Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

eyael
20. okt 2011

@petrusew , @saronka - když se nedělá po hodině, je to špatně provedený test - viz www.tehotenskacukrovka.cz. Nic si z toho nedělejte, ve většině laboratoří to takhle odfláknou...

eyael
20. okt 2011

@petrusew - podle doporučení, co najdeš na stránkách co jsem zmiňovala, je dieta pro těhule jiná než pro klasické cukrovkáře. Měla by být max 250g sachridů denně

eyael
20. okt 2011

@ivavec - já mám testovat až za týden, prý si to máme nechat spíš na víkend - sobotu nebo neděli, ale jen jeden den a pak taky zavolat. A mezitím samozřejmě držet dietu... Zítra začínám 😉

saronka
20. okt 2011

@eyael já to nechápu..před rokem to dělali..ještě jsem se ptala té co mi odebírala a říkala že to je ted novinka měsíc-dva a prý všude..tak nechápu.. vím že za mě to bylo taky tak že tu a tam někdo odebíral 2x někdo 3x..jako tragedii to nevidím...mám doma glukometr.. a stejně za pár týdnů jdu znovu ale fakt si obvolám víc míst..protože to nechci zanedbat..ono to není jen o velkém dítěti ale další věci že..

saronka
20. okt 2011

@eyael jinak ten odkaz ale dlouho neaktualizovali, takže kdo ví jaké jsou nové trend že 🙂) ale třebas podolí ty stránky nesnáší ..mi je v dia poradně zakázali 🙂) ale já tam stejně dle toho jela..

eyael
20. okt 2011

@saronka - já tam dneska byla 😉 a říkali to samé co mají na stránkách 😎 proč k nim mají v Podolí averzi? 😨

eyael
20. okt 2011

@saronka - no to máš pravdu, kdyby dítě bylo "jen" velké, tak dejme tomu, ale to ostatní je mnohem horší 😒

saronka
20. okt 2011

@eyael asi konkurence 🙂 ne ba ne..hele já ti nevím..já jsem dostala jen info že jako jíst 3x denně, omezit sacharidy.. atd..jako ne že by mě odflákli to fakt ne..a já jsem říkala, že jsme se dívala na tyto stránky a oni že ne..že je to zbytečně přísné..ale je fakt, že já měla prostřední hodnotu vyšší snad ani ne o 0,5 či 1 neví..první a třetí taky už v normě.

eyael
20. okt 2011

@saronka - no ono by se i bez těhu mělo jíst 5x denně a ne 3x 😨 zas na druhou stranu - vydržet to cca 3měsíce do porodu, co bychom pro ty naše drobečky neudělaly, že? já měla zvýšenou jen tu po 2hod, tu po 1hod neznám, tu mi nikdo nezměřil 😔 😒

saronka
20. okt 2011

@eyael aha jasně.. jojo dieta fakt nebyla strašná máš glukometr?? já díky němu věděla, že mám ráno jíst méně ale odpol jsem mohla už i na sváču tu a tam fidorku.. měla jsem třebas po hodině 6.5.

eyael
20. okt 2011

@saronka - glukometr jsem dneska vyfasovala, ale týden mám držet dietu a pak přeměřit a pak teprve něco upravovat po konzultaci s nimi. Tak to asi nebude v mém případě tak strašný nebo nevím 😕

saronka
20. okt 2011

@eyael aha já se hlídala pořád a měřila taky 🙂) měla jsem dost lístečku takže jsem fakt měřila a měřila..

kkomtesa
20. okt 2011

Ahoj. Já jsem test měla v pořádku, ale na UZ byl už nevím přesně ve kterém týdnu malý větší + 2,5T, a kamarádka diabetoložka mi řekla, at se změřím po jídle (hodinu). Měla jsem po zrovna zelí knedlíky s kachnou něco přes 9. Dostala jsem od kamarádky glukometr a měřila se - hodinu až hodinu a půl po jídle (specialita těhotenské cukrovky, jinak se měří po dvou hodinách). Podle toho, co jsem jedla - všechno jsem si vyzkoušela. Záleželo na množství sacharidů v jídle - jsem zvyklá na sladkou snídani, chleba s medem nebo banán s jogurtem a mletým ovsem, tak jsem med dala pryč a vyzkoušela francouzskou zavařeninu (je slazená čistým hroznovým cukrem, což je tedy čistá glukosa, což by být nemělo, ale když jsem dala hodně tenkou vrstvu, tak hodnoty byly v pohodě! - Měla jsem mít do 7,2 hodinu hodinu a půl po jídle a ty ostatní hodnoty si ted už nepamatuju, musím se zeptat. Banán s jogurtem a ovsem menší až střední porce v pohodě. Jako hlavní jídlo když byly knedlíky, tak jsem mohla sníst jen dva a půl až tři. Když jsem si udělala obilnou kaši, tak jsem toho nesměla sníst moc, ikdyž jsem to osladila jen několika rozinkami, šlo to dost nahoru. Jedla jsem třikrát denně a ovoce na svačinu dopoledne a občas malou svačinu odpoledne, večeřím v pět hodin - to bylo stejné, jako od skoro začátku těhotenství, protože jsem cca od druhého měsíce měla čtyři měsíce celý den pocit na zvracení a nevolnost, hodně nepříjemnou, bez zvracení, a nějak jsem měla dopoledne hlad - jinak ted už zase jím třikrát denně. Jinak jím dlouhodobě celkem zdravě.
Všechny rady co jíst, jsou sice moc hezké, ale základem (když už máte trochu vyšší hodnoty) je mít glukometr a vyzkoušet si, co můžu sníst! Požadujte ho.
Žádné komplikace jsem neměla, malý je v pořádku, jen nechtěli, abych přenášela. Dozvěděla jsem se, že doktorka v Praze a nejnovější studie již tohle jako důvod vyvolání porodu, když je cukrovka kompensovaná, neberou (té doktorky jsem se chtěla na své konkrétní údaje zeptat, ale schránku měla stále plnou), ale taky byl malý větší (ikdyž ve 38T již to srovnal), tak jsem souhlasila s vyvoláním, nakonec se to vlastně v noci spustilo samo, ale částečně tomu pak museli pomoct, ale na porod mám krásné vzpomínky (ostatně trochu o porodu píšu do diskuse o Odentovi). Tak přeju hodně sil a štěstí🙂

kludsisek
20. okt 2011

tak děvčata dnes kontrola na diabetologii, a jsem pochválena 🙂 po týdením měření zůstavám jen na dietě. A ta není vážně tak hrozná. Ovoce jsem vypustila, jen zeleninku a omezila přílohy. samozřejmě žádné sladké a bílé rohlíky taky vyhozeny z jídelníčku, mě se ozvědčili grahamové. Jo a největší paseku mi dělaly jogurty, všechny bílé ale takové rozdíly v obsahu sacharidů 😖

eyael
20. okt 2011

@saronka - lístečky si klidně koupím i sama, to by mi nevadilo. Jen nevím, jestli by nějak v poradně nadávali, že si měřím i dřív než nám řekli...

saronka
20. okt 2011

@eyael mě řekli měřit před jídlem a hodinu po jídle..měla jsem i tabulku kterou jsem jim nosila ukázat

eyael
20. okt 2011

@saronka - jj, tabulku jsme taky dostali, tam máme ale zapisovat až po týdnu držení diety. Jsem se rozhodla, že budu testovat i ten týden držení diety, abych to vychytala jak na co reaguju a koupím si sama ještě jedny náhradní proužky. Sice je to dost cca 700Kč, ale jinak to asi nepůjde 😒

saronka
20. okt 2011

@eyael no já měla měřit ofiko 1x týdně velký profil a 2x týdně malý profil..ale dostala jsem proužků hodně..i když je fakt že jsem rodila dříve 🙂 pak jsem si měřila jen někdy když jsem jedla víc nebo se mi nezdála porce atd.

adetka
autor
21. okt 2011

@saronka ...ja mam dva krat do tyzdna velky profil... a len ak by bol zly, tak si mama merat kazdy druhy den... a mam si merat nie hodinu ale hodinu a pol p jedle... apropo Sofinke vsetko najlepsie k narodeninkam

petrusew
21. okt 2011

Tak holky, dneska snad budu vědět co a jak dál, a nemyslím si, že to bude taková hrůza...snad...když jsem se dívala na tu dietu, tak není nějak hrozná. Jen si s tím nevím rady... 😖

eyael
21. okt 2011

@saronka - prosím tě a co to je velký a malý profil? 😕 proužků mám taky hodně, ale říkám si, když testuju dřív než mám řečeno, že je to vlastně moje rozhodnutí navíc, tak mi přijde blbé plácat ty zadarmo od diaporadny 😉 ale nedošlo mi, že spotřebovávám i ty jehličky, ty jsou taky jednorázové.
Možná to udělám teď tak, jak říká @adetka, bude stačit měřit každý druhý den, jen abych to na začátku vychytala.
A mám radost, ráno jsem měla na lačno 3,9 a hodinu po snídani 6,2. Tak to je super! A to jsem včera fakt stláskala co jsem viděla, měla jsem nějakou žravou 😕 😖 😠

eyael
21. okt 2011

@petrusew - no já taky začínám s dietou, tak si můžeme vypomoct vzájemnou radou a podporou 😉 plus jsou tu holky, které už to mají "v paži", hodně mi poradily, tak se ptej i jich 😉 co konkrétně nevíš?

nikolet_89
21. okt 2011

fuuu maminy ja idem 14.11 na testy tak mi drzte palce :(

zuzka17
21. okt 2011

ja idem 6.11. tiez som velmi zvedava. ja mala hodnotu 8,7 2 hodiny po vypiti, Mam drzat dietu - ze nejest to co nemusim.
ale vodovym nanukom neviem odolat - podla vas jeden denne uskodi? (predtym som zjedla aj 5 denne + keks)
Inak sladke vobec nemusim - len tie nanuky

markibie
21. okt 2011

Ahoj holky chci se zeptat zjistili mi těhotenskou cukrovku na lačno jsem měla 5,2 po hodině 10.1 a za dvě hodiny 9.1.V poradně mi řekli že mam držet jenom dietu včera jsem byla na kontrole u gynekologa a ten poměřil malou a řekl mi že je větši než by měla byt a pozval mě za 14 dni na kontrolu opět na přeměřeni a jestli to nebude dobre tak mě doporuči na nasazeni inzulinu.Docela mě to vystrašilo mate některa skušenosti s inzulinem a mohla by mi některa z vas napsat jak to probiha.Děkuji za odpověď.

siwi
21. okt 2011

Prosím Vás mám ísť na test na tehotenskú cukrovku. Kázali mi kúpiť glukózu a citrón a tým s vysvetlenie skončilo.
Čo vlastne s tým ? 🙂

werumka
21. okt 2011

@zuzka17 Osobně mám zkušenost, že vodové nanuky jsou nejhorší . Je to vlastně jen hodně naslazená voda a zvedá velmi prudce glykémii...
@markibie Neboj, gynekologové v tomhle zas tolik zkušeností nemají. Velikost miminka není pouze záležitostí cukrů, ale především genů a dispozic. Čtyřkilové děti se rodí i nediabetičkám. Kromě toho - pokud máš na diabetologii výsledky v normě, nasazení inzulínu je úplně k ničemu a akorát by Ti hnalo glykémii příliš nízko. Dej v tomhle na diabetologa, ne na názor gynekologa... Ale holky na inzulínu tu byly a jsou, určitě by Ti potvrdily, že to není nic hroznýho 🙂

markibie
21. okt 2011

werumka Děkuji za odpověď u prvniho jsem měla taky těhotenskou cukrovku a maly se narodil 2810g a 48 cm.Mala podle ultrazvuku važi 1770g.

werumka
21. okt 2011

@markibie Na tu váhu v týdnech nemám moc oko a nevyznám se... ale nepřipadá mi to na 32. týden tak moc. Každopádně ze zkušenosti v rodině můžu říct, že každé dítko je jiné a i když první mělo pod tři kila, druhé může mít klidně výrazněji víc. Víc než ten rozměr by se mělo hlídat množství plodové vody, průtoky pupečníkem apod. Neříkali Ti na diabetologii nějaké výsledky? Glykovaný hemoglobin, glykémie apod.?

adetka
autor
21. okt 2011

@markibie mas krasnu vahu... podla mna do porodu priberiete tak maximalne 1,5 - 2 kila... moja bude velka... v 33 tt mala 2.950 gramov...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre