Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petapete
14. aug 2011

@saronka - já pravou šlehačku miluju 😵. Takže teď si v rámci "mlsání" dělám k dopolední nebo odpolední svačince slabou kávu (ani ne jednu lžičku nescafé) a do toho naleju půlku krabičky šlehačky. To je taková dobrota 😀, že mi fakt zažene chutě na sladkosti🙂

saronka
14. aug 2011

@petapete no mě zase udělali chybku při měření ..odebrali mi krev ne po hodině ale po 45minutách 🙂 já měla ráno horší glykemii.. mohla jsem jen jogurt a pak až třebas chlebík, ale zase odpol jsem si mohla ke svačině dát tu a tam fidorku ta mi cukr nevyhodila nějak hodně..ale třebas kousek pizzy hrůůza 🙂

petapete
14. aug 2011

@didulka85 - já nevím, jestli a jak ne/mám ketony, ale krom druhé večeře v deset večer si dávám i noční svačinku, když jdu v noci čurat (standardně mezi druhou a čtvrtou), tak to beru kolem ledničky a dám si mlíka a takovou menší půlku rohlíku...mám pak ráno lepší glykémii lačnou, než když v noci nejím😀

saronka
14. aug 2011

@petapete juu to bych si dala i ted hihi 🙂

petapete
14. aug 2011

@saronka - já ty sladkosti ani nezkouším...vždy si říkám, že mi to za to nestojí a hlavně, že když si ji jednou dám, tak mě to místo aby mi to ty chutě "uspokojilo", tak vydráždí a budu těch čokolád nebo podobných věcí chtít víc, že mě ta mlsná bude prostě honit víc...a navíc nepociťuju, že by mi nějak extra chyběly, takže to prostě nezkouším a vystačím si s trochou ovoce na svačinky 😵

didulka85
14. aug 2011

@editah222 ja som bola hospitalizovana za ucelom nastavenia na inzulin. Lenze po tych sokoch mi povedali, ze mi inzulin na ketonuriu nepomoze. Doma som mala ketony na 3+ len rano a v nemocnici cely den, kedze mi dali jest len 3 krat denne a ja som pritom mala nastavenu dietu tak, ze som jedla kazde 2 hodiny. Stale som bola hladna, zdeptana tehotna zena. Tak som im podpisala reverz a isla som domov. 😀
Diabetologicka bola nahnevana, lebo mi tam nepomohli, iba ma rozhadzali. tak sme skusili este pridat nejake tie jedla, aby moje telo nehladovalo. Takze som musela jest cez noc a velmi skoro rano plnotucne mlieko s ovsenymi vlockami.
Ja som mala pekne hodnoty stale. Okolo 5, max 6. Lenze ked som si dala naraz viac jedla, alebo nieco kde bolo vela muky, tak mi to skocilo na 10. Co je cudne, tak som mohla aj kilo melona zjest a stale som mala glykemiu v pohode.
Podla mna je tehotenska cukrovka hotova veda. Kazde telo reaguje inak.

micicka
14. aug 2011

@petapete fúúú, to sú tie prúžky také drahé, to si ma normálne zaskočila. ale ja som dostala 200ks - 4krabičky po 50ks a 100 ihiel, tak snáď ich bude dosť.
o tých hodnotách veru neviem čo si mám myslieť 😠 ale zatiaľ mám dobré hodnoty, večeru som merala po 😠 hodine a bola 6,5, po 2 hodinách 4,5 no nič budem sledovať aspoň zo začiatku aj po 1, aj po 2 hod a uvidíme ako moje telo bude poslúchať 😀
ale mám z toho fakt hokej a neviem čo si mám myslieť 😠 ako môže byť postup iný v ČR a iný v SR! ale čo sa čudujem, veď to býva normálne!!!

gianni
14. aug 2011

@yorinkay ten chleba neviem aký je,nepoznám to ,možno u nás sa to volá ináč, z príloh môžem najskôr zemiaky ,potom asi ryžu a cestoviny ,ale to len velmi máličko,viem že pohyb robí svoje,ked som v práci tak o ničom a ked sme na chalupe tak tam to vypotím

dnes zase na ranajky 8,5 a to som nemala ani chleba ,ale je pravda že tam boli zemiaky,ešte uvidím zajtra a ked zase vysoko tak si zvýšim dávku

@erzulik dík ale mne vyskočilo aj od necelého gr.rožka na ráno,už mám vyskúšané asi všetky chleby aj pečivá

@petapete áno všetko trvá pár sekúnd hlavne ked si už v tom teraz zbehlá,ale mne to od začiatku ani nekázali(počítaťsacharidy) a teraz sa mi to už neoplatí a hlavne ani nechce,len raz som dala na váhu chleba a mal kolo 30g potom 50g a ani neviem kolko má mať,proste som to zjedla a aj tak mi je to všetko málo a niekedy sa mi ani neoplatí dať si chleba lebo si len narobím chute

lucy56
15. aug 2011

@mimys to som bola ja co mam mat do 6,3 ale mam si merat po hodine a pol, inak dnes som si skusila namerat tak ako vy z cz a po hodine 6,2 po ranajkach takze sa do toho limitu aj ceskeho v pohode vojdem, dokonca, keby nemam ten svoj do 6.3 tak by som si mohla aj pridat jedlo,lebo vy mate po hodine do 7,3 nastavene a to tam mam teda rezervu riadnu, lebo ja ranajkujem strasne malo,len 1 krajcek knakebrotu s maslom a cierny caj, nic viac
ja mam pocit ze moja diabetologicka ma chce vyhladovat, asi usudila ze som dost tlusta a viac jedla mi netreba, lebo keby jem podla vysich hodnot omnoho viac jedla by som mohla zjest, no ale uz ked som si takto zvykla nema zmysel mi to menit, asi je lepsie mat mensie hodnoty cukru aj pre drobca

abig
15. aug 2011

Dobré ráno všem.
Tak jsem z té včerejší ovesné kaše měla tak špatné svědomí, že se mi neustále v noci zdálo o měření cukru.
Dneska ráno jsem vytáhla váhu a hezky si všechno povážila, abych se strefila do 40gS, tak uvidíme !!!
Jak řešíte svačinky ? Jsem už na MD, takže když se nasnídám v 8, tak pak už rovnou obědvám.

Chtěla jsem dožehlit věcičky pro miminko, ale tak mě bolí břicho, že jsem se musela natáhnout. takže se odpoledne budu muset protáhnout do města, abych měla více pohybu, snad je to ok a jsou to jen poslíčci.

gianni
15. aug 2011

@lucy56 bože keby som ja vedela vydržať ráno že jeden suchár s maslom o 10 min by som odpadla od hladu
dnes som zase skúsila po dlhšej dobe na ranajky ovocie s jogurtom,od toho mám hádam najmenšie hodnoty ráno ale zase je pravda kolko si toho narobím lebo to robím od oka,ale už teraz som hladná a som už v práci tak zase to nemám kde vychodiť

lucy56
15. aug 2011

@gianni neboj ja tiez nie som z toho najedena, umieram z toho od hladu,akurat sa tu rozculujem ako mozu byt tie hodnoty u kazdeho doktora ine a potom niekto sa moze najest skoro ako normalne a niekto ako ja hladuje, moja doktorka dba popri tehotnosti asi aj o moju stihlu liniu 😀 ,ja sa tesim potom na desiatu to si dam nieco vydatnejsie ale stve ma to pekne, lebo vlastne neviem co je dobre
ty si zaujimavy pripad ked ovocie s jogurtom rano mozes, ja som len raz skusila a nic moc, ako nebola moc vysoka hodnota ale bola vyssia ako povolena, no vsak uz mi odpocitava len 56 dni tak dajako vydrzim, to mam len niekedy taky den ze som z toho nervozna ako sa musim merat a obmedzovat

gianni
15. aug 2011

@lucy56 no teraz som si merala po tých ranajkách a 7,4 zase nič moc,ale lepšie ako posledné 2 dni ked bolo 8,5 a za posledných 6 dní som nemala pod 7,fakt neviem či si mám zvýšiť dávku alebo ešte vyskúšať na ranajky jesť polievky také zeleninové pomixované čo to urobí,ináč to už nevidím

lucy56
15. aug 2011

no to ti teda dost skace, mozno je to aj pocasim ako tu pisali baby, a ty si na inzuline?lebo ak hej tak asi je lepsie zvysit si davku, a polievku na ranjky by som asi nedala, nemusim ich skoro vobec, len prilezitostne,ale tak to som ja, a cez den to mas potom ok?

gianni
15. aug 2011

@lucy56 hej pichám si,no ešte to skúsim asi s polievkou tie ja môžem a ked nie tak budem musieť zvýšiť aby to nekazilo priemer a zdravie malému,ináč obedy a večere sú o.k.

mimys
15. aug 2011

@gianni kolik jednotek si pícháš? máš inzulín 4 krát denne?
Já vzdycky volam doktorce, kdyz mam dva dny po sobe nejakou glykemii spatnou, treba rano, nebo po obede a vzdycky se domluvime, kolik mám pridat. Takove ty výkyvy, o ktrerych zjistim z ceho jsou ( jako napríklad ta sladka sunka) nechavam byt a priste si davam pozor.

koukám ze jsi v 32 tydnu... to pry je týden typicky na to, kdy se tehulim zhorsuje cukrovka a musi se pridavat jednotky.
V 32 tydnu jsem si pichala 6,5,7,8j a ve 32 týdnu už to skočilo na 12,6,9 a16 j. večer

micicka
15. aug 2011

@lucy56 ahoj 😉 ja som tiež z krajiny, kde sú predpísané hodnoty všelibársjaké 😠 no ja mám merať dve hodiny po jedle a mám byť do 7,8 😨 čo je teda oproti vám veľmi veľa. tiež ma to veľmi hnevá, že sú tie hodnoty tak rozdielne! hlavne preto, že neviem čo je správne a čo si môžem dovoliť. predsa len nechcem riskovať a ohroziť bábo 😒
zatiaľ som merala len včera a mala som veľmi dobré hodnoty - aj podľa tých prísnejších tabuliek, ale aj tak tomu nerozumiem ako môžu byť také rozdiely 😢

lucy56
15. aug 2011

@micicka ze je to cudne ako to chodi tu na slovensku, skoro mi to pride ze su ti diabetologovia menej informovani ako my, to nemaju nejake konferencie o najnovsich poznatkoch, ja keby niet tejto stranky a tehotenskacukrovka.cz tak neviem nic, vobec ani ako sa stravovat,lebo vsetko co mi doktorka dovolila mi cukor zvysovalo a do 7,8 zavidim lebo ja mam po hodke a pol do 6,3 tak si mozes predstavit ake male objemy jedla musim davat, ale pokial mas nizsie hodnoty tak je to len dobre pre babo

gianni
15. aug 2011

@mimys pichám si 3x a to 8,5,4 nedávno som sa bála že mi dá aj nočný inzulín lebo som mala vyššie hodnoty na lačno kolo 6-7 ale nepovedala nič a teraz si nemeriam bo nemám tolko prúžkov

mimys
15. aug 2011

@gianni No mě taky proužky docházejí, minule mi dali jednu krabicku a to je malo, na to, ze si mam merit 6 krat denne :-/ budu muset nekolik dni vynechat mereni, ale je to nezvyk, protoze uz měřím dva mesice takhle casto a prijde mi to jako kdybych podváděla, když se třeba po jidle náhodou nezmerím...

micicka
15. aug 2011

@lucy56 ja neviem čím to je, ale určite ma to dosť rozčuluje a zneisťuje 😠 ale zase mne doki hovoril, že v amerike napr. majú hranice ešte oveľa vyššie postavené.... no neviem, či je to na základe skúseností, ale keď si zoberieš, že sme boli ešte "nedávno" jeden štát, tak nechápem.
mne doki zakázal len rýchle cukri, ale sestrička potom mi dala aj brožúrku s nejakými hodnotami a tak, ale zase to nie je brožúrka špeci pre tehulky, ale sú tam aj pomôcky a rady pre príjem 24SJ a 27SJ (240g a 270g) a to je vhodné aj pre mňa.
keby aspoň doktori kázali to isté, hneď by sa nám v tom ľahšie orientovalo a ľahšie by sme to zvládli....

kaciatko81
15. aug 2011

@micicka ono nie, ze je rozdiel medzi slovenskom a cechami, ale mam pocit, ze este aj kazdy lekar ti povie ine. ja mam nakazane 90min po jedle sa vpratat do 6.0 😕
@gianni tak ja zemiaky radsej skoro nejem, mam pocit, ze mi ten cukor zvysovali najviac.
@lucy56 mne tiez asi dbaju o stihlu liniu... ja som sa aj bala, ze ci babo bude pekne rast, kedze ja som stale asi 4.5kg v minuse s vahou, ale babo je vraj v poriadku, minuly tyzden mi ho dr merala a odhadla to na 680g.
@abig ja som tiez doma, takze rano ranajkujem a potom az obed 🙂

mimys
15. aug 2011

holky, dneska jsem si ke snidani dala krajic chleba s máslem a slaboučce namazanou diabetickou marmeladou
( koupila jsem nemeckou, kde nejsou zadne umele sladidla, jen trošku fruktozy) uz jsem mela po krk chleba s maslem a sunkou... Byla jsem zvedava co to udela a po snidani glykemie 6 ! 🙂 tak jsem mela radost 🙂
S tou fruktozou je to stejny, jako by si clovek kousl jablka, tak to muzete taky zkusit.... ty ceske marmelady jsou samej aspartam a jine sajrajty, ale v te nemecke jen fruktoza....Kdyz si clovek namazne trosku chleba, tak tam tech sacharidu moc neni. 42 g sacharidu na 100 gramech .... to by clovek musel snist celou sklenicku. Kdyz jsem si dala malou lzicku, tak jak jsem to zvazila, byly to nejaky 4-5 g sacharidu a to jeste s rezervou...
ten jahodovej dzem prodavaji ve sparu je to SCHWARTAU DIÄT jahodovy.... tak az vas bude honit mlsna, muzete zkusit 😉

lucy56
15. aug 2011

@micicka no to co ti dali je klasicka cukrovkarska dieta, pri tej sa odporucaju aj nizkotucne vyrobky a umele sladidla a tie mi tehule nemozme, inak tie rychle cukry to je samozrejmost, a strasne je vela vo roznych vyrobkov a skrytych cukrov, takze ja v obchode vsetko studujem, ale obcas sa stane ze ani podiel cukrov tam nenajdes, co je podla mna nezodpovedne voci ludom co musia takto hodnoty sledovat, a s tymi gramami a SJ to poznam a aj to tak vychadza ze tolko mozeme prijat
a s tou amerikou, to som zistila aj ja na zaciatku hned lebo som si hladala jedalnicky v anglictine aj ale tam teda toho mohli tolko ze by som sa veru nevosla do hodnoty stanovenej, ja som si par jedal overila a jem vacsinou tie dokola

lucy56
15. aug 2011

@kaciatko81 no ja uz som tiez aj doktorke vravela ze aspon nebudem musiet po porode moc chudnut,ked nepriberam, a ty mas dokonca 6,0 no som myslela ze len ja mam taku nizku hodnotu, tak to by som nedala,aspon na ranajky nie, obed a vecera sa da,to mavam aj 5,6 ale ranajky ledva do tych 6,3 stlacim

micicka
15. aug 2011

@kaciatko81 to máš pravdu, že aj tu každý dr. povie svoje a nie je to jednotné 😠 to ako keby len tak od brucha hádzali tie hodnoty....

@lucy56 hej, je to pre cukrovku 2. typu. na umelé sladidlá ma upozornil, že tie nesmiem - na to si spomenul... 😀
ale aspoň niečo je v tej brožúrke, aspoň nejaké hodnoty, že aké množstvo potraviny je 1SJ, tak aspoň nemusím vážiť, plus som si vytlačila pomôcky z tej cz stránky, tak nejako to dám 😉

micicka
15. aug 2011

tak som sa zmerala hodinu po taniery zemiakovej kyslej a mám 6,2, tak myslím, že celkom dobre, ale už začínam byť hladná 😀

kaciatko81
15. aug 2011

@lucy56 no ja uz som si nasla nejaky system, aj ked priznam sa asi 3 krat som to presvihla asi na 6.2-6.3 a raz az cez 7-to bolo na zaciatku, este som nemala presny odhad co a ako :-/ ale idem teraz v stredu na krv a v piatok na kontrolu, tak som zvedava
@micicka no niektore mi tiez tak pripadaju. moj dr je prisny, ale zasa si hovorim, radsej nech je prisny ako nieco pokaslat... ja len dufam, ze babo je ok

lucy56
15. aug 2011

@micicka mne kazala diabetologicka ze radsej menej jedla a castejsie, takze ja ten 3 hodinovy interval nedodrzujem, jem castejsie ale malicko, ked som hladna tak to znaci vacsinou ze uz je cukor klesnuty a dlho byt hladny sa neodporuca koli hypo,a uz som mala parkrat aj take hodnoty ze 3,7

micicka
15. aug 2011

@kaciatko81 tak ako píšeš, radšej nech je prísnejší! to si myslím neuškodí 😉

@lucy56 to určite nie je dobré byť dlho hladná, tiež nie vždy až po 3 hodinách jem, ale už napr. po2 si niečo dám. musíme aj svoje telo počúvať, nie len tabuľky čítať.

teraz som pozrela na nemeckých stránkach. takže pri záťažovom teste majú hodnoty po 1hod 10 mmol/l a po dvoch hodinách 8,6mmol/l - tak to by som v pohode prešla 😉
pri meraní počas dňa odporúčajú po 1hod po jedle 7,8 mmol/l a po 2 hod. po jedle 6,7 mmol/l

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre