Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

gianni
20. sep 2011

dnes prišla nová spolubývajúca a povedala ked sme sa debatili že jej vôbec nerobili záťažový test na cukor,zaujímavé,som myslela že to robia všade a tej čo prenášala tak urobili dnes sekciu bo aj po vyvolávačkách sa neotvárala a "malý" mal 3800 gramov,riadny macek

@erzulik nie, pri prvom tehotenstve som sa na to pýtala nakolko máme psa a teraz nie,neriešila som to

lucy56
21. sep 2011

@gianni celkovo sa rodia velke deti, ved aj v oktobrovkach je uz kopec deti a teda niektore mali vahu riadnu, to posledne ze 4100g, ja som zvedava aky bude nas, lebo doktor mi kukol na brucho a hovori nebojte nebude velky, ja to vidim podla bruska ,bude taky akurat na vas, ale asi mu nedoslo ze v tych mojich mega bokoch ma to dieta kopec miesta

micicka
21. sep 2011

ahojte kočky.
ja som bola dnes na kontrole u diabetologa. minule mi brali krv a výsledky boli až dnes - doktor sa k nim nevyjadril, ale mala som tam hodnotu Hba1c 5,5 a je tu interval 2,29-4,2% z čoho mi logicky vyplýva, že to asi nie je celkom ok. čo je to za hodnotu, o čom vypovedá???

petapete
21. sep 2011

@micicka - to je glykovaný hemoglobin - dlouhodobý ukazatel kompenzace cukrovky...ty ho máš vyšší, než je referenční hodnota a znamená to, že se v krvi opakovaně delší dobu vyskytuje vyšší hodnota krevního cukru - když tomu tak je, tak se ten cukr váže na hemoglobin (krevní barvivo, který na sebe normálně váže dýchací plyny a distribuuje je v těle) a podle toho se to vyhodnocuje...je to údaj - narozdíl od stanovení glykémie po jednom jídle - dlouhodobý, ukazuje, jestli ta dieta funguje a drží se cukr v krvi v dobrých mezích...

micicka
21. sep 2011

@petapete ďakujem za vysvetlenie, ale tak je jasné, že niečo nie je ok. super! zase kvalitný prístup doktora. dokonca sa mi zdá, že si zamrmlal, že on to takto nevie interpretovať, keďže namerané hodnoty sú ok. no akože mám dosť. jááj je mi do plaču z takéhoto prístupu ☹

petapete
21. sep 2011

@micicka - a měříš si doma profily? Jak ti vycházejí hodnoty? Vlezeš se do těch "předepsaných" čísel? Oni ten glykovaný hemoglobin mají vlastně mít jako takovýho "hlídacího psa" - funguje hlavně u klasických diabetiků (ty těhu-cukrovkářky to jednak mají na kratší dobu, takže se to třeba nestihne ani projevit a taky jsou většinou "vzornější" a tu dietu neporušují - klasičti diabetici mají často přístup typu, že v den, kdy měří glykemický profil, tak dietu drží vzorně a v ostatní dny si "dají do nosu", že se na to nepřijde a právě ten glyk. hemoglobin na to upozorní...tím nechci říct, že nedržíš dietu - to ne, ale že tam prostě ty hodnoty někde "utíkají" a projevuje se to na té dlouhodobé kompenzaci, která není úplně optimální a chtělo by to s (kompetentním - což bude zřejmě dost problém☹) diabetologem probrat dietu a možný chyby, kde může docházet k tomu zvýšení glykémií

micicka
21. sep 2011

@petapete áno meriam si aj doma, sem tam mi vyskočia hodnoty vysoko - doteraz vždy keď bolo nejaké pečivo, príp. chleba. pečivo tým pádom radšej ani nejem, keďže to takto skáče.
za tri týždne som mala 3x vysokú hodnotu - nad 8, ale inak max 6,8 po 1,5hodine.
nemám pocit, že by som v dňoch keď nemeriam, jedla niečo úplne iné a nezdravé, ale asi niekde robím chybu. čo budem teraz merať po každom jedle? aj po desiatej a olovrante?

petapete
21. sep 2011

@micicka - a co svačíváš? Ty svačiny jsi ani neozkoušela? Ony můžou překvapivě udělat docela paseku taky...ta cukrovka je fakt zapeklitá s tím, že člověk vlastně neví, jak to bude s tím jídlem tělo reagovat - já třeba se stejným jídlem (stejný množství, ve stejnou denní dobu,...)mám při jednom měření diametrálně odlišný hodnoty než jiný den - tady s holkama jsme se shodly, že děsně záleží i na náladě, množství stresu, resp. psychické pohodě, jestli tě něco nebolí, nenaštve,...ale i třeba na počasí, únavě,...prostě i faktorech, který prostě neovlivníš a víceméně ani nepředpovíš, takže člověk stejně moc neví a nezbývá než držet dietu a doufat, že ta měření vypovídají prostě o "průměrných" hodnotách a tudíž jsou k něčemu...

micicka
21. sep 2011

@petapete dám si väčšinou jogurt a potom jeden kúsok ovocia, jablko, broskyňu tak. ale nikdy potom som si nezmerala, takže neviem ako telo reagovalo.
no čo, budem si dávať pozor, možno častejšie merať a dúfať, že sa budeme mať dobre a všetko bude v poriadku 😉

gianni
21. sep 2011

no už som konečne doma mala som na obed zajaca so zeleninou(od svokry) a na večeru som si spravila špenát s volským okom bo mám málo železa,dali mi lieky aj na domov,ten oxyphyllin a sorbifer (na krvinky),uvarila som si aj cviklu to si dám zajtra do šalátu bo ideme na chalupu a tam budeme mať špekačky,sa mi zdá že mi teraz viac tvrdne brucho ako som doma lebo som stále na nohách a v nemocnici som len ležala,hádam nejak vydržím,v utorok idem do poradne tak sa možno aj dohodnem s doktorom už aj na nejakom termíne,nakolko je aj tak zle otočené

petapete
21. sep 2011

@micicka - to by mělo být asi ok to jídlo na svačiny, pro jistotu zkus třeba jednou změřit😉. A já teď už většinou neměřím ani celodenní profily, ale třeba změřím si po nějakým jídle, jen tak pro zajímavost, jak se mi ty hodnoty pohybují...tak možná zkusit měřit normálně profily tak jak máš pro diabetologa a k tomu si třeba ve zbývajících dnech zkusit změřit jednou po snídani, jednou po obědě, někdy po večeři,...prostě tak jako "nárazově"😉

@gianni - tak super, že jsi doma, proč jsi vlastně v té nemocnici byla?

gianni
21. sep 2011

@petapete kvôli zlým prietokom

petapete
21. sep 2011

@gianni - aha, to jsi tu psala, já to zapomněla😀. A to se zlepšilo nebo nepotvrdilo? Já jsem poslední asi dva dny děsně otrávená, už bych nejraději měla porod za sebou a byla zpět doma s miminem - co jsem vlezla do porodnice na první prohlídku, tak hned začíná hledání problémů a teď jdu v pátek znovu a už se vyloženě děsím, co zas bude za problém a právě mě úplně děsí představa hospitalizace - jak kvůli dietě, tak kvůli přípravám k porodu a pak se tam válet, dítě doma,...prostě otrávená, naštvaná a nejraději bych to už měla všechno za sebou😖. Jenže se asi nic moc nechystá ještě☹

gianni
21. sep 2011

@petapete hej zlepšilo sa to ,bola som presne týžden v nemocnici
joj tak sa mi teraz mrví malé v bruchu že až , asi preto že som zjedla jablko

erzulik
21. sep 2011

@micicka spytaj sa ho ci to je OK, aj mne meria cukor dia zo zili raz do mesiaca ale ja to mam zase inac ako ty ja mam mat do 280 umol

lucy56
22. sep 2011

@micicka mna este napadlo ze ako dlho si na diete,lebo ta hodnota glykolovaneho je vyjadrenim za predchadzajuce mesiace, ci to nemoze byt ze to mas hodnotu co si sa normalne stravovala a dieta sa ti moze prejavit az neskor ked ti budu brat znovu krv

lucy56
22. sep 2011

dnes som bola do porodu na poslednej dia kontrole, joj taka som rada, ze uz budem musiet len glukomer zaniest a po roku na kontrolu, dokina bola zlata este mi aj ruku podala a zapriala stastny porod a ze mam maleho doniest ukazat, tak hadam sa konecne aj ten porod rozbehne,
@petapete inak aj ja som nervozna uz ,lebo vsetky oktobrovky rodia skorej a ja stale nic, stale ten isty nalez uz treti tt a to fakt robim vsetko preto aby sa to spustilo, jedine stastie je ze tento tyzden som zamestnana pripravou oslavy drahemu, inak by som sa uz s myslienkami na porod utrapila

vika34
22. sep 2011

ahojte ,takže aj ja od včera patrím do tejto témy .Dnes som bola u diabetologičky ,povedala,že hodnoty nie sú nijak zvlášť zlé mala som na lačno 4,8-po dvoch hodinách 9,7.
tak neviem či je to až také zlé,pribrala som už skoro 20 kg,tak asi aj preto mi to tak vybehlo.

poradíte mi čo mám piť?To jedlo ešte nejako zvládnem.
Zajtra idem ráno prvý raz merať ,tak uvidím

micicka
22. sep 2011

@vika34 no tak ahoj medzi nami 😉 tá hodnota 9,7 je dosť, ja som mala 8,14...
ako myslíš, že čo máš piť? či piješ veľa sladených nápojov? lebo s týmto som ja veru problém vôbec nemala, pijem minerálky, vodu z vodovodu a čajíky bez medu a cukru 😉 ale nejaký ten koláčik a čokoládka mi sem tam chýbajú...

micicka
22. sep 2011

@lucy56 táto hodnota bola z krvi, ktorú mi brali 3 týždne po začatí diéty. takže ak je to tak ako si napísala, tak potom to bol asi ešte stav pred tým 😉
ale teraz mi krv nebrali, tak asi už budú sledovať len moje merania, no neviem. ja budem dávať pozor na to čo papám, radšej sa častejšie zmeriam a hotovo 😉

micicka
22. sep 2011

@erzulik na budúce sa ho určite spýtam, len teraz som si ten papier naštudovala až doma. tak ale mala som sa spýtať aké boli výsledky z krvi. no neva, na budúce sa spýtam!

micicka
22. sep 2011

@petapete môj diabetológ mi ani presne nepovedal, kedy merať, že stačí tak každý druhý - tretí deň jedno jedlo. tak meriam tak každý druhý deň, raz za čas, všetky hlavné jedlá počas jedného dňa a sem tam ako si písala aj ty po nejakom jedle, kde som si neni istá, prípadne som ešte také niečo nejedla, to si ani nezapisujem, to len tak pre mňa.

vika34
22. sep 2011

@micicka ja som dosť veľa pila vinei alebo džúsy ,minerálku nepijem skoro nikdy ani obyčajnú vodu,tak preto.Ja mám problém ,odkedy som tehotná ,nemôžem v noci vôbec spávať ,som nervozna, miká mi nohami,takže som naozaj zjedla aj celý melon alebo kilo nektáriniek,preto som aj tak veľa pribrala ,som od 5tt na PN,pohodlne spím iba nadránom ,aj to si dávam budík na takú 9 ,aby som zase neprespala celý deň.Miekedy ,ale idem spať až o 6 ráno ,takže toho moc nenaspím,tak som to kompenzovala ovocím.Dúfam,teda ,ked začnem dietovať nejako to v noci vydržím

adetka
autor
22. sep 2011

@vika34 ... ja som mala po 2 hodinach pri zatazovom teste 8,25 a som tehucukrovkarka... pit vodu, malo mineraliek, nesladene caje, slabu kavu... s ovocim to nie je take zle... jedno jablcko alebo par bobuliek hrozna na desiatu pripadne tzv. druhu veceru mozes... ja mam tiez problem sa ovladat s cokoladou (neskutocne mi chyba) alebo plnotucnym mliekom...

vika34
22. sep 2011

@adetka myslíš jedno jablčko denne?
A mlieko polotučné môžem,alebo tiež iba obmedzene,ja mám problém,že by som stále niečo chrúmala,teraz sa tlačím ryžovými chlebíkmi,lebo zase nemôžem spať,sladkosti a čokoláidu aj tak veľmi nejem,takže bez toho vydržím

lucy56
23. sep 2011

@micicka ja si myslim ze to bola skor hodnota z tych mesiacov predtym co si este nebola na diete, ta mohla byt vplyvom normalnej konzumacie cukru zvysena, a ten glykolovany by ti potom skor na konci mali odmerat, ked uz bude koniec tehotnosti tam by mohlo byt vidno za tri mesiace drzania diety rozdiel,teda nizsiu hodnotu, podla mna drzis dietu ok,len ako som si ja uz pomaly zvykla doktor ta vystrasil a zas zbytocne, oni celkovo vkuse s niecim strasia, moj gynekolog mi minule na ukazkove krvne testy povedal ze su ok na 90% a ja ze preco, a on ze no nikto nie je na 100% zdravy
@vika34 tiez neviem ako to myslis ze s pitim, pit mozes len nesladene napoje, a to sa tyka tak cukru normalneho ako umelych sladidiel,tie su vraj este horsie pre babatko ,lebo sa nevie presne co mozu v organizme sposobit, teda mineralky nesladene, vodu, caje a kavu bez cukru, kava s mliekom sa moze ,ale vacsinou hned rano tiez dviha cukor v kritickych tt od 30-34 tt, a to s tym ovocim co spominas,ja som tiez pred testom jedla na kila vsetko co bolo sezonne na zahrade, takze asi tiez preto mi to vyskocilo,lebo ovocny cukor je zradny, teraz mozem len medzi jedlami a max 2 kusy,ale zvykla som si, a od zaciatku diety som nepribrala ,teda iba tolko co ma vazit maly, asi 2kg, takze pokial drzis dietu nemas sancu uz pribrat

lucy56
23. sep 2011

@vika34 moja skusenost je ze pred dietou som bola stale unavena a nevedela som z coho, lebo spat som spala aj v noci aj cez den obcas a po zacati diety kopec energie, tak si myslim ze toto stravovanie ma cosi do seba, lebo predtym som sa asi prepchavala nezdravymi vecami a telo mi nestihalo travit a vkuse bolo bez energie a ked som na diete nemam problem s travenim, ja kazdopadne aby som nedopadla ako normalna cukrovkarka planujem aj po porode pokracovat v tychto zasadach, sice menej prisne,ale co som si overila tak cim castejsie sa jedia mensie porcie tym menej ma telo potrebu priberat a ja chcem spat svoju vahu ako som mala ked som sa vydavala

micicka
23. sep 2011

@vika34 mne práve to ovocie najviac chýba, tiež som ho zvykla jesť veľa. melón milujem - ešte že som si kúpila aj ten drahý pred tým ako prišli na tehu cukrovku 🙂 nektarinky, broskyne, atď jeden kúsok teraz je mi málo, ale tak nejako to už vydržím, už to mám za pár 😉

micicka
23. sep 2011

@lucy56 mne k tomu doktor práveže vôbec nič nepovedal, čo ma teda dosť zaráža, ale už to nebudem riešiť. držím diétu, meriam a tak to musí stačiť, uvidíme, či na budúce zoberie krv alebo nie...

lucy56
23. sep 2011

@micicka no oni casto ani nevedia ako to s nami je, tehu cukrovka je znacne odlisna od klasickej tak mozno preto sa nevyjadril, vraj sa na to nikto nechce specializovat lebo sme pre nich z hladiska poistovni nerentabilny pacienti, maju za nas menej penazi a na kratky cas tam chodime

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre