Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

icub
10. aug 2011

vsetky vas pozdravujem..
ja som bola vcera v dia poradni, tak a mam glukomer a mozem merat.. mam si merat 2x do tyzdna a hodinu po najedeni by to malo byt 6,9....
Nuz ale dnes vecer 8,2... som z toho na nervy, lebo sa snazim jest podla tych tabuliek.. Co si davate na veceru?

icub
10. aug 2011

@lucy56 a mne slivky zakazali uplne aj s bananom, zltym melonom, hruskami,.... ze sa vobec nesmie.. hmmm

petapete
10. aug 2011

@lucy56 - já si jogurt dávám víceméně jedině choceňský smetanový, má 10% tuku, tak je to sice nátřesk, ale jen pod 4g sacharidů ve 100g a je moc dobrý 😵. My měli cuketu s mletým masem na oběd v neděli-pondělí a taky jsme si pochutnali, dobrota 😵. Dnes jsem nakonec na večeři dělala cuketo-bramborák, na kaši jsem po té "sladké" svačině neměla chuť, tak bude zítra na oběd😀

petapete
10. aug 2011

@icub - já si na večeři dávám klidně to, co na oběd nebo různě, dnes ten cuketo-bramborák třeba, včera zbytek oběda (roštěnka a rýže) nebo třeba tu krupicovou kaši (dávám 250ml mléka a 25g krupičky), do toho klasický kakao na pečení nebo ovoce - s jednou broskví to v pohodě vyjde do těch 60g sacharidů😉, ty večeře mi většinou vycházejí do glykémie v pohodě (ale je fakt, že já ještě ani jednou neměla nad těch povolených 7,2 (nebo 7,3 nebo kolik máme my ten limit, si ty desetinky furt pletu a pořád to kontroluju znovu, ale prostě nejvíc jsem měla dvakrát 7,2 - jednou na snídani a jednou na večeři, jinak vždy pod těch sedm)

petapete
10. aug 2011

@icub - jinak já teda jím ovoce úplně všechno, jen prostě podle těch tabulek hodnot sacharidů, podle mě není důvod nějaký ovoce úplně vysazovat...a zrovna žlutý meloun má třeba cukru docela málo, nějak kolem 6g sacharidů na 100g melounu, což je docela fajn, protože by to vycházelo třeba na svačinu - kdyby měl být jen ten meloun na nějakých půlkila melounu😉. Banán si klidně taky dám třeba s tím bílým jogurtem...a hruška má co se týče sacharidů podobný obsah, jak např. jablko...já se teda těma pokynama, který něco striktně zakazují odmítám řídit - beru jen ten zákaz volnýho cukru, medu,...ale přijde mi nesmyslný, jak někde zakáží máslo, jinde třeba jiný mléčný výrobky než nízkotučný, jinde nesmyslně zakáží některý ovoce nebo to omezí na max. jeden kousek denně...to mi přijde prostě zbytečně moc restriktivní a obtížný na dodržování bez "újmy"...takže krom sladkých/cukrem slazených věcí jím víceméně vše, jen zkrátka vážím a počítám sacharidy + kontroluju "divoký" potraviny, co udělají s glykémií😀

gianni
10. aug 2011

@petapete nó vyzerá to dobre 🙂

@yvett2009 no ja som mala teraz pri druhom tehu na záťažovom teste na lačno cez 7,potom kolo 12 a potom cez 10,takže až až
ja som si raz robila tú jablkovú štrúdlu z tej stránky ,ale dala som si len 2 ks myslím ako písali,dobré bolo,ale najlepšie je ked je to čerstvé

petapete
10. aug 2011

a po večeři mám 5,1 😵. A hlásím, že mě to "donutilo" k malýmu hříšku - M. si poručil, ať mu udělám šťávu, když jsem šla do kuchyně, tak jsem mu dělala malinový Yo sirup (děláme si poměrně málo sladký) a tři loky jsem mu usrkla, když jsem viděla těch 5,1 po večeři😀 a je to táááák dobrý😝 - ale stačilo fakt třikrát srknout a jsem spokojená 😵

gianni
10. aug 2011

no ja po večeri 6,8 mala som tie 2 karfiolové závitky a trochu zapečeného karfiolu s vajcom,trochu chleba a zelenina,teraz si idem dať švťku varenej kukurice,na olovrant som nemala tú kukuricu bo malý mi ju zbaštil,ale boli sme na návšteve a tam som si dala 2 slivkové gombóce

lucy56
11. aug 2011

@icub ja to robim ako petapete jem aj ovocie ktore mi zakazali len si sledujem mnozstvo sacharidov podla tabuliek sacharidovych, slivky 4ks su jedna SJ a na olovrant ,desiatu je to ok, myslim si ze to ovocie je dolezite aj koli vitaminom a aspon trochu dosladi ten jogurt, alebo tvaroh
inak ja vcera tiez vecera 5,2 co je super hodnota, som taku davno nemala, asi aj ja budem robit tak ze co na obed to na veceru, celkom je to spestrenie, dnes sa chystam na spenatik, ten som nemala davno

petapete
11. aug 2011

@lucy56 - my měli špenát nedávno, nedávala jsem nic na zahuštění, jen vajíčko, takže byl sacharidově úplně ok a dobrý😉. Dnes nevím, co bude na oběd, jedeme teď nakoupit, tak něco musím vymyslet, nakoupit a pak uvařit...ale nic moc mě nenapadá😖

lucy56
11. aug 2011

@petapete ja ho nehustim ani manzelovi tak u mna uplne ok, a chcem skusit sojovy parok k tomu, uz som ho mala do ineho jedla a bol ok, tak uvidim co dnes

gianni
11. aug 2011

mne urobila mama huby s vajcom(mnamka)tie milujem,už som ich dávno nemala,ale na ranjaky som sa bála bo bez chleba sa to nedá tak hádam na večeru vyskúšam

lucy56
11. aug 2011

inak toto je super stranka, ja si podla toho pozeram mnozstvo sacharidov, je to tam v kolonke energie potravin dobre a podrobne rozpisane, tak to mozno niekomu pomoze http://www.diacentrum.cz/

gumidek
11. aug 2011

Ahojky 🙂

Mám dotaz - dneska mi taťka nabídnul čerstvé houby na smaženici, ovšem netuším, kolik mají sacharidů. Nevíte?

díky za odpovědi🙂

abig
11. aug 2011

Hlad. Hlad hlad hlad. Dneska poprvné zažívám pocity hladu.
Dneska ráno vytočená po snídani, dala jsem si suchary se šunkou a cukr mi vyletěl na 7,6, za 2 hodiny to už bylo 5,6.
Oběd jsem udržela na 5,8. Tak já už fakt nevím, co snídat.

yvett2009
11. aug 2011

@abig jejda, po sucharech je to fakt dost 😒 A co ta šunka? Já si kupuji pouze váženou, ty balené v sobě mají cukry. Na ty bacha! Kolik sucharů si dáváš? Já jenom dva a zapíjím to neslazeným čajem - líp se to polyká a tak nějak víc to zasytí 🙂
Jinak pokud by ti to fakt pořád takto po snídani stoupalo, tak si zkus zavolat do své diaporadny. Bohužel pokud zkrátka správně držená dieta nezabírá, tak se většinou nasazuje inzulín.

yvett2009
11. aug 2011

@gumidek zkus mrknout sem:
http://www.tehotenskacukrovka.cz/tabulka-sacharidu
jinak stojí zato, si pročíst celou tuto webstránku - je určitě nejlepší a nejspolehlivější. 🙂

yvett2009
11. aug 2011

@gianni ahojky, jestli jsi měla při zátěžovém testu už na lačno takto vysokou hodnotu (7), tak ti vůbec neměli dávat vypít tu sladkou srajdu 😒 ta hodnota sama o sobě signalizuje těhotenskou cukrovku.
Tady jsou přesně určené ty limity zátěžového testu:
http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk...

abig
11. aug 2011

@yvett2009 měla jsem 3 suchary s šunkou od kosti - váženou 😀
Teď jsem si dala sojový rohlík s lučinou a rajčetem, tak jsem zvědavá,co to udělá.

Budu si muset znovu prostudovat, co si můžu nebo nemůžu dovalit tlačit do hlavy. Jednou to projde, podruhé ne.

yvett2009
11. aug 2011

@abig tak uvidíš, jak to půjde dál. Taky je dobrý hned po té snídani vyvíjet nějakou aktivitu. Náš byteček je po zjištění mojí těhucukrovky jako klícka 😀 Já po snídani ihned začnu uklízet, utírat prach, vysávat, mopovat, zametat terasu atd. atd a pokud je pěkně, tak třeba jdu na procházku nebo si zacvičím. Zkrátka se snažím to svoje tělo co nejrychleji nastartovat a pak se i cukry spalují lépe 😉

abig
11. aug 2011

@yvett2009 Tak po snídani většinou začnu taky lítat, jak hadr na holi. Kdyby mě viděl manžel, tak mě sežere. Do toho do města na nákup, takže pohybu mám relativně dost, nejsem typ těhulky, co odpočívá, neumím to ...

yvett2009
11. aug 2011

@abig 😀 tak to je asi u všech těhucukrovkářek stejný 😉 Po ránu největší aktivita 🙂 Tak to ještě zkus třeba suchary s nějakou jinou přílohou - třeba vajíčka - ty se přece ani započítávat nemusejí. Nebo, jak radila před tím Peťa, zkus si snídani rozložit do dvou jídel. To prý taky pomáhá.

abig
11. aug 2011

@yvett2009 Vyzkouším.

Jak jste na tom s váhou ? Přibraly jste hodně ?
A jak s velikostí dělohy ? Jak vás dr. měří od stydké kosti ? Mě tvrdil, že by to mělo sedět na týdny (34tt tudíž 34cm ..)

yvett2009
11. aug 2011

@abig já jsem zrovna dnes byla na poslední prohlídce a monitoru u mé gyndařky a vše je v pořádku. Monitor byl úplně v pohodě, náš malej krásně spolupracovat, takže se měřilo těch 20 minut a pak kontorla čípku (CS4) a váhový odhad je 3050g, což krásně odpovídá tomuto tt a bylo to zhruba o 200g více než minulý týden na kontrole. Jinak teda velikost dělohy nevím, to mi neříkala.

abig
11. aug 2011

@yvett2009 mě to píše do průkazky, výška fundu. Jinak typické psaní dr. nic nemůžu přečíst 😀
Taky prd rozumím těm zkratkám, např. u hrdla Y/ 1,5 - 2 .... to jako čípek je 1,5-2cm dlouhý ?
Když se ho zeptám, tak jen řekne, je to v pořádku ... nechápu, proč nemůžou odpovědět na přímou otázku ... však o nic nejde.

yvett2009
11. aug 2011

@abig jo, ještě co se týče mojí váhy, tak před zjištění cukrovky jsem přibrala 6 kilo a od začátku diety až do minulého týdne jsem nic víc nenabrala - měla jsem stále těch 74 kg. Minulý týden se to přece jenom pohnulo a mám zhruba kilo navíc.

yvett2009
11. aug 2011

@abig já mám takovou jakousi blbou těhu průkazku- právě se na ni dívám -, kde se nic moc nepíše - jen týdny dle PM a UZ, hmotnost, otoky, moč, tlak, CS, pak OP NST (což nevím, co znamená) a váha mimča. Taky je to celkem nahrabaný, takže mám občas problém to rozluštit.

abig
11. aug 2011

@yvett2009 Nechápu, proč ty průkajdy nejsou jednotné. Jako prvorodička jsem prostě zvědavá, že ? Jsem měla menší neshodu se svým gyne, tak semnou v podstatě nemluví ..

yvett2009
11. aug 2011

@abig 😀 tak to je dobrý, třeba se do příští kontroly uklidní 😉 Je fakt, že já se taky ptám na každou blbost, ale dnes mi třeba doktorka řekla, že je to tak správně, že se mám vždycky ptát, než o tom doma přemýšlet a třeba se stresovat. Já jsem u ní moc spokojená, ani se mi s ní dnes nechtělo vůbec loučit. Uvidím ji až po šestinedělí. Já bych tam u ní klidně i rodila, kdyby to šlo 🙂

abig
11. aug 2011

@yvett2009 To buď ráda 😉
Ten můj mě akceptuje jen protože jsem pro něj vhodná do jeho úžasné statistiky.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre