Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

micicka
12. aug 2011

@mimys
@ilonne tak to by ma ani vo sne nenapadlo, že počasie to takto ovplyvní, ale samozrejme vám verím 😉
budem sa o seba určite už príkladne starať, veď nejde len o mňa.

mimys
12. aug 2011

@ilonne hypoglykemie jsem mela ze zacatku kazdy den, kdyz jsem mela nasazený inzulin a jeste se poradne nevedelo kolik jednotek. Je to dost neprijemny a clovek musi rychle zareagovat a mít u sebe pořád něco sladkýho.
Proto si taky měřim glykemii kolikrat i behem dne mimo cas pred a po jidle, abych vedela, jak na tom sem a včas se mohla najíst a nemusela jíst extra něco sladkýho. Dělá to pak zbytečně výkyvy. Někdo by si řekl, že si pri hypu da alespon neco, co jinak nesmí, ale muzu vam rict, ze ikdyz si dám treba cokoládu, stejne z toho nic nemám, clovek to do sebe natlačí v pudu sebezachovy, ze si to ani neuzije, jak se klepe.
Ted uz jsem hypo nemela týden, tak snad to uz tak bude dál 🙂

radushka
12. aug 2011

@lucy56 jj, to vím, že při prvním je to ve 28.tt (já jsem myslím byla dokonce už ve 25.tt) , ale jak je to u druhého? Holky nevíte? Děkuju 🙂

gianni
12. aug 2011

no dnes mám už dosť ,teraz som si konečne sadla za pc a čítam vás,ráno nič moc 7,6,ale obed 5,8(štiav so zemiakmi,4 kelové závitky a zelenina) a večera 5,6(biely jogurt s ovocím)ale to som sa nezastavila,do večera na chalupe,varenie obedu na zajtra,potom 3 druhy pomazánok tiež na zajtra a to pečené prasa ostane na chlapov (sa teším),ma už tak bolí chrbát že až

micicka
13. aug 2011

@mimys pri akých hodnotách je hypoglykémia? o tomto veru nič neviem. predpokladám, že u mňa nehrozí, keďže nepichám inzulín, ale zaujíma ma to.

ilonne
13. aug 2011

@micicka Při jakých hodnotách to fakt nevím, ale kamarádka si nepíchala a taky to 2x do hypoglykémie dohnala. Myslím, že nalačno to bude něco okolo 3, ale vážně nevím.

ilonne
13. aug 2011

@radushka Jestli si měla už v prvním, tak tě asi pošlou v druhém už dřív.

gianni
13. aug 2011

@micicka no ja som to pociťovala ked som mala raz niečo cez 3 a druhý krát 3,5

ináč zase ráno 8,5 a to som po dlhej dobe zamenila chlieb za ten sézamový knackbrot či ak sa to píše,dala som si z neho 2 ks k tomu trochu zapečeného pangasiusa so smotanou a zelenina,ja proste tie chleby nemôžem respektíve ráno asi žiadne,obed a večera v pohode kolo 5 ale to som sa nezastavila na chalupe

yorinkay
13. aug 2011

@radushka Já měla těhu cukr s klukama a teď jsem bylana kontrole ve 12.týdnu, dobrovolně jsem se sama objednala. Všechno bylo v pořádku a šla jsem na kontrolu až v 27.týdnu. Mám mírně zvýšený cukr po 2.hodinách (7,73). Mám lukometr a mám se měřit 2hoďky po jídle. Ale je to úplně jiné než s klukama. Skoro si myslím, že někdo na zkumavku šáhl špinavýma rukama, protože mám normální hodnoty. Teda nevím jaké je mám normálně, ale přijdou mi v pohodě. Měřím se někdy už po hodině a mívám mezo 4,7 až 5,7. Už jsme to dokonce pokoušela co to dá, svačinka koblih (jen jeden 5.3) dva kornspitze 6,5 🙂 a konečně kombinace rýže a zahuštěné omáčky a spánku 6,7, tak to už jíst nebudu 🙂 .

yorinkay
13. aug 2011

@gianni to pečivo je docel špatné, ale manžel mi peče semolinový cheba a to je celkem dobré. Každému to sedne jinak, ale já mohla bez omezení brambory. Zato rýže tak málo, že jsem se nenajedla.

yorinkay
13. aug 2011

@gianni A ten pohyb je nejdůležitější. Po snídani jsem chodila venčit psa a to jsem snesla i dva celozrné rohlíky 🙂 . Teď mám pohybu s klukama víc než je mi milo, možná proto mám tak dobré hodnoty 😀

micicka
14. aug 2011

@gianni
@ilonne ďakujem kočky.

chcem sa ešte spýtať, pred jedlom mi kázali merať 30min pred - nie je to jedno, či meriam 30 alebo 5 min pred? veď som rovnako nalačno....
ešte jedna vec, nemám jesť nič, kde sú v zložení obsiahnuté sacharidy, ale tie som našla napr. aj v bielom jogurte a aj v tých polystyrénových chleboch, čo ste písali, že papáte. nejak mi to nie je jasné 😒

ilonne
14. aug 2011

@micicka Hloupost, koukni na www.tehotenskacukrovka.cz, tam je dieta dost dobře popsaná a funguje. S pečivem je dost potíž, jak už je tady napsáno, budeš si muset najít to, co ti po ránu nebude zvedat glykémii. Ono vůbec po snídani docela skáče nahoru, aspoň mě. Včera po snídani 7,2, po obědě a večeři 5,3.

erzulik
14. aug 2011

@gianni ahoj mne sa osvedcili grahamove rozky...z toho sa mi cukor nedviha...

micicka
14. aug 2011

@ilonne tú stránku som prečítala, chcela som len k tomuto vedieť, ďakujem.
ešte otázka, na tej stránke píšu hodnoty na lačno a 1 hodinu po jedle, meriate tak všetky? mne zase kázali merať až 2 hodiny po jedle. ako to je u vás?
dnes ráno som mala 5,2 a 2 hodiny po jedle (rozlík, trošku masla, šunka, tvrdý syr) 5,8, ale teda až 2 hodiny po jedle...

petapete
14. aug 2011

@gianni - mě teda to počítání a vážení nepřijde absolutně jako nějaký zdržení, prostě když vařím, tak zvážím např. kolik dávám na zahuštění mouky, strouhanku na řízku třeba nepočítám, tu prostě o část snížím množství brambor, ale tak rámcově si to spočítám při tom vaření, takže odhadnu a přílohu prostě hodím talíř na váhu a nandám přílohu, to stojí asi vteřinu času na víc, možná ani to ne, to mi nepřijde nějaký šílený zdržení😀. Stejně tak když ukrojím krajíc chleba, tak ho prostě šoupnu na váhu - jestli 10vteřin, tak je to moc, mám váhu na lince, takže po ruce a žádná práce s tím prostě není. Já bych to množství prostě neodhadla a asi jsem perfekcionistka, ale chci to mít prostě co nejvíc podchycený - v rámci normálního života samozřejmě...jako věnovat tomu dejme tomu tři minuty denně při té přípravě porcí jídla, to mi nepřijde jako tak děsný problém, abych to prostě neudělala...

@ilonne - já myslím, že pokud nemáš inzulín, tak hypoglykémii až do kolapsu nemáš šanci "připravit", on prostě inzulín v takovým případě se nevyplaví, tudíž tu hypo nic nevyvolá, to je jen u těch, který prostě inzulín píchnou a on nemá co z té krve zpracovat...tam spíš se tělo rozjede při hladovění na tuk a tudíž budou ketolátky,...a tím začarovaný kruh horšího kompenzování přírodním vlastním inzulínem a zhoršení cukrovky, ale hypo jako klasický hypoglykemický šok prostě nehrozí...

petapete
14. aug 2011

@micicka - já měřím hodinu po jídle, mě skoro přijde, že tady v Česku je to celkem standardní a na Slovensku máte takové "nestandardní", nejednotné pokyny, že někdo měříte po dvou hodinách, někdo i po hodině a půl...mě to vysvětlovala ta diabetoložka, že u "normálních" diabetiků je hodnota cukru v krvi nejvyšší právě ty dvě hodiny po jídle...v těhu je to trochu jiný - jako se vším kolem té cukrovky😀, že tím, že se na odbourání toho cukru podílí nejen tvůj metabolismus, ale "pomáhá" tomu i dítě svým inzulínem a svým odbouráváním, tak je nejvyšší po té hodině a dál už to nestoupá, ale naopak klesá...no a jádro pudla je, abys věděla tu nejvyšší hodnotu, jestli není moc vysoká...takže proto měříme v těhu už po té hodině...

Já měřila včera a celý den krása, až večer po krupičné kaši s nektarinkou mi to houplo na 7,4😖, takže kaši zkusím už jen s tím kakaem na pečení, co to udělá a jestli to bude taky vyšší, tak už si ji odpustím☹. Ale na snídani jsem se "rozšoupla" a na můj "oblíbený"😀 polystyren namazala i žervé a hodnota 5,4, takže luxus 😵 a chutná to mnoooohem líp, než jen s tou šunkou🙂, pak oběd byli řízky a po tom jsem měla 6, takže taky pohodička...až ta kaše no😖. Ale ono to taky může být tím, že jsme byli u našich, nejsem tam v poslední době moc v pohodě a všechna jídla jsem měla posunutý, režim rozhozený,...takže to může být i důsledek toho...no uvidíme, až bude kaše příště, zkusím ji bez toho ovoce a podle toho ji buď vyřadím, nebo si občas dopřeju🙂

abig
14. aug 2011

Ahoj,
já jsem zrovna povečeřela a dala jsem si ovesnou kaši s kakaem. Po hodině mi cukr vyskočil na 8,9 - jsem se fakt lekla. No, budu se muset přiznat dr., že jsem se nestihla najíst po obědě a měla jsem 5 hodin mezi jídly, jestli ta hodnota právě proto vyskočila tak vysoko. Uvidím, co to udělá, za další hodinu. Fakt mě to mrzí, člověk se hlídá, kontroluje, pak se někde zapomene a je z toho toto.
Jinak po obědě - karbanátky, brambor a trošinku zelí jsem měla 5,9 a po dvou hodinách 4,8.

abig
14. aug 2011

Přejmenovali diskuzi nebo jsem vlezla, kam nemám ? 🙂

ilonne
14. aug 2011

@petapete Já jen píšu, co se stalo kámošce, je možné, že klasická hypoglykémie to nebyla, ale dvakrát skončila na pohotovosti. Mě se tedy taky jednou stalo, že mi bylo hodně zle, zapoměla jsem se najíst (odpolední sváča), musela jsem si pak koupit bílý rohlík. Byl to vcelku masakr než jsem se srovnala.
@micicka Já měřím na lačko, a hodinu po hlavním jídle (snídaně, oběd, večeře). Obecně mám největší problém právě se snídaní, ale to už jsem psala.
@abig Přejmenovali, jsi správně. Přejmenovali toho víc 🙂 .

mimys
14. aug 2011

@micicka ja mam hypo ,když cukr klesne pod 3,7, ale ze zacatku jsem se klepala už pod 4,5, protoze telo bylo zvykly mit glykemii vyssi. Jinak hypo muzes mit ikdyz inzulin neberes, ale je to dost vzacny. je to u cukrovkaru, kteri to maji tak, ze inzulin nepotrebujou, ale precijen maji cukr zvyseny. Slinivka jim inzulin do tela dodava, ikdyz nejedi... Pak kdyz maji narazově nejakou vetsi fyzickou namahu a nemaji prisnun jidla dostatecne, tak telo si o ten cukr takhle taky rekne.

mimys
14. aug 2011

@abig Počítala jsi, kolik ta kaše měla dohromady sacharidu? prijde mi, ze ovesna i krupicova kase musi byt sacharidova bomba, ikdyz je bez cukru a s nesladkym kakaem...
Mleko neni napoj, ale pocita se do jidla a dost sacharidu ( mlecnych cukru) v sobe má. Vločky jsou taky plny...
když si kaši varis, musis pocitat mnozstvi mleka pred varenim, protoze se varenim odpari a zahusti....

mimys
14. aug 2011

@ilonne přejmenovali ??? jeee 🙂 tpoho jsem si ani nevsimla 🙂

abig
14. aug 2011

@mimys Většinou si dělám kaši pohankovou. Ale manžel měl chuŤ na ovesnou, takže jsem toho udělala z 300ml, ale vločky "baj" oko .... čím jsem víc těhotná, tím víc si na to musím dát pozor. Ještě nedávno jsem měla po vločkové 6,3 a to jsem toho dneska snědla jen polovinu, co jindy.

abig
14. aug 2011

Po dvou hodinách 7,5 ..... ach ju ....

petapete
14. aug 2011

@ilonne - no já vycházela zas z toho, co píše i ta Moravcová na těhucukrovce...tak těžko říct...ale asi může být stav nějaké "pseudohypoglykémie", ale není to ten pravý hypoglykemický šok, kdy to může končit bezvědomím atd., jak právě u těch, co si aplikují inzulín dodatečně...že "jen" poklesne cukr v krvi a je ti blbě,...

@mimys - já si počítám krupicovou kaši a není to tak strašlivý - teda jako "hlavní" jídlo, tzn. oběd, večeře, kdy je "povoleno" větší množství sacharidů - dělám si z 250ml mléka (něco nad 10g sacharidů) a 25g krupice (na flora.cz to háže pod 20g sacharidů v těch 25g krupice, takže dohromady kaše kolem 30g sacharidů😉. Ovesný vločky mají na 100g ještě méně sacharidů než ta krupice, takže si myslím, že to bude max. podobný, takže zas žádná tragédie, která by se do toho množství sacharidů nevlezla...

mimys
14. aug 2011

@petapete s tou hypoglykemii mas pravdu, taky si myslim, ze to tak je.... na bezvedomi to neni, ale cloveku je jakoby spatne jako z hladu a takova slabost podobna jako na zacatku těhu, kdyz se clovek nenajedl......

Ja jsem kasi jeste nezkousela, ale teda udelaly jste mi chuť 🙂 Možná, že ji taky někdy risknu 🙂

petapete
14. aug 2011

@mimys - no já ji ještě zkusím znovu, protože včera jsem po ní měla těch 7,4 po hodině (poprvé z měření "přešvihnutá" hranice😖), ale zas je fakt, že a) jsem tam přidala tu nektarinku, b) nebyla jsem v úplně optimální pohodě u našich, c) nulová aktivta jak před, tak po jídle...takže ještě jednou zkusím někdy doma v klidu a s pohybem a uvidíme...pokud bude zas vyšší, tak si ji holt ty dva měsíce odpustím úplně, ale chce to ještě aspoň jeden pokus, aby se to potvrdilo😀, ono zas těch 7,4 není tááák vysoká hodnota, abych to ještě jednou neriskla😀

mimys
14. aug 2011

včera jsme byli odvest kluka na tábor, staveli jsme se u nasich, aby se kluk rozloučil. Maminka mi dala na cestu rohliky se sunkou, abychom nahodou nepošli hlady..... Kluci se chteli stavit v KFC, a ja si vzala k obedu jeden rohlik se sunkou... Neverila jsem ale pak svym ocim.... po jednom rohliku se sunkou 9,8 :-/
Jindy mi rohlik takovouhle rotiku nedelal..... glykemie skoro deset a hlad, jako bych nejedla :-/
pak jsem se ptala mamy, co to bylo za sunku a zjistili jsme, ze moravske uzene bylo plne glukozoveho sirupu a karamelu :-/ to by se z toho človek po**al :-/ človek aby fakt všecko hlidal ..... v tom rohliku byl te sunky jeden platek a udelal takovouhle paseku ...

mimys
14. aug 2011

@petapete no to jeste neni tragedie 7,4 🙂 kolikrat je to jen muj zbožný sen 🙂
ted mi to nejak lita... jeden den po jidle 6,4 a druhy den treba 8,5... pritom se snazim jist tak nejak podobne....
no ale u nas je porad srumec a porad nejaky nervy, tak to asi te cukrovce moc neprida, no.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre