Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petapete
4. aug 2011

@erzulik - nj, jenže hodnoty má lifinka ok potvrzené jen jednou za čas při kontrole, kdy se víc hlídá a nabírá krev do těch kapilárek, které následně vyhodnocují😉. V jiných dnech - i podle jejího přiznání - "hřeší" a jelikož nemá glukometr, tak neví, co to dělá...navíc ty kapilárky jsou blbý i v tom, že v nich do toho druhýho dne, než se to vyhodnocuje v tom vzorku ta hladina cukru přirozeně mírně klesá, takže o objektivním stanovení nemůže být řeč...jako v téhle situaci by jediným schopným ukazatelem, jestli jsou ty glykémie dlouhodobě ok, by byl ten glykovaný hemoglobin, aby byl pod 4%, jinak vlastně nemá vůbec představu, jak dalece je ta cukrovka úspěšně kompenzovaná nebo ne, ona právě neví, jestli má běžně cukr ok😉

petapete
4. aug 2011

@yorinkay - ujetý to není, já bych byla ráda právě za glukometr i v situaci hraničního výsledku (což ty máš😉), protože ta cukrovka se postupem času zhoršuje a to, že teď v 28.tt máš hodnoty ok a projevilo se to jen po té mega-zátěži neznamená, že během dvou tří týdnů to nebude úplně jinak (nejhorší nárust je kolem 30.-32.tt, takže na to máš ještě čas, aby se to zhoršilo😉). Buď ráda, že si to můžeš hlídat a víš tak, na čem jsi😉. Já měla hodnoty lačnou a po hodině úplně v normě, po dvou hodinách o desetinku vyšší a jsem teda fakt ráda za hlídání, protože i teď vidím, že to prostě týden od týdne malinko leze nahoru...

gianni
4. aug 2011

@petapete dík za radu,ale ja po 2 hodinách mám už desiatu,teda aspon to jedno ovocie,potom po hodine dalšie a zase po hodine obed,potom 2 hodiny nič kým si neodmeriam a zase niečo do ust...

lucy56
5. aug 2011

@yorinkay to ti podla mna dali uplne zbytocne glukomer, hodnoty mas ako zdravy clovek, ked nemusis drzat dietu,neviem aky zmysel ma ze si to premerias, ono ja som mala po dvoch hodinach 11,9 co uz je riadna cukrovka, takze u mna ma zmysel dieta, u teba skor by som obmedzila sladkosti, cokoladu a ovocie by som nejedla velke mnozstva inak vobec nemas ani poruchu glukozovej tolerancie

lucy56
5. aug 2011

@erzulik nekupujem si nic dia, lebo vraj vo vsetkom su umele sladidla, co je pre babo horsie ako cukor normalny, iba take jedny keksiky tie maju nizky obsah cukru a su z fruktozou, davam si ich obcas ku kave pooobede a hodnotu po nich mam dobru

gianni
5. aug 2011

včera som si robila žemlovku,len takú asi s jedným cukrom,jablko,banán a tvaroh,vôbec sa mi nepýta tam viac sladkého,dávam si tak medzi jedlom trošku na chuť a tiež som robila ten cuketový nákyp ako tu niekto spomínal,ale bez syra a šunky bo som nemala ,tak len vajcia a múka a tiež si dám len trochu medzi jedlom

lucy56
5. aug 2011

@gianni a hodnoty si mala 6,3 ako si pisala, ci to ides papkat dnes, a aku ma vahu tvoj drobec, nas mal vcera odhadom 1700g tak neviem ci sme v norme doktor na to nepovedal nic

lifinka
5. aug 2011

@erzulik no jo, jenže já nemám glukometr a hodnoty mám jednou za 3týdny v jeden den si beru do zkumavek, víš a to je celé hlídání dr.
včera jsem si odvážila cukinu a brambor k večeři a ani jsem to dojíst nemohla 😝

lifinka
5. aug 2011

@lucy56 my jsme měli 1600g v 31tt. Prý ok.

lucy56
5. aug 2011

ja dnes po ranajkach 4,5, a to som jedla to co inokedy, to je ina haluz, vsak je to uz hypo skoro, no fakt neviem preco to takto skace, sa stavim ze ked si nabuduce pridam jedlo tak mi to vyleti na 7
@lifinka a taketo meranie raz za tyzden je hodne nepresne, cudna doktorka, nejako to ma na haku, ved to praveze treba sledovat po kazdom jedle aby si vedela z coho sa ti dviha a z coho nie, lebo inak to je strasne orientacne,pretoze na kazda mozme ine jedla z ktorych mame dobre hodnoty

kaciatko81
5. aug 2011

ahojte, ja som vas len rychlo preletela, sedim tu malo, cely den sa snazim poctivo lezat 😅
@petapete ja mam tiez pocit, ze najhorsie su zemiaky, aj ked priznam sa, ze cestoviny som este neskusala. a tiez sa mi stalo, ze som skusila dva krat zmerat hodnotu, ale u mna bol ten rozdiel asi 0.8! takze vobec nechapem ako mam tomu glukomeru verit. a tiez sa mi stava, ze dva krat to iste jedlo a uplne ine vysledky. chcem sa na to spytat dr. a este, ked si prispim a meriam rano az okolo 10 tak mam hodnotu vyssiu. a to sa mi stavalo aj ked som mala nevolnosti, stale mi bolo zle, jest som skoro nemohla, vracala som furt a cukor nad 5... chcem sa na to spytat, ked pojdem na kontrolu.
@lucy56 inak ja som na zaciatku schudla asi 6kg a dodnes sa mi z tych 6 podarilo nabrat naspat 1... doktori vravia, ze kym babo zodpoveda veku je to ok, ale ja ani neviem, co by som mala robit aby som nabrala... je to vobec nutne?
@lucy56

lucy56
5. aug 2011

@kaciatko81 podla mna nie je nutne pribrat vobec,ked ti rastie babo podla tabuliek tak je to ok, ja som napr,zistila ze aj ked jem takto dietne fakt asi tym detom nic nechyba,lebo momentalne dostavame do tela vsetky stavebne latky buniek, co su prevazne bielkoviny a dietatko si z toho berie vlastne len to naj, ono tato dieta je super aj v tom ze vlastne svojmu dietatu poskytujem tie najvyzivnejsie potraviny a nepchame zbytocne balast nejaky ako su prazdne cukry a tuky zo sladkosti

lifinka
5. aug 2011

@lucy56 no právě, ale tady v Olmiku to tak je, všechny nosí vzorky krve. 😖
jinak váhu si stále držím +8kg tak jsem ráda, jelikož v prvním těhu jsem měla +20kg

lucy56
5. aug 2011

@lifinka asi im poistovna nechce tie glukomery preplacat tak to riesia takto, ale ked ma taku prax lekarka a vie ze deticky sa rodia zdrave asi je to ok, my to nemozme posudit, metody su rozne a lekari si robia co chcu

lifinka
5. aug 2011

@lucy56 je to možné.Ale myslím si, že kdybych na tom byla zle, tak určitě přibírám i na váze....jelikož mé skony k přibírání jou dost pozitivní 🙄

lucy56
5. aug 2011

@lifinka to mas pravdu, ked vaha stoji je to asi ok, a ked deti priberaju podla tabuliek bez nejakych velkych odchylok, ved oni uz vedia co a ako

lifinka
5. aug 2011

@lucy56 co máš na oběd?

lucy56
5. aug 2011

@lifinka ja dnes zapekanu cuketu s mletym masom a syrom a rajcinovy salatik k tomu, zajtra grilujeme masko sa tesim,ked jem maso a zeleninku na grolovacke mavam dobre hodnoty

lifinka
5. aug 2011

@lucy56 a na gril máte marinády své? protože v kupovaných jsem si všimla, že je tam cukr.A kečup si dáš, víš třeba na špagety?No je tam taky cukr...

lucy56
5. aug 2011

@lifinka ja vzdy urobim domacu marinadu, z olivoveho oleja, vajca, korenin,ale nie zmesi aj tam sa pridava cukor, a kecup som nejedla od kedy som na diete, sice minule do masa som pridala ale len trosku, v kecupe je dost vela cukru,ked chcem nieco ako omacku na spagety tak ja si robim original podla tal. receptou, som tam robila jedno leto a oni davaju vzdy cerstve rajciny,ktore dlho rozvaraju

petapete
5. aug 2011

Ahoj holky,tTak já mám po poradně + kontrole na diabetologii, ruku mám jak řešeto, obojí si ze mě vysávali krev. U nás vše v pořádku, mimís krásně odpovídá, odhadem má 1480g, takže odpovídá krásně a když tak čtu ty vaše odhady, tak my jsme proti vám prcci😀 - jsem dnes konec 31.tt, zítra začínám 32.tt...CS 0 bodů, děloha úplně měkká, takže vše ok. A příště jdu už 22.8., protože pak má MUDra dovolenou a budeme už natáčet první monitor...na diabetologii pochvala za krásný hodnoty profilů, kontrola až 5.9., při zhoršení profilů dle potřeby...

lucy56
5. aug 2011

@petapete super vysledky mas, aj vahu ukazkovu, no su aj vyssie vahy odhadom v oktobrovkach ma baba v tomto tyzdni tusim az 1850 odhad a jedna sice v 33 ale uz 2200, tak ze som zvedava nakoniec ako to bude, a to ze mas tak neskoro kontrolu na cukor zavidim ja som tam skoro kazde dva tyzdne,aj u mojho gynekologa ale vsak uz su take tyzdne ze sa chodi castejsie

petapete
5. aug 2011

@lucy56 - jj, na gyndu jsem taky šla teď po dvou týdnech přesně, příště jdu vlastně za dva a půl týdne (šla bych za tři, ale mUDra má dovolenou, takže už o něco dřív, protože pak už by to bylo moc za dlouho), s tou diabetologií mám radost, že tam nemusím moc často (teda pokud budou výsledky ok...). Ačkoli příští pátek stejně zas do fakultky jedu, ale jen jako doprovod s M., kvůli kontrole a převazu té zraněné ruky...Ten odhad si myslím, že je hezký, odpovídá to i podle těch netových tabulek různých tomu miminku něco pod 3,5kg v termínu 😵.

A musela jsem se smát sama sobě - ráno jsem se domlouvala se sestřičkou na gyndě, ať mě hned odebere, ať se můžu nasnídat (chtěli, abych byla na lačno), tak jsem měla v čekárně snídani (polystyreny s máslem, šunkou, papriku a rajčátko), pak jsme jeli s M. na ten převaz, tam jsem v čekárně svačila - bílý jogurt s broskví, pak dorazila na diabetologii, tam ca hodinu po svačině měření - 5,3 a odtam jsme jeli do Kauflandu nakoupit a jelikož už byl nejvyšší čas, tak v autě na parkovišti jsem po nákupu obědvala - kuřecí v jogurtovo-smetanové omáčce se špagetama, co jsem si včera večer navařila a navážila do mističky sebou. 😀 TAkže dnes zatím všechna jídla někde mimo domov v krabičkách😀

lucy56
5. aug 2011

@petapete parada, hlavne ze si mala zabezpecene kazde jedlo to je najdolezitejsie, my chceme ist este s mm na predlzeny vikend do CZ, ale len kusok za hranice do Lednicko Valtickeho arealu a tiez si budem musiet urobit vsetko jedlo na cestu a na obedy to vyriesim nejakym salatom v restike, chudak mm nemal dovolenku vobec cely rok a do zahranicia sa nam neda tak aspon takto pojdeme sa odreagovat

petapete
5. aug 2011

@lucy56 - Lednicko-valtický areál je krásný 😵. A to jídlo - jj, jsem vstávala o kus dřív než jsem potřebovala, abych si to nachystala všechno, aby se mi někde neudělala "prodleva". A ještě jsem to pojistila, že jsem měla být na lačno a nevěděla jsem, kdy mě odebere, tak jsem o půl čtvrté, jak jsem šla na záchod, tak jsem si dala v noci krajíček suchýho chleba jen tak samotnýho, aby to lačnění nebylo moc dlouhý😀

lifinka
5. aug 2011

@petapete gratulka ke kontrole, mimís má krásnou váhu, máš někde po ruce stránku s těmi váhami v tt?

lifinka
5. aug 2011

@petapete děkuji 😉

petapete
5. aug 2011

Jo a nakonec vážení proběhlo docela v pohodě - jsem se bála, aby tam nebyl zas pokles váhy a aby MUDra nebrblala😀, tak nakonec navážila sestřička o necelý kilo víc než minule...vzhledem k tomu, že medvídě má odhad o 400g větší než minule, tak je asi skoro vše do něj😀. Takže zatím za těhu opět +necelých 6kilo😀

petapete
5. aug 2011

a dnes se chystám experimentovat a vyrobit panna cotu bez cukru, že si ji udělám třeba na svačinky, jen s ovocem na ochucení a ozdobení, tak jestli bude výsledek stát za to, tak se pak pochlubím😉, ale to až zítra, jak to půjde ochutnávat😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre