani snist... na coz jsem ji rekla, ze uz 14 dni jim maximalne 180g sachar. denne... no ze to pry mam jeste omezit ze v krizi je vse dovoleno, takze nic jako ovoce, nebo chleba nemam jist, no :-/ to bude super vikend, jelikoz nam prijede o vikendu navsteva z kanady...svagrova s detma, tchán a tchýně s dcerou :-/ uz je vidim, jak je obskakuju celej vikend.. kafíčko, babovička... obídek, chlebíčky a já budu chcípat hlady a jeste se muset tvářit strašně příjemně.. jhelikož vse je preci Ok a easy, že 😠

mimys
1. júl 2011

@dai clovece, mas ty vubec tehot. cukrovku??? 😕 když vidim co jis 🙂 to jsem nejedla ani pred těhu bez cukrovky nestačím zírat 😀

mimys
1. júl 2011

@lucy56 no to pichání si ještě teď nedovedu taky představit, ale je jiste, ze me v pondeli nemine.. co by pro mrnouska clovek neudelal, ze? no jinak ja vidim bilej plášť a uz se mi chce omdlít... natoz když vidim strikacku.. hned mi zacne zvonit v usích a točit hlava... jsem strasna posera. Musim zatnout zkratka zuby, no. situace si to žádá, musíme bojovat až do konce, jsme velký holky. inzulin si samy pichaj i maly skolni deti, tak to zvladnu i ja, ikdyž s roztresenou rukou... pry jde o poprve.

mimys
1. júl 2011

@dai u nas v cr taky, když to neni nutne ti nikdo inzulin nedava. dieta je to prvni, co mas delat a pokud nestaci, pak nasleduje dieta plus inzulin. nejde jist porad min a min, z neceho musis zit ty i mimco. ja udrzuju dietu pod 180g sacharidu za den a nestaci to... vysledky porad kolem deviti, po snidani dokonce 11 ... to uz dieta nespravi.

lucy56
1. júl 2011

@mimys no tu navstevu ti nezavidim,mne staci vidiet muza ako stale do seba nieco tlaci a ja nic z toho nemazem a uz zurim,lebo som skoro stale hladna, teda najviac hladna som na vecer a to mam aj najvyssi cukor,a netusim co robim zle, ked zjem na ranajky to iste cukor ok a vecer vyssia hodnota,mala som chleba krajicek s pomazankovym maslom a dvoma listami salatu a potom cmar

anelisa
1. júl 2011

@dai ja si dam raz za 100 rokov kusok extra horkej cokolady - nad 70%, to mi povolila aj sestricka, ale take dobroty ako jes Ty sa neodvazim 😅
@lucy56 ja som byvala hladna skor doobeda, tak som zacala jest doobeda v kratsich intervaloch a poobede a vecer mam uz pocit na prasknutie, co mam take napratane brucho. Vacsinou sa cukor horsie spracovava rano, ale tak u Teba to asi bude vecer......ked to mas takto odsledovane, tak si uprav podla toho stravu, davaj si vecer skor len zeleninove salaty, prip. skus iny druh peciva alebo knackerbroty (baby tu s nimi mali dobru skusenost) a pridaj k tomu aspon lahke cvicenie 😉

lucy56
2. júl 2011

@anelisa uz to idem dnes zmenit, budem veceriavat asi salaty a vyhodim to pecivo, a urcite to bude aj tym malom pohybu lebo poobede uz zvycajne kedze som na pn len pokoj na lozku a vychadzka sa neda lebo furt prsi,ale vsak nejako to vykumam aby to bolo ok

ilonne
2. júl 2011

@mimys Určitě jim to řekni, tohle přece musí pochopit hlavně rodina. A udělej třeba steaky a zeleninové saláty, sýrové a šunkové mísy. Já jsem jednou držela dietu bez sacharidů kvůli tomu, že jsem chtěla rychleji zhubnout a docela se to dalo. Teď je hodně čerstvé zeleniny a masa můžeš kolik chceš.
@lucy56 Já večer taky jím hlavně zeleninu a maso, je fakt, že jsem byla upozorněná, že nějaké sacharidy tam být musí, jinak budu mít ráno vyšší glykémii. Ale já už na to prostě večer nemám chuť. A v případě nouze makám po bytě, úklid, žehlení a tak.

mimys
2. júl 2011

ahoj ted jsem navstevu poslala na procházku a relaxuju 🙂neni to tak strasný, jak jsem se bala. jidlo si privezli sebou 🙂, tak na me zbylo jen to kafe, a to jeste zvladnu 🙂 dneska jsem snedla snad kilo rajcat, jeste je je miluju 🙂 a mozarelku. zapekla jsem si cukýnu s rajcatama a sýrem, strasna dobrota. 🙂

lifinka
3. júl 2011

ahojky holky, můžu se přidat? Já měla po zátěžovém testu 11,1.Takže patřím k vám☹.při prvním těhu jsem cuktrovku neměla. Jinak co se týče jídla je to boj, nějak mívám hlad tak nevím, co dělám špatně. Dnes si musím odebírat celý den po 3h krev z prstu, takže jsem začla nalačno v 6,30h a mám končit ve 23h.Zítra jdu do diab. poradny a budou výsledky, mám strach, protože někdy opravdu nedodržím co mám...Co tak jíte? Já dnes měla ráno rohlík a jogurt, pak rohlík, broskev, vajíčkový salát (málo), no a po 2h mám hlad....piji jen vodu.Už se nemůžu dočkat oběda 😖

gianni
4. júl 2011

@lifinka ja sa vždy dotlačím zeleninou k ranajkám,k večeri(urobím si zeleninový tanier-mix),chleba musím velmi málo,ale je to individuálne,po čase sama zistíš pravda ked ti dajú glukomer ,čo ti zvyšuje najviac cukor,vyššie v príspevkoch je aj odkaz na jednu stránku...

lucy56
4. júl 2011

@lifinka tak aj ja som cerstva diabeticka a tiez s tym bojujem, bola som na prvej kontrole co si meriam hodnoty po jedle glukomerom a vraj mi velmi skacu a tiez mi doktorka povedala za to bude z chleba a peciva, takze uz mozem vylucit aj to, a je to strasne tazke pretoze potraviny ktore sa mozu su maso, vajcia, syr, tvaroh, jogurty biele, cmar a ja som z toho tiez vkuse hladna, ked si nedam nejake pecivo ma to nezasyti, najlepsi je obed, to si dam maso zo zeleninou alebo zapekanu zeleninu ale vymysliet co na veceru a ranajky mam problem

lucy56
4. júl 2011

a ak mi to bude nadalej takto skakat budem si musiet pichat inzulin a to asi nezvladnem, lebo mam strach aj z ihly a brania krvi nie si nieco pichnut...

skeptik
4. júl 2011

@lucy56 skus sa stravovat podla glykemickeho indexu - ak si chces dat chlieb, tak si daj malinky kusok a daj si k tomu vajicko alebo nejaky syr - hlavne ta bielkovina, aby tam bola, to spomali glykemiu.
napriklad na obed mas super: mozarellu s rajcinami, bazalkou a nesetri olivovym olejom a k tomu kusok celozrnneho chleba a urcite ti to neskoci rychlo.

Z ovocia hlavne jahody, maliny, cernice a pod. ziadne melony alebo banany

Ked budes jest hlavne ryby, maso a zeleninu, tak ti to nebude vobec skakat, je jasne, ze bez uhlohydratov to nezvladnes, ale treba to stale kombinovat s bielkovinou alebo/a tukom, aby si si ten cukor v krvi stabilizovala.

skeptik
4. júl 2011

No a na ranajky - vajicka na milion sposobov- omelety, prazenice, volske oka, atd. Hlavne tie omelety su vdacne (do toho ziadnu muku!).

lucy56
4. júl 2011

@skeptik dik z tou radou co na ranajky a vecere, z toho som bola trochu jelen, inak mozzarelu s rajcinami a oliv.olejom mam uz vyskusanu ako super, a aj to mam velmi rada, vajicka som tiez zistila ze su fajn, do omeliet som nikdy muku nedavala a ten chlieb aky presne druh,lebo mna vystrihala pred celozrnnymi ze byvaju aj prifarbovane karamelom

dai
4. júl 2011

ahoj skeptik,
no, mne napr. nasa diabetologicka melon a banan doobeda povolila - treba len obmedzit mnozstvo...

lemurko
4. júl 2011

@dai, lenze ty mozes aj cokoladu 🙂.
@lucy56 ale to asi ta doktorka nemyslela, ze uplne vynechat. Pozor na to, nejake tie sacharidy musis. Z peciva najlepsie najst si chleba, ktory v zlozeni nema sladovu muku, jacmenny slad, karamel. Vela ich nenajdes ale da sa. Skus najst chlebik LINI tusim od Framipeku to je. Ale netusim ci aj u vas. Ked mam chut na rozok, tak jedine grahamovy, a len polku (lebo aj tie su niektore prifarbovane, niektore v pohode). Z priloh jednoznacne varene zemiaky - tych mozem najviac. Ryzu skoro vobec, cestoviny do 100 g v pohode - ale kupujeme take kvalitnejsie z tvrdej psenice. A este ti poradim, ze aj na desiatu si daj trosku sacharidov - napriklad jogurt s ovocim, na olovrant skus knackebrot. Neboj nie je to az take strasne.
A inzulin, ked skacu hodnoty je asi lepsi. Mozes sa viac najest (povolenych potravin), aj ked teda musis dodrziavat presny rezim a pichat si ho. Ale naucit sa to da aj zvyknut sa na to da. Rozhodne som vo vacsej pohode s inzulinom, ako ked som sa bala zjest snad uplne vsetko.

mimys
6. júl 2011

@lifinka ahoj to s tim jogurtem rano nedelas dobre ! jogurty a vubec zadne mlecne vyrobky nesmis jako prvni jidlo dne. to se ti zvedne glykemie hned o vic, nez snis. Nikdo nevi proc to tak je, ale je to tak. rano muzes pecivo, maslo, sunku, rajce, ale jogurt, nebo sýr ne !! na to bacha!
Jinak ja jim spoustu rajcat a co je dobrý, delam si rajcata se sýrem zapecene v mikrovlnce s oreganem... staci dve rajcata a 100g syra a na dve minutky nechat vlnit.... sacharidy skoro zadne a zasyti to na dlouho.
Nebo delam pecene nove brambory s cesnekovym tvarohem k obedu.... tech brambor si dam tak 180-200 g.... taky dobrota. Maso muzes normalne, tak kdyz si v poledne udelas prirodni patek treba s ryzi nebo brambory... ( muiss zvazit, ) tak je to taky super obed. Mrkni na www.twhotewnskacukrovka.cz tam je vsecko vysvetleny od pani doktorky od Apolinare.

mimys
6. júl 2011

@lucy56 sacharidy jist nejake musis, ikdyz si je musich hlidat, vazit a pocitat. potrebuje to tvuj mozek... když ti zveda hladinu rohlik, dej si ryzovy chlebicek... nebo kousek chleba... ne velke mnozstvi, ale alespon trosku. pul rohliku, pul chleba k tomu salatu. Ja taky drzela skoro mesic dietu jako blazen, uz jsem byla pod 100 g sachar. na den a uz mi zacala vynechavat hlava, unavena jsem byla a nez jsem si stacila z glukometru opsat cislo, uz jsem ho nevedela a divala se treba trikrat znova a znova, kolik to vlastne je. zhubla jsem v sedmem mesici na vahu jako pred tehu. Byla jsem uplne vyrizena. ted mi dali inzulin a po trech dnech se mi hlava vratila. uz se mi tolik nechce spat a i mi to mysli.... delala jsem taky vsecko proto, abych nemela inzulin... ale tudy cesta nevede... skodime tak diteti i sobe. Ten inzulin se prezit da a to ted rikam ja, ktera jsem jeste pred tydnem omldivala jen pri pomysleni na strikacku. Ted uz mam silu pripravovat vecicky pro mrně a normalne zase fungovat, ikdyz priznamse, ze to mereni a vazeni jidla a hlidani hodinek zabere cas, ale doufam, ze casem si vsecko zajedu a bude to ok.

mimys
6. júl 2011

@lifinka ta adresa je www.tehotenskacukrovka.cz nejak se mi tam vloudila chybka.

mimys
6. júl 2011

@lemurko presne tak jak pises...

lucy56
6. júl 2011

@mimys no presne ako pises snazim sa zmensit porcie sacharidov, dnes napr.polka rozku namiesto celeho s tuniakovou pomazankou, zatial nebyvam nejako unavena,skor som byvala predtym ako mi to zistili strasne unavena teraz sa to zlepsilo a moja doktorka mi nedala ziadne tabulky a rozpisy ake mnozstvo sacharidov sa moze za den, iba mi narychlo porozpravala co ano co nie, takze cerpam info z netu iba a mame zahradku takze frcim na cukete a rajcinach zo zahrady

skeptik
6. júl 2011

@mimys toto mas odkial? "ahoj to s tim jogurtem rano nedelas dobre ! jogurty a vubec zadne mlecne vyrobky nesmis jako prvni jidlo dne. to se ti zvedne glykemie hned o vic, nez snis. Nikdo nevi proc to tak je, ale je to tak. rano muzes pecivo, maslo, sunku, rajce, ale jogurt, nebo sýr ne !! na to bacha! "

To vobec, ale vobec nie je pravda, kto ti to povedal? 😖 Prave uplne naopak, pecivo LEN s bielkovinou a jogurt a syr su najvhodnejsie v tehotenstve. keby si napisala, ze mlieko ti zdvihne glykemiu, tak pochopim (laktoza), ale jogurt a syr urcite nie!

mimys
6. júl 2011

@skeptik Ja vim z nekolika zdroju, ze mlecne vyrobky u tehotnych s tehu cukrovkou kdyz se jedi po ranu, zvedaji hladinu cukru v krvi, je to vyzkousene, dokazane, jen se jeste neprislo na to, proc to tak je. mrkni na ty stranky s tou tehucukrovkou. Pise to pani doktorka z prahy od apolinare, je to jedno z nejlepsich pracovist v cr, maji s tim velke zkusenosti. Ke svacine si uz dat jogurt muzes, ale jako prvni jidlo dne se to nedoporucuje.

jestli chces, napis mi mail, úposlu ti scan te diety a vysvetleni k tomu. bmy@seznam.cz

mimys
6. júl 2011

@lucy56 jestli chces, poslu ti mailem take ty tabulky s dietou.. at se mas ceho drzet.

lucy56
6. júl 2011

@mimys to by bolo super, ja neviem preco mi to moja doktorka nedala, mava tam vela ludi a dost sa ponahla pri kontrole, a ja potom len aby som hadala co ano a co nie a skacu mi hodnoty a za to ma sprdne

mimys
6. júl 2011

poslu ti co mam, ale taky muzes mrknout sem http://www.tehotenskacukrovka.cz/tabulka-sacharidu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre