Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petapete
30. aug 2011

@enrikad - já se vždycky uklidním tím, že si říkám, že horší než poprvé už to prostě být nemůže, takže to zvládneme...ono nám taky nic jinýho nezbývá😀. Ale jak jsem tam viděla ty maminy, jedna kontrakce po třech minutách, druhá sotva funěla a nemohla ani jít, tak fuj, fuj, fuj, vůbec jsem jim nezáviděla😀

abig
30. aug 2011

@petapete
@enrikad
Teda holky, vy mě bavíte ! Já nevím, co mě čeká, ale těším se .... a vypadá to zatím, že jsem s termínem asi první na řadě ... :o))
Jenže já na to ani nemyslím, ani se mi o tom nezdá, jen se těším na svůj malý zázrak.

Zrovna jsem se nacpala sojovým rohlíkem s máslem a křemešníkem ( po dlouhé době něco jiného než šunka) a k tomu petapete kafíčko a po hodině 5,9 ... jsem šikovná, jsem šikovná, jsem šikovná ...
Jen ten malý zázrak v bříšku si nechce dát pohov .... to dítě snad vůbec nespinká.

micicka
30. aug 2011

ahoj kočky, ani som i všetko neprečítala, čo ste dnes popísali.

no ja som dnes bola u diabetologa na kontrole, moje výsledky sa mu páčili. ale som sa dozvedela, že merať nemám po 2 hodinách ako mi sestrička povedala, ale po 1,5 hodine a max hodnota nemá byť 7,8 ale 7,3! no zaujímavé, mohli by sa dohodnúť a hovoriť to isté 😠
a že môžem zvýšiť prísun sacharidov, ale tak ja sa budem radšej strážiť a sledovať 😉

petapete
30. aug 2011

@abig - nj, já se poprvé taky nijak moc nebála, těšila se, neřešila to😉. Teď je to...no jiný, jelikož mám to porovnání a malinko představu😀. Ale jako většinu času se celkem těším, resp. to neřeším a beru to, že až to přijde, tak to holt vydržím...jen včera to bylo takový jakýsi moc reálný, když jsem tam viděla ty rodičky nastupovat k porodu😀. Jinak naše dítě dnes spíš naopak spí pořád, víceméně jen párkrát vyšpulil zadek během dne, trochu se rozhejbal, když jsem mu natírala kolíbku, se asi chtěl podílet🙂, ale jinak celý den nic, pak až tak v pět dostal škytavku a teď teda malinko "cvičil", ale jinak lenoch, lenoch, lenoch...se včera asi vyčerpal v té porodnici - na monitoru se malinko rozčílil na ty sondy, tak je trochu okopkával a pak doktorce bránil v tom měření průtoků placentou, jí tam vždy něco strčil😀 a dnes teda nic🙂

gianni
31. aug 2011

no včera po tom leče na ranajky a dnes to isté ,rovnaká hodnota 5,7 🙂 zatial najlepšie hodnoty,kolko to vážilo neviem ,ale mala som to v 300gramovom kelímku, včera na večeru som zaexperimentovala (som to ešte nemala)s cotage s bylinkami(1,8 sacharidov)a bilele pečivo,trošku č.chleba,len tak som odvážila tak to bolo 33g. + paradajka a uhorka a 6,3 tiež dobre,dnes máme na obed v práci koložvársku kapustu,ale zemiaky si radšej nedám ,možno trošku

@micicka no to je dobré že ako ti to zmenili z 2 hod. na 1.5 , hádam po 2 hodinách tu už asi meriam iba ja,to by som mala potom tie hodnoty po 1,5 hod.vyššie,ale nejak to už dotiahnem do konca,hádam to neni tak zlé,ked stíham tak si zmeriam aj tak o nejakých 10min.skôr ako mám

abig
31. aug 2011

@petapete Já vím, že to není sranda ! Jen jsem zvolila taktiku nad tím nepřemýšlet a nedělat si starosti a jak to příjde, tak se s tím poperu.
Před dvěma lety jsem zažila při stimulaci na IVF hyperstimulační syndrom, bolest jako nikdy v životě, ještě teď je mi zle, jak si na to vzpomenu, prosila jsem manžela, ať mě normálně "zabije" a někam zahrabe, že tohle se nedá vydržet. Tak uvidíme, jestli bude s čím srovnávat. Přežila jsem to, přežiji i porod a na ten se prý dá i zapomenout 😀

Začalo mě bolet v podbříšku a v zádech. A to jsem šla na malou procházku ... včera mi "umřela" žehlička, tak jsem si šla koupit novou :o)) Jdu jí hned vyzkoušet ...

Dneska neměřím, ale včerejší měření bylo na jedničku, tak jsem spokojená ...
Chci vařit zapékané těstoviny manželovi k večeři, ještě jsem je během zjištění cukrovky nedělala, tak nevím, jestli si pak mám dát s ním ... jdu si nastudovat těstoviny ...

petapete
31. aug 2011

@abig - já to nemyslela tak, že bys nevěděla, že to není sranda😉. Jen právě, že když tam není to srovnání...navíc víš co - můžeš rodit "za pětikačku", to dopředu neodhadneš...já měla hodně průserový porod (a i tak jsem hned po porodu M. oznámila, že to nebylo tak hrozný a další děti klidně budou - ten málem omdlel tehdy, pak se mi přiznal, že se bál, že nejen, že Lukáš bude jedináček, ale že on bude až do konce života v celibátu, protože už mu "nedám" pro jistotu, aby z toho nebylo těhotenství😀), ono se na to hned zapomene...a mě se nejhůř navíc nesnášela ani tak ta bolest (jako že jsem si ji užila v sedmi hodinách kontrakcí po minutě a takových, že i PA protáčela oči a nevěděla, co s tím), ale děsný strach o mimíse, že se něco potentuje, že nebudu mít už sílu ho vytlačit,...takže jak byl venku a živý a relativně v pořádku, tak už mi ten porod nepřišel tak děsný😀. Já si právě říkám, že horší to být nemůže, že tentokrát si to víc "užiju", takže v převaze času se spíš těším a nahlížím na to s takovým "zdravým optimismem", není to, že bych se nějak extra děsila, nemohla kvůli tomu spát,...ale prostě jak jsem tam viděla ty ženský, tak to najednou bylo moc reálný a necítila jsem se na to ještě připravená😀. Mě těstoviny zdvihají glykémii celkem v pohodě - řekla bych, že míň než brambory, sice si jich nedám moc, ale na zasycení to stačí a hodnoty po nich mám krásný...řekla bych, že srovnatelný s rýží, tu mám taky pěknou😉

ilonne
31. aug 2011

@abig Tak já zase musí s těstovinama docela opatrně. Mě docela dost zvedají glykémii. Ale 150 g hotových je v pohodě.

abig
31. aug 2011

@petapete 🙂 jojo, já jsem to taky nemyslela zle - jen jsem chtěla říct, že vím, že to není prc prc a mimi je venku, jak říká můj švára ..... 😀

petapete
31. aug 2011

@ilonne - tak já taky dám do těch 150g vařených, víc jsem nezkoušela, to by asi taky vylítlo, ale to mi k obědu s masem nebo zeleninou atd. stačí😉

petapete
31. aug 2011

@abig - švárovi bych přála rodit😀

ilonne
31. aug 2011

@petapete Tak to jo, to je v pohodě, ale jednou jsem si zkusila dát ca 200g, povolených je tuším až 218g a to mi teda nadělalo paseku.

petapete
31. aug 2011

@ilonne - no tak já třeba nechápu, jak může být těch povolených i u brambor - 400g, to by mi neprošlo ani náhodou (nehledě na to, že bych to teda nesnědla, brambor si dávám taky mezi 150-200g, ale mi to nevadí, já bych jich víc ani nesnědla). To množství příloh držím spíš z toho rozpisu "klasické cukrovkářské diety", co jsem dostala v dia poradně v Brně, tam mi ta množství přijdou taková reálnější🙂

erzulik
31. aug 2011

Ahojte, ja som dnes bola u dia a povedala mi ze mam nizke hodnoty rano na lacno 4,8, ze dieta a ja sme hladne. Nemam taky pocit ze...hned rano som hladna. Dnes mi zase odobrala krv tak som zvedava o 2 t na vysledky. Rano na lacno by som mala mat nad 5,0 mol. Ja tomu uz nerozumiem 😒

erzulik
31. aug 2011

Uz mate kupene odsavacky na mlieko?

erzulik
31. aug 2011

@abig no aj ja som zvedava kolko moja krpata bude vazit ja este na prietoky nejdem......

petapete
31. aug 2011

@erzulik - to je teda divný, já mám na lačno limit do 5,2mmol, takže nad pět už je v podstatě limitní, že by to bylo skoro moc...Fakt co diabetolog, to jiný názor...ale vzhledem k tomu, že NORMÁLNÍ lačné glykémie by se měly pohybovat (při netěhu) mezi 3,6-6,3, tak bych řekla, že 4,8 určitě není málo...akorát v těhu je holt spíš přísnější ta horní hranice a to kvůli tomu, že ten cukr odebírá i mimino, takže to vlastně snižuje víc, než kdyby se na tom podílela jen matka...

lucy56
31. aug 2011

@erzulik ja som mal dnes rano po ranajkach 4,9, takze tiez dost malo,najskor ti povedia ze mas vysoke hodnoty potom zas ze moc nizke, mne tiez minule ked pocula hodnotu 4,9 povedala ze som sa nenajedla,ale jedla som tak ako vzdy, vobec neviem preco si telo kazdy den spracuje prave tie ranajky inak, ja dnes meriam a zatial dobre, obed 5,8, rano 4,9 a na veceru dam polku rozku so syrom a zeleninkou a hadam bude tiez ok

enrikad
31. aug 2011

@abig : presne ako píše @petapete : tiež už mám jeden pôrod za sebou, a vo vzdychárni som si povedala, že nikdy viac 😀 a predsa som to porušila... tiež dúfam, že to bude ľahšie ako po prvé,... a teraz keď sa nám to blíži, si to všetko uvedomujem a začínam mať strach... ale verím, že to zvládnem 😉

enrikad
31. aug 2011

@lucy56 : ja mávam teraz hodnoty po jedle 7,4 - tiež som klesla aj na hodnotu 4,9 - ale to som skutočne hladovala 🙂 dia dr. mi povedala, že stačí keď hodnoty pred jedlom budú do 7 a po jedle do 9, že pre mňa ako tehuľku to bude ideálne, pretože hladovať nemôžem 😀.. tak sa priznám, dodržujem to,... a aspoň sa najem 😀

lucy56
31. aug 2011

ja teda nemam vobec ziadnu predstavu o porode a bolesti pri nom, mala som uz poslickov asi tento tt a to bola bolest ako pri menzese, snazim sa na porod mysliet co najmenej a ked tak tak v pozitivnom ze uz konecne uvidim drobca vonku, aky je ako vyzera, ci je zdravucky a tak
@micicka uz sme sa tu bavili ze co kazdy diabetolog ina hodnota, ja napr. mam od zaciatku merat po hodine a pol a mam mat hodnotu 6,3, takze tvoja hodnota je benevolentnejsia, netusim potom ked kazda to mame inak nastavene ako mozu zarucit ze dieta bude ok

lucy56
31. aug 2011

@enrikad aj ja chcem taku dobru doktorku, moja je prisna strasne, asi ma chce usetrit nadbytocnych kg, ale uz neriesim mnozstvo jedla uz som si zvykla na male porcie a castejsie, a dufam ze ked mam taky nizky limit tak bude maly ok, a ked aj niekedy v dnoch ked nemeriam nieco presvihnem nemalo by mu to tolko skodit

enrikad
31. aug 2011

@lucy56 : aj moja je prísna, len nechce aby som hladovala... 😀 ja sa snažím po jedle neprekračovať hodnotu 8, tak dodržujem dietu, - je troška miernejšia, pretože mi povedala, že ani nízke hodnoty cukru nie sú pre mňa a dieťatko dobré... a ja som na inzulíne, takže aj jem o trochu viac - tak ako mi povolia hodnoty...

abig
31. aug 2011

@petapete
@enrikad
Tak já vás trošku možná uklidním, moje sestra první dítko rodila cca 12hodin a druhé dítko bylo venku 2hodiny od prasknutí vody a to tak,že ani doktor nestihl dojít k porodu a ségra malého porodila s porodní asistentkou s ponožkama a od pasu nahoru v tom, čem přijela.

Je neskutečné jak má každý určené jiné hodnoty na ranní glykemii.Mě ani jednou dr.nic neřekl a to mám po ránu hodnoty 4,2-4,8.

petapete
31. aug 2011

@abig - já právě myslím, že hodnoty ranní do těch pěti jsou ideální ( s tím, že teda ne moc pod čtyři, ale rozmezí od 4-5 považuji za krásný 😵). A udivují mě třeba povolený hodnoty po jídle do 9, to mi přijde děsně moc, i podle mé dia i podle těch www.tehotenskacukrovka.cz. Myslím, že ty hodnoty v krvi se nebudou lišit v případech s inzulinem/bez inzulinu, protože právě inzulin se dává proto, aby se ty hodnoty držely v těch "cílových" číslech...

@abig - mě by klidně nevadil ani ten porod zas 19hodin, jak jsem měla u Lukáše, po prasknutí vody jsem měla 12hodin kontrakce po 4-6minutách a to bylo pohodička...peklo nastalo až se zavedením vyvolávačky ráno, kdy nastoupila vpodstatě jedna (skoro nepřerušovaná) mega silná kontrakce a já musela celých dalších sedm hodin ležet na posteli, protože Lukáš měl zavedenou sondu na hlavičce přes pochvu, protože přes břicho se jim nedařilo monitorovat ozvy srdíčka☹. To pak bylo fakt utrpení a já se přitom vůbec neotvírala, pořád jsem byla na 1cm, takže nehrozil ani epidurál ani nic úlevovýho prostě, protože by to nejspíš zastavilo porod, což s odteklou vodou už nešlo riskovat☹. Pak jsem se po šesti hodinách a něco začala pěkně otvírat (a když říkám pěkně, tak fakt pěkně), to už pak bylo krásný, asi jak se už něco dělo, i ta bolest měla najednou smysl, k něčemu to směřovalo, tak i když stejná bolest, tak ji tělo daleko líp zapracovalo...taky už to pak byla rychlovka - v 12:50 mě PA zkontrolovala a já byla z jednoho cm na dvou (což mě "položilo", protože jsem měla slíbenýho císaře v jednu, pokud se to neposune a ono se to posunulo😀) a za další půlhodinku jsem byla na sedmi cm, dalších pět minut a byla jsem ready na tlačení - v 13:35 pak byl Lukáš na světě...takže věřím, že nebýt vyvolávání, ale kdyby to mělo jít samo, tak budu rodit krásně, protože by ty porodní cesty byly připravený a to otvírání nebylo takový utrpení, resp. to by šlo rychleji...proto se taky tak děsím dalšího vyvolávanýho porodu a toho, že do termínu nebudu nachystaná, že teď s ukončeným 35.tt nasazuju maliník i tu pupalku, ať tomu trochu pomůžu...

abig
31. aug 2011

@petapete Já teda jedu už v pupalce, ale jen 2x denně, protože to mám s příměsí vit.E
Maliník zvládám jen dopoledne a to když si vzpomenu. Večer mi nedělá dobře, mám po něm jakoby motáka, nevím, už si dělám poloviční množství než jak píšou na obalu ...

petapete
31. aug 2011

@abig - já mám na té pupalce napsaný dávkování jen jednu tobolku denně, tak počítám, že to dávkování budu dodržovat podle toho návodu...

abig
1. sep 2011

@petapete Já mám právě napsáno až 2 denně a na této stránce, píšou ještě větší množství. Ale záleží na výrobci a asi obsahu té pupalky .http://www.mimiangel.cz/story/bylinky_oleje_v_t...

Jinak mě bříško už viditelně klesá :o)) Mám prostor u žaludku a prsa mi doslova už neleží na pupíku a pupík neroste a neroste, jen mění tvar.

Dnešní ranní lačno - glykémie 4,6, na oběd rizoto, takže dnešní den bude v pohodě. Máme výročí svatby a večer jdeme do kina :o))) Poslední kino než se malý narodí (pokud se nezačne klubat ještě dnes)

micicka
1. sep 2011

@lucy56 veď to, každý diabetológ iné hodnoty, iné časy merania! no nechápem. fakt neviem ktorý z čoho vychádza a je to na porazenie. nemôžu nám zaručiť nič, ak by niečo nedopadlo ok, tak sa vyhovoria na niečo iné 😠 ale my si poradíme aj samé a budeme sa sledovať 😀

gianni
1. sep 2011

nejak sa to teraz upravuje aspon u mna,včera 5,7 , 6,5 , 4,7 a dnes na lačno 6 a po ranajkách 5,1 tolko málo som ani nemala,dúfam že to takto vydrží až do konca, merám po 2 hod. pravdaže
ináč ja pocitujem asi druhý den také mrvenie či pichanie uplne dole v podbrušku,neviem asi je už krpec nejak dole či čo a veci nemám ešte stále pripravené

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre