Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

katchula
17. sep 2008

To by mě taky zajímalo jestli si budu moci dát hned po porodu něco sladkýho nebo budu mít dál dietu a budou mi dělat znovu ten test?? Ale to nám snad řeknou v porodnici ne? Nebo se radši ještě zeptám na diabetologii jak to se mnou bude, to je jistější než spoléhat na porodnici...

z359
17. sep 2008

někde jsem četla, že nás na ten oGTT test pošlou znovu 3 měsíce po porodu, ale jestli budeme muset držet pořád tu dietu to právě netuším

katchula
17. sep 2008

Já zase někde četla, že až 6 měsíců po porodu 😲 Prostě každý tvrdí něco jinýho, to je hrůza. Ale jinak si myslim, že po porodu bysme se už mohly začít stravovat normálně. Doufám teda, že se toho fakt zbavíme!!! Já teda dneska docela hřešila, protože kolega má dneska narozeniny a druhý kolega se vrátil z Turecka a máme v práci samý sladký dobroty. Takže jsem si něco malýho dala, prostě nešlo odolat 😝

meggietn
17. sep 2008

ahojte ja som bola dnes na kontrole u diabetologičky a výsledky mám suprové po 1,5 hod som mala 6,7 hodnotu.
Pýtala som sa jej či sa toho zbavím po porode a ona povedala že áno, tak ma potešila. Ale že budem sledovaná raz za rok a ked to bude 5 rokov po sebe ok, že ma vyradí z diabetologickej ambulancie. 😕 Ale aj tak sa po pôrode nemám prejedať sladkým, lebo že šanca že po určitej dobe dostanem cukrovku tam je, pretože sa to teraz prejavilo ako porucha glukózovej tolerancie.Radšej sa budem stravovať dietne aj po pôrode, ale sladké si určite sem-tam dám. 😀
Ešte ma čaká jedna kontrola 8.10. takže musím ešte držať diétu. ☹
katchula ja si po pôrode určite sladké dám...na to sa teším.

babulka
17. sep 2008

Fruktoza je tiez len cukor, hoci prirodny (ovocny) ale stale cukor 😉 Preto sa pri GD obmedzuje na minimum aj ovocie. V DIA vyrobkoch byva spravidla namiesto / okrem fruktozy aj umele sladidlo (tych je X druhov) a ako som pisala, je to umelina, nieco organizmu neprirodzene, doslepy organizmus to v rozumnej miere znasa (ako napr. alkohol, nikotin...) ale na malilinky organizmus babatka (plodu) to ma horsi efekt. Jedna susienka raz za tyzden nezaskodi, ale cpat sa umelymi sladidlami v tehotenstve, to je uz pekny hazard. To iste sa tyka "obcasnej malickosti" s klasickym cukrom (akoze raz za cas si dam kolacik, neodolam), alebo ako hovorila moja svokra, ved ten maly kusok ta nezabije, ale ano, mna nie, ale tomu drobatku narobi peknu neplechu, ked bude musiet spracovat ten nespracovany cukor z mojho tela.

Mne po porode zobrali krv na glukozu, mala som ju v norme a povedali, ze mozem jest sladke. A mala som ist po sestonedeli na kontrolu, ci je to v poriadku, ale nesla som 😖 😲 tak sa len utesujem, ze pri preventivnej to bolo OK.

valentynka
17. sep 2008

ahoj holky,
tak já měla po vypití glukozy hladinu cukru 8.
když jsem byla ais po třech týdnech v diabetologické poradně,tak mi zkusmo vzala krev a měla jsem už 6 a ted jsme v pátek byla na gyndě a brlai mi krev na lačno a pak půl hodiny po snídani a měla jsem 5,1.
občas si dám trošku sladké, o víkendu nějaký koláč,když mamča peče.

jak to máte vy ?
chtěla jsem se zeptat jaký to má vliv na miminko kromě bud toho předčasného narození a nebo toho,že by mohlo více vážit ?

valentynka
17. sep 2008

co se týče těch jogurtů, tak mě v poradně řekla,že je můžu jíst ty co jsou do 3% tuku.
mléko a sýry mám jíst nízkotučné, néé odtučněné.
prý tuky snižují cukr, pomáhají ho lépe zpracovta. takže je lepší než suchý celozrný rohlík, dát si ho s másle. jsou to potraivny s dvěma různými glykemickými indexi,které když se sečtou a pak vydělí dvěma,tak je to vlastně úplně jiná hodnota.
taky kyselé jídlo spaluje cukr.
lepší než si dát banán,tak je lepší dát si čokoládu tu se 70% kakaa.
v melounu je taky hodně cukru.

jinak mě žádný glukometr nedali.
jednu holčinu už při cukru 8 poslali na rizikovku a už byla 3x v nemocncii,aby jí měřili cukr. takže každý doktor to bere nějka jinak 😒

babulka
18. sep 2008

valentynka - je toho dost, co by sa mohlo babatku "prihodit", chces sa naozaj strasit? Uz len to riziko predcasneho porodu by som brala dost vazne na to, aby som sa strachovala a nepokusala osud "niecim malickym sladkym sem-tam". Gestacny diabetes skodi NAJMA babatku, takze si treba uvedomit, ze obcasnymi sladkostami neskodite ani tak sebe, ale tomu drobcovi.
Nebudem tu mudrovat, ale polovica veci, ktore si napisala v druhom prispevku su tak trosku nezmysel
😔

meggietn
18. sep 2008

babulka: to máš pravdu. včera som sa pýtala diabetologičky či si možem dať dia výrobky a ona že NIE.
Proste sladké nič!!!! čkokoládau už vobec nie ani dia.

valentynka
18. sep 2008

ahoj babulka, noo strašit raději nechci, děkuju.
riziko předčasnýho porodu je vážný a já to tka beru, jen jsem právě kromě těchto dvou rizik nic jiného neslyšela.

ten druhý příspěvek to jsem psala vše co mi řekla doktorka v diabetologický poradně, tak nevím jestli to je nesmysl ???

megg- taky mi říkala že dia výrobky nemám jíst, ani sladit umělým sladidlem že se nesmí.
ale když bude velká chut,tak si prostě kouske čokolády dát,ale té opravdu kvlaitní a pak podle toho zase upravit tu další stravu.
tka asi každá diabetoložka radí něco jiného, jen jsem napsala co mi říkala, z mojí hlavy to není 😅

valentynka
18. sep 2008

a kolik holky máme ted ten cukr ??

valentynka
18. sep 2008

áá ted koukám,že babulk anení těhulka, že dítko má.
tak prosím tě megg,kolik máš ted cukr ?

meggietn
18. sep 2008

valentynka včera na lačno 3,87 a po 1,5 hodine po raňajkách 6,7.

meggietn
18. sep 2008

valentynka ja ani nemám chuť na sladké. Manželovi kupujem čokoládu a ešte mu ju nalámem a ovoňiam a to je všetko, mne stačí ked si privoňiam a som spokojná. 😅 Ja si dám každý deň jablko a to mám namiesto čokolády 🙄

babulka
18. sep 2008

valentynka - ja som si pocas tehotenstva GD "uzila", tak preto teraz mudrujem 😵 Minochodom, okrem toho, ze som mala vybornu diabetologicku, mala som informacie od jednej uznavanej ceskej diabetologicky, pracuje v jednej prazskej nemocnici, takze moje informacie maju cezhranicny rozmer 😀
Tym nezmyslom som myslela najma:
- maslo - urcite nie, maslo je zivocisny tuk, opytaj sa svojej lekarky, co ti povie. Takze radsje suchy rohlik ako rohlik s maslom 🙂 Metabolizmus sacharidov a tukov je previazany, ale urcite nie tym sposobom, ze tuky a cukry spolu su lepsie ako tuk alebo sacharid samostatne.
- kysle jedlo spaluje cukor - 😀 😀 😀 no, tak to asi nie
- radsje ako banan dat si tmavu cokoladu - urcite nie, banan ma sice vysoky glykemicky index, ale aj v najkvalitnejsej cokolade je cukor (t.j. 70% kakao, zvysok cukor a ine hmoty), kdezto v banane nie je cukor, ale fruktoza, co je tiez cukor, ale v prirodzenej forme lahsie stravitelny.
- v melone je vela cukru - to ano, ako v kazdom ovoci, ale ovela viac ho je napr. v hrozne, slivkach. V Melone je ovela viac vody ako cukru.
GD sa da bez problemov a nasledkov zvladnut, len treba byt poctivy, dosledny, citat zlozenie vyrobkov (aj v niektorom chlebe sa nachadza cukor) a maminka a babatko budu zdrave.

katchula
18. sep 2008

Ahojky 🙂
meggie: tak to je fajn, že výsledky jsi měla super 😉 Ale mě říkala doktorka na diabetologii bohužel to samý, že je větší šance, že se objeví cukrovka 2. typu za několik let než u těch holek co měly v těhotenství cukr v pořádku. Taky nám říkala, že ani po porodu to nemáme se sladkým přehánět a už nikdy bychom například neměly sladit, což mi teda problém dělat už ani nebude. Jinak ale na čokoládu speciálně já mám chuť hrozně často 😒 To Tě obdivuju, že jí i manželovi nalámeš a nemáš chuť.

babulka: nejmenuje se náhodou ta pražská doktorka Moravcová? K tý totiž chodím já a je to prý fakt odbornice, pracuje v porodnici u Apolináře. Jinak že kyselé jídlo (třeba nakládané zelí) spaluje cukr je prý skutečně pravda, ale asi to neplatí u těhotných diabetiček. Nám nakládané věci – zeleninu atd... přímo doktorka zakázala. Nicméně kolega mého přítele je diabetik na inzulínu (už od mládí) a ten to s tím zelím tvrdí taky! Takže něco na tom bude, ale nás se to netýká, protože nemáme klasickou cukrovku, ale těhotenskou a ta má jiná pravidla stravování.

meggietn
18. sep 2008

babulka : dakujem aj ja za užitočné rady. 😕

meggietn
18. sep 2008

katchula to ja som nesladila ani pred otehotnením, ale sladké som jedla každý deň... 😀
Ale po porode si už nebudem dávať každý deň ale len občas. 🙄
Pretože ja sa tej cukrovky fakt bojím, včera som v čakárni asistovala jednej babičke čo si pichala inzulín pred
jedlom. Brrrrr. Boli sme tam dokopy 4 tehule. Tá babička sa divila, že sme tam samí mladí ludia.
Ona že dostala cukrovku až v 80-ke. No to jej možeme závidieť... 😅

katchula
18. sep 2008

megiie: já se právě tý cukrovky taky strašně bojim, vůbec si nedovedu představit jak bych to s tím inzulínem zvládala 😒 Já předtím sladila kávu 1 kostkou cukru, jinka nic jiného jsem nesladila. Ale byla jsem zvyklá na sladké snídaně a to taky denně nebo skoro denně 🙂 Takže to si budu muset odpustit a dávat si třeba jen o víkendu... Jinak tou stařeckou cukrovkou trpí hodně lidí, ale většinou nedojde na inzulín, spíš mají jen dietu co takhle znám lidi z okolí.

meggietn
18. sep 2008

katchula : ked nebudeme sladiť aspoň budeme štíhle 😀 a zdravé. 🙂

bezaz
18. sep 2008

baby tak ja budem mat vysledky z dalsieho testu po 12.00, som moc zvedava.. a mam pocit, ze odkedy mam zakazane jest sladke, tak mam nan ovela vacsiu chut, ako pred tym 😝 kysle nemozem koli kyseline, to uz by som fakt chodila s dierou v zaludku... chlieb si peciem sama, tak viem kolko cukru tam ide.. a pred tehu som nesladila vobec, sladke skoro vobec, lebo som ficala na delenej strave 🙄

kala713
18. sep 2008

Ahojte baby. Tak ja idem na kontrolu v stredu, tak uvidím ako to dopadne. Chýba mi sladké 😲 . Diabetička mi zakázala aj ovocie, no moja gynekologička povedala, že ovocie kľudne môžem jesť. Tak teraz neviem. Zjem tak jedno-dve jablká denne. Okrem toho som mala zlé výsledky z krvi, tak teraz beriem železo. A to ma strašne zapeká, tak si ani neviem bez ovocia predstaviť ako by som to zvládla.

katchula
18. sep 2008

bez. tak snad budou výsledky v pořádku 🙂 To máš fajn, že jsi nebyla zvyklá na sladký ani před těhotenstvím, já bohužel jo a to docela dost. Čokolády a čoko tyčinky to bylo moje 😀

kala713: dvě jalka denně určitě můžeš, v jablkách ani není moc cukru. Já je jím taky (místo toho sladkýho). A železo beru taky, dokonce 2x denně. Na WC chodim naštěstí celkem pravidelně, ale po železu bývá zácpa, to je fakt.

Ale megiie má pravdu, aspoň nebudeme po porodu a ve vyšším věku tak přibírat, pokud se budeme dál stravovat aspoň trochu dietně 🙂 Ublížit nám to rozhodně nemůže 😀

bezaz
18. sep 2008

tak vysledky budu az zajtra, ze mali pokazeny stroj v labaku 😒
mna najviac stve, ze prvu polovicu tehu som prevracala a uz ked som sa tesila, ze si zacnem uzivat tehu aj so vsetkymi chutami, tak mam cukrovku 😝

pajmis
18. sep 2008

Ahoj holky, nevíte některá z čeho vlastně cukrovka vzniká?? Slyšela sem, že ze sladkého to není, ale prej ze špatné funkce slinivky?? Tak nevím... víte to některá?? nebo nemáte nějaký odkaz na stránky, kde by to bylo vše vysvětleno??? dík

pajmis
18. sep 2008

Holky a s tím citronem to je asi pravda, že sráží cukr... včera sem se testovala přes den 9x... musela sem si vzít krev z prstu a dnes to zanést na diabetologii, jak jsem dopadla... no celkem mě to překvapilo... na lačno sem měla 4, což je super a přes den se to pohybovalo 4,4 ... 5,7 ... 3,7 ... a tak dále... prostě samé nízké hodnoty... pila sem celý den jen vodu a v tom plátek citrona... piju to tak od doby, kdy sem zjistila, že mám těh. cukrovku... myslím teda, že to zabírá, protože zrovna včera, když sem se testovala, tak sem si dala 2čtverečky čokolády, trošku slazeného mléka - ale to jen kapku a malinkou decinku kofoly... no a cukr sem měla dobrý... tak myslím, že na tom citronu něco bude... jinak dietu dodržuju, ale včera sem měla vyjímky 😉 jinak, včera sem si ještě dala 2 malé sisinky a řekla sem to doktorce, a ta mi řekla, že 2 malé sisinky mi cukr nezvednou... tak už sem si dnes dala zase jednu na chut, at zaženu tu hroznou chut na sladké... 🙂

katchula
18. sep 2008

Pajmis: já jsem byla zvyklá pít vodu s citronem i před těhotenstvím, protože mi to chutná. Že citron sráží cukr jsem ale taky slyšela, tak na tom asi fakt něco bude 🙂 Tak to je dobře, že máš takhle nízké ty hodnoty, já taky dobrý 😉 Byla jsem i na nějakých velkých odběrech krve, na který mě poslali z diabetologie a včera jsem si volala na výsledky a prý je vše v pořádku, tak jsem měla radost.
Jinak pokud chceš něco vědět o těhotenské cukrovce, tak si prostě zadej do google: gestační diabetes a najdeš tam spousty článků 😉

valentynka
18. sep 2008

tak jsem z toho teda fakt blázen co mi v té poradně napovídala, ted neívm co je správné a co není.
tak aspon,že s tím kyselým je to pravda 😀

hlavinka
18. sep 2008

Pajmis: jak rikas, spatna funkce slinivky. Nevyprodukuje tolik inzulinu, ktery by cukr zpracoval, takze je pak v krvi a muze byt vylucovan i v moci.
Nekdy je to ale zpusobeny tim, ze clovek i hodne sladkyho a inzulinu je treba spravne mnozstvi, ale proste toho cukru je vic a nestaci byt zpracovany.

Tady je kdyztak nejaky clanek
http://www.diabetacek.cz/view.php?nazevclanku=c...

tanitta
24. sep 2008

Ahojte...
kocky.. ja uz neviem co mam robit... 😒 .. upravila som davkovanie stravy(i kvalitu)...vylucila som sladke...a aj tak po 2hodinach po najedeni sa mi hodnoty drzia dost vysoko...(9,6; 11; 9,2; dnes dokonca 13,6)....po glukozovom zatazovom 1a2odber(po prvej hodine) su ok...len ten treti odber je vyssii...dr. zatial navrhla tu stravu... mozete mi povedat ako to zvladate vy? aku stravu papate? a ako to nakoniec s upravenim hladiny cukru dopadlo?... vdaka...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre