Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

vika34
25. sep 2011

@lucy56
už teraz vôbec neriešim ,že čo všetko sa mi stalo,asi to tak malo byť a po pravde,už nikto ,včetne mňa neveril tomu ,že by som mohla donosiť dieťa,tak preto sa posnažím urobiť všetko ,aby bábo bolo o.k.,ale samozrejme v kútiku duše mi prebehne blbá myšlienka ,či bude v poriadku a čo sa bude diať ,ked nebuide a tak,ale väčšinou času ,to beriem ako samozrejmosť,že moje dieťa bude zdravé,lebo si hovorím,že ked embrio ktoré mi vložili prežilo to rozmrazenie a pred tým sa v nejakej miske 5 dní vyvíjalo dokiaľ ho na rok zmrazili,musí byť rozhodne silný jedinec,lebo pri mojej smole ,keby plod nebol dostatočne silný,určite ho zase potratím ako tie pred tým,takže čakám na pôrod ako na spasenie a nechcem viac počuť o rozmnožovaní a reprodukcii,za 15 rokov/ešte pred tým ako som porodila dcéru som tiež dva razy potratila/mám toho plné zuby a myslela som si že to tehotenstvo budem dobre znášať a myslím,že sa aj držím celkom dobre ,ale je to proste už dlho 😀

vika34
25. sep 2011

@petapete
som teda rada ,že môžem kedykolvek,ale zase sa mi zdá ,že jem stále a dosť tej zeleniny,ale hladná som aj tak,musím si zohnať na nejaký čas váhu,lebo ozaj neviem koľko je 100g napr.chleba a mám pocit,že zrovna ten chleba tam robí najväčší problem

@adetka
@lucy56
@petapete
chcem vás ešte poprosiť o radu ,asi za 3 tt by sme mali ísť na husacinu,môžem to vôbec,lebo keby nie ani tam nejdem,sliny by mi tiekli a prd z toho,bez chleba by som podľa mňa tu hus mohla a nevadí,že je to mastné?

adetka
autor
26. sep 2011

@vika34 ... skus vynchat pecivo... aj mne po akomkolvek pecive... vratane grahamoveho vyskakuje glukoza... jedine co mozem je knekebrot... tak ten si davam na ranajky... inak pecivo nejem vobec... cierne byvaju casto farbene karamelom... v grahamovych je biela muka... diabetologicka mi sice odporucala cierny clieb.. ale bez peciva sa ta glukoza drzi v norme...

adetka
autor
26. sep 2011

@vika34 ... husacinu mozes... aj s kapustou... skus vsak jest menej priloh.... pecivo urcite nie... mozno jednu loksu... celkovo mensie porcie 😉

lucy56
26. sep 2011

no v tvojich tt momentalne by som uplne vynechala ako prilohy chlieb ,a ked nie celkom tak aspon urcite nie 2 rozky,dva krajce, lebo pecivo ma vysoky obsah sach.,ja som napriklad ranajkovavala len knakebroty alebo polystyreny, lebo aj grahamove rozky mozu byt prisladzane karamelom, to su lepsie obyc . biele rozky a biely chlieb, lebo tiez celozrnne vyrobky tazko najde s presnym zlozenim a vacsina je skaramelom, preto tie vysoke hodnoty, skus skor to biele a potom odmerat a obed mozes normalny ako mavate bezne, nejake maso na prirodno, vela salatu a aj zemiaky asi 150g uz varenych

lucy56
26. sep 2011

@vika34 no s tym tehotenstvom mam aj ja tie iste pocity, ze je to uz dlho a neustaly strach o babo, aj ked tiez si hovorim ze som urobila maximum pre jeho zdravie ale dnes som pred poradnou a vobec som nespala, polovicu noci som riesila, kedy ako budem rodit, ci sa maly hybe, je ok.... a to nemam ani taky zazitky ako ty,len strasny strach z ambulancie ,lekarov a tak...

lucy56
26. sep 2011

@vika34 akekolvek maso mozes v akomkolvek mnozstve, ja som tiez nebola moc masova ale ked som bola hladna tak akurat maso ma zasytilo, to su same bielkoviny a ked si das jednu loksu tak ok, a pridat kapusty ta stahuje cukor, inak dobre na stiahnutia cukru je aj voda s citronom,bez cukru, ja som s to pila tiez v tych kritickych tt od 30-34tt

petapete
26. sep 2011

@vika34 - ono je to těžký, já třeba v mezidobí mezi 32.-35.tt čerstvý pečivo na snídani vůbec nemohla, letěl mi cukr nahoru i po půlce rohlíku nebo půlkrajíčku chleba...snídaně jsem měla výhradně knackebroty nebo polystyreny, jinak nehrozilo...dát si dva grahamové rohlíky, tak mám taky cukr vysoký😉. Musíš holt zkoušet, co ti co udělá...jinak někdy to celozrnné/tmavé pečivo je naopak špatně, protože bývá přibarvený karamelem/sladem, což je vlastně cukr...nejvíc se doporučuje jíst obyčejný chleba typu "šumava"

vika34
26. sep 2011

@adetka
@lucy56
@petapete
dakuejm pekne ,merám zase až zajtra ,mám už dosť dopichané pršteky ,čo som si robila včera ten zeleninový šalaá ,tak som chodila v noci vyjedať tak do druhej a o tretej som merala a bolo to v pohode 4,8 ,takže ten šalát je o.k,
Asi budem naozaj musiet na tieto mesiace úplne vypustit´ chlebqa a pečivo,na krv idem v pondelok a na dia kontrolu nabudúci piatok,dovtedy to nejako zistím čo mi robí dobre a z čoho nemám také vysoké hodnoty,bojím sa o bábo ,aby som nakoniec po 10 rokoch snahy a trápenia ,niečo nepokazila kvôli mojej pažravosti,ked viem ,že sa jedná iba o dva mesiace nejako to vydržím

@lucy56
ja som velmi neskoro citila pohyby,asi až v 22tt,bola som z toho úplne hotová,doktor ma pozeral,že je všetko o.k. a aj do knižky napísal,že pohyby už mám aj ked som ich necítila ,bola som z toho úplne na prášky ,dr. mi povedal ,že mám velké brucho,placentu zpredu ,tak preto a teraz presne ako ty čakám na každý pohyb.Vieč ako závidím ženám,ktoré ani nevedia ako otehotneli ,idú za celé tehotenstvo dva razy na krv ,tri krát na ultrazvuk o šijovom prejasnení a nosovej kostičke ako znaky Dawnovho syndromu v živote nepočuli ,potom to bez nejakých komplikácii porodia a mne sa potom čudujú ,že čo robím paniku ,to so musí najprv každý zažiť ,aby to pochopil

petapete
26. sep 2011

@vika34 - hele, vůbec neřeš ty, co nechápou, ono na ně většinou pak taky někdy dojde a pak třeba pochopí...přesně jak píšeš, kdo nezažil, nepochopí...Jinak s tím omezením - ono to ani nemusí být na celý dva měsíce, já třeba teď poslední ca dva týdny už jím víceméně skoro normálně, jen teda ne sladkosti a vlezu se do hodnot...třeba včera jsem se ale doslova přežrala kuřecích řízků v bramboráku (řekla bych, že jsem i přelezla přes dovolený množství sacharidů na večeři, protože jsem toho snědla fakt hodně) a po hodině hodnota 6,7 😵. K tomu konci už to prostě jde, ty hormony se už stabilizují a už nejedou tak prudce proti inzulinu a můžeš si už "vyhodit z kopýtka"😉

gabuci
26. sep 2011

@lucy56 ako si dopadla na poradni?Dúfam dobre.

lucy56
26. sep 2011

@gabuci no konecne sa ten moj krcok umudril a spustil na 1cm otvorena a citil hlavicku,tak vraj to moze byt kedykolvek tento tyzden a keby sa to zastavilo tak na buduci tyzden vyvolava,ale dufam ze ked pridam prechadzky tento tyzden a o nieco viac sexu s mm tak to pojde aj same
@vika34 presne viem o com pises, ja trpnem pri kazdej poradni, testoch krvnych, ctg ci je vsetko ok a spokojna budem ked maly bude vonku a budem pocut vetu ze je zdravy a ma dobre apgar skore, a tiez som nad tym rozmyslala ze preco niektore zeny ani nevedia ze su tehu a ine si musia babo vybojovat od zaciatku do konca
a k tym hodnotam, mne sa podla mna osvedcilo vynechat to pecivo na mesiac,ako skoro kazdej tu a nahradit to polystyrenovymi chlebami a presne ako petapete pise teraz mozem zjest uz normalne jedlo aj pecivo ,vsetko okrem sladkosti, takze sa to fakt potom zlepsi ku koncu

petapete
26. sep 2011

@lucy56 - no já bych možná mohla i ty sladkosti - předevčírem jsem si dala na svačinu čokoládovou tyčinku a před snědením jsem měla 5,7 a po hodině od snědení 5,4😀. A otevření na 1cm závidím, já níííííc, na čtvrt prstu 😠

lucy56
26. sep 2011

@petapete ja som tiez bola dlho na stvrt prsta, ale minuly tyzden som umyla okna vsetky, prichystala na oslavu manzelovi kopec jedla, v sobotu cely den na navstevach,sice som sedela,ale mala som strasne bolesti podbruska a krizov a napriek tomu som cely den prebehala, vecer ma to chytilo teda riadne a asi to bol ten posun, to otvaranie, zabrala mi na ukludnenie aj vana horuca skoro hodinova, ja dufam ze uz sa to spusti same, ze sa tiez maly zlakne vyvolavania a pride spontanne

petapete
26. sep 2011

@lucy56 - no tak mě nepomohl ani celý den na švestkové brigádě, procházky, uklízení,...nic😀. Okna teda mýt nebudu, do toho se mi nechce🙂. I když možná reptám zbytečně, protože v noci na včera jsem měla parádní poslíky, fakt jsem nevěděla jak si lehnout, tak třeba už se taky něco posunulo...ale od té doby zas nic, tak nevím, nevím...kontrola až v pátek, tak jsem zvědavá...

gianni
26. sep 2011

ahojte
ja od včera obeda nemerám,nemám už prúžky a mám sa zastaviť začiatkom októbra,ale zajtra idem do poradne na gyndu tak sa zastavím aj pre ne, som zvedavá či sa už dohodneme s doktorom na termíne,zase ma trápi tá zlatá žila ,v nemocke sa mi to upravili bo som len ležala a teraz doma len pobehujem, i ked malý je v školke tak mám trochu pokoj ale stále je čo robiť

@lucy56 to je dobre ked sa ti to takto pekne posúva,len tak dalej 😉

mimuska2
26. sep 2011

ahojte.je pravda ze ked ma 23tt dieta 550g je to tym ze budem mat cukrovku?

lucy56
26. sep 2011

@petapete podla mna ked boli poslickovia to je dobre znamenie, aj mne sa to posunulo pri tych bolestiach asi, a tiez na druhy den mi bolo uplne super, asi sa to po troske spusta u mna, dnes zas nic ani naznak bolesti, ja asi pojdem este po schodoch skusit behat, ku koncu tyzdna,ale byvam na prizemi a susedia budu asi dost cudne na mna kukat ze co beham hore dole po schodoch
@gianni tiez som rada tomu

lucy56
26. sep 2011

@mimuska2 preco by to tak malo, ja si nepamatam presne ake velke by malo byt v ktorm tyzdni,ale velkost samotna nerozhoduje o pritomnosti cukrovky, ci je vacsie na dany tyzden nie az tak podstatne, vysledok z OGT, teda glukozoveho testu ktory by ti mal robit doktor od 28tt vyssie je jedine co moze urcit ci mas cukrovku alebo nie, ak je po cukrovej vode po dvoch hodka vysiia hodnota ako tusim 7,8 uz musis byt na diete

lucy56
26. sep 2011

@lovesista cudne ze si si musela kupit glukomer, ja som ho dostala na cely zbytok tehu zapozicany zadarmo a pruzky tiez ,kazdy mesiac som mala narok na 5O ks zdarma, ono asi dost zalezi na poistovni,ja mam union a zatial som neplatila nic,ale napriklad viem ze baby co maju vseobecku platia aj ctg,aj ine niektore veci takze mozno preto, a musis ho mat spravne nakalibrovani aby ti dobre meral,amne to robila sestricka v ambulancii,lebo inak to meria blbosti, mne sa raz stalo ze mi dali zlu znacku pruzkov a meral mi glukomer cukor 32, 29 ale aj manzelovi tak sme pochopili ze chyba je v pruzkoch

kaciatko81
26. sep 2011

ahojte 😀
@lucy56 @petapete kocky kedy sa vam zacali tie hodnoty zlepsovat? ja mam pocit, ze moje telo uplne blbne, veci, ktore mi nevadili zrazu jeden den vyskocia cez 6, na druhy den uplne v pohode...
inak po poslednej poradni babo 1580g, vraj ok, dokonca o 4 dni mensie...
@vika34 ahoj, pozeram, ze mame rovnaky termin 🙂 a tiez poznam tie strachy 😒 ale clovek, ktory tym neprejde to nepochopi a zbytocne mu budes nieco vysvetlovat... masko mozes, akakolvek zelenina-vlaknina stahuje cukor, cize si daj vela kapusty a myslim, ze ked to neprezenies s prilohami bude dobre 😉 ja mam oskusane grahamove rozky z lidlu alebo aj grahamovy toastovy chlebik-dnes rano som mala dva, opecene v toastovaci, s troskou bambina a paradajku a caj a po hodine 5,2. ale je pravda, ze na lacno som v poslednej dobe okolo 4...

mimuska2
26. sep 2011

@lucy56 no to mi povedala znama.ale zatial som ani vela nepribrala,asi 7kg.na cukor idem 13oktobra.dieta bude tazka bo ja stale nieco musim mat.

petapete
26. sep 2011

@mimuska2 - to je blbost, z odhadu váhy dítěte (obzvlášt v takhle časným těhu) se na cukrovku vůbec nedá usuzovat. A to, kolik jsi ty přibrala, taky nemá úplně rozhodující vliv, já přibrala do 28.tt 6,5kg a cukrovku mám😉. Prostě jediný způsob, jak zjistit jestli jo nebo ne je ogtt, nic jinýho ti to diagnostikovat nemůže....Dieta těžká není, já při dietě mám pocit, že jím víc, než před ní, resp. mnohem častěji, pořád😉. Ale ty se tím zatím vůbec nezabývej, dokud nemáš potvrzenou cukrovku, tak je zcela zbytečný cokoli okolo toho řešit😉

@kaciatko81 - lepšit se mi hodnoty začaly po ukončeným 35.tt, do té doby nic moc...jako nikdy jsem nenaměřila hodnoty přes povolené, ale dalo to mnohem víc práce než teď...Jinak to, že tělo blbne a věc, která ti jeden den projde v pohodě a druhý den háže blbý hodnoty, to tu známe všechny - ono to není jen zhoršujícím se stavem, spíš to dost ovlivní i třeba únava, stres, blbá nálada, (ne)dostatek fyzické aktivity, ale i třeba počasí, tlak,...prostě jídlo je jen jednou ze složek, která glykémii ovlivňuje, to je právě to záludný a náročný, protože nemůžeš počítat vlastně vůbec s ničím a pořád se přizpůsobovat i těm okolním vlivům...

petapete
26. sep 2011

@lucy56 - jj, já taky beru poslíčky jako dobrou věc, ačkoli teda v tu sobotu večer mi tak nepřišli😀. Ale beru to jako, že se to tam právě nějakým způsobem chystá, což je fajn...u Lukáše jsem nic takovýho nezažila až do konce a taky proto byl porod takový jaký byl - blbý, já totálně nepřipravená a trvalo 18hodin kontrakcí (prvně po 4-6minutách, posledních 6hodin pak po minutě, to bylo vlastně víceméně jedna velká kontrakce bez přestávky) než jsem se vůbec začala otvírat (to jsem byla celou dobu na 1cm😖), tak si říkám, že ti posli to přeci jen nějakým způsobem připraví...no uvidíme...už brzy😀

lucy56
26. sep 2011

@kaciatko81 az po 34tt sa mi zacali zlepsovat a v 32,33 to bolo najhorsie,takze este chvilu vydrz a bude fajn,
@mimuska2 no jedna pani povedala...to je blbost,ak nie je lekarka netusim kde to zobrala, zistia ti pri teste a dopredu sa nestresuj,nema to vyznam

@petapete no ja som v sobotu tiez uz zvazovala ze idem do nemocky,lebo bolest to bola strasna, horsie ako najsilnejsia menstruacia, taky dufam ze sa to pekne predpripravi a potom to pojde lepsie,vydrzime

kaciatko81
26. sep 2011

@petapete ja mam povolene veeelmi nizke - 6,0, cize priznavam, par krat som presvihla, ale vraj mu to neublizi, tak dufam 😔 ved to, ze je to tazke, snazis sa, mas pocit, ze ides na istotu a bum...
@lucy56 tak to este tak 2-3t, to je nic 🙂
kocky vy sa drzte, coskoro mate babatka pri sebe 😵

petapete
26. sep 2011

@lucy56 - já bych to nebrala - s tou cukrovkou podle váhy dítěte v daným týdnu, ani pokud by to řekla lékařka😉. Protože když vidím, co někteří lékaři jsou schopní vypustit z úst za bludy, tak bych to nebrala jako opodstatněný ani od doktora, tohle je prostě blbost, podle odhadu váhy dítěte a z žádného jiného parametru stanovit dg těhu cukrovky😀

@kaciatko81 - já mám 7,2, ale už hodinu po jídle, do dvou to klesne taky pod těch šest, po třech už zas mám mít vlastně do 5,4, to mám hodnotu, co mám mít před dalším jídlem vlastně...

kaciatko81
26. sep 2011

@petapete ja mam tych 6 po 90min...

petapete
26. sep 2011

@kaciatko81 - to máš hodně přísný...já co jsem tak různě vyčetla, tak není problém, pokud ty hodnoty nelezou přes osm po té hodině, takže je to ok😉. Takže i když se do těch šesti třeba nevlezeš a budeš mít do těch sedmi, tak si myslím, že je to pořád v pohodě a není důvod se stresovat😉

kaciatko81
26. sep 2011

@petapete dakujem si zlata, cez 7 som bola za cele tehu myslim raz... par krat 6,2-6,3, ale uz som chytala stres... az mam strach kolkokrat nieco zjest 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre