Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

micicka
23. sep 2011

@lucy56 tak áno, my k nim chodíme pá týždňov, ostatní cukrovkári x rokov. gyndoš mi na tú hodnotu povedal, že tá sa hlavne sleduje pri cukrovkárkach, ktoré chcú otehotnieť - čiže pred tehu, potom hneď v prvých týždňoch, aby im to veľmi nevyskočilo.
nevadí, viem že mám tehu cukrovku, viem čo mám robiť a budem sa tým riadiť a dávať si pozor, nič viac a nič menej 😉

erzulik
23. sep 2011

@micicka vsetko jedz aj ovocie v mensich davkach, si teraz v takom tyzdni kde ten cukor skace hore, aj ja som bola tak na tom, uvidis ze s pribudajucimi tyzdnami sa to zlepsi. Ja jem uz vsetko a dokonca aj sladke ako napr: cokolada, teraz som mala jablkovo-makovu strudlu a vsetko OK.

micicka
23. sep 2011

@erzulik ovocie si dávam, ale len tak po jednom kúsku. ale mala som jeden deň, keď som doslova cítila, že mi chýba. tak som si pridala, radšej som vynechala jogurt a tuším aj miesto jedného hlavného jedla som dala ovocie 🙂 lebo telo si ho fakt pýtalo.
ja som si kúpila čokoládu, tuším 85% a sem tam si dám jednu kocočku 😉

petapete
23. sep 2011

@adetka - a proč nemůžeš plnotučné mléko? 😨 To se v pohodě přeci může, já ho normálně piju a nemám s tím problém, sacharidově je na tom líp, než polotučný😉

@vika34 - já měla dvě hodiny po vypití glukozy 7,9 a už je to cukrovka (resp. porucha glukozové tolerance, což se ale v těhu bere prostě rovnou jako cukrovka). K pití si budeš muset rozhodně zvyknout na nesladký věci - vodu obyčejnou, sem tam minerálku nebo sodu, vodu s citronem nebo grepem vymačkaným, bylinkové čaje neslazený, slabou kávu, meltu,...Určitě ne slazený limonády a hlavně ani ne ty se sladidly, ty se v těhu vůbec nesmějí...

@micicka - s tím ovocem - je to sice otrava, ale holt to chce těch pár týdnů vydržet a po porodu si pak člověk zas může dopřát...blbý je, že je zrovna sezona, takže to ovoce láká, zas výhoda toho je, že je to ovoce fakt dobrý, takže si člověk pochutná i na tom jednom kousku ke svačině...

Já mám dnes po poradně a jsem moc spokojená 😵. Suprová doktorka, hodnoty krve v pořádku, monitor fyziologický, udělala důkladný uzv, proměřila medvídě, takže váhový odhad teď na konci 38.tt je kolem 2700g (toleranci zmiňovala 300g), prý pěkně odpovídá, malinko menší, ale líp než čtyřkiláč, má vše v pořádku - placentu, průtoky, množství plodovky,..Já nález pořád +-stejný oproti pondělku, ty moje tlaky uzavřela s úsměvem za syndrom bílého pláště a pozvala mě na kontrolu příští pátek...Takže předpokládám, že to jen potvrzuje, že ty mnou měřený glykémie odpovídají tomu, jak je to i ve dnech bez měření a dietka cukrovku kompenzuje pěkně, protože mrně ničím netrpí, není velký ani žádný náznaky vlivu vyššího cukru...

petapete
23. sep 2011

@erzulik - no já si dnes "dopřávám" - jednak mám dobrou náladu po té kontrole, druhak mám narozeniny😀. Takže oběd u mekáče 😀 a na večer jsem si na druhou večeři koupila tyčinku Milena a dám si ji místo dortu😀. Na svačinku čokozávitek, takže dnes jsem teda mega-přeslazená😀

lucy56
23. sep 2011

@petapete wau ake super vysledky, tak to je jasne ze si musis aj dopriat ked mas narodky, inak vsetko naj, si vaha sice len na zaciatku ale ja mam muza, otca, mamcu a teraz aj maleho asi uz vahu ako znamenie,su to super ludia, ja som si vcera po kontrole dala tiez jednu koko tycinku,lebo mala obsah cukru len 20g na celu tycinku a to je povolene na olovrant tak som to riskla a hodnota ok, aj ja uz jem takmer normalne, a hlavne tento tyzden robim manzelovi oslavu tak asi si nejake tie doma pecene kolace neodpustim,teda kusok s mierou

petapete
23. sep 2011

@lucy56 - díky za přání😉. Jj, jsem na přelomu panna/váha, medvídě bude váha určitě🙂. Ta Milena má právě taky asi 18g sacharidů, tak to na druhou večeři v klidu dám a ani to nebudu proměřovat - já už skoro neměřím, tím, že jím víceméně už jen ozkoušeno (za ty týdny už jsem vyzkoušela dost, takže vím, co prochází a co ne, tak už moc neexperimentuju a tak ani neměřím). No a vzhledem k tomu, že ty výsledky jsou zcela ok, tak se po té čokoládě nebudu nervit, kdyby to mělo být vysoký, prostě jsem se rozhodla, že to projde, tak to tak budu brát a nebudu kontrolovat😀. Je fakt, že už docela "hřeším" na to, že za ty max. dva týdny se toho z dobrýho stavu moc nepokazí a tak občasný hříšek projde (jako ne, že se teď začnu cpát sladkostmi, to určitě ne, ale prostě z jednorázového hřešení si určitě nebudu dělat výčitky)

lucy56
23. sep 2011

@petapete ja uz tiez nemeriam profily,nemusim na dia uz nejdem az po porode zaniest glukomer, len ked nahodou si dam nejake kritickejsie jedlo tak pre istotu premeriam, napr. som robila majonezovy salat na oslavu a isla tam kupovana majoneza a ta sa nemoze tak uvidim ked si dam trosku co to spravi s cukrom, ale inak som aj dorabala domacu majonezu tak hadam som to nejako zriedila a tiez jem tak ako som naucena a ani nejako nemam specialnu chut na sladke,len ked bude oslava asi neodolam,ale vyhodou je ze peciem ja a viem presne kolko coho dam,

petapete
23. sep 2011

@lucy56 - jj, já měřím jen tak nárazově po nějakým jídle párkrát týdně, ale už ne celodenní profily - přesně jak píšeš, na dia už nejdu, až po porodu vrátit glukometr a tím, jak ještě měřím ty tlaky, tak abych furt něco měřila,...se mi nechce😀. Jako kdyby mi ty hodnoty lítaly,...tak to budu brát zodpovědněji, takhle spíš orientačně u těch jídel, která jsem ještě nezkoušela, neověřovala...tak si zjistím, co a jak...ale jinak ani ne😀

lucy56
23. sep 2011

@petapete no mame to podobne, som zvedava kedy porodime... este aj nalez mame stale ten isty uz dlho,joj isla by som aj dnes ale je mi fajn takze asi z toho nic nebude

petapete
23. sep 2011

@lucy56 - no já si říkala, že dnes by to byl hezký dárek k narozeninám, ale právě jsem měla pocit, že to rozhodně neklapne...a dnes ta mudra při vyšetření (nehnala mě na kozu, ale jen na lehátku) ani nemohla dohrábnout na čípek, jak je pořád vzadu, takže si myslím, že nakonec se stejně vyvolávanýmu porodu nevyhnu - ale aspoň až v termínu, že se to do termínu asi samo nerozběhne, jelikož břicho mi tvrdne jen sem tam minimálně (spíš jen po maliníku), horký vany si dávám - včera si po mě do vany vlezl M. a jen hekal, jak v tom můžu ležet, že je to vřelý😀 a NIC😀, takže uvidíme no...teď jsem happy, že jsem se vyhnula bezprostřednímu vyvolávání teď a dál neřeším, ještě jsou dva týdny do termínu, tak uvidíme, co bude😀

micicka
23. sep 2011

ja som dnes zhrešila a dala som si jednu fidorku 😔 po hodine som zmerala a 6,1 😅

lucy56
23. sep 2011

@micicka pekne, o takej hodnote v tvojom tt som mohla len snivat, ale zas neskusala som cokoladu vobec do vcera aj to len preto ze uz teraz mam skoro problem ze mam nizke hodnoty po jedle a nie vysoke, napr. rano 4,1

lovesista
23. sep 2011

ahojte maminky, ako casto chodite na kontrolu k diabetologovi? mne kazde chodit kazde 2 tyzdne.. nie je to prilis casto? 😕 inzulin si nepicham, mam len dietu.
ja som dnes tiez zhresila.... hrozno 😎

micicka
23. sep 2011

@lucy56 mne sa to tiež nejako nezdá, ale dnes je asi dobrý "vzduch". ja pred obedom 4,5, po obede (1,5hod) 4,9. tak dnes musíme využiť situáciu a dať si to, na čo máme chuť a robilo nám zlotu 😀

micicka
23. sep 2011

@lovesista ja chodím každé 3 týždne 😉
hrozienko, mňam... ale pokiaľ ho nebolo veľa, tak si mohla 😉

petapete
23. sep 2011

@lovesista - já šla poprvé v 31.tt, pak hned týden poté a pak až za měsíc, tzn. v 36.tt a to bylo naposledy😀. MUDra prohlídla profily, výsledky krve,...a že nemám nikde žádný "průšvih", je to dobře kompenzovaný, takže dál doma měřit profily a ohlásit se jen v případě opakovaně vyšších glykémií, což se nestalo, takže zřejmě až po porodu vrátit glukometr a pak po tom půlroce-roce na ogtt na potvrzení, že šlo "jen" o těhu-cukrovku..

lucy56
23. sep 2011

@lovesista ja som chodila tiez pravidelne kazde dva tyzdne a tiez som bola na diete len,uz nechodim do porodu

adetka
autor
23. sep 2011

@lovesista ... aj ja chodim kazde dva tyzdne... ale cele vysetrenie trva pat minut... ukazem merania, odvazim sa a zmeraju mi tlak...

@petapete ... neviem preco... ale po mlieku na ranajky s jablckom mi cukor vyskocil na 6,9... ked si dam nizkotucny tvaroh s jablckom tak tak neskace...

adetka
autor
23. sep 2011

dievcata.... tocila sa vam v noci hlava?... ja mom posledne noci problem zo spankom... nekruti sa mi iba ak sedim... tlak mam v poriadku... cukor pri merani tiez... ale moze to byt napriek tomu z cukru?... alebo zelezom? 😨

petapete
23. sep 2011

@adetka a nemůže to být spíš "jen" tím mlíkem v blbou dobu - ráno? Já teda ráno mléčný výrobky nedávám, maximum, co si dávám, tak na pečivo žervé

adetka
autor
23. sep 2011

@patapete ... nemyslim... lebo tvaroh ku knekebrotu alebo nizkotucny jogurt mozem... potom mam cukor maximalne 5,8... ale plnotucne mlieko (2,5 dc) nie... nevadi... 🙂

petapete
23. sep 2011

@adetka - tak ho zkus v jiné denní době a uvidíš😉

mimys
23. sep 2011

ahoj holky, jak se mate? dlouho jsem tu nebyla. Zitra mě čeká vyvolání, tak se s vama jdu rozloučit před "akcí"
Sice se bojím, ale už se těím, jak praštím s inzulínem a vypiju na ex krabici 100% džusu!

Držte mi palečky!

vika34
23. sep 2011

@lucy56
@micicka
dakujem j za rady ,som v tom nováčik,ešte mi tá dieta veľmi nejde,na obed mi ten cukor dosť vy&skočil,musím si na to ešte zvyknuť
Ved práve,že čo sa týka toho pitia mám problém nič bez cukru ,mi nechutí,samozrejme nejako to vydržím a ten druhý problém je ,že ozaj som sa prežierala, a teraz som už po večeri a som už teraz hladná 😀,a čo bude do rána ☹

vika34
23. sep 2011

@petapete gratulujem ,že máš dobré výsledky ,aj ja by som chcela ,aby už bol aspoň začiatok novembra,už ma to tehotenstvo trochu unavuje,sdamozrejme 10 rokov som na tom pracovala ,aby som sa dostala až do tohoto štádia ,vydržím to ,ale ozaj ma to už otravuje 😉 hlavne preto ,že nespím a som vyčerpaná

micicka
23. sep 2011

@vika34 keď budeš mať nejaké otázky, tak sem napíš. ja teda nepatrím medzi tých top odborníkov, ale aj ja som sa tu vždy dočkala nejakej rady, prípadne mi kočky vysvetlili keď mi niečo nebolo jasné 😉

mne sa v noci tiež dosť zle spí, hlavne ma začne bolieť bok, kĺb na ktorom ležím a z toho celá noha, tak sa pretáčam na druhú stranu a už mi to ide dosť ťažko. no a potom mi treba na WC a je zase po spánku. najlepšie sa mi spí ráno, len potom dosť neskoro vstávam...

vika34
23. sep 2011

@micicka ráno je jediný čas ,ked aspoň na viac ako hodinu a pol takže ak sa mio dá ,využijem to .
Napr.dnes sa mi nedalo ani rano zaspať,už som plakala od zúrivosti,lebo som bola celú noc hore a ani ráno sa nedalo ,zaspala som až okolo 9 a budík som mala na pol 11,lebo som šla k zubárovi,ten ma zase trápil hodinu a pol v kresle,spala som potom od 4 do pol 7 ,tak už teraz mám strach ,že v noci z toho zase nič nebude

micicka
23. sep 2011

@vika34 nemaj z toho strach, tak vieš že v noci toho spánku veľa nebude, tak to treba dohnať cez deň 😉 a potom, to máme prípravu keď babulkovia budú na svete 😉

vika34
23. sep 2011

@micicka
no ved toho sa strachujem,že sa nevyspím ani po pôrode 😀
s dcérou nebol problém tá od 3 mesiacou prespala celú noc

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre