Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

abig
11. aug 2011

Tak po sojovém rohlíku s lučinou 6,9 ... dneska nějaký špatný den ..

petapete
11. aug 2011

@abig - já mám ozkoušenou šunku - i balenou - z Lidlu, má 96%masa, sice tam má na obaly napsaný i cukry (na 100g tuším 0,9g cukrů), ale nelítá mi to po ní a přijde mi rozhodně "bezpečnější", než kupovat cokoli tady v Jednotě, kde - když nic jinýho, tak upřímně pochybuju o čerstvosti, o složení ani nemluvě...takže kupuju tu Lidlovou a doufám, že mi vydrží nedělat zle až do konce, jinak nevím, nevím😖. S váhou - já mám cca 6kg navrch (to jsem mám už od cca 26.tt, kdy jsem byla v poradně naposledy před ogtt, pak po dietě v další poradně bylo -1,2kg z toho a v další poradně +-zas těch šest kilo, takže počítám, že se ta dieta "stabilizovala" a ani nehubnu, ani nepřibírám zatím...ale mezi těma dvouma poradnama (malinko víc jak dva týdny) podle uzv odhadu přibralo medvídě 400g, takže to šlo většina asi do mimina (+voda, placenta...), takže počítám, že u mě váha stojí (ne že by mi to vadilo😀, těch 86kg, co teď mám, je až až, u Lukáše jsem šla rodit s o kilo víc, tak pokud to bude stejně, tak budu spokojená 😵)

abig
11. aug 2011

@petapete Já si dala šunku od kosti. Takže po ránu asi né pečivo, ani suchary, ale "nacpat" se šunkou a vajíčkem a zeleninou ...

Já už jsem nepřibrala 2 měsíce. Mám stejnou váhu +- půl kila i od počátku diety. Stejně. Denně člověk nejí to samé, alespoň já ne a mám si měřit cukr dvakrát týdně (7x denně), takže stejně nemám přehled, jak ten cukr přesně lítá. Dr. je spokojený s hodnotami po jídle, hlavně když se držím v jeho zadaných hodnotách.

anelka001
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
micicka
11. aug 2011

baby vy ste tu toho za dva dni teda riadne popísali.... 🙂 ale vidím, samé užitočné info, teda aspoň pre mňa, snáď to dočítam všetko.

ja si idem zajtra pre glukomer a som zvedavá, čo mne nakážu/poradia. mne teda r. nekázal žiadnu diétu, ani počítanie hodnôt, ale čím viac čítam, tým viac som presvedčená, že by som si mala dávať pozor. veď ide o naše dieťa 😉 len sa toho trošku bojím, či mi z toho nešibne 😒
no uvidím, čo nameriam 😕

petapete
11. aug 2011

@abig - já teda můžu po ránu v pohodě ty "polystyreny", ony mají jeden ten plátek mezi 5-7g sacharidů, na snídani sním tři, víc do mě nevleze (není to nic moc😀), takže sice je to míň, než je "povoleno" na snídani, ale stačí mi to a za chvíli je svačina a na tu už můžu i třeba v pohodě půl rohlíku s žervé a k tomu celé jablko nebo si dávám na sváču kousek pečiva (to snesu i ten polystyren) a k tomu broskev s jogurtem bílým...já teda jím ty snídaně/svačiny poměrně dost stejný, nebaví mě moc něco vymýšlet (ono ani moc není co😖), takže střídám spíš jen obědy/večeře a to zas je hlavně maso a k tomu nějaká ta příloha, když mám vyzkoušený, kolik brambor/rýže/těstovin, tak si myslím, že to moc lítat nebude...ačkoli ono i po stejným jídle ke stejnýmu dennímu času ta hodnota může dost kolísat, tak těžko říct...ale myslím, že pokud se ty ostatní dny, kdy se neměříme, jí tak nějak +-stejně (tzn. stejné dávky, stejných věcí - šunka, máslo, sýr, stejný pečivo, zelenina, ovoce,...), tak stačí ten profil 2x týdně, aby člověk zachytil nějaký zhoršování...jako nejde samozřejmě dělat to, že dny, kdy se měřím, tak držet dietu a ostatní dny "hřešit" a jíst normálně...já si teda někdy měřím i mimo ty dny, když si třeba zkouším dát něco "novýho", tak pro jistotu, co to udělá...jinak jsem tak "vzorná", že dnes jsem si říkala, že si na dopo sváču v Lidlu koupím ten čoko závitek (měla jsem ho vyzkoušený na odpolední svačinu v pohodě, i s kávou se šlehačkou), no nakonec jsem posvačila půl suchýho rohlíku a zapila to mlíkem, jsem na to sladký neměla odvahu, že mi to za to nestojí...už mi z toho hrabe no😀

petapete
11. aug 2011

@micicka - určitě prolez ty stránky www.tehotenskacukrovka.cz - jsou od doktorek, kdy jedna se věnuje těhotenskýmu diabetu už přes dvacet let, druhá taky dlouho + sama si ho prožila ve dvou těhotenstvích a fakt ty rady tam mi přijdou jednoznačně nej...co jsem kde viděla - rozumný, bez nesmyslných zákazů určitých potravin bez zdůvodnění, vše "vědecky" zdůvodněné, podle toho, jak to funguje,...já se podle těch stránek řídím a fakt to zatím vychází pěkně😉

abig
11. aug 2011

@petapete Jsi vzorná holka ! Já se taky většinou držím v normě, jen dneska mi to lítá ... a mrzí mě to.
Znovu jsem studovala ty stránky a nevím, kde je chyba.
Jaké polystyreny kupuješ ? 😀

abig
11. aug 2011

@micicka Dávat pozor je fakt důležité. Počkej, co ti řeknou zítra a taky je vážně fajn ta stránka, co ti doporučuje petapete. Dneska jsem jí studovala znovu.

petapete
11. aug 2011

@abig - nejvíc tyhle: http://www.racio.cz/cs/produkty-to-nejlepsi-pro... - pšeničný a rýžový a pak tyhle: http://www.racio.cz/cs/produkty-to-nejlepsi-pro... - ty jsem měla pšenično-žitný a pšeničný

lucy56
11. aug 2011

@gumidek huby maju 0 sacharidov tusim, mozu sa v pohode,ja si robim sampiony velmi casto, bud v prazenici alebo s cuketov a mavam do 5,8 takze ideal hodnota

gumidek
11. aug 2011

@yvett2009 Díky, tam jsem právě koukal a píšou tam buď žampiony nebo sušený houby. Což ani jedno neodpovídá tomu, co mám doma 😀 Mno, zkusím to a uvidím, já jich teda stejně moc nesním, ale prostě na ně mám nehoráznou chuť.

A suchary se šunkou už mi lezou krkem, den co den stejná snídaně, jen tu zeleninu k ní střídám...

micicka
11. aug 2011

@petapete
@abig prečítala som si asi všetko na tej stránke, vytlačila tabuľku, rady, už som si aj označila niektoré dôležité veci 😉
ale dnes som si dala jeden ovocný jogurt 😒
kde by som našla nejaké informácie k polievkam? na tejto stránke bol aj odkaz, kde sú uvedené základné polievky, ale tá stránka mi nenabehla. ja dosť obľubujem polievky, tak preto by ma to zaujímalo. idem popozerať po nete, ale ak by ste mali nejaký dobrý zdroj, poteším sa.
inak diabetológ sa tváril až veľmi pohodovo, že si z toho nemám nič robiť... uvidíme zajtra, ale určite pre istotu nebudem jesť zakázané...

gianni
11. aug 2011

@yvett2009 no som kukla presne do papierov a na tom záťažovom teste som mala na lačno 7,6 po hodine 12,8 a po dvoch 10,9 áno nemali mi robiť vôbec ten test aj potom už na dia poradni povedali že načo mi to robili,zbytočne ma zaťažili

petapete
11. aug 2011

@micicka - já si polívky teda tak +-počítám - navážím ty "problematický" věci - co má víc sacharidů, propočítám, kolik cca může mít celý ten hrnec, tzn. vše, co tam nahážu a pak podle celkovýho počtu si odhadem stanovím, kolik to může mít sacharidů...docela mi přijde, že to jde odhadnout, ono to vyjde asi na stejno, jak ty tabulkový hodnoty, protože taky nemůžou odhadnout, jak hustou/z jakých ingrediencí polívku uděláš...já tam počítám určitě hrášek, když dám mrkev, že ji tam nakrájím, tak si trochu sacharidů připočtu (to ani nevážím😀), co teda navažuju, tak zavářku - nudle nebo si dělám krupicový nočky - tak tam dávám vajíčko (nepočítám), trochu mlíka (trochu, takže nepočítám) a krupičku (tu vážím a počítám) - minule jsem takhle dělala kuřecí vývar, maso jsem pak použila do taštiček ze super šlehačkovýho těsta, část jsem ho nakrájela i do polívky, krom toho jsem tam dodělala akorát krupicový nočky právě a vyšlo mi, že celý plný hrnec polívky byl cca 90g sacharidů bohatě, takže jsem si zvládala dát třeba na snídani úplně krásně,...Je to sice pruda, ale holt asi nejspolehlivější...

petapete
11. aug 2011

@gianni - no s takovou hodnotou na lačno ti ho 100% neměli dělat. Já právě z toho důvodu, že v Brně taky nehodnotí prvně lačný odběr, si nechala ráno, než jsem šla, změřit glykémii od taťky na glukometru - jen orientačně, ale abych prostě věděla, že ta lačná hodnota je ok (obecně údajně z kapilární krve, tzn. na glukometru, bývají ty hodnoty vyšší než z žilní krve) a když jsem měla 5,1, tak jsem šla - to by i odpovídalo tomu, že kapilární je vyšší, protože z laboratoře z žilní krve pak byla hodnota lačná 4,6 (ale mohlo to být i tím, že jsem kousek cesty šla procházku, nebo to prostě mezitím trochu pokleslo, to už nezjistím...)

micicka
11. aug 2011

@petapete joj, vyzerá to byť komplikované. ako potom vieš koľko z toho hrnca si si nabrala, veď môžeš nabrať viac nudlí a pod, ale to sa asi až tak presne nemusí počítať!
ja teraz veľmi oblubujem kyslú zemiakovu, takže by som si mala odvážiť zemiaky, kyslú smotanu pripočítať a múku - to by malo byť asi všetko, nie?

petapete
11. aug 2011

@micicka - nj, ale zas když si najdeš v tabulce hodnotu polívky dejme tomu nudlové, tak víš taky prdlačky, kolik nudlí v ní mají oni, jaký nudle tam mají, kolik tam vyvařili zeleniny...takže i tenhle údaj je ti ve finále úplně k ničemu😉. Já taky neříkám, že to mám spočítaný přesně, ale prostě když vím, že ten plný hrnec má dejme tomu 90gS, tak vím, že když si z toho naberu talíř (dejme tomu, že je to 1/4hrnce), tak to určitě nepřesáhne např. 30g S, co mám na svačinu...jako neřeším, jestli na svačinu sním těch sacharidů 25 nebo 30g, vím, že během dne mám míň než těch doporučených 250g S, to fakt v drtivé většině dnů nesním, takže to zas neřeším úplně na gram přesně...Zelňačku jsem dělala už taky - musíš počítat i kysaný zelí - má cca 4g S na 100g a ten sáček je půlkila zelí, takže je to ca 20gS, k tomu brambory, zakysanku a mouku, příp. cibuli, pokud jsi zvyklá ji tam dát víc, tak taky připočítat - jedna cibule (má-li kolem 10dkg), tak už máš zas kolem 10gS, takže ti to může taky tím naskočit😉

gianni
12. aug 2011

bože baby ja vás obdivujem ako to všetko prepočítavate na gramy kolko čoho kde,to ja by som len celý den asi počítala,ja to len tak od oka že ked mám vývar bez cestovín tak si doprajem,ked s cestovinami tak si dám menej,ked je polievka zatrepaná tak to druhé musím ešte menej proste len odhadom 😉
teraz na ranajky som mala praženicu na cibulke a slanine,trochu chlebíka a zeleninový šalát,všetko odhadom a hádam vojdem do 7 🙂

lucy56
12. aug 2011

ja dnes na dia vsetko ok, hodnoty mam vraj super, dokonca aj tlak sa mi podarilo udrzat v norme, a to teda tie tabletky co mi dala neberiem,len som dnes asi v lepsej psychickej pohode ako minule tak mi neskakal vysoko,a este mam zaujimavy zazitok, isla som uz z nemocnice domov a taky pan sa ma len tak na chodbe spytal ze ci cakam chlapca, ja ze hej, co si robite statistiku podla tvaru bruska a on ze nie, ze on vidi auru a vidi chlapca u mna, a ze vraj bude zdravy, to ma potesilo, ja verim takymto veciam skoro viac ako lekarom, a uz som si aj pediatricku malemu nahlasila,tak mozem ist rodit s kludom

radushka
12. aug 2011

Holky prosím o info - kdy se jde na test na cukrovky, pokud jsem ji při prvním dítěti měla? Mě sestra u dia doktora řekla, že stejně jak v prvním případě, ale myslím, že se má jít dřív. A je fakt ta pravděpodobnost, že ji budu mít zas tak vysoká, jak se uvádí?

lucy56
12. aug 2011

@radushka no povinne sa chodi okolo toho 28tt,ale u teba by to mali zacat riesit skor,ked uz si ju mala, ale ktory tt netusim

icub
12. aug 2011

dakujem za odpovede.. zistila som, ze to tie nepodarene grahamove rozky.. tak co, nezostava nic ine len varit, varit a ratat 😉 na druhy den to bolo v pohode.. tak uvidim ako dalej, hadam uz len lepsie a lepsie

micicka
12. aug 2011

@petapete ahoj 😉 máš pravdu s tými "hotovými" hodnotami k polievke, nemôžem tušiť akú uvarili oni 🙂

dnes som si bola pre ten glukometer. takže merať mám cca každý druhý deň a stačí vždy len jedno jedlo - 1/2 hodinu pred a 2 hodiny po jedle. ale ak budem chcieť môžem si aj každé hlavné jedlo z merať, no nejaké benevolentné sa mi to zdá. samozrejme, to neznamená, keď nemeriam, nemusím "dietovať".
kontrolu mám 30.8. tak uvidíme, čo nám ujo doktor povie...
dnes už zase nejdem podľa plánu - ráno raňajky ok, potom až "obed" len broskyňa a žemľa a doteraz nič iné 🙄 a zatiaľ nemám nič navarené, no musím sa trošku o seba viac starať!

lucy56
12. aug 2011

@micicka ja len ze prave previdelnost je velmi dolezita, lebo ked sa nenajes, tak ti bude cukor lietat a to je zle, najhorise su vraj velke vykyvy pre dietatko, podla mojej doktorky, treba udrziavat stale hodnoty pocas celeho dna, no a meranie iba raz za den, tak to tu hadam ani jedna takto nerobime profil, zas zaujimavy pristup doktora, co iny doktor to iny pristup

mimys
12. aug 2011

ahoj holky ... po delsi dobe se hlasim. uz dva mesice merim glukometrem 6 krat denne a lita mi to porad.
Vzdycky si myslim, ze uz je to dobry, dva dny docela hodnoty v norme a najednou po jidle treba 9.... pak po tom samem jidle 5,5 ... Zjistila jsem, ze u me záleží i na počasí.
Inzulinu beru cim dal vic, tak s tim porad bojuju. ráno 12 jednotek, v poledne 6 jednotek, pred veceri 9 jerdnotek a v 10 vecer 16 jednotek. Dieta pořád stejná, kolem tech 250g. sach.
Držím vám palce, at to vydržite bez inzulinu a at vám mimča rostou ! 🙂

micicka
12. aug 2011

@lucy56 veď to, čo som si tu pár príspevkom prečítala, tak meriate určite častejšie a deň 😒 ale tak asi si sama pre seba zmeriam aspoň pár dní do týždňa po každom jedla, aspoň nech viem čo robí moje telo 😉
a budem sa musieť tej pravidelnosti naučiť, lebo to je skutočne môj najväčší problém 😖

micicka
12. aug 2011

@mimys čože? po tom istom jedle také rozdielne hodnoty?! to je teda nejaké divné. a aj počasie má vplyv na cukor? nebude to pohybom, že by si raz bola aktívnejšia a inokedy nie a preto sú tie hodnoty také iné? ja teda som začiatočník, takže to sú len také moje dohady.
držím päste, aby sa cukor umúdril 😉

mimys
12. aug 2011

@micicka no, se stejným pohybem, se stejným jídlem... staci, kdyz je predbouřkový horko a už mi cukr letí nahoru.

ilonne
12. aug 2011

@micicka Hlavně neblbni a vážně si nějaké jídlo připravuj, můžeš se dostat i do hypoglykémie a zkolabovat. Jak mi řekla kámoška, která ji taky měla - když se přejíš, bude ti blbě, když se nenajíš. bude ti taky blbě. Jí se to dokonce dvakrát stalo a skončila na pohotovosti. Jinak přesně jak píše @mimys, stačí změna počasí a glykémie letí nahoru. To samé, když mě něco vztekne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre