Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

kaciatko81
18. aug 2011

@lucy56 ja viem 🙂 ale zasa ked som pozerala novembrovu temu, tak mam pocit, ze nakupene uz maju asi vsetky 😅 ja tiez uz stale nelezim, ale vychadzky mi ostali a to nestiham otocit nejake obchody a zasa ked chodim, tak to brusko stale tvrdne tak to nechcem provokovat. aj vcera ako som bola na tej kontrole, tak uz okolo obeda to bolo dost neprijemne a vecer zle, tak radsej... vybratu vacsinu veci mam, takze ked ma vypisu na matersku, myslim, ze stihneme 🙂
mne dr vravel, ze ked si hodnoty drzim ok a babo rastie ako ma, tak sa nemam bat, ze bude ok

yvett2009
18. aug 2011

ahoj holky, tak jsem včera byla na první kontrole v porodnici. Ptala jsem se doktorky na porod u nás těhucukrovkářek a říkala, že s epidurálem určitě počítají a pokud se to stihne, tak ho určitě dají 🙂 S jídlem je to prý stejné, jako u normálních rodiček - prý doporučují stejné zdroje energie - jako je hroznový cukr, sladké nápoje atd. atd. Já mám přijít příští středu na další kontrolu a pokud neporodím do té doby přirozeně, tak se budeme domlouvat na vyvolávání.

@saronka jak jsi to měla s jídlem u prvního porodu?

lucy56
18. aug 2011

@kaciatko81 aj ja mam take dni kedy mi tvrdne viac,hlavne ked sa namaham, vtedy si musim lahnut,ale tak ja uz to povazujem za nacvik maternice na porod, a jasne ze sa treba setrit a nakupis aj potom ved obchodu su plne vsetkeho teraz
no nas maly bol o tyzden vacsi ako som ale to je tak od zaciatku, takze ziadne nadrozmery zatial nema, v oktobrovkach je baba co mala 2700g v 32tt a nas mal v 31 1700g, tak skor ona ho ma riadne velkeho aj bez cukrovky

kaciatko81
18. aug 2011

@lucy56 no u teba to uz moze byt, u mna je to este skoro. ja som mala preliecovanu aj infekciu, ale na kontrolne stery som zatial nebola, tak to nechcem moc pokusat. ale ja som kludna, ved casu este mame dost. nase sa drzi pekne na svoj vek, takze tiez pohoda 🙂 mne vcera dr povedal, ze pokial mam v pohode glykemie, babo ani ja nenaberame slonikovske rozmery, tak je vsetko ok 🙂

saronka
18. aug 2011

@lucy56 já jsem taky nemohla..ráno jsem snídala bílý jogurt ten mi nezvýšil glykemii. Jojo se Sofi mi zjistili hraniční cukrovku, dieta a tak.. vše proběhlo v pohodě.. ted se bojím, že ji budu mít znovu protože je velké riziko tak si to chci začít trošku hlídat..

luciperka
18. aug 2011

holky, jen se chci zeptat- zítra mám jít na vyšetření na cukrovku do Bohunic. Jediný co vím je, že tam mám být v 7:15, ale blbka jsem na to zapomněla a zapomněla jsem tam zavolat KAM ŽE TO MÁM VLASTNĚ PŘESNĚ JÍT. Je to někde na gyndě nebo někde jinde. Prosím která to víte, můžete mi to napsat přesně? Moc děkuju. A opravdu se nemusím hlásit dopředu?

hanka99
18. aug 2011

Ahoj,
mohla bych se k Vám přidat. Dneska mi mudra oznámila výsledky po kontrole cukru 5.8-9.4-7.4 krom toho,že to jsou velké hodnoty, mi k tomu nic neřekla a vypakovala mé s doporućenkou ze dveří. Dost mé to vzalo,protoźe je to takovej straśák,ale néco jsem si přećetla na netu a jsem trošinku klidnéjśí ale přeci bych ráda néjaké zpŕizněné duśe a vědět,že v tom nejsem sama. Poradit a tak.

petapete
18. aug 2011

@hanka99 - ahoj😉. Ono můžeš být vlastně ráda, že ti k tomu nic moc neřekla a poslala tě na diabetologii, tam si tě převezmou a řeknou ti to všechno přesněji...Jinak taky v průběhu zjišťování zjistíš, že ti nikdo vlastně neřekne nic absolutního, jelikož mezi diabetology panují těžký neshody, každý těhu cukrovku řeší po svým, dělají každý diametrálně odlišný diety, dají ti jiný limity k dodržení při měření,..(nejspíš nafasuješ glukometr a budeš doma dělat profily = měřit hladinu cukru v krvi po jídle a na lačno). Jestli jsi od Prahy a dostupně Praze, tak bych šla jednoznačně do poradny k Apolináři, jsou tam MUDr. Moravcová a Krejčí, ty právě napsaly ty stránky o těhu cukrovce a asi té problematice nejlíp rozumí, resp. řeší to tak jako nejrozuměji...a MUDr. Krejčí má i vlastní zkušenosti, těhu cukrovku si dvakrát prodělala na vlastní kůži ve svých těhotenstvích😉

micicka
18. aug 2011

@hanka99 neboj, nie si v tom sama, je nás tu dosť 😀 a ako píše petapete každý z lekárov má iné limity, iné hranice a iné "predpisy" čo sa tehu cukrovky týka.
ja som sem pribudla tuším pred týždňom, ale baby mi na každú otázku, aj keď možno niekedy blbú ochotne odpovedali, takže funguje to tu super 😉

gianni
19. aug 2011

no dnes som tie ranajky pokaslala 😒 že 8,6 som ostala prekvapená,mala som len lečo a čo ma asi dorazilo pol varenej kukurice a to si dávam bežne medzi jedlami kukuricu,viem že je sladká ale až tak? joj to som sa 3 dni držala s hodnotami ráno do 6,5 , už som hladná ako vlk ale musím kus počkať tak som si spravila aspon kávu(bezkofeínovú) na oklamanie žalúdka

mimys
19. aug 2011

@gianni Ahoj na kukuřici pozor, neřadí se mezi zeleninu, ale obilovinu a ma jeste vetsi mnozstvi sachar. nez normálně mouka ttd....

mimys
19. aug 2011

@hanka99 vítáme tě mezi sebou. Neboj nějak to tu spolu zdárně doklepeme do konce 🙂 Kdybys něco potřebovala vědět, poradíme.... Já vím, že človek když se to dozví, je z toho přešlej a informací je moc a ještě každá jiná.... Nakonec zjistíš, když se zorientuješ, že to tak strašný zase není a přežijeme to všecky.

gianni
19. aug 2011

@mimys tak kukuricu asi vylúčim,do kelu a to som si ju dávala na desiatu + ovocie,alebo olovrant , proste ako chutovku a vtedy si nemeriam, tak to muselo dobre vyletieť hore

hanka99
19. aug 2011

Ahojky,
dékuju za přivítání 🙂
Dneska jsem klidnéjśi volala jsem diabetoložce a mluvila přimo s ní a né ze sestrou a ŕikala jsem,že jsem objednaná aź na 9.9. tak jestli nemám pŕijít dŕiv,ptala jsem mě v kolikátém jsem,jaké mám výsledky a kolik jsem pŕibrala, poradila mi čemu se vyhnout a že s touhle dietkou stáćí pŕijít opravdu až za ty 3 týdny uff.
Kdyby mi tohle řekla moje mudra hnedka nebyla bych tak vynervená,néé ona mé místo hoto vypakuje z ordinace jen se źádankou 😝
Sladké mám zakázané a z ovoce nesmím melouna chjo,banány a hrozny. Pak bílé pećivo a houskové knedlíky.

hanka99
19. aug 2011

jen se chci zeptat téstoviny fakt můžu,já myslela,že jsou dost sladké ? a co lušténiny miluju ćoćku ? 😉

gianni
19. aug 2011

@hanka99 ja si ani nepamätám kedy som jedla cestoviny ,mne všetky prílohy velmi nerobia dobre(cestoviny,ryža,zemiaky,knedla)ked tak len dojem trošku za synom,ale u teba je to iné a u každého individuálne ,ty máš len lahšiu dietu, ja si pichám,aj tak to musí vyskúšať každý sám na sebe ,ale najlepšie ked už budeš mať glukomer,si písala za ovocie,tak ja si dám aj z melona,aj pol banánu a pár bobúl hrozna,neni ovocie čo by som si nedala ,ale s mierou,akurát za tú kukuricu som nevedela,ale človek sa učí stále
a k tým strukovinám,dám si aj hrachový aj šošovicový prívarok,ale zahustený len s trochou mlieka

mimys
19. aug 2011

@hanka99 čočky se neboj, ta dokonce snižuje hladinu cukru v krvi... ale nemuzes ji nepočítat, tak s mírou.
Na tmavé pečivo si dej velký pozor, jestli můžu poradit. Tmave rohliky a vselijake bagetky ze supermarketu jsou plne karamelu . Nejlepsi je chleb sumava, nebo obyč kminový. z celozrnných rohliku je nejlepsí podle mých zkusenosti GRAHAM rohlík z intersparu, nebo grahamova večka. Pozor, ty z hypernovy a odjinud maji v sobe cukr, nebo karamel taky..... chce to davat opravdu strasnej pozor, co je to za pecivo. Když nevis, ktery, tak je mensi zlo obycejnej bilej rohklik, nez tmavy rohlik neznameho slozeni... protoze prave ten karamel dela tu tmavou barvu.
Taky si dej pozor na sunku... 80% sunek a uzenin je plna cukru, nebo glukozoveho sirupu
Dokonce i ty sunky, ktere se tvari kvalitně. nejlepsi ( jak to delam ja) jdu do sparu, nebo do alberta a necham si predem vytisknout etiketku, kde je slozeni a pak se teprve rozhodnu, zda koupim, nebo ne. Treba sunka NATURA ze sparu ma glukozu, ale sunka NATURA z hypernovy je super... tak na to bacha. prodavacky vetsinou neremcaji a ochotne cedulku daji.
Taky vetsina uzenin zatavenych ve vanickach jsou vykoupane v sirupu. tam je alespon vyhoda, ze si muzes precist slozeni a nikoho ve fronte nebrzdit..... v lidlu mivaji zatavenou šunku vetsinou dobrou, ale radsi taky predem čti co je psano.

rano si radsi nedavej nic mlecneho, ( sýr, mleko, jogurt..) u tehuli to zveda po ranu cukr. pak dopoledne a cely den uz mliko muzes.

tak snad jsem te na zacatek nevydesila.... ale je lepsi vedet, nez vsecko zkouset pokus/ omyl, jako to delala ze zacatku vetsina z nas...
drž se! ahoj B.

adetka
autor
19. aug 2011

tak ja sa k vam opat pridavam (tak ako na zaciatku tejto temy)... opat mam gestacny diabetes... vysledky po zatazovom teste 8,5 (pri Mirke som mala 9,2)... mam glukomer, pruzky a neskutocne vela letakov a tabuliek (pri prvom tehotenstve som mala jednu 😅 )... a diabetologicka ma plasi, za ak budem skakat nad 8... tak pojdem na inzulin (pri Mirke mi obcas, asi 3x, vyskocilo nad 10)...

hanka99
19. aug 2011

@mimys - né nevydésila dékuju moc 😉

hanka99
19. aug 2011

@adetka - a těch 8.5 sji méla na laćno nebo až po vypití toho ,,slaďáku,,

adetka
autor
19. aug 2011

@hanka99 ... dve hodiny po glukoze

hanka99
19. aug 2011

@adetka - aha já méla 7.4. koukám,že už jednu princeznu máš takže těhucukrovka se dá zvládnout 😉

adetka
autor
19. aug 2011

@hanka99 urcite da... tie tri-styri mesiace diety sa daju vydrzat 😉 ... a aj obcas zhresit... ale s mierou, velkou mierou 🙂

saronka
19. aug 2011

@hanka99 Hani doporučuju Podolí tam jsem zadarmo dostala glukometr 🙂))

jinak mám holky dotaz, už si to fakt z prvního těhu nepamatuju 🙂 jak moc může ovlinit vynechání 2. večeře ráno hodnotu cukru??

hanka99
19. aug 2011

@saronka - já uvidím jaká bude tahle páč jí mám za humny 😵

saronka
19. aug 2011

@hanka99 jojo to chápu, jen že mi vyhovovalo, že jsem vše dostala..doma si hezky měřila a dokonce mi i glukometr zůstal 🙂)

adetka
autor
19. aug 2011

@saronka ... ked som vynechala druhu veceru... tak som mala rano cukor pod 2 a po ranajkach vyskocil ovela vyssie, aj nad 7... tak som si vecer dala aspon pohar mlieka...

micicka
19. aug 2011

@adetka ahoj, kde si bola na diabetológii? píšeš, že máš veľa letáčikov, ja som nedostala nič, nejakú brožúrku som si vydobila, ale to nie je extra pre tehu. ja som bola u Kolenyho na Chrenovej.

adetka
autor
19. aug 2011

@micicka ... jeeej Nitrancanka 😉 ... chodim k Porubskej... teraz ma ambulanciu oproti nemocnici... pri lekarni...

micicka
19. aug 2011

@adetka 😀 hej viem, ja som mala na výber buď Kolény alebo Porubská, ale práve vtedy to bolo v čase dovoleniek, tak som šla ku Kolénymu a aj ho mám bližšie 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre