Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ladyka8
13. sep 2011

@adetka Díky pekne. Mňa to ešte len čaká a ono je to tak, že akokoľvek by na seba tehotná žena chcela a mala dávať pozor, čo sa má stať stane sa. a niekedy to ovplyvnia samotné gény po rodičoch a tak.

petapete
13. sep 2011

tak jsem uvařila segedýn (měla jsem na něj už dost dlouho děsnou chuť), bude zítra na oběd a jelikož jsem nevydržela, tak jsem se ho naprala už teď na večeři - 200g segedýnu + 88g kynutýho houskovýho knedlíku a glykémie po hodině 6,3 😵. A to jsem tu hodinu poté proležela ve vaně, tak jsem spokojená a těším se zítra na oběd😀

erzulik
14. sep 2011

@lucy56 ja som si teraz dala na ranajky po prvykrat slivkovy kolac je tam normalny cukor tak som zvedava ake budu hodnoty ale aj mne sa to upravilo v podstate jem vsetko ale mensie davky

lucy56
14. sep 2011

@erzulik no ved preto dufam ze to klasicka cukrovka nebude,ked sa to uz zlepsilo, ja tiez jem uz skoro vsetko,okrem cukru a sladkosti,ale zas to neprehanam nech maly nie je moc velky, aby som ho vytlacila, tebe merali v poslednych tt malu,lebo mne ani nie a myslim si ze ako diabeticke by este raz mohli,niekedy pred koncom

cecil36
14. sep 2011

Ahojte, chcela by som sa spytat, zistili mi tehotensku cukrovku, ale gyndos mi zatial nic nepovedal, len, ze musim ist k diabetologovi. Dodrziavali ste nejaku dietu? Lebo fakt netusim co do vtedy mozem jest a co nie aby som malinkemu neublizila. Dik moc za radu.

lucy56
14. sep 2011

super je stranka tehotenskacukrovka.cz je to jedina dobre popisana dieta pre tehotne,lebo na dia ti povedia skor pravidla pre klasicky diabetes, na zaciatok treba uplne vynechat cukor, sladke vody,sladkosti a inak sa moze skoro vsetko,len sa musi dodrziavat mnozstvo sacharidov a cas jedla

erzulik
14. sep 2011

@lucy56 ano jedna zlata doktorka ked som bola na prietokoch mi ju merala cca 3120 g by mala mat, ale je dost aj dlha, tak cukrovka na nu nevplyva. Ved ani nemoze pokial mam dobre hodnoty. Meria sa v 30tt a tesne pred porodom uz ked to na teba pride. Myslim si ze je to dost blbe az vtedy sa budu rozhodovat ako to porodis. A ked bude mat okolo 4 kg. Nerozumiem tomu....

lucy56
14. sep 2011

@erzulik tak to som nevedela ze sa meria tesne pred porodom,v tom strese to musi byt parada, nas mal tiez vraj extremne dlhe nohy,tak si skor myslim ze nebude tucny ale dlhy,muz ma 196 cm a ja 173 takze genetika dobra,a 4kg to sa da aj prirodzene?

lucy56
14. sep 2011

ja dnes po ranajkacg ze 4,1, takze asi zas zacnem jest na ranajky to co predtym, ovsene vlocky s jogurtom,lebo po nich som mala vcera 6,3 a asi ani moc nizke hodnoty nie su dobre, aspon sa mi zlepsi vypraznovanie, lebo po vlockach som chodila pravidelne a teraz cez dietu ani moc nie

erzulik
14. sep 2011

moju kolegynu pred mesiacom nechali takto potrapit. Porodila chlapceka s vahou 4200g, 52 cm a mala od svojho gyn. odporucanie na cisarsky pretoze je velky. Ale lekara ktoreho dostala pri porod jej povedal ze on rozhodne ako bude rodit, tak ju nechal prirodzene co bolo zevraj nieco strasne....roztrhla sa na 20 štichov. Vravel jej ze su aj zeny ktore rodia do 5 kg deti prirodzene a ze ona to zvladne tiez. Vsetko zalezi od toho kto bude pri porode a on rozhodne co spravi. 100 ludi 100 chuti. Nevedela sa z toho spamätať 2 tyzdne.................

renatkas
14. sep 2011

@lucy56 zalezi od dispozicicie mamicky - pri tvojej vyske mas asi aj lepsie roztiahnutu panvu a zvladla by si porod 4kg dietata, ale... ono je to vzdy o tom ze ten ultrazvuk ti presne neodhadne vahu dietata, je to predpokladana vaha takze kludne sa moze stat ze namiesto 4kg bude mat babo 4,8 a to uz je o niecom inom. Ja si ale neviem predstavit rodit take velke dieta, ja mam len 157cm a som utlucka takze by to bol asi vacsi problem... Uz si bola na ultrazvuku? Ja som pri Lukaskovi dietu nedodrziavala nejako extra poctivu, samozrejme kontrolovala som sa ale nemala som taku drasticku dietu ako si si nasadila ty a maly sa narodil s vahou 3,5 co bolo v pohode, ale teraz mam pocit ze jem jedno cez druhe a glukomer mi nikdy neukaze vyssiu hodnotu ako 7 tak dufam ze neni pokazeny inak porodim 5kg dieta 😀 To ze ste s manzelom vysoky neznamena ze babatko bude pri narodeni velke, neboj nebude mat viac ako 3kg a porodis uplne v pohodicke 😉

renatkas
14. sep 2011

@erzulik prave pre taketo pripady si ja radsej lekara zaplatim a dohodneme sa na porode... lebo tiez som pocula od kamaratok par takych pripadov 😒

lucy56
14. sep 2011

@renatkas joj to ja mam panvu obrovsku, vzdy som mala siroke boky a aj teraz sa mi vsetky kila do bokov zas prehupli, brusko mam male, doki mi az v 35tt konstatoval ze uz aj brusko mame, co je dost neskoro, viem ze su to odhady,ale aj tak by som bola radsej keby mi nejaky odhad povie, skor by som sa vedela na to pripravit psychicky, vsak sa ho nabuduce opytam ci mi ho nezmeria, a dietu mam drasticku lebo by som bola skoncila na inzuline, po zatazovom som mala 11,9 co je strasna hodnota podla dia,ale ja som zastanca prirodzenych metod liecenia,teda co najmenej liekov a preto som radsej zaradila fakt prisny jedalnicek, cudne mi je ze v tych kritickych tt som nemohla skoro nic zjest zo sacharidov a teraz sa to az prilis zlepsilo ze normalne jem ako predtym, ale skor sa snazim si uberat aby nebol veliky, to mam nejako tak zafixovane v hlave

renatkas
14. sep 2011

@lucy56 uz chodis do poradne do porodnice? tam by ti mali robit ultrazvuk aby vedeli odhadovanu vahu, ale co som sem chodievala ked som bola tehotna s Lukym tak vsetky baby co boli na takej diete ako ty rodili deticky pod 3kg takze podla mna sa fakt nemas coho bat. Mna skor lekarka stale upozornuje ze nesmiem mat nalacno pod 4 lebo vacsinou mavam rano okolo 3,7 a to je tiez zle. A ja si neviem napr. odpustit sladkosti - croisant, strudlu... ale nejakym zazrakom sa to drzi vzdy v norme, len obcas mi to vyleti.

gabuci
14. sep 2011

@erzulik ja už fakt neviem,čo robia niektorí lekári.Však by mali vidieť,ked to normálne neide...takto potrápiť niekoho.

agule
14. sep 2011

Ahoj holky,taky jsem měla těh. cukrovku. Malá se narodila 4 dny před termínem s váhou 3060g. Dietu jsem se snažila dodržovat,ale zase jsem to nějak nepřeháněla a občas jsem i zhřešila. Těsně před porodem mi dělali ultrazvuk,odhadovaná váha byla 3200g.

lucy56
14. sep 2011

@renatkas do nemocky na poradne chodim od zaciatku,lebo je tam primar ktory je super odbornik ako jediny tu v okoli, gynekologovia su tu nic moc,co som nevedela som pristahovana,takze vsetky poradne aj rodit budem u primara, takze to je fajn ze ked sme na diete mala by sa vahy dietata zmestit do normalu,
@agule ja tiez nie je zhresim len teraz ku koncu mi uz prejdu aj jedla co som predtym nemohla tak sa tomu cudujem ze ako sa to mohlo tak zlepsit

petapete
14. sep 2011

mě gyndařka teď v pondělí koukala na medvídě uzv, ale prý ten její přístroj už to v dané fázi nezměří, že jsou ty děti takhle vlastně už v termínu na něj moc velký...ale koukala a "měřila", že teda určitě do termínu bude mít přes tři kila, což je zas fajn, protože ty děti pod tři kila váhy jsou zas rizikovější, ale že to nebude žádný cvalík, takže počítám, že do těch průměrných 3500g bychom se mohli vejít😀. A odpovídá to tak asi i Lukášovi, ten měl 10dnů před termínem 3150g, takže kdyby byl ještě těch deset dnů do termínu, tak odpovídá tomu průměru 😵, no uvidíme....Myslím, že příští pondělí (jdu k mudrovi do porodnice poprvé), takže si udělá uzv a odhad, tak jsem zvědavá🙂

bbn
14. sep 2011

Jsem na tom podobně jako @agule
V prvním těhotenství u mého gyndr diagnostikována těhu cukrovka, po 2 hod sice pouze mírné překročení o 0,1, ale stejně jsem byla odeslána na diabetologii. Tam mi zátěžový test po týdnu opakovali a zvláštní, ale výsledky byly naprosto v normě. Přesto nařízena dieta. Tu jsem teda extra důsledně nedodržovala, jen jsem nejedla vyloženě sladké jídla jako koláče, zákusky, tyčinky, čoko. No a narodila se nám dcera s podprůměrnou váhou a délkou (2,8Kg / 45cm) a dodnes s tím bojujeme, je jí rok a půl a je stále na spodní hranici tabulek jak s váhou, tak s výškou.
Teď při druhém těhu opět vyšly výsledky jen mírně překročené a diabetoložka mě chce nařídit dietu s měřením glukometrem po každém jídle. Přijde mi to už trochu přitažené za vlasy. Přece jen, každé tělo pracuje trochu jinak a i když mi výsledky vyšly jako těhu cukrovka, žádný dr není bůh, aby přesně věděl, jak zrovna moje tělo pracuje.

petapete
14. sep 2011

@bbn no ale tak právě proto je pak fajn mít ten glukometr a měřit hodnoty po jídle - protože právě nikdo neví, jak zrovna tvoje tělo pracuje a takhle se to jedině dá zjistit...jinak teda upřímně pochybuju, že by ta malá výška/váha dcery souvisela s tím, že bys držela těhu-cukrovkovou dietu, navíc vzhledem k tomu, že to trvá i delší dobu po porodu, to je blbost, spíš je tam proto jiný důvod - buď je prostě drobnější nebo je v tom něco jinýho, ale určitě ne dieta, kterou jsi navíc - jak sama píšeš - extra důsledně nedodržovala😉

bbn
14. sep 2011

@petapete tím jsem jen chtěla říct, že ne každá, která má těhotenskou cukrovku a dodržuje či nedodržuje tu dietu, musí mít nutně velké dítě. Znám X případů, kdy se drobným rodičům narodilo více jak 4kg dítě ač dotyčná těhu cukrovku neměla a jedla normálně zdravě. Já jsem zase ten druhý případ.
Navíc, spousta lékařů nebere v potaz to, jaký byl zdravotní stav těhotných před těhotenstvím. Díky tomu prvnímu podezření na těhu cukrovku se u mě zjistila porucha glukozové tolerance, což není těhotenská cukrovka, a tu poruchu mám i nadále po těhotenství, stejně jako můj otec. A podle jeho diabetologa jsem vůbec na ten zátěžový test na těhu cukrovku neměla chodit, protože je naprosto logické, že ty hodnoty po 2 hodinách u této poruchy budou zvýšené. Diabetoložka, ke které jsem byla jako těhotná odeslána, ale toto vůbec nebere v potaz a tvrdí mi, že mám prostě těhu cukrovku 🙂 A mimochodem je to jedna z těch odbornic jejíž stránky tady propagujete 🙂

adetka
autor
14. sep 2011

ja som mala tehotensku cukrovku uz pri Mirke... dodrzovala som dietu tak, ako som vedela (obcas mi cukor skakal)... a Mirka mala pri porode 3.250 gramov... teraz opat tehucukrovka... opat dieta... a gynekolog strasi, ze bude mat 4 kila (porodnik utesuje, ze sa to este neda urcite povedat)... takze to iba cukrom nebude... 😉

adetka
autor
14. sep 2011

@bbn ... PGT mam aj ja... a aj tak mam merat a drzat dietu... lebo aj z toho dieta prijima nadmerne mnozstvo cukru... naviac pocas tehotenstva aj pri PGT skace cukor aj pri ovoci...

gianni
14. sep 2011

ahojte, hlásim sa z nemocnice,bola sa na monitore,k tomu nepovedali nič a dali mi nejaké tabletky na vyživovanie prcka,že aby malo viac kyslíka a tak...
dnes stravu nemám,lebo som na príjem prišla až kolo 11:00 a že je aj tak suchá večera,doniesla som si na šťastie z domu na obed segedín a na večeru si dám jogurt s ovocím,dali mi diétu č.9 som zvedavá čo to bude,pre istotu som si ešte doniesla nejaké ovocie a zeleninul,tak zatial sa majte

petapete
14. sep 2011

@bbn - nj, jenže PGT, která se při netěhu nijak nemusí řešit, je to vlastně "jen" předstupeň cukrovky, prostě nedobré hospodaření s cukrem, se v těhu už prostě považuje za cukrovku...já taky nemám podle hodnot zátěžáku cukrovku - jen PGT, ale v těhu se to prostě považuje za cukrovku...a ono je poměrně jedno, jestli ten mechanismum "cukrovky" je z principu těhotenské, tudíž po těhu odezní, nebo "klasické" cukrovky, resp. PGT, ale jde o to, že ty hodnoty nad 8mmol z krve prostě už škodí mimísovi, proto je třeba k tomu přistupovat jako k cukrovce, bez ohledu na slovíčkaření, o co a na jakým principu se jedná...A ono upřímně - zdravotní stav těhule před těhotenstvím (jestli měla DM, nebo PGT atd...) je v těhu celkem fuk, tam nejde o tu těhotnou jako o ni, ale o to, že prostě ty vyšší glykémie škodí plodu - to je bez diskuzí prokázaný, nemusí nutně být z toho pětikilový dítě, naopak klidně jsou děti těhucukrovkářek právě spíš hypotrofický, protože může být postižená placenta, která nedostatečně vyživuje, takže je dítko pod tři kila...

petapete
14. sep 2011

@gianni - tak ať je dobře a dietu mají "rozumnou"😉. Akorát bacha na nemocniční čaj - oni jsou schopní ho sladit sladidlem, což si myslím, že by v těhu bylo ještě horší, než "obyč" slazený...takže kdyžtak neslazený pro jistotu nebo svou vodu🙂

gianni
14. sep 2011

@petapete jasné ráno ochutnám či je sladený
ináč po tom mojom obede(segedín) s 1 polystyrénom hodnota až nízka kolo 4 a po večeri-dala som si celý biely jogurt s 1 jablkom a asi 5 bobulami hrozna že 7,1-asi toho bolo vela,nemám to takto odskúšané že celý jogurt vždy som si to delila na polku,alebo mi stačilo menej ovocia,hm no budem vedieť

adetka
autor
15. sep 2011

nie PGT.... ale IGT tak to mam aj v tehotenskej knizke 😅

petapete
15. sep 2011

@gianni - segedýn je v pohodě...já ozkoušela segedýn 200g se 100g houskovýho knedlíků (ten má sacharidů děsně😀) na oběd i večeři a v obou případech pohoda hodnoty kolem 6 😵. Oni říkají, že kysaný zelí snižuje cukr, tak na tom možná něco pravdy bude...

@adetka - já to psala jako PGT, protože je to podstatně kratší než vypisovat to celý porucha glukozové tolerance😀

micicka
15. sep 2011

ahoj kočky, ako sa vám darí?! dúfam, že všetko ok a hodnoty v norme 😉
ja celkom ok, prišla som na to že môžem cestoviny so syrovou omáčkou, čo sa veľmi teším a poviem, že tých cestovín si dávam dosť 😀 ale hodnoty sú v poriadku, tak nie je čo riešiť.
včera mi veľmi zachýbalo ovocie, tak som v menších dávkach a krátkych odstupoch papala hlavne ovocie, ale priznám sa, nemerala som cukor, tak neviem čo na to moje telo...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre