Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lucy56
7. sep 2011

@ilonne no vola sa to ela, od sedity tusim http://www.sedita.sk/?IDe=12717, na tejto stranke su a ja si striedam tie vanilkove,kakaove a nugatove, orieskove ako mi chuti, aj moja babka ako diabeticka ich jedla, sme jej ich vzdy brali lebo nam chutili tak to mam aj ako spomienku na detstvo

lucy56
7. sep 2011

@majoslava no zaujimavy pristup, mesiac cakat na vysledky a to tvoj lekar nevie ze najhorsie sa prejavuje cukrovka od 30-34 tt, mala by si mat glukomer zapozicany, robit si profily, niekolkokrat do tyzdna, pred a po jedle aby si vedela na ktore jedlo ako tvoje telo reaguje, a nie je to len o vynechani klasickych sladkosti, sukor je skoro v sade napr. v kecupe,horcici, majoneze, udeninach, pastekach, a ovocie ze zakazuju je blbost,my vsetky ho jeme,ale len na medzi jedlami hlavnymi na desiatu ,olovrant, jeden kusok broskyne, marhule, nektarinky podla obsahu sacharidov spolu napr, s bielym jogurtom,ale zas hodnota 8 po zatazovom sa povazuje za glukozovu intoleranciu nie uz cukrovku, ja som mala napr. az 11,9 po zatazovom teste to uz je cukrovka

abig
7. sep 2011

Dobré ráno holky 🙂
Dneska mám měřící den ... ráno na lačno 4,3 .... teď jsem posnídala a řeknu vám, nemohla jsem to do sebe dostat. Dva polystyrény se šunkou a teď to zapíjím kafíčkem .... ten druhý jsem do sebe ale cpala násilím.
Na oběd zkusím udělat špenátové lasagne, tak uvidíme, co to udělá ... brambor se vyhýbám ...

To moje miminko mě tak tlačí v bříšku, nemá tam moc místa, ale včera večer už jsem nemohla ani chodit a noční čůrání, no katastrofa, jsem se šourala a držela se za pupíka.
Max. 3 týdny a budu mít toho uzlíčka u sebe. Je to naprosto šílené, nějak nám to s manželem nedochází .... po 5 letech budeme máma a táta !!!
Jo a stále nemáme jméno 😀

amelia17
7. sep 2011

ahojte, tak ja som navstivila dve diabetologicky a jedna mi kazala merat po 2 hodinach (limit do 6,8) a druha mi kazala merat po 1 hodine (limit do 6,0). Ako je mozne, ze sa ich nazory takto odlisuju? Prva mi zakazala ovocie, ovsene vlocky, corn flakesy a povedala, ze ak sa hodnoty nezlepsia, nasadi o tyzden inzulin (popritom som len v 18tt!!!!). Druha mi povedala, ze moje hodnoty su pekne (od 5,6 do 8,0) a ze glukomer ma velke chyby v merani, ze sa bude riadit iba podla krvi z labaku, ktoru jej jeden den budem odoberat. Ta druha tvrdi, ze vobec nic netreba merat. Ale ked som sa spytala, ci nemozem napr. ani jeden deciliter pomarancovej alebo inej ovocnej stavy, povedala, ze "musite si to otestovat" (a ja, ze ako? no vsak glukomerom!!!). Takze na jednej strane netreba merat, lebo to nic nepovie, na druhej strane, iba glukomer poskytne orientaciu. Ja sa drzim tej diety podla ceskych doktoriek, lebo je jedina konzistentne napisana a zrozumitelna. Avsak zistujem, ze pri chleboch, graham. rozkoch a pecive mi cukor skace vysoko aj napriek tomu, ze jem povolene mnozstvo. Zase opacne, ak ranajkujem ovocie s jogurtom alebo len same ovocie, cukor mam uplne v poriadku. Napriek tomu ak zjem na ranajky chlieb, cukor mam zly. Vcera v noci som bola velmi hladna a dopriala som si polovicku tvarohu s cernicami, dokonca som tam pridala 1 lyzicku lekvaru... stale mi bolo malo, tak som este zjedla polovicku krajca chleba s maslom a trpla som, co nameriam. A predstavte si, podla dlhej dobe, krasna hodnota 6,1!!! a nalacno opat po dlhej dobe najnizsia hodnota aku som mala 5,6!!! a to cakam dvojicky... Pre mna je katastrofa obmedzovat jedlo, na ktore mam chut, sladkosti a dzusy aj prilohy obmedzim v pohode, ale aby som si nemohla dat za den viac ako 1 pecivo, to sa proste neda... Cakam co bude, kedze som este v nizkom tyzdni tehotenstva, ze pri dvojickach budem mat velky hlad... a uz teraz sa strachujem, co budem jest. Popritom som zatial pribrala iba 1,5 kila!!! Je tu este niekdo s dvojickami a diabetom?

gianni
7. sep 2011

@lucy56 tie kekíky a sušienky hlavne čokoládové vyzerajú super(mnam),také sušienky mi myslím ešte na začiatku kúpila mama ,ale ked som sa dozvedela že dia nemôžme tak som ich nechala malému,zjedla som asi 2-3 ks
no po pridaní jejdnej jednotky ráno a zjedení pol gr.rožka s maslom a zeleninou 8,3 ma porazí 😒 ,zajtra pichnem ešte o jednu viac, v noci som si dala už len mlieko a na lačno 5,5 😉
včera som sa na dia pýtala do akej hodnoty mám mať po tých 2 hodinách a povedala tak ako píše amelia17 že do 6,8

lucy56
7. sep 2011

@amelia17 no s dvojicka mi momentalne sem nechodi nik, a to mas tazke veru ked uz takto skoro sa musis obmedzovat,mne to zistili az v 30tt, a s tym ovocim a tvarohom to mam aj ja odskusane ze su dobre hodnoty, tiez si to tak davam, a ja som pripad podobny ako ty,tiez mi najviac skakali hodnoty po akomkolvek pecive, tak som ho na tie kriticke tt uplne vysadila a nevedela zo zaciatku cim ho nahradit aby som mala ok hodnoty, takze som ranajkovala len jeden polystyren,alebo knakebrot s maslom, postupne v 34 tt uz ani maslo som nemohla, tak suchy, a neskor som si dala akoby druhe ranajky, uz tvaroh, jogurt s ovocim a hodnoty sa dali udrzat, obedy, maso, bez priloh len so zeleninou, alebo zeleninove jedla, zapekane cokolvek so syrom a na veceru cottage chesse, mozzarela, syry neobmedzene plus zeleninka, takto som tie kriticke tt zvladla a od minuleho tt uz mozem na veceru jedno cele biele pecivo, na ranajky polystyreny ale aj dva a obed dnes skusim aj s prilohou, uvidim co to robi,lebo uz mi zacali same klesat hodnoty na 5,2 a podobne, podla mna musis skusat merat kombinacie jedal a potom zaradovat to co je ok aj ked je to stale dokola to iste, a telo si zvykne neboj, hladna si prve dva tt pri diete a vsetky nase deticky maju dost jedla, co vidno na tom ze rastu podla tabuliek a my nepriberame

majoslava
7. sep 2011

@petapete ďakujem veľmi pekne.... je to tam pekne rozpísané ... pomohlo mi to 😀 som si to hned vytlačila 🙂

abig
7. sep 2011

Tak prekvapive po spenatovych lasagne po hodine 5,4
Ty vase oplatky od Sedity jsem dneska videla u nas v obchode,maji je v nejake akci, ale odolala jsem!

lucy56
7. sep 2011

@abig ja dnes tiez ok hodnoty rano 5,2 a obed 5,8 a to som mala zemiakovu kasu, uz som ju davno nejedla, nerobila mi dobre, a vecera hadam tiez dopadne dobre dala som si pecivo a syr, sunka, rajcinky
ja zas nejaku maskrtu musim mat aby som si nepripadala uplne ako chora s tou dietou, mam to zmerane takze by to mala byt pohoda

adetka
autor
7. sep 2011

ako vam dievcata zavidim... snad aj mne klesnu tie hodnoty v poslednom mesiaci 😵 ... @lucy56 ja sa ucim zvykat na ine maskrty... momentalne je to activia s lyzickou diadzemu 😀

abig
7. sep 2011

@lucy56 Taky si dávám odzkoušené věci, ale třeba ta kaše naposled mi šíleně vyletěla a tak si teď nejsem ničím jista. Dneska jsem proto zkusila něco nového a vida ... zítra mám oběd ten samý a nemusím se stresovat.

ilonne
7. sep 2011

Ahojte, tak jsem se ptala na ty zlepšující se hodnoty a prý je to normální, že už si tělo zvyklo a i sama vím líp jak s dietou zacházet a co mi dělá dobře a co špatně.

abig
7. sep 2011

Tak jsem po večeři a musím říct, že se mi nemůže nikdo divit, že jím ty polystyrény s chutí a radostí. Tak když mám takové prima hodnoty, tak jsem si dala k večeři moskevský chleba - 2kousky s máslem Flora a rajčátkem .... po hodině 7,3 .... to jsem čekala spíše po těch lasagních ... hodnota je v normě, ale i tak ......

petapete
7. sep 2011

@abig - tak já už bych 7,3 měla za normou, mám ji 7,2 po hodině😀. Moskva je dost tmavý chleba, tam bych řekla, že to bude plný karamelu nebo nějakýho sladu, tzn. cukru😖

Já si dala k večeři teď krupicovou kaši a nastrouhala si na ni čokoládu na vaření, tak jsem zvědavá o půl deváté, jakou mi to hodí hodnotu...a slzím tu nad těmi hokejisty, to je děsný ☹

abig
7. sep 2011

@petapete Tak to jsem na tebe zvedava ;o))

Ja mam limit 7,7 takze jsem se s 7,3 vlezla, ale po dvou hodinach to bylo fakt o chlup, muj limit je 6,6 a ja mela 6,5.
Ten moskevky jsem si studovala v obchode, nebylo tam prave nic, co by me melo zastavit.U toho peciva fakt nemuze clovek moc verit, co je na etikete.

abig
7. sep 2011

@petapete
Ja uz si pobrecela. Malemu se to moc nelibilo, tak na to nemuzu myslet, manzel tady normalne slzi, Rachna kachna, to bylo jeho ....

petapete
7. sep 2011

@abig - nj, je to děsný☹, mladý kluci, všichni s rodinama...Nejvíc mě dostalo na novinkách, jak tam byl výňatek z rozhovoru s tím Markem - má dvouměsíčního chlapečka☹

gianni
7. sep 2011

no ja po večeri 4,8 🙂 (kurací vývar so zeleninou a dojedla som za malým trochu fliačky s vajcom)po 2 hod.,za obedom som mala 5,1 tiež super ,akurát tie ranajky ma štvú,zajtra skúsim na ranjaky 2 polystyrény s maslom miesto pol rožka , ale možno ma viac zasíti to lečo ktoré mám vyskúšané no zase ho jesť každé ráno ma nebaví

petapete
7. sep 2011

@abig - tak kaši asi nemůžu...měla jsem po ní 7,8☹, i minule, když jsem ji zkoušela, tak jsem měla 7,4, takže asi mi zvyšuje neúměrně...takže už si ji do porodu odpustím

petapete
7. sep 2011

@abig - ale zas to není tak strašně děsný, po dalších dvaceti minutách mám 6,3😀,ještě jsem mezitím pila maliník, tak nevím, jestli to nemůže být zvedlý i tím, ale už ji raději vynechám...

bapi1
7. sep 2011

dnes poobede som bola na kontrole u diabetologičky. Glykémia: 4,1 (1,5 hod. po jedle), z moču: bielkoviny 0, acetón 0, cukor +. Moč som však nemala ranný, ale spred obeda. Neviem, či to nejako ovplyvnilo výsledok cukru v moči. Čo znamená ten cukor v moči - značí to, že mám tehu cukrovku, alebo to môže byť napríklad, že som mala zobrať ranný moč, alebo momentálne mám infekciu močových ciest a beriem ATB - tak či to nemá súvis náhodou s tým. Lekárka mi nič, ale vôbec nič nepovedala, ani sa k ničomu nevyjadrila.

zhrkz
7. sep 2011

@bapi1 Cukor v moci sa vyskytuje vtedy, ked je krvny cukor nejaku dobu vysoky. Je jedno, ci ide o ranny, vecerny iny moc.
Za normalych okolnosti sa cez oblicky cukor do mocu nedostane, no pri vyssej glykemii po dlhsiu dobu (indivindi, ale cca 8-10mmol) uz hladina cukru v krvi presiahne tzv. oblickovy prah a oblicky zacnu nadbytocny cukor prepustat do mocu, aby sa ho telo zbavilo. Ak tento stav trva dlhsie (casovo hodiny), cloveka strasne smadi a casto moci -> lebo telo chce vypudit nadbytocny cukor do mocu. Preto sa diabetes mellitus (cukrovka) vola ludovo aj mocova uplavica.
Takze, ak si nemala cukor v moci to je dobre.

Ku ketolatkam v moci: o tom, ze mozu byt keto a zaroven nie je cukor som pisala uz o nieco vyssie, moze to signalizovat napr. prespanu hypo.
Ak su ketolatky aj cukor v moci, je to stav, ktory si vyzaduje pozornost. V tomto pripade ketolatky v moci signalizuju, ze telo "hladuje".
Totiz, v krvi sice je vysoka hladina cukru, ale niet v krvi inzulinu, ktory by ho dostal do buniek. Takze bunky hladuju, oblicky prebytocny cukor tlacia cez oblicky von do mocu a organizmus nastartuje posledny mozny zdroj ako sa dostat k energii pre bunky - zacne pozierat tuky. Na prvy pohlad pozitivne, lebo clovek vtedy rapidne schudne, ale na druhy pohlad to moze mat fatalne nasledky, lebo odpadovou latkou pri takejto nestandardnej latkovej vymene su prave tie ketolatky, ktore okrem toho, ze sa vyskytnu v krvi sa dostavaju aj do mocu (podobne ako cukor). Ketolatky maju kyslu reakciu a teda okysluju krv, a teda postupne rozvracaju vnutorne prostredie cloveka, co moze pri dlhodobom trvani mat za nasledok az smrt. Pod dlhodobym trvanim si treba predstavit radovo tyzdne az mesiace. (ja som v takomto stave behala asi tri mesiace ;) potom som sa diagnostikovala a vzali ma do nemocnice )
Takze tolko k tomu.
Drzte sa babenky!

zhrkz
7. sep 2011

@bapi1 Este k infekciam mocovych ciest a kandidam u diabeticiek. Ako vieme uz od zubara, cukor je vhodnou potravou pre bakterie. Takze, ak sa vyskytuje obcas v moci, tak chuti aj bakteriam, tie sa mnozia lahsie a tak sa stava, ze castejsie moze dosjt k bakterialnym zapalom mocovych ciest, kandidozam a podobnym neprijemnostiam u diabeticiek.

Prevencia je mat cukor pod kontrolou ;) Co sa mne v poslednej dobe dost zle dari :( Aspon, ze nie som tehotna, no aj tak s tym daco musim spravit...

zhrkz
7. sep 2011

@petapete 7,4 a 7,8 90 minut po jedle je v pohode, ak si nie si ista, ci to este cukor nestupa aj dalej odmeraj sa dalsi krat, trebars po dvoch hodinach po jedle. Totiz, ten interval 90 minut bol stanoveny preto, ze sa pocita s tym, ze po 90 minutach od jedla cukor dosiahne maximum a potom uz zabera inzulin a cukor by mal klesat. No u niekoho organizmus pracuje pomalsie alebo naopak rychlejsie a ucinok inzulinu sa objavi skor/neskor, podla toho treba skusit aplikovat inzulin (ak si dopichujes) nejaky cas pred jedlom alebo neskor po jedle. Ak nedopichujes, tak treba meditovat nad potravinami a ich GI (glykemickym indexom).
Vravi sa, ze cely diabetes je udrziavani rovnovahy medzi potravou pohybom a inzulinom manualne z vonka, kym u zdraveho to telo robi automaticky.

zhrkz
7. sep 2011

@abig K tym desatinkam na glukomeri 🙂 domace glukomery maju dost velku meraciu odchylku (niekedy az 0,9mmol), takze sa s tymi desatinkami netreba stresovat ;) Laboratorne vysledky su presnejsie.

Ak si chcete overit ako vam meria glukomer, vyskusajte si to: ked vam bude sestricka v ambulancii odoberat krv z prsta na vysetrenie do labaku, natiahnite si z tej istej kvapky aj na pruzok a potom si porovnajte vysledky.
Robievam to takto aj ja a obcas som dost prekvapena.

Ak sa vam zda, ze mate malo pruzkov, aj ked tehotne diabeticky maju tusim narok na 75ks/mesacne (nie som si 100% ista) daju sa dokupit v niektorych lekarnach, resp. vam ich v ktorejkolvek lekarni objednaju, (pre istotu si vezmite do lekarne balenie pruzkov, ktore pouzivate). 50ks balenie stoji okolo 15,30 eura plusminus daky ten cent.

zhrkz
7. sep 2011

@lucy56 Rada by som povedala nieco o diakeksikoch a diadzemoch a celkovo diapotravinach.
Skutocne si treba vsimat, cim su sladene. Ako tehotna a aj teraz som sa vyhybala umelym sladidlam. A potesila som sa, ze Sedita zacala sladit keksiky fruktozou, taktiez Pecivarne Liptovsky hradok robia dobre keksiky - DIAFABI modre a zelene - tieto mi chutia este viac ako ELA.
Hmm a dia MANNER .... mnaam, ale straaasne drahe. S diacokoladou si nekazte chut, nestoji zavela, mozno okrem znacky Schneekoppe, ale ta je dost draha. Radsej klasicku tuhu 70-90% cokoladu od Lindtu, alebo z Lidlu.

Fruktozu pouzivam aj na pecenie, alebo fruktozu kombinovanu s klasickym cukrom.
Ale pozor, ani fruktoza nie je vseobecna spasa. Nemam prave doma ziadny diakeksik, ale onehdy som na obale citala upozornenie, ze denna davka fruktozy by nemala presiahnut ... tusim 60g. A fruktoza je v prirodzenej forme aj v ovoci.

Verim, ze nepapate tony diapotravin sladenych fruktozou. Len som tym chcela povedat, ze ani diapotraviny, hoci su dia neznamenaju ich neobmedzenu konzumaciu. Urcite ich treba pocitat do prijmu sacharidovych jednotiek (ci keksik, ci dzem, diakecup, diapuding atd.) Ba dokonca, ak vam ide aj o stihlu liniu, vsimnite si aj mnozstvo tukov. Je zaujimave si to porovnat pri diakeksiku a klasickom keksiku. Taktiez aj niektore umele sladidla je potrebne zapocitat do prijmu sacharidov (napr. sorbitol).

zhrkz
7. sep 2011

No ak kedze aj pravidelny spankovy rezim pozitivne ovplyvnuje glykemiu, koncim moj monolog a idem spat 🙂

amelia17
7. sep 2011

@lucy56 no ja to takto optimisticky nevidim... myslim si, ze je velmi dolezite zachovat pestru stravu a tou nemoze byt stale sa opakujuce maso so salatom, pripadne ryba so salatom bez uhlohydratov. Pretoze deti v prvom rade potrebuju sacharidy a ine stavebne prvky. Castokrat sa prave mnohe bielkoviny bez energie z uhlohydratov ani nevstrebu. Ja napr. cele tehotenstvo nemozem jest syr... a to syr milujem akykolvek, ale teraz proste nemozem, lebo som mala problemy s pecenou a proste mi je tazky. Obdivujem ta ako prisne vies dietu drzat. Ja som dnes dostala vysledky z ionogramu, kde mi zistili velmi malo zeleza, kalcia, magnezia, vsetko pod hranicou a hematologicka mi zakazala akukolvek dietu. Teraz je to dilema, ci viac jest a uskodi mi cukor, alebo jest menej a babatka nebudu mat vyzivu... hmmm 🤐

adetka
autor
8. sep 2011

@zhrkz dakujeme 🙂

abig
8. sep 2011

@zhrkz
Díky za info.
Ty měřící pásky se dají sehnat i u nás, ale vychází skoro na 700Kč a to je fakt hodně.

Jsem ráda, že dneska neměřím, pač bych se asi divila. Skoro jsem nespala. V noci mi tak silně tvrdlo břicho, že to mi to stlačovalo žaludek a mě se chtělo zvracet, do toho mě pálila žáha a chvílemi jsem měla dojem, že už to není tvrdnutí, ale právoplatné kontrakce. Malý se mlel, až mi ho bylo líto ....
Takže jsem se zvedla a šla spát do obyváku, ať se manžel aspoň trochu vyspí .... tak jsem ležela v pololeže a bylo líp.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre