Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

skeptik
25. okt 2011

@katuska 🙂 To neboli ako ked sa ihlou pichnes - nastavis si hlbku vpichu len tolko, kolko treba, aby ti vysla kvapka krvi a ani to necitis.

callex
25. okt 2011

@katuska po kazdom jedle si nemusis pichat..iba 2x do tyzdna tzv.celkovy profil..aspon ja to tak mam.teraz si mam merat po ranajkach a po veceri.plus si niekedy aj cez den ked chcem vediet ako zareagujem na urcite jedlo.a prsty si zvyknes.mne niekde tak zhrubla koza ze picham na nastaveni ktorym si vraj uz len chlapi pichaju. 😀
@skeptik odber krvi je individulany od ambulancie k ambulancii.ja som doma vypila tu sladku zbrndu a po dvoch som isla na odber zo zily.bolo mi povedane ze tehulku povazuju za zdrave.a po 2hodkach som mala 9.75.a kedysi pred rokom mi robili inzulinovu rezistenciu ako netehulke a vysledok bol 6.99.takze tesne pred hranicou..takze si myslim ze u mna to bola otazka casu kedy to v tehu vyskoci.

skeptik
25. okt 2011

@callex Od temy - ale inzulinovu rezistenciu u nediabetikov mozu spravne diagnostikovat len ak zaroven s kazdym odberom testuju aj inzulin, nielen cukor. V tychto veciach si dovolim tvrdit, ze sa vyznam 😉
Tebe by zrejme pomohlo (okrem udrziavania si BMI okolom 20-22) taka zdrava nizkouhlohydratova dieta po cely zivot (max 300g denne pocas udrziavania si hmotnosti, 100g pocas chudnutia).

zuzka17
25. okt 2011

@llluckaaa ahoj no posli

ivavec
25. okt 2011

tak jsem se právě vrátila z dia poradny vyfásla jsem inzulín zítra měřit celej den a ve čtvrtek zavolat a ona mi podle vysledku řekne kolik píchat jednotek. Ale chtěla jsem se zeptat jak je to z porodem rodí se dřív ja mám termín 5.1 a mudra mi povídala že to většinou nenechávaj až do konce že bych mohla rodit ještě před vánocema tak se ptám jestli některá nevíte jak to je?

callex
25. okt 2011

@skeptik neviem co mi presne vtedy merali..mala som len papier ze mi maju vysetrit inzulinovu rezistenciu.a vyslo to so zaverom ze mam len dodrziavat zivotospravu.
@ivavec mne dia povedala ze pokial je babetko tak velke ako ma byt a vsetko je ok nie je dovod na cisarsky ani na skorsie vyvolanie.myslim ze vsetko bude zavisiet ood babetka ako bude prosperovat..aka bude placenta..ci bude este splnat svoju funkciu a podobne.to uz bude v rezii tvojho gyn.

eyael
25. okt 2011

@ivavec - držím palečky aby ti to inzulín srovnal při co nejmenších dávkách 😉 já budu měřit ve čtvrtek celý den a v pátek budu volat do poradny výsledky. Podle toho mi řeknou co a jak dál.
Jen mě trápí, že dcera má ode dneška atb na angýnu a já se bojím, jestli jsem to od ní taky nechytla 😒 celou noc jsem musela být s ní, pořád mě volala, manžel nezabíral 😕 netuším, co by mi mohli dát v těhu na angýnu, navíc nemoc asi ovlivňuje negativně i cukrovku?

cavik
25. okt 2011

@callex ...ahoj, som sebecky rada, ze som Ta tu zazrela 😀 ( niezeby som Ti priala tehucukrovku, ale ze mam "znamu", ktorej sa mozem opytat na tu moju 😉 )
mne dnes prisli vysledky z OGTT testov a mam 8.1. Vobec netusim, ci je to vela alebo hranica alebo co....ale tomu vysledku sa ani necudujem. Pred testom mi to tak vyslo, ze boli cely vikend nejake navstevy a ja som pucila do hlavy piate cez deviate 🤐 🤐 ....
Ty si bola s vysledkom potom hned u diabetologicky ? A ona rozhodne, ze ci dieta alebo glukomer alebo inzulin ? Ja verim tomu, ze keby som isla na test zajtra, ze bude dobry.
Som v 28 tt a pribrala som doteraz 11 kg, nemyslim si, ze je to na dvojky vela, vsetci mi tvrdia, ze to mam iba v bruchu, ze vyzeram ako pavuk a ani deti niesu velke, su akurat 😉.
A ako velmi sa obmedzujes v jedle ?

Nechce sa mi a ani nemam cas to tu citat 😎 🙂

cavik
25. okt 2011

tak som to trochu o stranu dalej preluskala a podobne hodnoty ma aj katuska.....idem pozriet tu stranku s dietkami 😖

petrusew
25. okt 2011

Ahoj holky, mám už po všech testech. Byla jsem pochválená, že je vidět, že držím dietku. Výsledky mám z oGTT 4,5 - 7,3 - 7,9 po jídle 5,3- 4,8 -3,9 z moči jsem měla aceton, takže jsem dostala ten glukometr a mám se testovat pro vlastní jistotu, abych se nebála se najíst. Večer si můžu vzít větší druhou večeři. Je fakt, že jsem nesnědla těch 275g sacharidů, ale jen 227g. Mám v dietě pokračovat dál.

petapete
25. okt 2011

@ivavec ve většině porodnic těhule s těhu cukrovkou nenechají přenášet - a to ani ty, které mají cukrovku kompenzovanou "jen" dietou, inzulínový už vůbec ne...já měla fakt dobře kompenzovanou jen dietou (ke konci jsem ji už ani nedržela a hodnoty naprosto ok, snad ani jednou jsem neměla hodnotu nad povolenou - před jídlem ani po jídle...) a stejně mě přijímali dva dny před termínem porodu a den před termínem vyvolávali porod, abych nepřenášela...

@cavik to, co jsi jedla o víkendu před zátěžákem nemá vůbec vliv na hodnoty...resp. mohly by ti dietní chyby před testem zvednout lačnou glykémii, ale tu máš zřejmě ok, tu po zátěži už předchozí jídla neovlivní, nemají jak...tu už ovlivní jen ta glukoza přijatá během zátěžáku...takže i kdybys šla po dietním víkendu, tak ti ta hodnota takhle vylítne (možná ještě i víc, protože by tělo předtím hladovělo, takže by reagovalo přemrštěně s ohledem na uvolněné ketolátky z hladovění...)

@petrusew -super výsledky 😵. Ale neusínej na vavřínech, ty nejhorší týdny tě teprve čekají😉. Já teda 275g nesnědla snad nikdy, vždy jsem se s bídou dostala na těch ca 250g, ale ketolátky jsem neměla nikdy, jsem jedla i tu druhou večeři poctivě...pak jsem to ke konci těhu teda ještě zvedla tu dávku sacharidů ve dni tím, že jsem si šla něco zakousnout i kolem druhé - třetí v noci, když jsem šla na wc, protože když jsem v tu noc něco snědla (obvykle půl rohlíku a hrníček mléka), tak jsem měla hezčí ranní glykémie, nižší než když jsem od těch desíti večer nejedla nic...

eyael
25. okt 2011

@petapete - mě u APO říkali, že cukrovka není indikací k předčasnému porodu 😕 ale je fakt, že dva dny od termínu nic předčasného vlastně není 😵
u mě myslím bude hrát roli ještě vysoký tlak, takže spíš kvůli tlaku počítám s tím, že malá půjde tak o 14dní dřív na svět. Nebo kvůli jizvě po císaři... tak nějak nepočítám s tím, že by se narodila až v termínu 😅

petrusew
25. okt 2011

@petapete Děkuju! Já vím, že to nejhorší ještě může přijít. Hold si večer dopřeju sladké jablíčko 😀

petapete
25. okt 2011

@eyael jj, jenže u APO jsou tak asi jediní, kde jsem se s tím setkala, že nevidí důvod k vyvolávání při dobře kompenzované cukrovce, všude jinde je spíš ta praxe k tomu, ty maminy do vyvolávání, resp. porodu před termínem, příp. těsně kolem termínu "natlačit", jsem toho zářným příkladem - cukrovka parádně kompenzovaná, placenta v pořádku, odhady malýho spíš menší než větší (ještě dva dny před porodem na uzv odhad kolem tří kil, nakonec teda měl při vylodění 3490g a 51cm, takže určitě ne žádný cukrovkový obřík) a stejně prostě odmítali nechat přenášet, byť i o jediný den - to jsem měla termín podle ms 8.10., podle uzv na konci prvního trimestru 10.10., vyvolávání 7.10., takže den před tím prvním termínem...Oni prostě neradi v této situaci nechávají přenášet...

eyael
25. okt 2011

@petapete - že zrovna já musím být registrovaná u APO 😉 😀
tím že nenechávají přenášet se asi všichni dopředu jistí, aby miminko nebylo příliš velké a nemělo nějaké zdrav. komplikace a plus nebyl komplikovaný porod...

callex
25. okt 2011

@cavik ahojcek.kto ti robil ten GTT test? lebo mne dal gyn.papier a poslal ma na diabetologiu aby mi to tam urobili a tam uz podla vysledkov si ma nechali a chodim kazde 2 tyzdne na poradnu.takze by si sa zrejme mala objednat k diabetologovi,ktory ti zrejme nasadi dietu a budes si glukomerom kontrolovat hodnoty a podla vysledkov sa uvidi co a ako dalej.obmedzovanie v jedle..to je individualne..pokial lubis vsetko mozes to jest.len v urcitych mnozstvach,nieco nie rano ale az potom ked telo uz zacne pracovat a spalovat.dodrziavat akutaku pravidelnost a mala by si jest 6x denne.hlavne vysadit cukor,sladene napoje,kolaciky a ine sladke mnamky.inak sa to da.

vika34
25. okt 2011

@callex
teraz si napamätám ,vyfasovala si inzulín alebo nie ?,
ja mám polohovať s nohami vyššie ako mám plecia ,ale teda moc sa mi to nedarí,dnes som celý deň vybavovala a domov som sa dostala až o 19,00.
Práve sa tlačím tvarohom s jedným malinkým jabľčkom,dúfam,že to bude v pohode

mne kázali merať cukor 7 razy denne ,ale nie 2 razy do tt,ale každý druhý deň,čo je teda niekedy aj 4 razy tt.

callex
25. okt 2011

@vika34 nemam inzulin...mam ranajkovat take tie krekerbroty..a dnes som po ranajkach mala 7.0.takze to vyzera slubne.preco mas tak polohovat?ved to hadam ani v tehu neda..nohy vyssie ako plecia.

vika34
25. okt 2011

@callex kvôli tým spuchnutým nohám,už nerozoznám členky od lýtok 😠

cavik
26. okt 2011

@callex ,,,,,robili mi to v nejakom laboratóriu.
Ja si preto myslím, že to mám z toho víkednu, lebo už hodnotu na lačno som mala 5,2 a to tam mali na nejakej nástenke napísané, že od 5,6 nalačno je to zlé 🙂 .
Po poradni ma gyn. zrejme pošle na dia, aspoň tak mi sestrička povedala do telefónu. 😖 Tak uvidíme, ja koláčiky nerada, cukríky a pod. veci tiež nie, mne najskôr vyskočí po sladkých nápojoch, ale tie som tiež iba v tehu nasadila do jedálnička. Keďže musím kvôli hustej krvi veľa piť, čistá voda mi už išla hore krkom. Na riedenie krvi sú zase dobré citrusy, hrozno a podobné sladké ovocie a ešte mám aj málo železa a tam je dobrá cvikla, čo má tiež veľa sacharidov... 😒 Tak sa z toho budem musieť nejako vymotať a zistiť, čo je priorita - krv, železo, cukrovka 😉

petrusew
26. okt 2011

Holky, tak jsem otrávená. Včera jsem si dala k večeři pečivo o kterém mě v pekárnách ujišťovali, že není dobarvováno karamelem a vylítlo mi to hodinu a půl po jídle na 6,8 😖 Jsem měla večer strach si dát i hrnek mléka, ale šíleně mě pálila žáha 😖

zuzka17
26. okt 2011

Ahojte baby, chcem sa opytat ako vyzera vas jedalny listok cez den - kvoli inspiracii, pretoze ja mam tiez tehu cukrovku ale moja doktorka mi povedala ze mam len nejest to co nemusim. po dvoch hodinach od vypitia tej vody som mala 8,7. Dik za rady

petrusew
26. okt 2011

@zuzka17 😨 no tak nevím, ale 8,7 se mi zdá už docela dost. Já měla po dvou hodinách 7,9 a jsem na dietě. Jiné testy ti nedělala? Měla by tě poslat na diabetologii, kde by ti stanovili jídelníček (teda spíš hodnotu sacharidů) kterou máš držet...já mám třeba 275g sacharidů.

zuzka17
26. okt 2011

@petrusew ved to som bola u diabetologicky a aj to mi len vo dverach povedala ze nemam jest co nemusim a o mesiac na kontrolu. teda 6.11. nic ine mi nepovedala, ale mne sa to zda tiez dost - tak neviem co mam jest, to nemozem vobec nic sladke?

petrusew
26. okt 2011

@zuzka17 nic sladké (ani cukr do kávy či čaje, med, marmeládu, ...), dávat pozor i na pečivo! Přílohy, ... zkus si zadat do vyhledávače dietu pro diabetiky (třeba tu na 275g sacharidů) ale určitě se tady k tomu holky ještě vyjádří...to je opravdu velmi divná diabetoložka...

siuzun
26. okt 2011

@ zuzka17 Ja som mala 8,3. Najprv mi nakázali diétu ktorú som prvé dva týždne aj dodržala ale potom som začala jesť normálne ale pravidelne čiže raňajky, desiata, obed, olovrant a večera.... Ja som dostala domov aj glukometer takže si meriam hladinu cukru doma a vidím čo mi robí vyšší cukor ale ja zatiaľ nemám vyšší ako 7 po jedle 2 hodiny, takže som v pohode a vravia mi že je to dobré a že mám držať stále tú diétu ale ja jem to čo pred tým len 5 krát denne... a v malých množstvách takže sa neprejedám... Ak budeš chcieť mám doma takú knižtičku kde je písané čo by sa malo jesť môžem poslať naskenujem a pošlem na mail ak chceš...

zuzka17
26. okt 2011

@siuzun ak mozes bola by som Ti vdacna

zuzka17
26. okt 2011

@petrusew no to je fakt zvlastna ta moja doktorka

siuzun
26. okt 2011

zuzka 17 Jasné že môžeš sladké ale nie veľa. a Cukor sa nachádza úplne vo všetkom... Odporúča sa jesť zelenina ako karfiol brokolica a zelenina... syry sa môžu aj mäso a prílohy tak napr. zemiaky ku mäsu 6 PL , dva knedlíky... a raňajky 2 rožky alebo jeden krajec chleba... Pretože dosť cukru sa nachádza aj v pečive..... Ale ty si už v 34 týždni takže si myslím že ak máš 8,7 tak je to celkom fajn lebo to je len z glukózy nie????

callex
26. okt 2011

@cavik neboj sa budes moct aj ovocie aj cviklu....len si to musis rozdelit na mensie porcie.ja som zozaciatku nejedla ovocie a strasne mi chybalo a potom som si odvazila podla tabulky povolene mnozstvo a cukor bol krasny.ba dokonca este nizsi ako po ryzi.tak sa tesim ze mozem ovocie.takze urcite to vsetko nejako rozumne skombinujes.ja na zelezo papam dynove a slnecnicove semiacka a po troske susene slivky a marhule.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre