Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petapete
9. aug 2011

@abig - údajně, pokud je cukrovka dobře kompenzovaná a mimi nejeví známky diabetické fetopatie, příp. není jiný gynekologicko-porodnický důvod, tak není důvod do termínu porodu extra zasahovat...tolik teorie a myslím, že to takhle řeší snad jen u Apolináře v Praze, jinde v drtivé většině porodnic bohužel mají tendenci nenechávat přenášet a vyvolávat ca kolem termínu porodu...Příp. pak se rozhodují u ne ideálně kompenzované cukrovky, kde jsou zkrátka rizika, tak se vyvolává klidně i dřív, třeba kolem toho 38.tt ukončenýho, kdy se to prostě bere už jako porod v termínu...Takže záleží na individuálním průběhu a spoustě faktorů...

bosoriak
9. aug 2011

@micicka No mne povedala lekarka na Kramaroch, ze nechavaju tak tyzden prenasat a potom sa to riesi. Zatial prenasam 3 dni a uz mam pocit, ze uz by vyvolavat mohli 😀

abig
9. aug 2011

@petapete Já si myslím, že je zbytečné miminko tahat dřív z bříška, pokud nemá předpokladanou ohromnou váhu.

Jinak já jsem dnes 33+1 a odhadem má můj maličký "už" 2350g, což je akorát pro tento týden. Mrňousek přibral 690g za 3týdny :o))

petapete
9. aug 2011

@abig - no ona ta předpokládaná obrovská váha je vpodstatě ta nejmenší komplikace těhu cukrovky, tak jsou daleko větší rizika, kvůli kterým nechtějí nechat přenášet (k tomu nejhroznějšímu patří předčasné odumření placenty a tím bezprostřední ohrožení života miminka), ale tyhle komplikace (včetně toho velkýho vzrůstu) teoreticky hrozí stejně právě jen u špatně kompenzované cukrovky...Bohužel praxe je taková, že porodníci stále více a více odmítají nechat přírodě čas, aby si s tím porodem poradila sama a chtějí ty porody nalajnovat čím dál víc...takže se člověk setkává s předčasným a zbytečným "hrabáním" do životaběhu i bez cukrovky, natož s tím rizikem nějakých komplikací, které se automaticky táhne s těhotnou s diagnostikovaným GDM, ale to je jiná kapitola. Mě třeba překvapí, když už u holek v 39.tt a bez jakýchkoli rizikových anamnéz prostě rutinně hrabou do postupu těhotenství a dělají ji Hamiltona apod., jen aby spustili porod...PROČ? Vždyť to těhotenství už je sice v termínu, ale pořád jsou dva týdny času i do ideálního termínu porodu...a tohle se běžně dělá, i tady na koníkovi to čteš u spousty holek, že sotva udeří 38+0tt a poradna, už hrabou Hamiltona...Mě je tohle nepochopitelný úplně, ale to je tak asi vše, co s tím člověk nadělá, bohužel😖. Medvídě mělo v 30+6tt odhad váhy 1480g, takže krásně tabulkový, tak uvidíme, jak poroste dál🙂

ilonne
9. aug 2011

@sipkova1 Jak jsi napsala, tohle má každá těhule. Já byla na OGTT už v 21 nebo 22 týdnu, měla jsem vyšší glykémii už při běžných odběrech na lačno (5,8 tuším). Žádné příznaky jsem nepozorovala. Teď jsem měla minulé dva týdny občas záchvaty žízně, tak jsem měla strach, co mi vyleze z glykovaného hemoglobinu a jsem pořád v normě, což musím zaklepat.

gianni
9. aug 2011

@sipkova1 ja som nemala tiež žiadne príznaky ,mna nesmedí ani teraz,ja bez vody vydržím strašne vela,mne zistili cukor hned v prvom odobratom moči v 3 mesiaci,potom záťažový test a odvtedy sa to so mnou ťahá
no dnes som nedopadla bohvie ako,v poradni nič nové,doktor mal dovolenku tak ho zastupoval niekto iný,na ozvách neviem ,k tomu sa nevyjadril a z grafu sa nevyznám,len diktoval sestričke parametre,váhu nespomínal a ked som sa spýtala že či nevidno čo to bude tak malé malo spolu nožky a nebolo vidno 😒 , no a potom pobede zubárka ktorá ma poriadne zmordovala 3/4 hodinu,tak mám dnes dosť,ráno mi to vyskočilo na 8,ale obed a večera o.k.

sipkova1
10. aug 2011

@abig
@petapete
@micicka
@ilonne
@gianni
Ahoj holky, díky moc za into. Skoro to vypadá, že kdo neměl žádné příznaky, tak mu test vyšel pozitivní a tomu, kdo měl příznaky, vyšel negativní 😖. Tak uvidím. Ještě řeším dilema, jestli jít dřív nebo později. Přijde mi, že čím dřív se to zjistí tím líp, ale zas jak píšete, později jsou výsledky testů spolehlivější.

petapete
10. aug 2011

@sipkova1 - já fakt doporučuju raději později, protože já šla až v tom 28.tt (cukrovka se objevuje/zhoršuje právě od toho 24.-28.tt a největší nárust těch placentárních hormonů, který způsobují zhoršování, je mezi 28.-32.tt) a v tom 28.tt jsem měla hodnoty ok, jen tu poslední o dvě desetinky zhoršenou proti "normě", i MUDra i na diabetologii mi potvrdili, že kdybych šla hned zpočátku toho intervalu pro test, tak se na 99% ta cukrovka ještě neprojevila a vyšla bych falešně negativní, takže jsem ráda za ten pozdější test, jinak bych to brala, že je to ok a přitom se opravdu ta cukrovka rozjela...a myslím, že víc škody napáchá právě během toho třetího trimestru, než probíhající dva, tři týdny v těch dvacátých týdnech, tam i kdyby probíhala, tak se to následnou kompenzací krásně srovná😉

Jinak já dnes měřím a jsem z toho jaksi zmatená😖. Před snídaní 5,1, po snídani (tři "polystyreny", šunka, paprika, rajče), pak procházka do obchodu (máme to za rohem, takže žádná extra mega velká aktivita)) 4,4, tak jsem si ještě v mezičase před svačinou udělala kafe se šlehačkou a za chvíli dám svačinku - půl rohlíku se žervé a jablíčko), ale měřit budu zas až po obědě (ten dnes plánujeme "nezdravý", kuřecí prsa jako minutku zapečený se šunkou a sýrem, k tomu hranolky a asi nějaký zeleninový salátek), tak jsem zvědavá, jak to bude vypadat po obědě...no a na večeři chci otestovat na změření krupicovou kaši s kakaem, tu si dávám docela ráda a ještě jsem ji neměřila, tak ať vím, co dělá😀

lucy56
10. aug 2011

ja som tiez nemala ziadne priznaky, len som bola unavena v prvom a druhom trimestri, teraz ako som na diete mam viac energie, a robili mi v nemocnici okolo 16tt testy na vsetko mozne a som sa tesila ze cukor mam v norme, a az po zatazovom mi to vyletelo riadne,
@gianni tebe tiez tie ranne hodnoty tak skacu ako mne v pondelok ok 6 a dnes po tom istom jedle 7, ale ako som tu citala tak nejaka holka ma povolene do 6.6 po dvoch hodinach a ja kedze meriam po hodine a pol by som sa do toho vosla urcite,len ta moja diabetologicka chce 6,3 odo mna

yvett2009
10. aug 2011

@lucy56 ahojky a dala ti tvoje diabetoložka taktéž limit jednu hodinu po jídle? Já se každopádně musím měřit pouze jednu hoďku po jídle, protože to je doba, kdy cukr nejvíc skáče. Hoďku a půl už může být zase nízko. Jednou jsem to tak vyzkoušela - po hodině jsem měla kolem 6.8 a po další půl hoďce už to bylo na 5.5

petapete
10. aug 2011

@lucy56 - my teda s @yvett2009 chodíme na stejnou diabetologii, takže údaje a pokyny k měření máme stejný, ale to stejný píše i ta MUDr. Moravcová na těch stránkách o těhu cukrovce - že v těhu jsou ty hodnoty cukru v krvi nejvyšší právě přesně tu hodinu po dojedení posledního sousta, tzn. nejsmysluplnější je měřit po hodině...a tam pak řešit ty limity, dokonce ji tam taky v poradně psala nějaká těhule, že měří po hodině a půl a na to jí psala, že je to značně nestandardní postup, že tam ani nejsou stanovený nějaký konkrétní hodnoty (jak jsou u měření po hodině i po dvou hodinách), že je to prostě "divný postup". a ta hodnota 6,3 mi přijde už úplně na hlavu...my máme po hodině od jídla mít do 7,3 a i to je ještě docela přísný, někde povolují až do 7,8...

gianni
10. aug 2011

no s tým meraním po hodine ,potom 1,5 a dvoch hodinách ma štve že to neni všade rovnaké,ako som spomínala že keby som si ja merala po hodine tak dovi dopo,lebo vtedy ked mi vyletelo nad 8 po ranajkách tak som mala ísť ku doktorke a som si odmerala ešte skôr asi o 20 min.bo som sa bála že ma zavolajú a nestihnem si odmerať tak som mala vyše 9,preto hovorím že za hodinu sa ani neodvážim merať,mne ani nepovedala kolko mám mať po tých 2 hodinách a vy máte presne určené na desatiny

petapete
10. aug 2011

@gianni - jj, je to prostě divný, že to nějak nesjednotí...a i to, co píšeš, tak by potvrzovalo, že po té hodině je to fakt nejvyšší...

Já nakonec změřila i po té dopolední svačině, mi to nedalo...takže s tou nízkou po snídani jsem to svačinou pěkně srovnala a po svačině (káva se šlehačkou, půl rohlíku s žervé a jedno jablko) jsem měla krásných 5,6 a teď po obědě (flák kuřecích prsou na prudko zapečený se sýrem a 150g hranolek a hodině válení na gauči) jsem měla 6,3, takže krása 😵

lucy56
10. aug 2011

@yvett2009 ja mam nakazane od zaciatku merat po hodine a pol, nie po hodine, kedze si robim profil od zaciatku tak uz nema asi zmysel to menit, je mi to divne ako sa to lisi od doktora k doktorovi , a vy mate asi diabetologa ktory aspon cital tu stranku o tehotenskej cukrovke, ja mam taku postarsiu pani, ktorej metody maju od modernych teda daleko, neviem teraz podla coho to posudzovat u seba, kazdopadne uz sa mi stalo ze som si zmerala skor,lebo som tak stihala a nemala som ani potej hodine vyssie hodnoty ako 7,3 skor menej takze to asi bude ok
@gianni a najlepsie sa mi to paci u teba,,nemas ziadne limity len neprekrocit tusim 8, a to mas fajn, lebo v podstate sa nemusis stresovat hodnotou presnou, ja nic ine nerobim len aby som sa do tej hodnoty vliezla si uberam z mnozstva jedal a jem castejsie ,lebo ked si nahodou dam niecoho viac uz sa nezmestim
@petapete a ty mavas super hodnoty skoro po vsetkom, takze musis mat len velmi slabulinku poruchu, ja keby dam to co ty,tak mam 10,zavidim lebo uz mi lezie tych par overenych jedal krkom a experimentovat sa mi neoplati, ked si dam nieco nove vzdy mam vysoku hodnotu

petapete
10. aug 2011

@lucy56 - no tak já třeba nemůžu čerstvý pečivo (chleba, rohlíky) na snídani, to fakt musím jen ty polystyreny, knackebroty,..jinak mi to leze k těm sedmi a víc😖 i třeba po jednom maličkým krajíčku chleba...v pohodě mívám ty obědy, to jsou krásný hodnoty zatím po všem, večeře tak půl na půl (hraničních 7,2 jsem měla po dvou párcích a krajíčku chleba - nj, u párků bylo v složení i cukr, jsem si říkala, že ho tam bude minimum, že to přeci musí projít😀, no raději neprojde...). Jinak jsem začala mít vyšší lačné hodnoty po ránu a to teda pomohlo, že jsem na druhou večeři fakt striktně zavedla kousek pečiva (nejčastěji 1/2 rohlíku s hrnkem mléka) a když jdu v noci čurat, tak to beru kolem lednice a loknu si mléka a mám nachystaný zas třeba půl rohlíku nebo kousek chleba a sním to i v noci...od té doby, co to dělám, tak ranní glykémie max. do těch pěti cca. Dnes mě třeba fakt překvapila ta dopolední svačina, to jsem se fakt "rozšoupla" a hodnota krásná 😵 (normálně svačím jen bílý jogurt s broskví)

lucy56
10. aug 2011

@petapete pecivo neviem ani co to je uz, ked si dam polku rohlika na veceru mam cez 7 hodnotu, ranajky len kanakebrot a asi robim chybu ze vecer uz nejem lebo potom mam rano vysoku tu lacnu hodnotu, asi budem musiet aj ja nieco este aj vecer zjest, mne doktorka povedala ze naco druhu veceru vam netreba, ale ked som si minule nieco zajedla tak presne ako pises lacna hodnota v norme, niekedy je hrozne ked clovek vie viac ako doktor ,lebo ten sa o nove poznatky nezaujima, obedy mam aj ja najlepsie asi najlepsie spaluje okolo obeda kazdemu

petapete
10. aug 2011

@lucy56 - no já i při druhé večeři v deset (snídám pak mezi sedmou-osmou, spíš k té osmé), jsem už ty lačný glykémie měla vyšší a až když jsem fakt i v noci začala něco jíst, tak je to nižší (většinou "luxuju" lednici mezi třetí-čtvrtou, to mám standardní čurací "přestávku"😀). Já mám asi dobrý hodnoty od dopolední do odpolední svačiny (na tu jsem jednou zkusila i čokoládový závitek - croissantové těsto s trochou tmavé čokolády a k tomu bílou kávu a i po tom byla glykémie "jen" 7rovných 😵). Zato na snídani lečo (jen paprika, rajče, vajíčko) a půl krajíčku chleba a glykémie 7,2...takže to fakt jen ty křupavý "chleby"😖. Už mi zoufale nechutnají😖. Ještě je docela fajn na tu snídani polívka, to jsem měla teď začátkem týdne a to bylo fajn, ale nezkoušela jsem měřit glykémii, tak nevím, co dělala, ale pochutnala jsem si😀

yvett2009
10. aug 2011

@lucy56 já jsem taky na začátku si mohla dovolit daleko víc než ke konci. Na snídani jsem ze začátku vždycky měla nějaké pečivo (většinou plátek chleba) a přílohy a hodnota hodinu po byla OK. Pak se to najednou zlomilo a z ničeho nic po té samé snídani se hodnoty vyhouply nad limit. Tak jsem začala s těmi knackerbroty (fuuuuj) a jak jsem psala před pár dny, to samé se mi až poslední dobou stalo s večeřemi, kdy jsem pravidelně jedla pečivo (hodně často jsem si dávala třeba i dva vídeňské párečky + dva plátky chleba + hořčici a kečup) a měla jsem hodnoty v pořádku a najednou se to zase vyšouplo vysoko nad limit (teda nad ten náš a Peťou - tj. 7.2).
Taky absolutně nechápu, proč se to nějak neujednotí. Vždyť ta těhucukrovka je jedna a tatáž nemoc pro každou z nás, tak proč se neřídit stejnými parametry 😕

yvett2009
10. aug 2011

jinak já si na tu druhou večeři dávám sklenici teplého mléka (pěkně se po tom usíná 🙂 ) nebo si do něj ještě přidám pravé kakao - bez cukru. To mi taky moc chutná 😉 Ketony vždycky měří pouze v ordinaci u jednotlivých kontrol z ranní moče, kterou donesu a zatím se mi tam nikdy neobjevily. Ale je fakt, že doma si je sama neměřím - žádné papírky jsem nedostala. Hodnoty nalačno mi taky nikdy neklesly pod 4.2 a nestouply nad 5.0. - ty mám zkrátka v pořádku.

gianni
10. aug 2011

@lucy56 aj ja mám postaršiu pani a tiež mi povedala že ked nemusím tak nech nejem tú druhú večeru,asi to bude naozaj generáciami,že dalej to už neštudujú čo a ako len proste nakážu a basta
dnes na lačno (po 7 dnoch čo som nemerala) 5,8 a po ranajkách 7,2
nemáte skúsenosti s tými čínskymi ryžovými listami? mne to chutí,ale ešte som nezistila čo to robí lebo vždy si dám tak jednu ,dve rolky plnené zeleninou,obsabuje to ryžovú múku,ale zase neni toho vela a dá sa to fakt plniť hociakou zeleninou,musím to asi skúsiť na ranajky bez chleba a uvidím čo to spraví,teraz to mama robí plnené karfilom ,minule plnila kelom,alebo mletým mäsom....od pondelka nastupujem do práce tak musím niečo vymyslieť na ranajky bo zase to bude strašné

yvett2009
10. aug 2011

@gianni to tě teda obdivuju, že jdeš ještě do práce a obzvláště s cukrovkou. To bych fakt nedala 😝 Měřit a počítat si sacharidy při denodenních pracovních shonech a stresech - to bych fakt nemohla. A kdy na Slovensku začínáte s mateřskou dovolenou?

lucy56
10. aug 2011

@gianni no to je za trest na sr s tymito doktormi, sa mi zda ze v cz su na tom lepsie co sa tyka poznatkou, mna to stve ze to nie je jednotne,lebo vlastne neviem coho sa drzat a ci to co robim robim pre svoje dieta naj ako sa da, ved uz aj pristup doktorky z 3 hodnot nasadit pacientovi tabletky na tlak bez pravidelneho sledovania tlaku je pekna kravina, este ze mam vlastny rozum, doma mam novy tlakomer, taky isty ako v ordinacii a meriam si pravidelne a tabletky som nejedla,lebo ho mam normalny az nizky, keby si ju dam tak asi odpadnem, to iste robim aj s cukrovkou, skor sa poradim s vami,skonzultujem ceskych doktorov a stranku tehucukrovka a vlastne sa stravujem podla toho, podla mojej dia by som mala uplne zle hodnoty

lucy56
10. aug 2011

@gianni aj ja sa cudujem ze chodis do prace, to ako robis s jedlom, ved to musi byt strasne, na cely den mat nieco prichystane, ja ked len na cely den niekam idem je tazke si nabalit vsetko co mas jest a kedy,
@yvett2009 zo zdravotnych dovodov sa moze nastupit v 32 u nas

gianni
10. aug 2011

@yvett2009 u nás sa nastupuje na materskú 6 týždnov pred termínom a 8 pri rizikovom(ako som bola ja pri prvom tehu)

petapete
10. aug 2011

@yvett2009 - já si proužky na ketony koupila teď při nákupu v lékárně, stálo to pár korun, že si to schválně doma zkusím, ať to mám pěkně "vědecky" celý😀. Včera dorazily, ale dnes jsem si nevzpomněla, tak jsem netestovala😀. Já bych teplý mlíko samotný nepozřela, jedině studený (a nejlépe plnotučný, to je mňááám 😵), když teplý, tak jedině s tím klasickým kakaem, to mi taky chutná, ne teda tolik jak s Grankem, ale furt lepší než drátem do oka😀. A koukám, že na knackebroty se po porodu dost z nás nebude moct ani podívat, co?😀 Mě ty lačný hodnoty někdy zlobí (nejdou teda přes limit, ale max. k těm 5,2, ale to si myslím, že mám i ze stresu, že už se připravuju, že se budu měřit a bojím se, aby to nebylo vyšší a tím mi to vyleze...holt psychika no...)

@gianni - vidíš, já tu mám v mrazáku ty čínský "jarní závitky" z Lidlu, tak na ně zkusím mrknout, ty by možná na tu snídani taky mohly projít😀. a s prací tě taky obdivuju, já jsem ráda, že jsem doma a můžu si nerušeně vymýšlet a řešit jídla v pravidelných intervalech😀, stačí mi, když máme nějaký popojíždění atd. a už mě to deptá, že vozím jídlo po krabičkách a jím studený a hlídám, abych nepřešvihla časy...Nebo u našich na víkend (tam jakýkoli režim v jídle nehrozí - ani v časech ani v ničem - tak to trpím😖, zrovna tenhle víkend mě to čeká a už se zoufale netěším...no a příští víkend jedeme na svatbu bráchovi a to bude úplně děs, obřad v jednu, tak nevím, jak to budu dělat s obědem, pak nemají klasický oběd, ale raut, to mi bude vycházet tak přesně mezi jídla...no asi to bude solidní bojovka😀

yvett2009
10. aug 2011

@lucy56
@gianni tak to je u nás stejné 6 - 8 týdnů před termínem porodu se nastupuje na mateřskou.

@gianni tak to už máš za pár týdnů, tak to se ještě nějak vydrží 😉

petapete
10. aug 2011

@lucy56 - já tu dietu taky držím podle těch stránek těhucukrovka, nedržím se předpisu, co jsem dostala na dia...tam dali klasickou cukrovkářskou (včetně údajů na druhé straně, že se smí např. umělá sladidla, nápoje typu light, dia sušenky,...což je ještě horší při těhu cukrovce jak klasický cukr si myslím...). Takže do poradny akorát na kontroly, jejich pravidla jim odkejvu a myslím si svoje...jako např. nevím, proč by se měla omezovat vajíčka, tuky (jasně, že to nepřehánět, ale vzhledem k tomu, že je to na chvíli, tak mě cholesterol fakt netrápí 😎 ) apod...

gianni
10. aug 2011

@lucy56 do práce si nosím ranajky ako stále a sem tam obed,tak že chodím viac vybalená ako kedy si,ale obedujem v práci tak že mäso pojem a prílohu zjem polku,alebo to donesiem domov pre chlapa,alebo malého ten má rád tie omáčky s cestovinou čo nám tam dávajú,chodím s obedármi ako pako 😉

yvett2009
10. aug 2011

jinak holky, ta naše diabetologička (chodí k ní i Peťa) je taky teda nic moc a co bych si nevyčetla na těch webstránkách, to bych fakt nevěděla. Hned na začátku se na mě sestry vytasily s šílenou dietou, která byla fakt dost striktní (absolutně žádné ovoce kromě citrus, kyselých jablek a kiwi) a na zadní straně letáčku jsem zjistila, že je to dieta pro běžné diabetiky, jelikož je tam doporučení sladit umělými sladidly 😠 No zkrátka, kdybych nepoužívala svůj vlastní rozum a neudělala si důkladný průzkum celé problematiky, tak nevím, co by teď ze mě zbylo 😝 Prostě člověk nemůže úplně bezhlavě věřit doktorům a to bohužel v ničem.

yvett2009
10. aug 2011

@petapete 😀 právě jsem o tom taky psala, ale předběhla jsi mě 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre