Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

kaciatko81
20. júl 2011

@petapete no ja som casto koncila tak, ze som mala navarene od maminy, postavila to na sporak a ako to zacalo vonat 😝 okolo otvorenej chladnicky som pomaly nemohla ani prejst... a zuby... to je zapas obcas aj dnes, a stale som nenabrala odvahu ist zubarke 😅 bojim sa, ze jej tam necham zaludok 😀

lucy56
20. júl 2011

@kaciatko81 podobne jedavam aj ja,salaty a vobec zeleninu mam rada,ryby tiez,vlastne pomaly zistujem ze som aj rada takejto strave lebo aspon nepriberiem do astronimickych rozmerov a naucim sa konecne hadam jest normalne,lebo moje stravovanie bola jedna velka hruza predtym, bez discipliny kadeco

@petapete kolac budem robit na buduci tyzden,zje aj manzel ,tento tyzden uz nevarim pre seba, dnes som navarila a v piatok idem na cely vikend k nasim tak vari mamca

petapete
20. júl 2011

@lucy56 - jj, v tomhle jsem taky ráda za tu dietu, že si člověk trochu odvykne od toho sladkýho a třeba zjistí, že mu to vůbec nechybí (mě teda to zatím fakt nechybí 😵) a naučí se pravidelnosti a správným návykům...protože kvůli mimísovi se člověk donutí to držet...a kdyby mi aspoň zlomek té sebekázně zůstal i po porodu, tak se zlobit vůbec nebudu😀. Já dnes peču na oběd kuře, k tomu bude bramborová kaše a zeleninový salát míchaný (jen zakápnutý citronem a oliváčem), bude to i na zítra a v pátek musím něco vymyslet ještě...na víkend jedeme k našim, mamka slaví narozeniny, takže se bude grilovat nebo dělat nějaký maso na kameni, tak si dám maso se zeleninou zase😀. Já teda ryby nejím, jsem na ně alergická, takže je nemůžu)

lucy56
20. júl 2011

@petapete hej ja tiez dufam ze po porode to nehodim za hlavu ale budem sa drzat,aj koli tomu aby som schudla,mam sen sa zmestit znovu do velkosti 38, uvidim ci sa mi to podari,

petapete
20. júl 2011

@lucy56 - no já teda musím říct, že jsem v těhotenství už i předtím zjištěním cukrovky jedla líp než za netěhotna (přirozeně, tělo to tak prostě chtělo) a tak jsem z předtěhu vel. 42 přešla postupně na 40, tak kdyby to šlo ještě dál, zlobit se nebudu😀. Ale zas si nedělám iluze, ono po porodu ten nedostatek spánku a energie, se bojím, že prostě nejlepší a nejrychlejší zdroj energie bude ke kojení ta čokoláda😖. No uvidíme, jak to bude, třeba se příjemně překvapím, koneckonců to teď beru jako výzvu, že mám vlastně nějaký tři měsíce na "naučení" se správnýho jídla😀

renatkas
20. júl 2011

baby prosim vas aky kupujete tmavy chlieb aby vam nezvysoval cukor? lebo skoro vsetky su dofarbovane karamelom a to je este horsie ako biely chlieb, ake ma mat zlozenie - z akej muky?

ilonne
20. júl 2011

@petapete @lucy56 Tak já se přidávám, mě taky ta dieta maximálně vyhovuje. Mám z vel. 46, vel. 44, a všichni kdo mě dlouho neviděli říkají, že jsem zhubla a vyrostlo mi akorát bříško. Dneska mi i kolegyně z kanclu říkala, že zezadu jsem o dost menší než před půl rokem a divila se jak je to možné, když každou chvíli něco "žeru" a ona je jen za zelenině, těhu neni a nehubne 😀.
@renatkas Já kupuju v Tescu nebo v Bille takový čerstvý, vícezrnný, jsou docela drahé, ale ve složení nemají napsaný glukozový sirup, ani karamel ani barvivo. A cukr mi nezvedají. Je jich více druhů. Myslím, že je budou mít i u vás.

kaciatko81
20. júl 2011

@lucy56 @petapete @ilonne tak ja sa pridavam 😀 u mna sa to stravovanie upravilo tak nejako same tym tehotenstvom, babo proste nema rado nezdrave veci 😀 do toho nevolnosti a chudla som ani som nevedela ako a to mi to pred tym nikdy neslo. tak uz len aby som si to potom udrzala
@renatkas ja som mala svojho casu z billy toastovy bio, neviem, ci je to grahamovy alebo aky. inak su dobre grahamove rozky, ale tiez nie vsetky, niektore su grahamom akoby len "postrasene", mne najviac idu z lidlu. alebo mi mm kupuje certik, taky bez konzervantov a farbiv.

petapete
20. júl 2011

@renatkas - já teď tmavý pečivo nekupuju vůbec, tady v Jednotě je to všechno tak moc tmavý, že je mi jasný, že je v tom tuna karamelu a zas kupovat to do zásoby a pak jíst tvrdý, to mi za to nestojí...takže jím většinou ty Racio výrobky - tousty nebo ty pufovaný chlebíčky (polystyreny) a na večeři nebo druhou večeři pak klasický bílý rohlík

@ilonne - tak já díky těhu pomalu odrostla z té vel. 42/44 a sedí mi spíš ta 40 (to už před cukrovkou) a počítám, že to tak minimálně zůstane, spíš naopak to ještě pojede dolů...bříško mám podle mě celkem mini, zrovna jsem dávala holkám vedle fotku, tak ji mrsknu i sem, tohle je začátek 29.tt, je to teda ráno, odpoledne/večer je o něco větší, ale žádný "obr pupek", pořád spím na břiše, nezavazí mi, můžu se v pohodě ohnout,...Takže pohodička 😵

mimys
20. júl 2011

@renatkas nase dokorka rikala, ze nejlepsi je vyzkousena prava šumava, že v te je napul psenicna a zitna mouka bez karamelu... jinak pry i v tech tmavych chlebech, kde tvrdi, ze nic neni, obcas neco je. A kdyz tam karamel neni, kolikrat to dobarvujou umele a ze je to jeste horsi nez ten karamel...

gianni
21. júl 2011

@petapete ten druhý recept som robila asi pred 3 dnami,je to dobré,som si dala na desiatu ,tá roláda vyzerá tiež fajne

včera na večeru som robila z cukety lečo,tiež mnamka,len som si radšej dala k tomu pre istotu len polku chlebíka

lucy56
21. júl 2011

tiez mi to pride zvlastne ze fakt jeme skoro cely den a achudne sa z toho, pred tehu som jedla tri krat denne a len som priberala, takze metabolizmus velmi spomaleny som mala a teraz sa asi nastartoval a hlavne toto su same zdrave veci, tiez nemam velke brucho,zohnem sa v pohode,aj nechty na nohach si nalakujem sama,mne vsetky kila isli do stehien a bokov, moja problemova zona
a ja som chleba neskusala zatial ziadny tmavy,chcela som u nas v meste zajst do racio predajne a tam by mali mat aj specialne pre diabetikov ale nejako som to zas nestihla tento tyzden

petapete
21. júl 2011

@gianni - já ten druhý recept udělala včera večer a dnes je ten plech pryč😀. Hodně to chutnalo dokonce i manželovi. Ale já si to na večeři dala ještě teplý a pak mi v noci bylo těžko, takže musím tyhle pečený věci fakt teď opatrně...Ale dobrý to je, to zas jo🙂. Na roládu se chystám, ještě tu mám dvě cukety celkem velký, tak asi po víkendu udělám (na víkend jedeme pryč)

gianni
21. júl 2011

@petapete aj ja sa chystám na víkend preč ku mame na návštevu,tak variť bude ona,možno zoberiem cukety a dačo urobíme,bruško máš naozaj malé,mne vyhúklo len posledný mesiac,v albume mám ale len z piateho mesiaca,teraz mám o hodne väčšie ,od vtedy som sa ani neodfotila,už by som sa aj mohla ,potom dodám foto

včera ešte pozde som robila roládu z mletého mäsa plnenú vajcami pre môjho drahého ,nejaké 4 kúsky som si nechala na dnešnú večeru bo išiel na týžden preč 😒 a mne akurát od pondelka začína dovolenka tak fajne sama doma,ale mám 3 týždne dovolenky tak hádam niečo stihneme pobehať

petapete
21. júl 2011

@gianni - já měla (relativně) malé břicho i u Lukáše, ale v téhle fázi už bylo myslím větší, teď má asi uvnitř víc prostoru😀, uvidím zítra v poradně, jestli bude dělat MUDra uzv, jak je medvídě velké...Já se teda fotím každý týden, vždy v sobotu ráno (to jsem vždy něco+0tt), u Lukáše mě takhle fotil M. každý týden a je to fajn porovnání, takže teď fotím sice sama do zrcadla (M. nějak nestíhá😀), ale dokumentace je stejně...

petapete
21. júl 2011

Tak jsem teď schválně koukla a porovnání 1vs2.těhu ve stejným datu - začátek 29.tt (akorát teda poprvé foceno večer(větší), podruhé ráno (menší):

icub
21. júl 2011

Aj nam diagnostikovali tehotensku cukrovku. Dnes som bola na diabetologii. Kedze od zajtra maju dovolenku a ludi tam bolo neurekom, sestricka mi aspon povedala co mozem a co nie...
Nuz trosku som z toho jelen. Chcela by som vas poprosit, kedze doteraz som len studovala na nete, co kde sa o tehotenskej cukrovke pise, no malo o tom ake recepty sa daju... . Mohli by ste mi, ak budete mat cas napisat par tipov, co vam chuti a co si varite??
Dakujem

petapete
22. júl 2011

@icub - já mám potvrzenou cukrovku teprve od minulýho pondělí a na dia jdu teprve příští čtvrtek, holt doba dovolených no☹. Ale řídím se zatím podle těchto stránek: www.tehotenskacukrovka.cz a tam je přímo sekce dieta: http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk... a pak tabulka nejběžnějších potravin s hodnotami sacharidů ve 100g: http://www.tehotenskacukrovka.cz/tabulka-sacharidu , není tam teda univerzální jídelníček, to si musíš sestavit sama, ale vyhovuje mi to, protože já jsem typ, že kdybych měla napsaný přesně rozpis co kdy jíst, tak mě bude honit chuť na něco úplně jinýho, takhle si uvařím, co mi vyhovuje a podle toho, na co mám chuť😉. Jinak na snídani mám většinou nějaký pečivo (spíš ale takový to "tvrdý" - pufovaný (polystyrenový) chlebíčky, suchary, knackebrot,...s máslem a se šunkou, příp. s vajíčkem, nebo třeba s Poličanem, podle nálady a chuti, dnes jsem měla brokolicovou polévku (dělala jsem včera k večeři - trochu kořenové zeleniny a brokolici - měla jsem mražený - jsem dala povařit do vody s bujonem, pak promixovala, dochutila česnekem a na talíři pak přidala trochu strouhanýho sýra a bílýho jogurtu na "zkrémování" - plánovala jsem ji i na snídani, proto jsem jogurt nezamíchala do celýho kastrolu, protože ráno by se mléčný výrobky měly vynechat, víc zvyšují glykémii - a k tomu na másle opečený houstičky...výborný. Ráno jsem si tam místo toho jogurtu a sýru při ohřívání rozmíchala jedno vajíčko a taky byla výborná.) Na svačinu většinou dávám broskev s bílým jogurtem + zas nějaký pečivo (většinou kousek toho polystyrenu - prý je důležitý do každého jídla přidat trochu těch pomalých sacharidů, aby člověk neměl chutě na sladký - u mě to teda platí), na oběd normální jídlo, ale zvážím si brambory, rýži a pokud je tam něco dalšího sacharidovýho, tak přiměřeně uberu, na odpo sváču zas většinou nějaký ovoce s jogurtem, víceméně stejně jak dopolední svačina, večeři buď od oběda nebo jsem si třeba dělala rýžový nákyp - bez cukru, jen s meruňkama, dnes si asi udělám krupicovou kaši..., nebo tu polívku, míchaný vajíčka s pečivem, bramboráky, cuketový koláč,... akorát je potřeba si tam +- spočítat to množství sacharidů a nepřešvihnout je...no a druhou večeři pak standardně dávám ca půl rohlíku + hrnek mléka, protože nemám už na nic chuť🙂

icub
22. júl 2011

@petapete ahoj, dakujem, ja som vcera toho tolko pocitala, ze druha vecera bola len sama zelenina a to som sa v noci zobudila na ukrutansky hlad.. asi to chce nejaky system, nuz hadam sa na to dako nastavim a pojde to. Vsak uz len 3 mesiace 😉

petapete
22. júl 2011

@icub - je potřeba právě v každým jídle mít nějaký sacharid, jinak budeš mít hlad a trápit se😉. Navíc to pak bude i hodně skákat cukr v krvi, je potřeba ho tam držet pokud možno "konstantně", takže i na tu druhou večeři musí být něco sacharidovýho...já si teda dám ten kus rohlíku + mlíko a hlad nemám vůbec, i v těch sedm ráno jsem na snídani v pohodě a nemám hlad 😵. Hlavně, jak budeš ty sacharidy moc šidit a bude jich míň, než těch ca 200g na den, tak tělo tím strádá a honí tě pak ukrutný chutě na sladký (tělo chce rychle doplnit sacharidy), takže se pak strašně trápíš...když to vychytáš a "vyrovnáš" celodenně ten příjem, tak fakt ani nejsou chutě😉. Doporučuju pročíst ty stránky www.tehotenskacukrovka.cz, já se zatím řídím pouze radama odtama (do té poradny teprve půjdu příští týden poprvé) a zatím mi fakt nic nechybí😉

icub
22. júl 2011

@petapete je mi to jasne, mne vcera nesli tie tabulky otvorit, preto som bola rada, ked som si ich v pohode otvorila od teba a na obed to uz bolo omnoho lepsie, dokonca som odvazila aj broskyne a bolo to presne ako to hovorila sestricka, dve broskyne na desiatu, olovrant, je presne to mnozstvo, ktore bolo pisane aj v tych tabulkach... uz len "vychytat" vsetky muchy a bude to ok
Ja som velmi ani doteraz nemala chut na sladke, ked som jedla melon, broskyne, marhule... je to fajn, ze je sezonna zelenina a ovocie, hadam to do oktobra zvladnem 😉

petapete
22. júl 2011

@icub - akorát na to ovoce bych dávala trochu pozor, nemělo by se ho zas víc než ca 3ks denně, on je to ten volný cukr (fruktoza), který zas rychle tu hladinu zvedá, takže to po něm může vylítnout. Já třeba než dvě broskve, tak si raději tu svačinu nakombinuju - broskev jen jednu, k tomu bílý jogurt a nějaký ten kousek pečiva, je to lepší, že to dýl zasytí a ten cukr to drží v krvi delší dobu na nižších hodnotách, ne rychle nahoru a zas pryč...

laura09
22. júl 2011

@petapete ahojky, tak moje dietoložka i poradkyně přes výživu tohle s počtem ks ovoce na den zase nepotvrdila. Mám napsané ovoce ke svačině a k 2. večeři a rozhodně by to množství nešlo dohromady s těmy uváděnými počty ks na den.Tudíž se mám řídit dietou a né kusama, tak tak dělám.

petapete
22. júl 2011

@laura09 - já si dávám ovoce taky na svačiny, na druhou večeři už, to nemám už na nic chuť, tak jím jen, abych něco jedla - kousek rohlíku a vypiju hrnek mléka a vyjde mi to na ty ca dva kusy denně - dopoledne i odpoledne po kousku...na dia teda teprve půjdu, ale on každý radí něco jinýho, takže je to stejně těžký...A jinak jo - dá se to asi i víc kusů, ale pak už do té svačiny nevleze nic jinýho a já bych teda po většině ovoce do těch tří hodin už asi měla hlad nebo minimálně chutě (výjimkou je snad jen banán, to vydržím v pohodě), takže to raději nakombinuju s něčím víc "sytivým" - pečivem, jogurtem,...aby to bylo víc jídla😀

laura09
22. júl 2011

@petapete já mám ke svačině 150 g ovoce + 50 g chleba/pečiva, takže to hlad nemám a druhá svačina je psaná 2 dc mléka, já si dávám jogurt + 50 g pečiva/chleba. 2. večeři jím klidně ve 12 večer zase 150 g ovoce a do rána (7,30) mám hlad jak blázen. Když sem nejedla 2. večeři takhle dýl, ale kolem 10 večer, tak sem měla ráno v moči ketony, což znamená, že miminko přes noc hladovělo. Takže já mám dietu 275 g Sacharidů + inzulín 4x denně, pořád zvyšuju dávky (mám povoleno), ted je to v krvi měřeno glukometrem doma celkem ok, ale na usg to stejně viděli, prosáknutí tkáně mimi do 1 mm, prý stejně znamená hůře zvládnutou cukrovku, to už nevím co s tím. Takže jdu na kontrolu na gyn. 1.8. do dia 4.8. a na té gyn. se semnou doktor prý domluví, kdy nastoupím k hospitalizaci a vyvolání porodu, možná už v 37. tt!!:/

petapete
22. júl 2011

@laura09 - to je teda blbý☹. Já doufám, že to tou dietou bude zvládnutelný, zatím mi teda dělá dobře, hlad nemám ani náhodou a dnes v poradně medvídě odpovídá přesně víceméně na den tomu, kolik jsem těhotná, takže tabulkově, tak doufám, že ani nestrádá, ani "nepřerůstá"...já teda měla zátěžák minulý týden jen tak jako na hraně (dvě hodnoty ok, po těch dvou hodinách trochu nad hranicí, nic tragickýho...), tak uvidím, jdu příští týden na diabetologii, co se tam dozvím...je ale blbý, že musím takhle dlouho čekat (kdybych si nehledala info na netu, tak víceméně vůbec nevím, jak a co jíst, protože mi nikdo až do toho 28.7. nic neřekne - na oGTT jsem přitom byla 11.7. a měla rovnou i výsledky...)

laura09
22. júl 2011

@petapete mě vyšel pozitivní až 2. test OGTT, první byl negativní. Mám GDM zjištěný až od 31. tt a vyšlo to prve pozitivní o 0,1. Jako já i s inzulínem a dietou sem měla a občas mám hodnoty cukru (2 hod po jídle měřím) i přes 9!!!! A má být do 6,6. Takže nic moc, nejradši mam babičky dietářky 2. typu co mi radí, jenže v těhotenství je to prostě jiné, říkám jim, že si to na triko nevezmu to nějak víc porušovat, kdyby se něco stalo. Ale i na dia mi řekli, že když budou hodnoty ok, tak si můžu mlsnout i kousek hořké čoko s obsahem 70% kakaa a více. Náš malej je zase o 5 dní menší, žádný přerůstání, od začátku byl o trošku menší, proto nechápu, proč mi doktorka na usg napsala do zprávy, že nelze vyloučit diabetickou fetopatii, což znamená větší růst dítěte. To si trošku více odporuje......

petapete
22. júl 2011

@laura09 - nj, ono diabetická fetopatie není jen ten větší růst mimča- jsou to všechny ty důsledky špatně kompenzovaného diabetu (tzn. i např. rizika hypoglykémie mimča po narození, nedostatečně vyvinuté tkáně, poruchy srdečního rytmu, můžou být i srdeční vady...), takže ti to tam asi napsala proto, že ta cukrovka není optimálně kompenzovaná...No u nás je v tomhle typický můj děda - ten začal okamžitě - prosím tě, co bys nemohla něco jíst, nic ti není, to není žádná nemoc...ale přesně jak píšeš - nejde o mě, ale o mimčo, takže to nehodlám riskovat...

laura09
22. júl 2011

@petapete já byla na kontrole srdce miminka ted nevím v kolikátém týdnu, z jiných rodinných důvodů, takže to bylo prve ok. No uvidíme

petapete
22. júl 2011

@laura09 - jj, to jen, že to patří k těm diabetickým fetopatiím - že je to prostě soubor všech těch možných komplikací nezvládnuté cukrovky, nejen ta velká hmotnost a velikost miminka (to by na tom paradoxně byl asi ten nejmenší problém😉)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre