Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lifinka
25. júl 2011

@laura09 no dneska jsem se právě ptala dr, že proč se ráno nedoporučuje mléčné a jogurty a ona na mě hleděla, kde jsem to vzala...prý je to blbost. Já totiž jím ráno jogurt florian a rohlík a pak na desátou 2rohlíky a sýr a hodnoty jsou v normále...a ovoce kliďo 2x denně.

laura09
25. júl 2011

@lifinka ahojky, hodnoty máš krásné. Mě nedoporučují mléčné hned ke snídani, ale už ke svačině ano, protože těho hůř zpracovává mléčné výrobky. Váhu máme taky asi celkem ok, takže gratuluji.

@lemurko koukám, že ste o týden, ale rozdíl máte k nám 1000 g!:O To koukám, ny sme nikdy nebyli napřed, sme stále pozadu a naposled sme byli o 5 dní menší, než sme měli být. Někde čekají na spontánní porod, mě řekli, že nastoupím k hospitalizaci a vyvolání porodu, prostě žádné čekání do 39. týdne. Záleží asi na každé nemocnici, jak to mají nastavené.

petapete
25. júl 2011

@lifinka - to s tím mlékem + mléčnými výrobky píšou na těch stránkách o těhu cukrovce, který sestavila MUDr. od Apolináře, která ty cukrovkářky má už asi 20let denně v péči a prý to drtivé většině ráno nedělá dobře, že to tu glykémii zvedá neúměrně k tomu, co to obsahuje za množství sacharidů...takže to není, že by se NESMĚLY (to ostatně by nemělo být nic "zakázanýho" - teda krom výrobků a věcí s volným cukrem mimo ovoce), ale prostě si to každá diabetička musí sestavit podle toho, co to jí konkrétně dělá, protože každý tělo je úplně jiný a reaguje na něco jinýho, co někomu glykémii nezvedne vpodstatě ani o fous, to u jiné prostě třeba vůbec neprojde a právě to mléko + mléčný výrobky ráno neprochází třeba u 80% holek, holt jsi v té šťastné menšině, které to nevadí😉

petapete
25. júl 2011

@laura09 - já jsem i vyčetla, že některé (osvícené) porodnice postupují podle toho, jak je ten diabetes dobře kompenzovaný - že pokud je kompenzace v pořádku i jen dietou, váhový odhad, průtoky a další známky rozpoznatelný uzv ok, tak není prý důvod vyvolávat předčasně nebo nejpozději v termínu, protože ta těhotná a mimino jsou na tom vlastně 100% stejně, ne-li lépe, než "fyziologické" těhotné...jenže bych se bála, že těchto porodnic, který do toho jdou bude drtivá menšina, protože pro ně je pohodlnější, aby si to "naplánovali" a postupovali si tak, jak je jim pohodlnější a příjemnější, bez ohledu na to, co je optimální pro těhotnou a mimi bohužel😖

skeptik
25. júl 2011

@lifinka jasne, ze to je blbost, ale ako vidis niektore maju este iny nazor...

laura09
25. júl 2011

@petapete já to asi špatně napsala jak je to u nás, také to tu tak mají, ale u mě řikají, že to i přes dietu a inzulín není dobře zvládnuté, že to vidí na tom prosáknutí tkání mimi. Takže asi to také řeší individuálně, ale o té hospitalizaci mluví každopádně, aby se ke konci nedej bože něco špatného nepřihodilo, prý se to může stát, a to nikdo nechce riskovat, vid. Když by nás přijali v 37. tt, tak budou dělat třeba 2 x denně ozvičky a kdo ví co ještě a kdyby se něco dělo, tak to můžou řešit rychleji než doma. Asi jde spíše o prevenci. Na druhou stranu, je asi lepší když je to špatné, že jde mimčo ven dříve, ono už v 37. tt je donošené, a jak víš tak s těhu cukrovkou teda plíce třeba dozrávají později a můžou hrozit i dýchací potíže po porodu. Když bych to vzala třeba na váhu co máme teď, tak měl v 34+5 tt 2300 g, jestli přibere tak 250 g týdně, tak v 37. tt - 38. tt může mít tak 2800 - 3000 g , což bych řekla je ideální na pokus o normální porod. Četla sem, v některých porodnicích (asi zase dle utz odhadu velikosti) někdy volí rovnou císaře, kvůli možným problémům s porodem ramének a "zaseknutím" při normálním porodu. U nás doktor předběžně řikal, že volí (zase dle stavu) 3 x vyvolání spontánního porodu pak až císař. A vy ste ok, na váhu, nebo dobře ste kompenzovaný?

petapete
25. júl 2011

@laura09 - jj, to je jasný, u tebe je to úplně jiný případ...ale prostě hodně porodnic i u dobře kompenzované cukrovky nechají nejpozději do termínu a vyvolávají šmahem, což mi přijde třeba docela škoda...u nás je to asi celkem fuk, já mám krom té cukrovky k vyvolávání ještě další důvod - měla jsem operaci na děloze a MUDra mi od začátku těhu připravuje na to, že mě přenášet nenechají kvůli tomu...takže já tu cukrovku mám "jen" jako bonus😀. Jinak zatím moc nevím, jak jsme kompenzovaný, doufám, že ok, na dia jdu teprve teď ve čtvrtek poprvé, to nafasuju glukometr a budou dělat odběry...ale u MUDry podle uzv vše naprosto v pořádku, mimís odhad váhy v 28+6tt měl 1100g, což je prý tabulkový, ostatní známky taky v pohodě a já - 1,2kg proti předchozí poradně před skoro pěti týdny, takže dieta se projevuje i na mě😀. Mudra byla spokojená, tak doufám, že je to ok...ale zas ta cukrovka se má díky hormonům nejhůř zhoršovat právě po tom 30.tt, takže to nejrizikovější nás teprve čeká...tak uvidíme...už se fakt těším na ten glukometr a měření, abych věděla, co mi ten cukr dělá, jak moc (ne)skáče a jak na jaký jídlo reaguju...to čekání bez toho, že by člověk věděl, co to s ním dělá, je docela deprimující😖

laura09
25. júl 2011

@petapete to je blbé, že Ti ho nedali, mě ho dali hned! Měla sem se měřit a dodat za týden měření ze 3 dnů, komplet podle toho doktor usoudil, že je třeba inzulín. Mě cukrovku zjistili v 31. tt a je pravda, co píšeš, že se to ke konci těhu fakt zhoršuje. Sem taky pořád navyšovala dávky, ted se to celkem drží, asi sem už vystihla tu hranici, která mi zatím stačí. Mě dělali ultrazvuk až minulý čtvrtek, před tím naposled koncem června a tam nic nepoznali. Ted se na to asi více zaměřili, také to bylo "vyšší" pracoviště.

petapete
25. júl 2011

@laura09 - nj, já mám od 11.7. výsledky ogtt (to jsem ho i podstoupila, výsledky byly ve stejný den), jenže objednání prostě až za skoro tři týdny na první konzultaci, to byl nejbližší volný termín...jako docela průšvih si myslím, protože kdybych si nehledala info sama, tak vlastně nevím vůbec nic, jak (ne)jíst, co jíst, čemu se vyhnout,...a to, jak tělo reaguje prostě nemám ani páru no😖. Mě právě MUDra dřív na uzv v poradně nikdy nedělala ani ty různý měření + váhový odhad (ten mi nedělali ani na vyšším pracovišti na tom velkým uzv v 21.tt) a tentokrát jo, takže myslím, že se na to taky zaměřila právě kvůli té diagnoze GDM...Já teda pevně doufám, že bude stačit ta dieta a to, že prostě hlídám ty sacharidy, jím pravidelně, nepřesahuju denně těch 250g sacharidů (většinou to ani nedám...) a že to snad stačí a bude stačit i nadále...jako co to vím, tak jsem nedala ani kousek sladkosti, nikam cukr,...tak snad to bude stačit...

laura09
25. júl 2011

@petapete to mi přijde ze strany dietologa nezodpovědné, Tě nechat jako těhuli s GDM čekat 3 týdny!!! Fakt padlý na hlavu, nechápu, kord když jsou určitá rizika s tím spojená. Mně dali dietu, která se jmenuje 275 g S, jako 275 gramů sacharidů a to mají ještě jednu 325 g S případně. Ale těch 250 g si dej zase určitě, méně je asi nesmyl, tělo sacharidy potřebuje a nesmíš ho nechat strádat, to je lepší mít k tomu prášky, nebo inzulín a jíst jak se má a neošizovat se.

petapete
25. júl 2011

@laura09 - no zodpovědné, nezodpovědné...oni zkrátka dřívější termín nemají, je plno😖. Kamarádka taky takhle čekala dýl jak dva týdny...Já vycházím z těch stránek od MUDr. Moravcové, rozhodně nestrádám, ale prostě víc toho sníst ani nezvládnu😉, jako i M. se mi směje, že mám porce jak hora, takže nemyslím, že by mi něco chybělo, naopak jím pestře, všechno...takže toho se nebojím...a minimální příjem sacharidů - jako pro bezpečný "život" a bez nějakýho ohrožení je kolem 200g sacharidů denně, takže to si myslím, že je v pohodě (dávám snídani 40g - to teda většinou nezvládnu, svačina 30g, oběd 60g, odpo svačina 30g, večeře 60g, druhá večeře 30g) a právě ani nemám chutě na sladký apod., takže si myslím, že sacharidama jsem zásobená dostatečně...

laura09
25. júl 2011

@petapete já mám tedka pořád děsný hlad a to mám těch 275 g sacharidů.

petapete
25. júl 2011

@laura09 - já nemám právě hlad vůbec, spíš mi přijde, že jak jím co ty tři hodiny, takže fakt furt jen jím😀, takže jíst víc, tak asi prasknu🙂

laura09
25. júl 2011

@petapete to já taky měla z kraje, ale ted je asi víc třeba, jak mimi ted hodně přibírá na konci.

icub
25. júl 2011

@petapete no som zvedava, co ti povedia, lebo mne sa ta stranka tiez paci. Potraviny si vazim a preratavam. Ak dam niecoho menej, tak mozem aj chleba viac. Tiez nebyvam hladna. Mam ako ty obavu, co povie cukor, ked pojdem po vyse dvoch tyzdnoch na diabetologiu. Dufam, ze to nebude zle.

petapete
25. júl 2011

@icub - no mám známou, co chodí na tu stejnou diabetologii, takže už tak nějak +-vím, že dají papír s dietou blbou - zákaz veškerýho ovoce,...což teda nehodlám dodržovat, pojedu dál podle těch "apolinářských" stránek, myslím, že po dvaceti letech péče o tisíce těhotných s GDM má MUDr. Moravcová fakt dost zkušeností, aby věděla, co a jak a ta jejich dieta mi zní logicky a rozumně, nehodlám si zlikvidovat metabolismus a nechat tělo strádat nějakým nesmyslným vysazováním některé potřebné součásti jídelníčku🙂. Přínos té diabetologie vidím víceméně převážně v tom, že budu mít ten glukometr a budu moct měřit a zjišťovat, co mi dělá jaký jídlo + stanoví takový ty hodnoty jako glykovaný hemoglobin apod...

icub
25. júl 2011

@petapete presne na to som zvedava aj ja, ci jem tak ako by to malo byt, po odmerani glukomerom. Ja idem na poradnu teraz v piatok, tak hadam mi dr. tiez zmeria babo a povie ako to vidi.... tiez nepocitujem hlad, ale ja aj vela pijem vody, ked mi pride ze by som chcela nieco hned po tom ako som jedla 😉 takze som celkom plna stale...

petapete
25. júl 2011

@icub - to mám taky...jak dojím (hlavně oběd), tak mám ještě pocit, že nemám dost...ale po ca deseti, dvaceti minutách jsem najednou fakt nacpaná - ono to je asi ta doba, kterou mozek potřebuje k rozlišení nasycenosti a vydání signálu, že je dost...proto se taky asi často u plnýho talíře přejídáme a pak je nám blbě, že se přejíme...A piju taky hodně, já jsem zvyklá i netěhu, teď se snažím ještě víc, takže počítám, že v normálním počasí (ne ve vedrech) dám tak ke třem litrům čisté vody denně (možná i víc), v horkách je to ještě divočejší🙂

gianni
26. júl 2011

no dnes som bola u ženského ale neviem o bábu vôbec nič,som sa spýtala či neni veľké,tak povedal že nie,a že či mi netvrdne brucho,lebo že mám krčok trochu krátky,že či nevie čo to bude, tak že teraz nepozeral,na budúce, zobrali mi ešte krv na ten hemoglobín a mám prísť o 2 týždne už aj na ozvy a prietoky,dnes sa velmi ponáhlal bo prišiel pozde, bol operovať
ja ináč pijem velmi málo,aj pred tehu som pila strašne málo,som ak ťava vydržím bez vody velmi veľa,ale ked to do mna nejde 😒

laura09
27. júl 2011

@gianni mě říkali na dia, že mám vypít alespon 2-3 litry, haha. Taky dám max. 2, lezu pořád na WC.

petapete
27. júl 2011

@gianni - pití se dá "naučit"😉. Já dřív skoro nepila (jako litr byl denní maximum), pak jsem se prostě rozhodla, že budu pít, všude začala tahat flašku s vodou a jak to má člověk pořád na očích, tak se spíš donutí pít...teď už si to bez min. dvou a půl - tří litrů vody denně (ve vedrech ještě víc) nedovedu vůbec představit, jak nepiju, tak se to hned projeví, začne mě bolet hlava, jsem víc unavená,...prostě tělo už si "umí" říct

petapete
28. júl 2011

Ahoj holky, tak mám za sebou první kontrolu na diabetologii a pohoda...glykémii jsem měla 5,6 - byla jsem akorát hodinu po svačině, takže krása🙂, nafasovala jsem glukometr a na další kontrolu jdu už za týden s naměřenými glykemickými profily doma...tak jsem zvědavá, hned zítra testnu měřit a uvidíme, co mi bude vycházet za hodnoty🙂

lucy56
29. júl 2011

@petapete aka super hodnota po ranajkach,ja mam rano 6,5 a uz tyzden sa mi to nedari dostat nizsie,a to jem presne to iste kazdy den co predtym,asi ako maly rastie sa to fakt zhorsuje,na kontrolu idem 3.8 na dia som zvedava co mi povie a potom 4.na velky utz a uz chcem vediet kolko maly meria

petapete
29. júl 2011

@lucy56 - já to měla včera po svačině, po snídani nevím...ale dnes dělám velký glykemický profil, tak na lačno 4,9, hodinu po snídani těch 5,6 jak včera po svačině, takže taky zatím fajn. Já byla minulý pátek v poradně a medvídě mělo odhad 1100g, takže víceméně přesně na průměru, spíš malinko pod ním (házelo to o pár dnů mladší než je...), tak snad ok

ilonne
29. júl 2011

@lucy56 Ahoj, 6,5 je po snídani super hodnota. Já jsem se ze začátku nemohla dostat pod 7,2 po snídani. Teď už to mám naštěstí vychytaný, ale ty snídaně dávám různě, tak od 5,8 do 6,9.

lucy56
29. júl 2011

@ilonne mne je cudne ze aj ked jem to iste jedlo hodnota je zakazdym ina, cim to moze byt sposobene neviete niektora, mala som overeny knakebrot s maslom a caj horky ze dobre hodnoty okolo 5,6 a uz ani s tymto menu nemam dobru hodnotu, tie ranajky ma zabijaju, uz som uvazovala ze nebudem jest nic ale to je asi este vacsia blbost

petapete
29. júl 2011

@ilonne - takže 5,6 po snídani je asi úplně v pohodě, že? To mám radost🙂. Jsem si říkala, že kdoví, jestli jsem se u toho oGTT v té druhé hodině spíš sama nevynervovala tím, kdyby to bylo pozitivní (což jsem tu druhou hodinu při čekání na odběr docela "řešila" a tím se třeba tak vystresovala, že mi prostě cukr vylítl bez ohledu na cokoli okolo a ty dvě desetinky to udělalo tímhle a třeba bych to v klidu měla negativní😀. Ale to je fuk, jsem spíš ráda, že jsem měla hraničně nad tou hranicí, než hraničně pod hranicí a pak nevěděla, jak na tom jsem, raději mít "falešnou" cukrovku, než ji falešně nemít😀

lucy56
29. júl 2011

@petapete ty to mas pekne zatial, podla mna mas nejaku lahsiu formu, ja som mala na zatazovom teste az 11,9 hodnotu, tak asi to mam horsie

petapete
29. júl 2011

@lucy56 - ono myslím hodně záleží i třeba na tom, co po snídani děláš, jestli tu hodinu prosedíš, odpočíváš, nebo máš nějakou fyzickou námahu - já dnes dost poletovala tu hodinu po bytě, poklidila, oblíkala Lukáše, pak vlítla do sprchy, umyla nádobí,...tak možná tím i víc spálíš...A taky je fakt, že se ta cukrovka právě s postupujícím těhu a nárustem těch hladin hormonů zhoršuje (takže co projde např. v 28.tt, tak v 29.tt už nemusí...). Největší nárust těch hormonů by měl být snad mezi 28-32.tt, takže v téhle fázi se ta cukrovka má nejvíc zhoršovat a nejobtížnějí vychytávat, tak nevím, třeba je to prostě i tím..

petapete
29. júl 2011

@lucy56 - já měla zátěžák 4,6 na lačno, 8,4 po hodině a 7,9 po dvou, takže blbou jen tu druhou hodinu...a MUDra mi pak řekla, že podle některých laboratoří se bere jako negativní ještě 7,8, takže fakt o fousek...ale ono je to fuk, prostě to vylezlo...možná by mi mohlo stačit jen vyloženě vynechat sladkosti a třeba by to už pak bylo ok, ale já to raději začala držet rovnou přísně, abych pak nemusela víc a víc utahovat, ale zvykla si na to rovnou😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre