Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

katchula
23. júl 2008

Elitoko: děkuji Ti moc za uklidnění, to jsem potřebovala slyšet 🙂 Já když jsem se to včera ráno dozvěděla, tak jsem se málem rozbrečela. No ovládla jsem se, ale asi jen proto, že jsem v práci a bylo mi to trapný. No všichni okolo mě mě sice utěšují, že to nic není, ale vědí o tom houby, tak jsem ráda, že to slyším od Tebe, která s tím má vlastní zkušenost. Zítra dám vědět co jsem se na tý diabetologii dozvěděla. Doufám, že tam nějakou takovou chytrou tabulku dostanu, abych si nemusela jednotlivá jídla pořád vážit, nemáme doma totiž ani váhu a navíc jsem přes den v práci.

Holky a máte nějaké potíže, příznaky nebo tak?? Já jediný co se mi stává, že je mi často po ránu slabo, jakoby na omdlení. Nepomůže nic, jen si musím na chvíli sednout a pak to samo přejde. Jinak jsem se od začátku těhotenství cítila dobře a ani jsem netrpěla na nevolnosti. Až jsem si do včerejška říkala, jak to dobře zvládám a jaký mám štěstí...

baji
23. júl 2008

ahojky katchu, mě zjistili cukrovku min. týden, taky jsem si to obulila... jdeš k apolináři? já tam byla min. úterý na tý přednášce, mám za sebou týden diety a dneska kontrolu a hodnoty jsou ok, takže teď už jen na dietě...
taky jsem doteď neměla žádný větší problémy, jen jsem docela rychle přibírala... sladkého jsem jedla hodně, teď to řeším ovocem... dá se to, jídla je fakt dost, hlady netrpím, spíš ta mlsná mě honí...
akorát tu váhu si asi budeš muset pořídit, je potřeba všechno vážit, tabulku dostaneš, ale je to tam vždy na 100 g potravin, takže aspoň ze začátku je potřeba vážit... je to opruz, ale pak už to člověk i odhadne...

katchula
23. júl 2008

baji ahojky, škoda, že jsme se nesešly u nějakýho veselejšího tématu. Jo jo, jdu taky k Apolináři, jdu tam zítra v 9,30. Jak prosím tě probíhá potom ta kontrola? To je zase ten test s vypitím tý glukózy? A dostala jsi u Apolináře ten glukometr a musíš si měřit hodnoty nebo ne? Já jsem přibrala zatím 7 kg (jsem teď 26tt), nevim jestli je to hodně, ale břicho mám už delší dobu pěkně velký. Ale mimčo mám prý spíš pořád tak o týden menší. Já mám příští týden dovolenou, tak to jsem zvědavá jestli budu muset kvůli tomu jet do Prahy na kontrolu nebo jestli to počká až třeba do dalšího pondělka.

baji
23. júl 2008

jj, do tématku o krčský porodnici se psalo líp 😉
no bylo nás tam asi deset mamin, dostaly jsme přednášku, jak držet tu diety (mimochodem je to pěkný opru 😠 ), vyfasovaly píchátka do prstu na odběry a nějaký další věcičky k tomu... týden jsem byla na dietě, po týdnu jsem si odebrala na lačno a po snídani, obědu a večeři kapku krve na testy... dneska jsem tam s tím byla, hodnoty ok, takže stačí dieta a další kontrola za 14 dnů... jinak paní dr. je moc milá a je to opravdu odborník, takže neboj, budeš v dobrých rukou 😉

fim
23. júl 2008

Ahoj holky, hlásím se k vám do klubu.
Jen jsem tak prolítla poslední dvě stránky a zjišťuju, že to je všude jiný. Já např. dostala glukometr a např. ovoce do diety vůbec neptaří 😲 - max. můžu jablka a citrusy. Tak jsem z toho zničená, pže jen na jabkách (z ovoce) asi nepřežiju. ☹
To, že si nemůžu osladit ani čaj, o tom ani nemluvim. Mám pocit, že mě z nedostatku cukru začíná i bolet hlava.... 🙄

mikulka
23. júl 2008

Holky, ta dieta se může lišit od toho, jak má kdo silnou cukrovku a také, jaké je konstituce. Já mám vyšší cukrovku, ale zase jsem hubeňour a moc nepřibírám, tak můžu více sacharidů, tedy zatím.

Tabulku mám taky a je to tam udělané tak, že nemusím nic vážit. Mám tam teřba, kolik je v půl rohlíku, nebo v jablku, průměrné velikosti, kolik je v jedné bramboře vel. slepičího vejce, kolik je ve třech lžících kaše a tak.

Katchulo, u tebe nechápu, že tě hned někam ženou, máš moc nízkou hodnotu, tak myslím, že se ti to rychle upraví.

Já příznaky neměla, jen občas žízeň a během celého těho nemám chuť an sladké, ale to nevím, jestli s tím souvisí. Jo a někdy mi bylo po jídle těžko,a le to s tím také nemusí souviset.

katchula
23. júl 2008

baji: ufff píchátka, toho jsem se bála ☹ ☹
Jinak s tou doktorkou máš pravdu, dočetla jsem se i na internetu, že je moc dobrá. Tak aspoň něco.

mikulka: já jsem si taky myslela, že se ta dieta liší podle toho jaký máš výsledky. Ale zítra jdu na tu diabetologii a bude nás tam víc, takže dostaneme asi jen nějaké obecné informace. Protože určitě bude mít každá mamina ty výsledky jiný. Já na sladký mám chuť pořád a měla jsem to i před těhotenstvím.

zelva
23. júl 2008

Ahoj holky,
tak já dneska byla zase na té diabetologii. Glykémii mám úplně v pořádku, ale dostala jsem ten glukometr. Mám se měřit jen tak třebas 2x v týdnu nebo když třeba trošku zhřešim, tak si mám pak změřit a vychytat co můžu a co ne. Jinak žádný počítání sacharidů dělat nemusim. Prostě jen dodržovat nesladkou dietu, toť vše. Takže jsem fakt ráda. Také jsem se děsila toho rozpočítávání jak píše katchula. Na kontrolu jdu až za měsíc, páč tam mají měsíc dovolenou.
katchula: ty jsi měla jen úplně malinko zvýšenou hodnotu, to taky určitě nebudeš muset nic rozpočítávat, jen vynechat sladké. Já měla hodnotu po 2 hoďkách 8,5.

katchula
23. júl 2008

zelva: tak to ti gratuluju, dopadla jsi dobre 🙂 No ja uvidim, radeji pocitam s tim horsim, abych potom nebyla moc zklamana. Ale nejm sladke teprve 2 dny a uz ted si pripadam hrozne nervozni... Tak hlavne preju at ti to vydrzi a jsi v poradku 😉

kajdzas
23. júl 2008

ahoj holky zdravíme vás.. můžu poprosit o hlas??? http://www.babyweb.cz/Souteze/so2-I-takhle-muze... Nejlepší dovolená je v koši na prádlo. díky moc mějte se moc krásně pa

zelva
24. júl 2008

katchula: díky. A neboj, ty to také nebudeš mít nijak drastické. Pak napiš jak jsi dopadla. Na to nesladké si za chvíli zvykneš, já byla taky totálně vyřízená, byla jsem zvyklá si třebas furt sladit čaj a teď už ho piju neslazenej a úplně mi to chutná, asi už nebudu sladit nikdy. Zvyknout se dá úplně na všechno, holt akorát ty začátky jsou těžký.

katchula
24. júl 2008

Ahojky všichni, tak jsem dnes byla v tý diabetologický poradně a mám dietu + jsem vyfasovala glukometr. Mám takovou tabulku, kde jsou rozepsány potraviny a kolik obsahují sacharidů na 100g, pak mám rozepsáno, že musím jíst každé 3 hodiny a kolik gramů sacharidů můžu v těch jednotlivých porcích. No to samé co už jste tady psaly... Je to dost na palici teda ☹ Byla to nejdřív přednáška, kde nás bylo asi 8-10 mamin, ta doktorka je naprosto úžasná, skvěle nám vše vysvětlila. A pak nám sestra dala každý glukometr a ukázala jak se to používá. No a teď mám týden držet tu dietu a potom si jeden den 4x změřit hladinu cukru po jídle a zavolat k Apolináři výsledky. Dietu budu držet až do porodu a pak to prý na 99 % odezní. Ale prý bych se měla hlídat aspoň trochu i po porodu (nesladit a tak), protože hrozí nebezpečí, že se ta cukrovka s věkem objeví znovu. Uff teda nevím proč to muselo potkat zrovna mě? Ale to si asi říkáme každá, no jsou na světě horší věci, tak to snad nějak zvládnem 😉

zelva
24. júl 2008

No tak teda koukám, že to všude dělají jinak, asi co doktor to jiný názor. To jsem myslela, že taky rozpočítávat nebudeš muset. Mno neva, jak jsem už psala, člověk si zvykne na všechno. 😉

katchula
24. júl 2008

zelva: víš co si myslím, že oni to dělají snad nějak preventivně tyhle opatření s tou dietou. Jak jsem psala, tak nás tam bylo asi 10 mamin a všechny jsme ty pokyny dostaly ÚPLNĚ stejný a určitě jsme neměly všechny stejný hodnoty. Což mě trochu štve, ale tak prostě to budu muset vydržet, vždyť je to hlavně pro miminko a ne jen pro mě.

e.k.t
24. júl 2008

tak to já měla začátek podobný, přednáška pak papír na dietu a dostala jsem 225g a to dr vyšilovala se 175g ale sestra mne zachránila, i tak to je vlastně redukční dieta, a připomínám že jsem za celé těhotenství nepřibrala ani kilo.
Doma jsem měla koupený svůj glukometr a ani mi nenabídla jejich, dietu jsem v mezích možností držela a poctivě i vážila takže kontroly ok.
Jenže ve 32 mi nějak stoupl tlak a šup se mnou do nemocnice, kde jsem po dvou týdnech z jejich stravy jednak zhubla a jednak nafasovala inzulín a to dokonce dva druhy 😝
teď se ještě šetřím a až se zbavím ostatních komplikací půjdu na zátěžový test a doufám že projdu 😖

eliotka
24. júl 2008

Ahoj holky, jsem po kontrole, hodnoty mám prý skoro dobré. Dieta ale nadále, to je jasné. Za 14 dní kontrola.

katchu, taky mi připadá, že to dělají hodně preventivně, musí tak chránit děcko a nás taky, asi.
Prosím tě, mohla bys sem napsat, kolik sacharidů můžeš na ty jednotlivé porce? Jako na snídani, oběd, sváču a tak?

Mně to pořád nevychází, jím těch sacharidů spíš míň a bojím se, abych nehubla, neb jsem zatím moc nepřibrala, a jsem drobnější postavy. Já mám jíst 275 g/ den, což nesním nikdy, tak prý musím aspoň 250.

zelvi, to máš pravdu, že se dá zvyknout, já taky sladila a teď mi asni nepřijde, že by byl čaj nějak divný. Ani čokolády mi až tak nechybí, jen občas mám chutě.
Trošku mi vadí, že se nemůžou šťávy a džsy... Nebo mohou? Já piju jen vodu a ráno čaj. Co vy, co pijete?

eliotka
24. júl 2008

ekt, to je hrůza teda!!! A to jako envadilo, že jsi nepřibrala a ještě hubla? 😒

zelva
24. júl 2008

Tak já dneska celý den měřím cukr a zatím všechny hodnoty O. K. Dokonce jsem to chtěla odzkoušet a dala jsem si k svačině 2 řádky čokolády (ale kvalitní, 70% kakao) a hodnotu jsem měla v normě! To jsem zírala.
Já teda taky piju jen vodu a ráno a i přes den čaje - zelené - různé příchutě, občas černý čaj. Mám výhodu, že vodu jsem stejně pila pořád - mně chutná vodovodní. 😀

eliotka
24. júl 2008

zelvo, a myslíš, že teda ta 70 % (tu mám totiž nejradši a mám ji doma, tu plátkovou lindt, jestli znáte?) bych teda taky občas mohla?

A to když měříš, musíš se píchnout do prstu? Jak často musíš měřit? Ta hodnota musí být do 5.5, nebo do kolika?

Já pila před těho taky jen vodu, ale teď bych si dala džus, na ten mám pořád chuť. Ale musím si ji nechat zajít! 😒

zelva
24. júl 2008

eliotka: no tady už jedna maminka psala, že vždy týden či 14 dní držela dietu, ale pak si prostě dala něco mňamkatého co by neměla a bylo to v pohodě. Když si to skutečně dáš výjimečně, tak se nic nestane. Určitě nezblajznout celou čokoládu a určitě je lepší nějaká fakt kvalitní tedy s méně cukru a hodně kakaa (jo jo ta od toho Lindtu, je mňam).
Jo, píchnu se do prstu po 1,5 hodině po jídle a hodnota musí být do 7,7. Neřekli mi nějaký pevný plán jak často se měřit, spíš náhodně třebas 2x do týdne a zapsat si to a nebo se změřit právě když si dám něco mňamkatého.
Ten džus bych řekla asi taky výjimečně a koupit kvalitní 100% který není moc přislazený.

katchula
24. júl 2008

eliotka:tak já mám na den 250 g sacharidů a i to se mi zdá teď když jsme na to doma koukali celkem dost.
Rozepíšu ti jak to mám v jednotlivých jídlech:
7,00 snídaně 40g
10,00 přesnídávka 30g
13,00 oběd 60g
16,00 svačina 35g
19,00 večeře 60g
22,00 druhá večeře 35g

A ještě docela dobrý článek, ale už ho sem myslím někdo dával: http://www.rodina.cz/clanek4171.htm

Jinak na tuhle čokoládu o které se bavíte se dneska na té poradně ptala jedna mamina, takže si prý občas = asi tak jednou týdně můžeme dát 1 čtvereček 😀 Což je směšný, takže to si radši nedám nic. No a hodnoty mají být podle toho papíru co jsem dostala trochu jiné než píše želva. Tak já tomu nerozumim, zřejmě to v každý tý poradně počítají jinak. Já mám napsáno, že na lačno do 5,5 a 1 hodinu po jídle do 7,3. Mám se změřit po týdnu a to ráno na lačno, po snídani, po obědě a po večeři. Takže celkem 4x.

katchula
24. júl 2008

baji chtěla jsem se zeptat jestli se musí u toho tzv. pera jak si s ním pícháš do prstu pokaždý vyměnit ta jehla? Teď mi došlo, že to jsem nějak asi přeslechla nebo nám to ta sestra neřekla. Když si budu měřit v jeden den tu hodnotu z krve čtyřikrát, tak bych vlastně na to spotřebovala 4 jehly a to se mi nějak nezdá. Díky za info, jdu spát 🙂

Jo a holky ještě jsem se chtěla zeptat jestli i o víkendech vstáváte brzy kvůli té první snídani? To se mi teda nechce. Ale doktorka říkala, že bysme neměly moc vyspávat, aby mezi tím posledním a prvním jídlem nebyl takový velký rozdíl.

eliotka
25. júl 2008

Kachu, díky, akorát, že já snídám pozdě, takže po snídani mám pak rovnou oběd bez svačiny, takže sním právě spíš míň. A k večeři 60 se mi zdá taky dost. Nedělám teplé večeře, většnou mám pečivo a sýry.
Co jíte vy k véče?

Jinak myslím, že jehla by se měla vyměnit vždycky, ale neviděla jsem nikdy ten glukoměr.

Kočky, já měla včera hod. po jídle hodnotu 7.0, takže to je dobrý, ne?

katchula
25. júl 2008

eliotka: 7,0 je úplně v pořádku, gratuluju 🙂
Já jsem se rozhodla, že si vždycky večer uvaříme teplou večeři 3 porce (jsme dva) a tu třetí porci si budu brát druhý den do práce. Včera jsme dělali kuřecí maso – kousky se zeleninou (rajče, paprika, pórek..) a k tomu rýže. Den předtím jsem jedla vepřový plátek napřírodno s chlebem. Ale to jsem ještě neměla tu tabulku a podle ní by to bylo málo 😒

Jinak já vstávám do práce okolo sedmé a snídala jsem tak až před devátou v práci. Jako nacpat do sebe snídani už doma jsem dneska zkusila, takže jsem měla tu první snídani asi v 7,20 no a moc mi to nejelo (chleba s máslem a s 1 plátkem debrecínky + čaj). Je to na mě taky strašně brzy. Ale v 9,30 už jsem měla zase hlad, což nechápu. Asi v 10,15 jsem si dala kávu s mlékem a k tomu chleba s lučinou a s eidamem. Teď hlad nemám a na oběd mám zbytek od včerejší večeře. A k odpolední svačině si dám rohlík s máslem + jablko. Ale co budu vařit dál to teda ještě nevím. Přijde mi ale, že se v podstatě může jíst celkem všechno, asi by se neměly moc omáčky, který se zahušťují moukou a nemělo by se používat dochucovadla (sójovka, worchester atd...). Nebo kečup, hořčice a nějaký uzeniny typu párek, točeňák nebo kupovaná sekaná - bůhví co tam všechno je.
Včera jsem se zkusila změřit asi 20 minut po druhý večeři, jen tak abych si vyzkoušela ten „přístroj“ a měla jsem 5,8 😉

katchula
25. júl 2008

Příští týden mám dovolenou a jedeme na chatu. A opravdu si nehodlám dávat kvůli tý první snídani budíka na 7,00. Takže to budu asi řešit taky vynecháním tý jedný dopolední svačiny.

eliotka
25. júl 2008

Mně se právě taky nedaří sníst ani těch 250. Protože třeba včera jsem měla pečenou kotletu (v remosce) na kořenové zelenině a rýži. Maso je vlastně 0, zelenina je minimum, jen trochu je sacharidů je v mrkvi a zbytek bych teda měla dohnat rýží, ale to bych musela mít kopec!

S tou večeří nevím, mně stačí, že vařím obědy (jsem doma na rizikovém), manžel chodí na o, tak asi zůstaneme u pečiva. Já mám spíš pořád strach, abych nehubla. To se svojí postavou nechci. 😒
Ale katchu, máš pravdu, že se vlastně může jíst všechno mimo sladkého, to je fajn, že jo? 🙂 😉

Holky, dnes jsem dostala ráno velikánskou chuď na med. Prý existuje i DIA med, nevíte?

eliotka
25. júl 2008

Teď jsem našla dia náhradu medu: http://www.dia-potraviny.cz/diamed.html, ale kde ho sehnat, to nevím. Možná si enchám zajít chuť.

Taky jsem slyšela, že je dobrý při cukrovce nějaký kyjevský, nebo moskevský chléb.

gabka.d
25. júl 2008

Holky jak to tak čtu, tak jsem ráda, že mám výsledky v pohodě... to bych asi nedala, pro mě je tohle nepředstavitelné 😖
Dneska jsem se ty výsledky dozvěděla, tak jsem se chtěla mrknout co mi vlastně hrozilo, a to teda zírám.

Všem vám držím pěstičky ať to co nejlíp zvládnente...

eliotka
25. júl 2008

gabko, ale ono to právě vůbec není tak hrozné...

katchula
25. júl 2008

gabko vypadá to děsivě, to máš pravdu. Ale pak zjistíš, že se to dá. Nicméně je samozřejmě nejlepší když tohle vůbec řešit nemusíš, takže gratuluju k dobrým výsledkům 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre