Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

pajmis
12. sep 2008

katchula - já se snažím držet dietu, ale mám velké pokušení... stalo se ti někdy, že si zhřešila?? Já si dnes rán koupila koláč a smlsla sem ho jak malinu... na celý den mám jednu nektarinku, kterou si pojídám postupně, protože kdybych ji snědla naráz, tak bych pak na ni dostala chut... tak vždycky když mám chut tak si kousnu... jinak se snažím mít v jídelníčku hodně zeleniny a celozrnné pečivo - zasytí to a nemám po tom tolik chut na sladké... ale nejvíc je mi líto toho ovoce... nedokážu si den představit s jedním kusem ovoce ☹ Stalo se ti, že sis ulopla třeba kousek čokolády nebo něčeho sladkého??? Bojímse, aby se mi neshoršil cukr... jinak, slyšela sem, že skořice snižuje hladinu cukru v krvi... tak je prej dobré asi každý den dát špetku skořice... a hlavně než se jde na kontrolu, to prej klesne i o 1 stupen... tak nevím... 😖

katchula
12. sep 2008

pajmis: to víš, že se mi to stalo, například jsem si dala kousek čokolády nebo kousek koláče a jednou jsem snědla i celýho lipánka 😀 My máme kousek od práce prodejnu, kde mají dia výrobky a bezlepkový pečivo, prostě takový zdravý věci a tam si občas koupím takový koláč s jablky a kokosem. Je to vyloženě pro diabetiky, což nám sice doktorka nedoporučovala, ale jednou za čas to prostě nevydržím. Ona nám to nedoporučovala, protože prý v těch dia produktech je hodně chemie, ale když jinak jím fakt zdravě, samá zelenina a tak, tak si říkám, že ostatní těhule co nemají diabetes tak do sebe tý chemie určitě dostanou mnohem víc. A taky mám doma džem pro diabetiky a tak jednou týdně si dám housku s džeme, stačí Ti 1 lžička na celou housku a je to výborný. O tý skořici jsem zase slyšela, že ta by se v těhotenství moc jíst neměla, něco způsbuje, ale teď si nevzpomenu co... No a s ovocem to mám tak, že za den sním tak 1 nektarinku a 1 jablko nebo třeba 4 švestky a půlku banánu. Já mám dietu rozpočítanou na to kolik smím za den sacharidů (250g). Taky mám glukoměr a sama se měřím a cukr se mi zhoršil třeba po té co jsem si po vyloženě zdravý večeři dala chipsy 😠

pajmis
12. sep 2008

katchula: se máš že ti aspon dali ten glukoměr... že si to můžeš hůídat, já nemám nic takového... mě taky říkali, že denně smím jen 200 - 250g ovoce, ale že se nic nestane když si 2dkg přidám.... že v ovoci je fruktoza, která není tak škodlivá jako cukr... ale že bílý cukr a med a takové musím uplně vynechat... že tohle ted fakt nesmim... bereš si i odběry z prstu?? Mě čeká ve středu před kontrolou 9 odběrů za den... mám strach se pichnout... myslím že sama to nedokážu... budu muset někoho poprosit... zvládáš to sama?? já mam z toho fobii se sama píchnout do prstu ☹

katchula
12. sep 2008

pajmis: beru si krev z prstu, ale mám k tomu takový jakoby pero a to se jen zmáčkne a píchne a stačí malá kapička, kterou dám na testovací proužek a ten glukometr mi ukáže hodnotu. Mám to dělat jednou týdně 4x za den (na lačno, hodinu po snídani, po obědě a po večeři). Je to v pohodě, nebolí to a je to rychlý 😉 Akorát se mi zdá 9 oběrů za den nějak hodně... Bílý cukr, med a slazené nápoje ani jogurty nesmím taky vůbec. A to jsem byla zvyklá sladit si kafe, sice jen 1 kostku cukru, ale přece jen... No už jsem si zvykla pít ho neslazený. A ještě nesmím mléčný výrobky k snídani, ty taky zvyšují cukr, to jsem i vyzkoušela a byla to pravda. A jíst mám 6x denně cca po 3 hodinách, tak se snažím no.

pajmis
12. sep 2008

No já sem dostala taky takové vystřelovací pérko.. ale bojím se to zmáčknout...dnes sem si to chtěla natrénovat ale nešlo to... prostě sem to nezmáčkla... já musím mít 9 odběrů, protože to jsou mé první odběry a jak půjdu na kontrolu tak jim to dám a oni mi podle toho řeknou, jestli mi postačí dieta nebo musím mívat inzulin.. je to prej jen poprvé a pak to nebude tak moc... ale ten glukoměr by se mě šiknul.. ty sis o něj požádala, nebo ti ho dali sami??? Jo a ještě - nevíš, jestli se může čistě mléko?? Myslím, že to cukr neobsahuje... nebo jo??

hlavinka
12. sep 2008

No, holky, dieta je sice super, ale kde ma pak clovek vzit vsechny dulezity latky? Vapnik - omezit jogurty? Vitaminy - omezit ovoce? Nevim, podle mne to prehaneji. Jasne, kazdy chce mit zdrave decko, ale drive se zadne testy nedelali, spousta zenskych mela tehot. cukrovku a jsme snad nejaky postizeny nebo tak? Nejsme. Nerikam, omezit sladky pecivo, susenky, slazeni a tak, ale omezit vlastne zdrave veci, ktere prave ted telo nejvic potrebuje, to tedy nevim.
Pevne doufam, ze mi to dopadne dobre, protoze ja bych se asi neumela s jogurtama omezit (nemusim jist samozrejme sladke jogurty, ale pochopila jsem, ze i po bilem se to zhorsi...)

pajmis
12. sep 2008

hlavinka - mě říkali, že jen bílé jogurty jsou dovolené... že ovocné v sobě mají ovoce, takže vlastně obsahují cukr... bílý jogurt se smí, ale já ho teda moc nemusím 😝 nad těma vitamínama sem taky dost přemýšlela... nechci aby malému cokoliv chybělo... beru sice vitaminy pro těhotné, ale beru je hala bala... takže občas zapomínám...no... (často ☹ ) Takže vynecháním ovoce a vapníku mám strach, že tím malému něco způsobím... ale tak snažím se toho držet - té diety, protože mám strach, aby malý neměl potíže....

katchula
12. sep 2008

hlavinka: ne, ne bílý jogurty se jíst můžou. To samé sýry. Jediné co nám říkali ohledně mléčných výrobku, že je nemáme jíst k snídani, během dne v pohodě můžu. Problém ale u mě je, že mě bílý jogurt nechutná, přijde mi moc kyselý... Já snesu jedině bílou Hollandii a do tý si nakrájím kousky ovoce, stačí celkem málo.
Ovocný jogurty samozřejmě obsahují i cukr, podívejte se na složení, bývá to tam napsaný.

pajmis: mě ten glukometr dali samy rovnou. Jinak já jsem ty hodnoty po tom testu oGTT měla jen lehce zvýšený, teda jen tu po 2 hodinách (měla jsem 7,9 a norma je asi do 7,7). Takže mi každý říká (i můj gynekolog), že mi vlastně nic moc není, ale ať tu dietu pro jistotu držím.
No a k těm vitamínům – v zelenině je taky hodně vitamínů, tak já jím prostě hodně zeleniny. Ale to ovoce jím taky, bez toho bych se neobešla. Když už nemůžu nic sladkýho, tak aspoň sladký ovoce, ne? A ty těhu vitamíny jsem přestala brát asi v půlce druhýho trimestru, protože jsem se bála, že budu mít velký mimčo. Nevim jestli jsem udělala dobře, protože prcek je od začátku o týden menší. Tak teď beru už asi měsíc železo co mi doktor napsal a zase občas beru i to Calibrum.

pajmis
13. sep 2008

katchula - prosim tě nevíš, proč se nesmí jíst mléčné výrobky po ránu?? já si od doby, co sem zjistila, že mám cukrovku, tak si na snídani mažu celozrnný rohlík s LUČINOU... a to je mléčný výrobek.... myslíš tedy že bych to neměla?? mě říkali, že mléčné můžu, ale o ránu mě nic neříkali 😒

jozefelan
13. sep 2008

Nieco malo sa docitat o problemoch v tehotenstvo aj na http://www.jeseter.eu

katchula
13. sep 2008

pajmis: nam rikala doktorka na diabetologii, ze to maji vyzkousene od maminek a ze zatim neprisli na to proc po ranu po mlecnych vyrobcich ten cukr stoupa. Jo a mĺecne vyrobky obsahuji pry mlecny cukr. Taky nam rikala, ze to mame schvalne samy na sobe vyzkouset, protoze to neplati u kazdyho, ale u vetsiny tehotnych ano. Takze ja si dala k snidani kavou s mlekem (davam si ale hodne mleka) a k tomu nejaky pecivo se syrem a po hodine jsem se zmerila a mela jsem to zvyseny ☹ Takze k snidani piju jedine caj a davam si rohlik treba s maslem a se sunkou a je to OK. Ale pozor - maslo je sice taky mlecny vyrobek, ale to se muze. Potom k te druhe snidani o 10 hodine uz normalne jim mlecny vyrobky.
JO a dobry clanek je tady: http://www.rodina.cz/clanek4171.htm
Ten odkaz uz tu nekde na predchozich strankach byl, ale nevmi jestli jsi to cetla. Je tam taky tabulka sacharidu od MUDr. Moravcove a k te prave chodim, je to fakt kapacita v tomhle oboru 🙂

meggietn
14. sep 2008

pajmis mne sa k teho-cukrovke ani nevyjadrovali , doktorka len povedala vysadiť cukor a biele pečivo , z ovocia len jablká a to čo sa pestuje u nás a bola som vybavená, ani glukomer som nedostala...17.9. idem na kontrolu, tak som zvedavá ako dopadnem...ale teraz som čím dalej tým viac hladná. A tie 3 hodiny medzi jedlami sa niekedy nedajú dodržať. Alebo večer mám jesť posledné jedlo o 18.00. No a ráno som už hladná. Je to nejaká divná diéta...
Nevadí ved ten mesiac už nejako musím vydržať. A mám jesť 6 krát denne. 😅
čo držím vyše mesiaca tú diétu, tak moja váha ostala na tom istom čísle 70 kg. Aspoň nejakú výhodu to má 😀
Moje dieťa je podla ultrazvuku akurátne, čiže nie je veké...tak som rada.
A tie mliečne výrobky: asi 3 noci po sebe som sa zobudila o 3.00 a musela som si dať pohár mlieka, lebo malinká mi tancovala v bruchu... 😖

z359
14. sep 2008

JAk je to s dietou při těhotenské cukrovce? To nebudu smět vůbec nic sladkého? A musím si vážit porce jako u klasické cukrovky?

pajmis
14. sep 2008

Holky, můžu se zeptat... nevíte jestli vadí, když sem měla chut na sladké a zahnala sem ji tak, že sem si uvařila čistě planou krupici s trochou másla a skořice??? Chut na sladké mě teda přešla 😉 ale nevíte co se píše o té skořici v těhotensví??? V běžném životě vím, že sráží cukr... ale nevím, jestli se smí jíst i v těhu... díky

meggietn
14. sep 2008

z359 ja si nemusím nič vážiť. Sladké nemožeš vôbec nič. 😢 Každý doktor má iné praktiky.
pajmis aj ja som si raz urobila krupicu bez cukru a s maslom,ale vôbec mi nechutila bez toho cukru, už si ju spravím až ked porodím...a do zistenia že mám teho-cukrovku som si ju robila skoro denne s broskynami a piškótami 😨

pajmis
14. sep 2008

meggi - mě to nevadilo bez toho cukru aspon mi to zahnalo chut na sladké 🙂 a nevíte někdo o té skořici?? co to způsobuje??

meggietn
14. sep 2008

pajmis : ja si myslým že skorica znižuje cukor, ani sa jej nevyhýbam, neviem či je škodlivá, a tú krupicu si mozes sem -tam dať moja mama je diétna sestra v nemocnici a ja sa s ňou radím,čo možem a čo nie... 😀

meggietn
14. sep 2008

pajmis : dokonca som si kúpila škoricovo-jablkové bio krehké chlebíčky v tescu. 1 si dám raz za čas.
pijem ešte minerálku čistú a dám si do nej plátok citrónu, aj ten ževraj znižuje cukor 😕

pajmis
14. sep 2008

meggi - i citron?? faakt?? to sem nevěděla... tak to si ho taky budu dávat do vody 😀 to je super 🙂

z359
15. sep 2008

Citrony i grepy snižují cukr. A ta skořice prý není moc dobrá v těhotenství. A vy si nekupujete dia sušenky? To já to bez nich asi nevydržím, ale zeptám se doktorky, jestli nevaděj. A co nějaké náhradní sladidlo? dneska už je toho dost, neptali jste se na to dr.?

katchula
15. sep 2008

z359 ptali a doktorka řekla, že žádný dia potraviny a už vůbec ne náhradní sladidlo. Že je v tom spousta chemie. Sladidlo teda fakt používat nehodlám, ale nějaký dia oplatky si občas koupím to se přiznám. Taky mám dia marmeládu. Myslim, že když si člověk dá 1 dia sušenku za 3 dny, tak se vůbec nic neděje, ale je to jen můj názor 🙂

hlavinka
15. sep 2008

Taky jste cekali na vysledek nejaky ten den? Myslela jsem, ze mi to reknou hned ten den. No, tak to budu muset vydrzet do stredy.
Jogurty (mlecny vyrobky) pry maji vysoky glykemicky index a proto zvysuji hladinu cukru. Takze mozna proto se maji jist az behem dne.

Tak to jsme mne uklidnily, ze se jogurty muzou. Vyzkousejte chocensky bily, je sice trosku tucnejsi, ale neni tak kysely, jako ostatni, ma takovou lahodnou smetanovou chut:o)))

dvojka
16. sep 2008

mě ten výsledek taky neřekli,žádné vyhodnocení hned nedělali!
Sestra v laborce mi akorát řekla,že výsledky budou posílat k mé gynekoložce a ta pak rozhodne co a jak!
Takže počítám s tím,že když to nebude dobré zavolá mi.Páč další kontrolu mám až 8.10 🙂

baji
16. sep 2008

skořice prokrvuje dělohu, proto se moc nemá v hlavně v prvním trimestru - mohla by vést k potratu, a ve třetím trimestru k předčasnému porodu, ale to jako asi fakt v nějakém větším množství, celý těhu jsem si dávala občas štrůdl nebo krupičku s trochou skořice a v poho... a jak píše katchu, umělým sladidlům bych se určo vyhýbala, jedna složka, co je v nich, prý může poškodit přímo mozek mimi 😖

kalo
16. sep 2008

S odstupem konstatuju, že dieta při cukrovce je mnohem "volnější" než pak "dieta"pri kojení, když má vaše dítko prdíky 😀 😀 To si pak nedáte už vůůůůbec nic 🙂 Užívejte aspoň té cukrovkářské 🙂 (pozn.pardon, já už si z toho dělám srandu, ale když se malá narodila, tak jsem nemohla už vůbec nic...ani zeleninu, ovoce, rýži, nic z mléka, pečivo...všechno ji nadýmalo... 😲 )

meggietn
16. sep 2008

ahojte ja vôbec nejem dia výrobky, jediné čo mám kúpené je dia jahodový džem a tie organics rzžové chlebíčky. Tie si dám ak som strašne hladná. Inak ma každý chváli akú mám pevnú vôlu. Ale čo nespravíte pre dieťatko.Zajtra idem na kontrolu, tak som zvedavá ako dopadnem. Odkedy držím dietu som nepribrala 😀

hlavinka
16. sep 2008

Kalo: a kde jsi brala vitaminy a vubec silu fungovat?:o)))

katchula
16. sep 2008

kalo: mě by zajímalo co jsi teda vlastně jedla? Tohle mě trochu děsí, já už se teď těšim jak si dám potom nějaký dortík, buchtu nebo koláč 🙂

hlavinka: tak jsi ten test zvládla? Já čekala na výsledky týden.

babulka
17. sep 2008

baby, uz sme to tu rozoberali, teda my stare ex-tehu-cukrovkarky, ze preco sa nesmu dia vyrobky pri tehotenskej cukrovke 🙂 Jednoducho povedane, tie umele sladidla prestupuju placentou do krvneho obehu dietatka a mozu skodit (ostatne ako vsetko umele). Takze opatrne. Aj ked urcite jedna dia susienka raz za tyzden neuskodi. Ale kazdy den.... a marmelady a ine dia 😝 urcite NIE.

z359
17. sep 2008

Babulka: to fakt škodí? I když je v tom fruktóza? Ta je snad přírodní ne? Nebo ne? 😨
A můžu si hned po porodu dát něco sladkýho? Nebo budu muset ještě nějaký ten den počkat?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre