Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lukza
3. sep 2011

Ahojky holky mužu se prosím zeptat co mě čeká u dietologa to mě řekne co jíst atd.já byla na krvy na curkovku a na lačno sem měla 6,3 tak si mě doktorka pozvala pak znova aji v močí a další vysledky dopadly dobře na lačno 4 a moč uplně v pořádku ale prý že první obděr byl těch 6,3 tak už musím být řazena do cukrovky dostala sem glukometr a měla sem se změřit zatím jen jednou a to dneska a 1,5hod po jídle jsme měla 5.3 takže podle mě asi dobré no v pondělí se mám měřit celý den a pak jí zavolat hodnoty a řekne co a jak jak to vidí.
takže zatím ani nevím co jíst a co né doktorka řekla že nemám jíst sladké jinak nic jo a že mám začít svačit a odbourat jídlo v 22-23hod co ráda dělám.

a ještě sem se chtěla zeptat když má těhule cukrovku kontroluje se pak už pokaždé váha miminka v bříšku ?
díky všem za odpověd a snad neva že sem vám sem tak vpadla

petapete
3. sep 2011

@lukza - ahoj, opět doporučuju fakt "bibli" pro těhu-cukrovkářky: http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk... tady máš vše rozepsaný od doktorek z Prahy od Apolináře, který se specializují na těhotenskou cukrovku (on je tam problém v tom, že těhu-cukrovka má určitá specifika oproti klasické cukrovce 1. i 2.typu, takže spousta doporučení klasických diabetologů je bohužel dost off-topic😖. Např. ten "zákaz" jídla v 22-23 hodin je vyloženě protiřečící, ty máš "za úkol" udržet glykémie víceméně co nejstabilnější a to se docílí převážně častým a pravidelným jídlem...mezi první doporučení u těhu cukrovky patří právě i zavedení tzv. druhých večeří kolem desáté večer, aby se tělu zabránilo v dlouhým lačnění přes noc, kdy se pak místo cukru bere energie z tuku a uvolňují se tzv. ketolátky (např. aceton), které sice sami o sobě neškodí ani tobě ani miminku, ale zhoršují citlivost těla pro inzulin a tím zhoršují možnosti kompenzace cukrovky...Fakt doporučuju prostě prostudovat tyhle stránky...ta dieta podle nich funguje, nic striktně nezakazuje, neomezuje (teda krom sladkostí a věcí slazených volným cukrem) a pomáhá se tu dietu "naučit" držet a seskládat si ji podle svých potřeb😉.
K tomu určování váhy - mě MUDra od určení diagnozy GDM provádí biometrii plodu pokaždé a asi bude i až do porodu měřit pokaždé, takže tohle je takový malý pozitivum té poruchy😉

amelia17
3. sep 2011

@adetka dikes Adetka, u mna je to trosicku komplikovanejsie - mne zle travi od detstva, takze ja uprednostnujem lahku stravu, moj zvyk bol iba surove stavy alebo ovocie nalacno rano, ziadne maso so stavou, ale vela salatov, polievky tiez akurat ma z mnohej zeleniny nafukuje (brokolica, ruz. kel, celer, petrzlen - prave jedinu, ktoru znasam je mrkva, hrasok, kukurica..), no a mliecne mi robi velmi zle... ale dnes som napr. mala rano jogurt, na olovrant mlieko a teraz zo zufalstva este nesladene vlocky s mliekom... uz sa tesim ako ma bude boliet brucho. Apropo, podaril sa dalsi zazrak, vie mi ho niekdo vysvetlit? O piatej poobede sme boli mimo domu a mala som hlad, zo zufalstva a na skusku som zjedla 2 croissanty s 2 decilitrami mlieka... o dve hodiny som mala hodnotu 6,1, co je normal. Ale teraz pozor: nejedla som odvtedy nic az doteraz... a teraz pred neskorou vecerou som si odmerala hodnotu nalacno a bola 7,5. Ako je toto mozne?????

amelia17
3. sep 2011

@petapete tak to znie velmi povzbudivo, urcite si to prestudujem, lebo ja si myslim to iste... ze v tehotenstve treba jest pestro, pripadne obmedzit to, co velmi skodi, ale pausalne zakazat ovocie a sladku zeleninu je najvacsia blbost. Podla mna sa nase telo a telo babatiek sklada z milionov rozlicnych latok a ak niekdo bude pozerat na jednu jedinu hodnotu ako smerodajny parameter, zda sa mi to velmi "zapadne" orientovana medicina, ktora nema s celistvostou cloveka nic spolocne.

amelia17
3. sep 2011

@abig taktiez dakujem moc krasne za rady!!!! ja vam trosicku zavidim, ze uz ste v 37 alebo vyssom tyzdni... ja si neviem predstavit ako to vybojujem ked som este len v 18tom... a uz teraz mam zle hodnoty...

amelia17
3. sep 2011

@petapete a tu tabulku najdem tiez na tom ceskom webe o cukrovke? das mi prosim link? dakujem

petapete
3. sep 2011

@amelia17 - nj, ty máš holt víc těch rizikových faktorů - dvojčátka, po IVF (to jsou oboje faktory zvyšující pravděpodobnost, že budeš mít těhu-cukrovku...). Ale neboj, máš zas víc času to "vychytat" a on to není zas takový problém, nakonec zjistíš, že ta dieta má i svoje +, já třeba od června víceméně nepřibrala, pořád mám nahoře ca 6,5kg od začátku těhotenství, cítím se fajn, to pravidelný jídlo a bez toho cukru má něco do sebe...Mě třeba dostaly rady na diabetologii typu - rajčata můžete jen ty velká, cherry rajčátka nesmíte...udělejte si klidně lečo, ale jen s jedním vajíčkem (vajíčko sacharidy takřka neobsahuje, vůbec se nemusí započítávat do příjmu sacharidů...), nesmíte kukuřici, hrášek nebo mrkev (mrkev si tak jako max. můžete vyvařit ve vývaru, ale pak ji vyhodit,...) - přitom k tomu není důvod, jen je prostě potřeba počítat ty sacharidy, což zvládne (s prominutím) i cvičená opice, stačí k tomu váha, tabulka hodnot nebo internet (tam se najde všechno😀) a chvilinka času navíc (ale fakt jestli minutka k jednomu jídlu, tak je to moc...)

petapete
3. sep 2011

@amelia17 - tabulka je např. i na tom webu o cukrovce: http://www.tehotenskacukrovka.cz/tabulka-sacharidu nebo pak jsou různé "kalkulačky" kalorií atd., kde je i složení co se týče sacharidů (tebe až tak zásadně nemusí zajímat příjem tuků, bílkovin, protože je to jen na chvíli, takže např. ti nemusí dělat těžkou hlavu třeba cholesterol,...), např. tu: http://www.flora.cz/ekalkulacka/e_index.htm nebo: http://kalorie.mte.cz/calcs/index/2011-09-03

amelia17
3. sep 2011

@petapete jasne, je tam tych faktorov viac... len otazka je, ci budu mat dvojcatka dost stravy z takejto diety a hlavne dost vitaminov a mineralov (uz pred mesiacom mi zistili anemiu a ta sa mi satle zhorsuje), nuz ale tie stranky pani doktorky z Prahy su fakt velmi dobre, uz som ich precitala cele a musim povedat, ze konecne niekdo normalny napisal cosi... lebo tieto diabetologicky v Bratislave su vacsinou obezne, nevyzurene stvorenia... mne ta moja vyskrtala z jed. listka: ovsene vlocky, nesladene corn flakesy, broskynu... skoda hovorit...tak tie sacharidy skusim od zajtra ratat, ale aj tak mam dojem, ze to bude na figu... totiz, po hodine mam najlepsi cukor a je aj v norme, ale po dvoch a viac hodinach je vysoko nad normu... zeby to tym spomalenym travenim?

amelia17
3. sep 2011

@petapete dakujem velmi pekne, idem to preluskat....

abig
4. sep 2011

Dobré ráno.
Tak jsem si dal na snídani klasický chleba s vajíčkem na tvrdo. tak jsem zvědavá, co z toho bude.
Krom spokojenosti mňami mňam mi ztvrdlo i břicho ... a to jsem si ještě neuvařila malinik ... ono se asi něco chystá, pomalu ale jistě ... ráno jsem se probudila celá bolavá a nevyspalá a nevím, jestli to bolení břicha se mi v noci jen zdálo, nebo to byl fakt ... :o))

petapete
4. sep 2011

@amelia17 - hele, o mimísi bych se nebála, to jsou paraziti, ti si vytáhnou, co potřebujou....příp. nedostatky bys trpěla ty, ale ne dětičky😉. Ale pokud budeš jíst podle té diety od MUDr. Moravcové, tak bych se žádnýho strádání nebála, naopak si podle toho můžeš sestavit právě krásně vyvážený jídelníček, který obsahuje vše, co potřebuješ😉

@abig - tak mě po maliníku břicho netvrdlo (ale tak zatím jsem měla první šálek😀), ale v noci mi bylo tááák blbě, mě děsně tlačil žaludek, nemohla jsem vůbec spát, nevěděla jsem, co dělat😖. To je zas nevýhoda toho malýho břicha, že mi prostě mimino děsně utlačuje prostor pro moje orgány😖. Dnes nejsem vůbec schopná snídat, dělala jsem včera ty šneky z listovýho těsta, tak v noci jsem zvládla sníst jednoho a napít se trochu mléka, teď ráno jsem na snídani zvládla dva (orientačně jsem při výrobě počítala a mají ca 4g S/ks, takže bída...ale prostě víc nepozřu, takže jsem si udělala těhu čaj a za chvíli si dám další dva šneky, celkem blbý no...

abig
4. sep 2011

@petapete Koukam,ze s tim mame problemy obe, ja mela maly krajic chleba a musela jsem to do sebe nacpat.
Dneska varim brkasi a rybu, to mam vyzkouseno, tak snad toho pojim vice.
Glykemie po hodine 6,9 .... takze pohoda, ale jde videt, ze to zvysuje ten chleba.

abig
4. sep 2011

Tak po dvou hodinach 5, to spadlo dost. Jdu si dat petapete kaficko.

adetka
autor
4. sep 2011

@amelia17 ... mi hovor... ja sa musim rano doslova nutit jest nieco ine ako ovocie alebo kakao... prve dva dni ma po kazdom kusnuti to grahamoveho rohlika napinalo...

dievcata, ako casto si meriate cukor?... mysim ten celodenny obraz pre diabetologov... pri Mirke som si merala raz tyzdenne... teraz dva razy... kazdy treti/stvrty den...

gianni
4. sep 2011

@adetka ja si meriam každý den 3x a niekedy na lačno podla toho kolko mám prúžkov

adetka
autor
4. sep 2011

@giani ... ja mam prikazane dva krat tyzdnne 7 merani (na lacno, 1,5 hod. po jedle a v noci)... mne dali iba 50 pruzkov na mesiac...

gianni
4. sep 2011

@adetka mne dávajú 100 prúžkov na mesiac
zajtra asi nebudem stíhať merať po ranajkách ,lebo v tom čase budem s malým na zahájení v škôlke
dnes som vyskúšala na olovrant tvaroh(asi švrtku)s nastrúhaným jablkom a trochu kakaa bo som nemala škoricu a po hodine 6,3 😉

amelia17
4. sep 2011

@petapete dikes moc skutocne za vsetky rady... dnes som stravila cele dopoludnie ratanim sacharidov v jedlach, zvladla som desiatu, obed a olovrant... akurat sme sa s muzom smiali, ze mi olovrant vysiel az na 20:00 (ja totiz po obede nie som schopna skoro znovu jest, kedze mi pomaly travi), nuz a teraz uz pomaly budem hladna, ale musim ist ratat sacharidy... mohla by som si dat spenat, ale neviem ako ho zahustit, alebo mam grahamovy rozok, ale neviem, ci sa smie zjest cely. Nuz a dnesne hodnoty po 2 tyzdnoch desivych hodnot boli 6,1 nalacno (stale zle este), 5,6 a 5,5, takze som velmi spokojna. Dufam, ze ta dieta bude fungovat.

amelia17
4. sep 2011

@adetka ja nie som schopna nalacno zjest pecivo alebo mlieko, preto som bola zdesena, ked mi zakazali uplne ovocie... teraz to robim tak, ze jem ak sa da cucoriedky, maliny alebo broskynu a k tomu pol jogurtu.. dokonca som si davala k tomu este lyzicku medu (podla mojej liecitelky je to liek a jednoducho ho musim) a cukor bol v poriadku... zatial sa mi vobec nepotvrdilo, ze by mi ovocie cukor zvysovalo, to skor rohliky, zemiak, ryza a tazko stravitelne jedla

amelia17
4. sep 2011

@abig co je to brkasa prosim ta? bramborova kasa? apropo, pozna z vas niekdo pseno, t.j. jahly a pohanku? zdesila som sa ake vysoke hodnoty maju tieto jedla v tabulke... a ja lubim najma v zime jahelnik... aj bez cukru, ale ma to uzasne vela mineralov

amelia17
4. sep 2011

@petapete inac dakujem aj za tie linky....ten jeden je vyborny, ale sama musis zadat, kolko mnozstva, objemu danej potraviny chces zjest a skusat, ci sa zmestis do limitu... moj muz uz zacal vymyslat opacny system - ako si rozdelis objem sacharidov daneho jedla (ranajok a pod) na jednotlive jedla a potom k nim vyratava mnozstvo na vahu.

adetka
autor
5. sep 2011

je to mozneeee? 😲 ... pred spanim activiu bielu s malou lizickou diadzemu... a pol noci kakao (1,5 deci)... a rano cukor 4,9?... zatial najlepsia hodnota rano na lacno... ja si mozem v noci takto dopriat? 😵

ilonne
5. sep 2011

@adetka No jasně, ber to takhle, konečně můžeš v noci luxovat lednici a nejen beztrestně, ale ještě si tím prospíváš 😀 . Vážně, mám to úplně stejně, jak jsem v noci líná se najíst, tak mám ráno vyšší hodnoty než když se překonám a najím se. Mám to i od kamarádky sestry, je diabetologická sestra a upozorňovala mě na to, že ty druhé večeře fakt nemám vynechávat.

abig
5. sep 2011

@amelia17
Ano : bramborová kaše.

Včera mi vůbec nesedla. Po hodině jsem měla 8,1 a pod dvou hodinách 6,9 ( moje limity jsou 7,7 a 6,6).
Je to složité fakt, jeden týden to člověku sedne a druhý zase né ... až jsem z toho mrzutá.

Jinak maliník nepiju. Tvrdne mi břicho, vzhledem k tomu, že jsem 37+0, tak to tvrdnutí asi značí nějaké změny dole - uvidíme zítra jdu na kontrolu, ale tentokrát se nenechám "vyhodit" spěchajícím doktorem ...

Ještě se zeptám, jak u vás řeší doktor týdny těhotenství ... př. zítra jsem 37+1 = tady na koníku to už znamená 38tt, ale můj dr. to považuje za 37tt .... jak to berou vaši lékaři ?

lucy56
5. sep 2011

@abig no moj doktor to berie tak ako tvoj, je to este len zaciatok toho 37tt, konik rata popredu, ja dnes na poradni celkom ok, krv vysledky dobre, prietoky 0,62 vraj ok, otvorena na spicku prsta, co som bola aj minule, bral mi ster na streptokoka a kazal nesetrit sa aby sa to pohlo,a aj tlak sa celkom drzal tak som spokojna,nemusim do nemocky na pozorovanie, na dia idem v piatok sa popytam mojej doktorky ci sa ten cukor ku koncu moze zlepsovat, ci je to dobre,lebo ja dnes zas po ranajkach 5,2 co je pekna hodnota

tonytony
5. sep 2011

Ahoj holky, potřebovala bych poradit- krev mám sice ok, ale na papírkách do moči se mi sem tam objeví cukr a sem tam aceton... Dr. mi řekla, že si mám do příště psát podrobný jídelníček s hodinou jídla a množstvím všeho tj. že mám vše vážit na gramy!!!! Nějak nevím, jak na to- hl. třeba u takových věcí jako je polévka, kde je x různých věcí nebo lečo nebo buchta apod.??? Poradíte mi? Moc děkuji a přeji pohodové těhu, byť s touhle otravou☹

ilonne
5. sep 2011

@abig Moje doktorka to bere tak, že jsi ukončený 37 tt a jedeš 38 tt.

petapete
5. sep 2011

@abig - moje doktorka, i v brně na diabetologii a i v porodnici to berou stejně jako tu na koníkovi a myslím, že je to správně - když jsem 35+2, tak mám ukončený 35.tt a "odebraný" dva dny z týdne 36., takže je správně 36.tt

Já mám dnes za sebou návštěvu diabetologie...výsledek - paní doktorka mě "vyhodila", že už se neuvidíme, že je zbytečný, abych tam jezdila, hodnoty všechny v pořádku, profily ok, takže mám doma dál do porodu měřit profily a kontrola už jedině při jejich zhoršení nebo při klinických obtížích, jinak prý zbytečný😀. Akorát po porodu vrátit glukometr a po šestinedělí během toho prvního roku po porodu absolvovat znovu ogtt...

@adetka - taky potvrzuju, co píše @ilonne, když v noci "vyluxuju" lednici, tak mám ranní glykémie hezčí, než když noc "hladovím". Akorát se trochu bojím, že mi to zůstane po porodu, protože už normálně mám v noci hlad, jak se probudím😀

abig
5. sep 2011

@petapete
To mas dobre zpravy. Ja jdu do diaporadny v patek.

Dneska zase masakr po obede. Kureci platek a zbytek brkase, tu jsem si zvazila, bylo toho 150g ( 100g brambor je cca 15gS a 100ml mleka je cca 5gS), tak nechapu PROC mi skocil cukr vcera na 8,1 a dneska na 8,4 do hodiny.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre