Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

hanka99
9. sep 2011

Ahojky
tak test cukrovky na lačno 3,2 JUPÍÍÍÍ běžím si pro větrníka Né sladké stále nesmím ale už to nemusím držet tak drsně. Brala mi krev jen z prstu a řikala,jéé vy máte ale malou hodnotu, tak to stou dietou nepřehánéjte Na dalśi kontrolu jdu 7.10.
Hezký víkend

ivigirl
9. sep 2011

@ilonne ahoj, děkuji za přivítání, budu chodit k nám do Písku, je naštěstí vedle mého gynekologa, ale do dia asi častěji?
Jak často se v průměru chodí?

ilonne
9. sep 2011

@ivigirl Já chodím k Apolináři od 21 tt a tam to chodí tak, že jdeš na první konzultaci hned, vysvětlí ti dietu, jaké máš mít hodnoty, zapůjčí glukometr a měříš jednou týdně velký profil (4x denně) glykémii - na lačno a pak hodinu po hlavních jídlech. Den poté telefonicky nahlásím hodnoty. Pokud jsou v pořádku, tak tam nechodíš až pak zhruba v 37tt, pokaždé před poradnou. Jednou za měsíc mi dělají velkou krev - glykovaný hemoglobin, jaterky, KO a další. Podle glykovaného hemoglobinu se pozná jak dlouhodobě dodržuješ dietu. Ty stránky, co jsou tu uvedené, jsou právě od doktorek od Apolináře, oni jsou asi největší odborníci v ČR na gestační diabetes. Jak to chodí v Písku bohužel nevím.

ivigirl
9. sep 2011

@ilonne to chodíš už brzy od 21tt tedy, já byla už jednou v 24tt ale nechala jsem si je zopáknout z důvodu, že jsem nedodržela nějaké věci před. Tak jak jsem šla teď tak jsem v poradně ještě nebyla, uvidíme.
Poprvé to bylo tak, že jsem měla jít do nemocnice na krev z prstu, poté za hodinu k Dr. na konzultaci, bez jakéhokoliv vysvětlení, co jíst a co nejíst. Glukometr myslim tady nepůjčují, jen se chodí na to píchnutí do prstu, což mi vadí víc než běhat tam sem.
Však uvidim, snažim se jíst míň a častěji a k svojemu Dr. mám jít na konci měsíce, takže pokud mi nezavolají, že mám zlé výsledky, nejdu dřív.

ilonne
9. sep 2011

@ivigirl Já měla už v 18tt na lačno vyšší glykémii, tak jsem šla brzy na OGTT a měla jsem výsledky na těhu cukrovku. Hm, tak to je blbé, bez glukometru se to špatně hlídá. Zkus držet tu dietu a uvidíš.

ivigirl
9. sep 2011

@hanka99 Koukám, že nejsem jediná ujetá na větrník v těhu 😀 já ho miluju a vedle baráku máme výrobnu a zároveň prodejnu těchto luxusních kousků, sem tam, jednou za týden jsem si tam došla koupit a zhřešit 😀
Otázka holky, můžu jíst třeba dia sušenku, nebo dia zákusek? Nemyslím denně, ale jen občas.

ivigirl
9. sep 2011

@ilonne jakto, že chodíš tak brzy? Mě poslali až ať jdu mezi 24-28tt.
Já nevím, jeslti se půjčuje, uvidim jak půjdu 😉

ilonne
9. sep 2011

@ivigirl Právě proto, že mi vyšel už brzy vysoký cukr na lačno při běžné krvi, jak se dělá krevní obraz, testy na HIV, žloutenku a ten zbytek. To se dělá nějak v tom 16 či max 17 tt. Pak ještě před porodem.

ivigirl
9. sep 2011

@ilonne jo aháááá, tak to já měla tedy nejspíš v pořádku, protože mi nic Dr. neřekl. 😀

ilonne
9. sep 2011

@ivigirl Holky tady házely odkaz na dia sušenky od sedity. Já občas zase piju lehkou colu a poděbradku pro linii, taky by se neměly, ale myslím, že když nechlastám dva litry denně, tak je to v pohodě.

petapete
9. sep 2011

@amelia17 - na těch sáčcích obilovin je většinou ten obsah sacharidů v syrovém stavu, zatímco ty tabulky v 99% případů uvádějí hodnotu ve vařené potravině, proto se to liší😉. Rozpis bych ti sice napsat mohla, ale myslím, že by to nemělo valnýho smyslu, každý tělo reaguje úplně jinak, takže prostě nezbývá, než to zkoušet na sobě...K té glykémii u tebe na glukometru a z žilní krve - v kapilární krvi (té, co se bere z prstu do glukometru) bývá glykémie o kus vyšší než z žilní (uvádí se snad až o 25% rozdíl), takže je zcela v pořádku, když na glukometru máš 5,6 a za další půlhodinu (ještě s fyzickou aktivitou - cestou k MUDr) máš ze žíly o ca dvě jednotky míň, to může být😉. Ono ty glukometry se taky nemají používat pro diagnostiku, ale jen pro kontrolu účinnosti diety (a i v této situaci spíš pro tvou představu, jak tělo reaguje, nikoli pro "absolutní" hodnoty, ty by se měly stanovovat z žilní krve a spíš pak posuzovat i dlouhodobou kompenzaci cukrovky (to jsou ty různý glykovaný hemoglobiny, C-peptidy,...)což dá diabetologovi poměrně dobrou představu o tom, jak je cukrovka zvládnutá😉

@gianni - určitě ta glykémie po jídle závisí i od toho, kolik máš nalačno, ty vlastně k té lačné "přidáš" ještě tu dávku ze snídaně, takže to zvedne "úměrně" tomu, kolik už toho cukru bylo v krvi před snídaní😉.

@ivigirl - já třeba bílé pečivo úplně v klidu jím a s klidnějším svědomím, než tmavé - je tam jistota, co v něm je, což bohužel v tom tmavým "celozrnným" nemáš😖. Dnes třeba jsem měla na snídani rohlík (klasický bílý) s máslem a dia marmeládou a hodnoty po jídle 6,5, takže naprosto v pohodě😉

petapete
9. sep 2011

@ivigirl - u těch dia věcí je problém, pokud jsou se sladidly - ty by se v těhotenství neměly, není dostatečně prokázaná jejich neškodnost - ani pro dospělé, natož pro plod (u některých je vyloženě jasný, že jsou nevhodný - pokud je to zdroj fenylalaninu, tak ty by se neměly vůbec, kvůli možnému metabolickému poškození plodu, kdy by napáchaly značný problémy), takže dia sušenky ano - pokud jsou slazený fruktozou (to je ovocný cukr), a pokud je započítáš do denního příjmu energie, tak si občas lze dát třeba na svačinu (např. místo jablka nebo jinýho ovoce, vyjde to vlastně na stejno). Jinak já osobně si myslím, že než ty věci slazený sladidly, je v těhotenství i při cukrovce lepší - pokud to nejde jinak a neudržíš se - "zhřešit" tím obyčejným cukrem (tzn. dát si kousek něčeho sladkýho), než těmi sladidly, který opravdu nemají dostatečně podloženou neškodnost pro plod...ale je to jen můj názor (ačkoli jsem se s ním dost často setkala i u MUDrů v různých poradnách😉). Nicméně ty "úlety" u mlsání bych se snažila co nejvíc omezit a dopřát si je až poté, co mám ověřeno, jak se mi cukr chová, jak moc mi to lítá a budu mít už trochu pod kontrolou tu dietu a jídelníček - aby ty hodnoty moc nelítaly, pak si myslím, že jednorázové zvýšení nepředstavuje žádné riziko😉. Je teda fakt, že mě při choutkách pomůže si jen říct, že MNĚ to nic nedá, jen mě to rozmlsá a budou mě choutky trápit ještě víc a mimískovi to může v dlouhodobým povolení škodit...a chuť mě docela spolehlivě přejde - ono i tím, jak se jí pravidelně a vyrovnaně, tak mi přijde, že ty chutě nejsou nijak neodolatelný...

ivigirl
9. sep 2011

@petapete Tak to je super hodnota, to se mi líbí a co se týká bílého pečiva, to jsem ráda, snad mi taky nebude haprovat a tedy ty dlabeš dia marmošku, to je paráda, taky koupím, co mi mrzí, že nemůžu med, ten miluju 😕 😀

petapete
9. sep 2011

@hanka99 - já když jsem začala s dietou, tak jsem najela na nejpřísnější dodržování a tím, že hodnoty byly fakt pěkný a jsou víceméně pořád (jen dvakrát za celou dobu nad povolených 7,2 po jídle), tak teď postupně malinko polevuju - že si třeba občas dám na sváču tu sušenku, pořídila jsem si tu marmeládu apod....a furt se vlezu, tak je to ok🙂

petapete
9. sep 2011

@ivigirl - no abych malinko zbrzdila tvé nadšení😀. V tvých týdnech (od 28.tt do 34.tt) jsem pečivo nemohla na snídani, to jsem přežívala jen na polystyrenech, marmeládu jsem ani nepřipustila, max. máslo, žervé, šunku, vajíčka...až po tom 34.tt se mi ty hodnoty pěkně stabilizovaly a tělo se s tím vypořádává malinko líp, takže si můžu "dopřát"...no uvidíš, třeba budeš mít štěstí, ale obecně mezi právě tím 28.-32.tt nejvíc narůstají placentární hormony, který právě cukrovku zhoršují a jejich vliv přetrvává až do toho ca 34.tt, poté tu většina z nás zaznamenala zlepšení a můžeme si víc "vyhodit" z kopýtka...dia marmeládu mám Schwartau Diat - je vhodná i pro diabetiky, bez přidané glukozy, jen s fruktozou, bez sladidel...

ivigirl
9. sep 2011

@petapete děkuju, takže nejlíp je jíst co 3hodiny? Já uvidím tedy, snad to brzy vychytám 😀

lucy56
9. sep 2011

ahojte, tak ja dnes z poradne dia ok ,vsetko dokina povedala ze je to super a uz by sa mi nemali hodnoty zhorsovat, kriticke tt za nami, pytala som sa jej na to ze preco sa to zlepsuje, vraj uz klesla produkcia nejakych proti inzulinovych hormonov, laicky napisane takze dalej dietujem ale je spokojna, a ja som taka rada ze sa to zlepsilo, aj tlak mam super, asi som sa s tym aj psychicky vyrovnala a preto sa mi aj tlak zlepsil, uz len malickeho porodit a bude to za mnou, tieto stresujuce vysetrenia

petapete
9. sep 2011

@ivigirl - jj, určitě je základ jíst co ty tři hodiny cca (nejdřív po dvou hodinách, nejdýl po čtyřech) a mělo by to být +- ve stejnou dobu, je tam zásadní prostě ta pravidelnost, aby bylo tělo zvyklý na pravidelný a stabilní přísun cukrů, pomáhá mu to v tom hospodaření s nimi potom, ty hodnoty moc nekolísají...A já teda teď ke konci jím možná i častěji, resp. ty jídla si dělím ještě na porce (tzn. klidně snídani na dvakrát, svačinu na dvakrát,...), protože jak mi medvídě utiskuje žaludek, tak mám problém sníst víc jídla (jako třeba včera jsem nebyla schopná posvačit jablko najednou, jsem ho jedla snad hodinu)

@lucy56 - jj, to jsem měla na té dia vlastně stejný...a je zajímavý, že mě třeba návštěvy dia tak moc nestresují, tam jsem měla tlak celkem v normě, nejhorší je to na gyndě a teda na té pohotovosti - to byl děs děsnej😀

lucy56
9. sep 2011

@petapete pre mna je kazde vysetrenie stresujuce,ja sa tesim ze po porode ked nas pustia z nemocky uz len kontrola po sestonedeli a daju mi lekari pokoj, proste ambulancie nemusim, a otestovana si pripadam na dalsich 10 rokov vopred

petapete
9. sep 2011

@lucy56 - jj, já tam taky nerada chodím, ale na té dia se to na tlaku moc neprojevovalo, tam jsem ho měla vždy pěkný, narozdíl od gyndy nebo nemocnice...si pamatuju, když mi po prvním porodu kvůli tlaku nasadili léky (dopegyt) a já pak doma kolabovala z hypotenze😀

abig
9. sep 2011

Jsem po KO na diabetologii. Už tam nemusím. Už jsem nedostala pásky, takže měřit nemám. Test na oGGT si mám zopakovat 6-12měsíců po porodu, takže taky paráda.
Hodnoty měření se mu líbili, ten skok u brkaše taky nachápal a řekl, že to nemám řešit, že to bylo jednou, tak že se prostě stalo.

To kolečko ve městě mě tedy pěkně zmohlo. Teď jsem si dala nohy hore a malý se začal vrtět. A to nemluvím, co včera předváděl večer.

S tím tlakem, dneska poprvé na dia 115/70 😀, můj nejvyšší tlak za těhotenství ..... a to my věřte, že si nesedím se svým gynekologem a jdu tam vždy vybobkovaný a stejně tlak nešel nahoru ..

petapete
9. sep 2011

@abig - dobrý zprávy 😵. Já si třeba s mojí gynekoložkou sedím moc dobře, chodím tam celkem ráda a od doby, co jsou pohyby mimina, tak i celkem v klidu, ale prostě syndrom bílýho pláště je syndrom bílýho pláště😀

ilonne
9. sep 2011

@petapete @abig Šťastné to ženy, mě jak změří na digitálu, tak se poslední měsíc pod 125/85 nehnu a posledních 14 dní mám pořád ten spodní 90. Ale na tom klasickém rtuťáku mám 125/65. To jsem neměla ani před těhu.

petapete
9. sep 2011

@ilonne - no já moc šťastná v tomhle právě nejsem, u gyndařky nemám pod 130/80, spíš podstatně horší, na pohotovosti jsem měla 160/100, takže mě si za "příklad" šťastné s tlakem vůbec neber - a měla jsem to i u Lukáše, kde jen kvůli tlaku mi vyvolávali porod deset dnů před termínem a kvůli tomu byl ten porod mimořádně hoooodně blbý...takže fakt mě nezáviď😀

erzulik
10. sep 2011

Mne malinku vcera meral lekar vazi okolo 3130 g tak cukrovka je asi v norme. Uvidime...

gianni
10. sep 2011

ja som to dnes s desiatou prehnala,dala som si z mraziaka ešte žemlovku čo som si minule odložila,do celej som dala len 1 van.cukor,mala som taký obdlžnik ,no a po hodine 10,6 😒 ,tým pádom som si musela trochu oddialiť obed

amelia17
10. sep 2011

@abig ja som iba v 18tom tyzdni... ale cukor mi skace uz teraz podla glukomeru...

amelia17
10. sep 2011

@petapete ked som bola teraz na kontrole u gynekologa, zistit, ze som velmi schudla a nepacilo sa mu, ze mam vela zdravotnych potiazi odkedy drzim striktnu dietu. Kazal mi jest vyssie mnozstvo jedla a testovat si, co mi zvysuje a co nezvysuje cukor. Moj problem je v tom, ze vsetky sacharidy mi zvysuju cukor... .On mi napr. radil lahko stravitelne jedla ako polentu (co je podla mna silne sacharidova zalezitost), tak som ju dnes na ranajky skusila a cukor som mala 8,9. Tym, ze cakam dvojicky povedal, ze si nesmiem dovolit hladovat a ze nemoze riskovat, ze deti prestanu rast. Vraj ak bude treba, da ma na dietu a na inzulin, ale ze do 26tyzdna mam cas (ja som iba v 18tt)... Dovtedy vraj mozem skusat co chcem. Dokonca ked som mu povedala, ze som vylucila vacsinu ovocia, ovocne stavy, ze jem len 2 lyzice ryze alebo 2 zemiaky ako prilohu, tak gulal ocami, ze to nemoze stacit pre moju vyzivu. Odvtedy teda jem viac uhlohydratov a hodnoty su stale zle... Som z toho na nervy, lebo ma nema kto podporit a neviem skutocne co robit... 😔

amelia17
11. sep 2011

jedna otazka do plena: po ktorych obilovinach mate najlepsi cukor? ryza, pohanka, pseno, amarant, quinoa??? a ak ich jete, ako presne meriate ich mnozstvo... napr. pred varenim si odmeriate 2 velke lyzice ryze a tu uvarite? 😒

miika
11. sep 2011

@amelia17 Mala som pri 3.tehotenstve cukrovku a tiez som mala zvyseny cukor (len pri sladkych jedlach), tiez som zacala vplyvom diety chudnut, bola som hrozne hladna a gynekologovi sa to nepacilo. Takze prikazal mojej diabetologicke aby mi dala inzulin a uvolnila mi prisnu dietu. Maly mal nakoniec 4060g a narodil sa 10dni pred terminom indukovanym porodom, kedze pri cukrovke sa neprenasa - chvalabohu, neviem ako velky by bol keby siel nacas...
Teraz mam uz po kontrole (6 mesiacov od porodu) a vsetko je v poriadku, mala som po 2 hodinach od vypitia glukozy hodnotu 4,8, takze super.

Co sa tyka obilovin, je to tazke - vsetky maju podobny cukor... Meria sa to podla mna uz uvarene. Nemozes si dat k masu napr. zeleninovy salat namiesto oblohy? Nahadzala som to do kalorickych tabuliek a pri porcii 150g je tolkoto sacharidov: pohanka (30g). varene zemiaky (17-27g), ryza biela (42g), hneda ryza (33g), jahly, cize pseno (36g).
Daj si vela masa, vela salatu a k tomu lyzicu dve prilohy, akejkolvek - ta zelenina by to mala stiahnut, plus by si mala vydrzat dlhsie najedena. Vela zeleniny znamena fakt vela, vacsinu taniera musi byt zelenina. Na ranajky si daj 75g chleba (celozrnneho), sunku, syr a cca 2 rajciny, pol papriky a pol uhorky.

Ja ked som jedla normalne jedla a aj prilohy, nemala som vysoky cukor nikdy. Zvysovali mi ho len sladke jedla typu zemlovka, palacinky (bezne som to nejedla, len som bola zvedava aky cukor budem mat po tomto jedle). Plus rano som mala vzdy vyssi cukor ako po obede ci veceri, ale to je vraj prirodzene. Podla mna si vazny adept na inzulin. Neboj, nie je to nic zlozite. Prvy raz to bude tazke, ihla vyzera hrozivo, ale ani ju nebudes citit... das si tych par jednotiek a potom sa normalne najes a je to.

A to skusanie co zvysuje a co nie, to si pamatam, tiez som to robila... Lenze glukometre meraju velmi cudne. Raz som si skusila zmerat cukor tak, ze som si pichla do kazdeho prsta zvlast a na kazdom mi vysiel iny cukor a to v rozmedzi 3 bodov, co je priserny rozdiel. Takze uz som ani nevedela comu verit. Plus glukometre ukazu vzdy vyssi cukor ako vyjde v laboratoriu pri odbere zo zily.

drzim palce, keby si potrebovala viac, napis SS

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre