Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petapete
19. júl 2011

@ilonne - mě ta Dulano moc nechutná, vadí mi jak jsou ty plátky tlustý...mám v Lidlu ráda ty kuřecí nebo vepřovou balenou po 200g, ta je na tenko nařezaná, těch 200g stojí tuším padesátikorunu...ta je myslím taky ok, ne? Já teda teď v Lidlu dlouho nebyla, ale pro šunku tam budeme muset zas zajet, protože je fakt dobrá🙂

ilonne
19. júl 2011

@petapete Tak to nevím, já kupuju tu Dulano. Pravda je, že ty plátky jsou docela tlusté a dost suché. Ale mě to chutná. A pak kupuju ještě Schwarzvaldskou, tu máme taky rádi.

mimys
19. júl 2011

@petapete Já jsem domluvená měřit se pred snidani, po snidani , pred obedem, po obede, pred veceri a po veceri kazdy den.Dělám to tak už skoro měsíc. Mám to pořád ještě rozházený. Normálně se ale měří jednou týdně.

petapete
19. júl 2011

@ilonne - jj, schwarzwaldskou máme taky rádi. Mě to, že je suchá nevadí, jen to, jak jsou ty plátky tlustý, chutná mi víc ta natenko nakrájená...akorát tam musím kouknout na složení, naposledy jsem ji kupovala ještě bez cukrovky😀. A teď jsem si na večeři udělala rýžový nákyp a je to teda dobrota 😵 - mám tu rýžové vločky, co se jen zalejou horkým mlékem, tak jsem si nachystala, do toho přidala žloutek a sníh z bílku a nakrájela na malý kousky tři malý meruňky (celkem neměly ani 100g) a šoupla zapéct do trouby, na hotový pak ukrojila kousek másla a je to dobrota i bez cukru (jako neříkám, že oslazený by to nebylo lepší, ale takhle si taky pochutnávám🙂)

ilonne
19. júl 2011

Holky, jak se mám stavět k bulguru? Jako k těstovině?

petapete
19. júl 2011

@ilonne - asi jo...jestli ti jde o hodnoty, tak jsou třeba na www.flora.cz na e-kalkulačce takhle:
Snědeno - snídaně Množství Energie Bílkoviny Sacharidy Tuky Cholesterol
Bulgur pšeničný (PRO-BIO) 100g 1 199kJ 12,00g 57,00g 1,90g 0mg

ilonne
20. júl 2011

@petapete Díky,

lucy56
20. júl 2011

@mimys uz nechudnem, dnes som bola na dia poradni a mam 1kg naviac oproti minule a nejako nemam pocit ze by som sa o nieco ochudobnovala, doktorka z hodnotami bola spokojna,len mi kazala jest mensia porcie castejsie,lebo obcas na grilovacke a tak toho do seba dam dost a na hodnote to vidno, ked jej spominam jedla co jem je spokojna

lucy56
20. júl 2011

@petapete podla mna to zavisi od konkretnej doktorky lebo ja som si teraz ked mi to zistili merala denne, vzdy90 min po jedle asi tri tyzdne a uz konecne mi teraz dovolila robit si profil 3krat do tyzdna, takze ked budem napr. cely den u nasich cez vikend si merat nemusim, ono kazdy ma iny system

kaciatko81
20. júl 2011

kocky, ja som dostala minule mailom recept na domacu sunku, ak by ste chceli poslem alebo sem vlozim 🙂

petapete
20. júl 2011

@kaciatko81 - já našla tady tenhle recept na domácí šunku: http://www.recepty.cz/recept/domaca-sunka-64197 Akorát místo rychlosoli (zbytečně dusitany) tam narvu obyčejnou sůl🙂. A asi fakt vyzkouším, láká mě tu už dlouho a teď víceméně na snídani fakt omezený výběr, takže tohle asi vyjde nejlíp...

petapete
20. júl 2011

@lucy56 - tak jsem zvědavá, jak to bude u nás...od kamarádky, co chodila taky do Bohunic vím, že měří ca jednou týdně, že dřív měřila několikrát a sestřičky ji se smíchem pak uklidnily, ať nechá prsty taky chvíli odpočnout...já počítám, že ze začátku se budu měřit asi dost často, abych věděla, co mi dělá který jídlo a pak už to třeba bude stačit "nárazově"...no uvidím příští čtvrtek🙂

kaciatko81
20. júl 2011

@petapete ja som dostala takyto, asi by som skusila vynechat ten med 😉 ja sa s tym tiez pohravam dlho, ale asi skusim, predsa len ked si predstavim, co vsetko v tej kupovanej moze byt 🤐 🙄
tip, ako urobit doma zdravu sunku (aj pre deti) - a cuduj sa svete je
tiez lacnejsia ako ta najlacnejsia najnezdravsia sunka v obchode! a
super jednoducha! skvely zdroj bielkovin pre deti.
1) 1kg kvalitneho masa nakrajat na kocky (bravcove, hydina, hovadzie)
2) sol (2% z hmotnosti masa, pre deti: idealne 1,4-1,7% = na 1kg masa:
20g soli, resp: 14-17g soli pre deti)
3) korenie podla chuti: paprika, peper....atd
4) kopcovita cajova lyzicka medu
5) cca 1dcl vody
6) vsetko poriadne rukou premasirovat
7) odlozit na 2 dni do chladnicky a raz denne premiesat
8) maso vlozit do sacku, ktory sa pouziva na tlacenku (alebo ineho) a
poriadne stlacit, aby z toho vysiel vsetok vzduch a sacok zaviazat
tak, aby don nenatiekla voda (existuju aj formy na vyrobu domacej
sunky, ktore sa vlozia do hrnca s vodou)
9) vlozit do hrnca s vodou zahriatou na 75-80´C (nie do studenej, ani vrelej)
10) varit 1hod na 1kg masa pri konstantnej teplote 75-80´C
nechat vychladnut a jest.

lucy56
20. júl 2011

@petapete no moja dokina je dost prisna takze som si pichala prsty denne,ale uz tento tyzden nemusim sa tesim,ale presne ako pises zo zaciatku musis zistit ktore kombinacie jedal su dobre tak je to aj fajn,aspon viem coho sa mam vyvarovat

lucy56
20. júl 2011

@kaciatko81 to znie dobre ale asi je to dost pracne, ja mam dobru skusenost so swarzvalzkou z lidla, tu lubim a nezvysuje mi lebo tam cukor nie je, ine som neskusala, mne az tak sunka nechyba,ja milujem syry a mliecne vyrobky tak som hodne na tom, na bielych jogurtoch, tvarohu, cottage , a tvrdych syroch, a minule sme grilovali na zahrade encian,tak ten bol bozsky

kaciatko81
20. júl 2011

@lucy56 neviem, este som neskusala, ale nepride mi to nejako narocne, akurat nakrajat masko a potom raz za cas premiesat. dala som to len ako tip 🙂 aj ja som vela na syroch a zelenine 🙂 inak, ako si pisala, ze tvoja dr je prisna, ved o tom sme sa uz bavili. tiez som bola zo zaciatku dopichana a teraz ked uz viem ake kombinacie, tak je to lepsie 🙂 ja som sa encianu vyhybala, vraj by sa plesnove syry nemali :-/

lucy56
20. júl 2011

@kaciatko81 to som aj ja citala ze sa nemaju ale ze skor skodia na zaciatku tehu, ked sa mimi uhniezduje, ja som jedla aj vtedy a jem aj teraz,sice nie casto ale dam si, mne gynekolog povedal ze sa moze vsetko z mierou,hej ono zo zaciatku to bol sok,ale fakt postupne zisti clovek co moze a co nemoze a zas tak obmedzujuca ta strava nie je, pre mna je najhorsie ked mam aktivny cely den,teda som mimo domu a musim si zbalit este aj olovrant a desiatu a tak, to je trochu tazsie ale inak sa to da

petapete
20. júl 2011

@kaciatko81 - tak ono ty recepty jsou víceméně stejný😉. Já bych teda vynechala ten med určitě a asi i tu vodu, ať to není zbytečně "blemcavý"🙂. Ale poměr masa a soli je víceméně stejný, do toho receptu z webu se taky dá přidat ledasjaký koření (já bych prvně zkusila asi "přírodní". Pracný mi to nepřijde vůbec, je to jednodušší než lítat do obchodu a hledat tu "správnou" šunku😀. Ty plísňové sýry by se neměly kvůli riziku infekce listeriozou, ale pokud ho tepelně upravíš (např. na tom grilu, nebo i smažený, zapečený,...), tak je to bezpečný a v pohodě😉.

Já třeba zpočátku těhu nemohla ani vidět jogurt, jen představa, že bych ho měla sníst, mi zvedala žaludek a teď poslední týdny naopak se po nich můžu utlouct, takže předpokládám, že medvídě aktuálně vysává dost vápníku, tak je chuť na tyhle věci😀

kaciatko81
20. júl 2011

@lucy56 presne, ked mam niekam ist, tak rozmyslam ako to spravit s jedlom. ked vyprazas cukinu, tak ju robis normalne v trojoblae?

lucy56
20. júl 2011

@kaciatko81 castejsie si ju robim len tak oprazim so sampionmi na olivovom oleji a pridam koreniny a syr nejaky co sa rozpusta, ale uz som si ju aj v trojobale davala, mne to nezvysuje hodnotu troobal,ale zas nesmiem ich 10 zjest, a da sa urobit aj vo vajickovom obale,teda len cisto cesticko,ale zas tam je dost muky treba a dnes som si ju naplnila mletym masom a dala navrch struhany eidam a dala zapiect, to mam rada a na dva dni obedy vystarane
@petapete to s tymi jogurtami aj ja na zaciatku som ich nemohla a teraz sa neviem dojest jogurov a vraj v tieto tyzdne ide vela vapnika malickym

kaciatko81
20. júl 2011

@petapete ano, je to velmi podobne. a tiez mi to nepride nejako narocne a hlavne vies co tam mas... jaaj, takze ked si ho ugrilujem tak mozem, super 😉 zasa som mudrejsia 😀 ja som zasa mala na zaciatku obdobie, ze som pila mlieko, ale nejake vazne, ze chute som este nemala.
@lucy56 dakujem 🙂

petapete
20. júl 2011

@lucy56 - já mám spotřebu jogurtu teď fakt dost velkou, kupuju ty velký kelímky a dám dva za tři dny + k tomu teda ještě minimálně jeden, spíš dva čtvrtlitry mléka denně🙂. Holt si to tělo žádá🙂

@kaciatko81 - taky jsem neměla ještě žádný chutě - ani v prvním těhu jsem ničím tak nějak "netrpěla". Teď teda ze začátku jsem se mohla utlouct po švestkovým kompotu, ale tak nějak v pohodě🙂. Jinak ty první týdny (do ca 10.tt) jsem měla naprosto nezajímavou stabilní snídani - rohlík s máslem a hrnek kakaa, nic jinýho jsem po ránu nechtěla🙂

lucy56
20. júl 2011

@kaciatko81 neni zac, tiez mozte hodit nejake recepty po ktorych je dobry cukor,rada sa inspirujem

petapete
20. júl 2011

já čekám, jak nám dozrají cukety a chci udělat tohle: http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=95045 nebo tohle: http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=111822 tu druhou jsem si říkala, že kdyby se vynechal ten sýr, tak by to mohla být celkem dobrá alternativa i třeba na ty snídaně🙂

petapete
20. júl 2011

a jinak cuketu miluju na grilu - nakrájet na plátky, ogrilovat a pak do mísy s olivovým olejem a hooodně česnekem, příp. osolit/opepřit podle chuti. To je výborná příloha třeba k masu nebo i jen tak s pečivem 😵

lucy56
20. júl 2011

@petapete ja tiez tak podobne,a chute som nemala ani ja len na zaciatku som po x y rokoch dostala chut na kakao a co som normalne od detstva nepila a tak som zistila ze som tehu

petapete
20. júl 2011

Jo a ještě mi v obou těhu na začátku chutnala děsně Fanta pomerančová (jinak vůbec slazený limonády nepiju), takže to byl taky takový můj poznávací znak na těhotenství😀

lucy56
20. júl 2011

@petapete ten druhy recept poznam a dokonca to mi zje aj muz,a ta rolada vyzera super,tiez skusim,my uz mame dozrete cukety na zahrade, je ich tolko ze ich nestihame jest,tak som rada ze som ich zasadila aspon si mam s cim tu dietu spestrovat

kaciatko81
20. júl 2011

@petapete no ja som bola do cca 15tt rada, ked som zjedla vobec nieco 😀
@lucy56 ja dost slapem na lece, pripadne len tak upecena ryba so zeleninou, cukina zapecena s maskom a salat, vecer mozarella s paradajkou, grecky salat...

petapete
20. júl 2011

@lucy56 - tak M. právě dorazil ze zahrádky (máme zeleninovou u tchána na jeho pozemku, u baráčku máme jen okrasnou🙂) a donesl tři parádní cukety, takže už taky začínají dozrávat...tak se vrhnu na ten "koláč", roládu až příště, máme jich tam pár zasazených, děláme z nich rádi zelí ke kachně (M. oblíbené jídlo😀), tak jsme plánovali nastrouhat do mrazáku, ale asi je sním průběžně v rámci dietky😀

@kaciatko81 - aha, tak já jedla úplně normálně, mě ani v jednom těhotenství nebylo zle víceméně vůbec (poprvé vůbec, teď teda trochu, ale ne ohledně jídla, ale vadily mi některý pachy - špinavý nádobí v myčce, příp. třeba čištění zubů - horních stoliček, to jsem dávila, jinak pohodička🙂)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre