Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
1. nov 2011

@gabuci81 ale já mám celkově po námaze vyšší hodnoty... po únavě nemluvě... 😒 Na včerejšek jsem tak špatně spala, byla jsem celý den unavená... jídlo jsem hlídala, ale pod 8 jsem se skoro nedostala... 😖 Jo dostala... po vánočce s máslem... klasické vánočce.... to jsem měla 7,1... 🙄

llluckaaa
1. nov 2011

@gabuci81 Kdybys nebydlela na Slovensku, tak bysme se tady u nás v Tescu nad nějakým obalem určitě potkali 🙂 Já taky všechno zkoumám... Jako bys psala o mně, já jsem si nabalila dobroty už do porodnice. Ale už jsem se trošku zklidnila a snažím se vařit a jíst znatelně zdravěji než kdysi. Furt se bojím, že mě dostihne DM II.

gabuci81
1. nov 2011

@maxkatka To aby si pecivo odteraz nahradzala vianockou. 😀 Mne trvalo hodnu chvilu, kym som prisla na to, ktore pecivo, odkial ano, a ktore sa len tvari, ze je pekne. Co by som nedala za vianocku, ale kombinacia bielej muky a cukru u mna isti cukor nad 7. Po 2 hodkach podotykam. 😖

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka Teď tu čtu, že při BMI nad 29 by se mělo v těhotenství přibrat maximálně 6 kg. Tak to určitě dodržíš, ke konci se sice přibírá víc, ale bývá to tak 0.5 kg za týden.
Hm, tak to jsem na tom byla podobně - při prvním těhotenství jsem byla hrozně ve stresu, taky to všechno hrozně řešila a a podruhé už na to nějak nebyl čas a měla jsem jiné starosti (stačilo mi dodržovat tu dietu a na nějaké černé myšlenky už tam nebylo místo). Teď začínám přemýšlet o třetím děcku, ale nějak z toho mám strach - je mi už 33, mám za sebou dva císaře, cukrovku a problémy s kojením. Ale ještě je čas si to rozmyslet, teď by to bylo stejně moc brzy.

gabuci81
1. nov 2011

@llluckaaa DM II zostane/nastane len u miziveho percenta tehotnych, tak to teraz neries, vsetko bude v poriadku. Ale zase ta zdrava zivotosprava nie je na skodu. Ja si to vobec nepripustam, pritom v rodine cukrovku mame, mamin brat je cely zivot cukrovkar na inzuline.

maxkatka
1. nov 2011

Heurééééka.... Po snídani, kdy teda to první měření bylo 6,6 na lačno a druhé 7 na lačno, tak teď po jídle mám 6,7!!!! 🙂 Co více si přát???? Tak hold budu snad fungovat na těch tvrdejch chlebech... a normální pečivo "vyhodím" (ze svého jídelníčku). Snad mi to vydrží a nebude to fungovat jen dva dny a pak zase nic. To by mě kleplo... ☹

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa Jejda, tak to sis taky už "užila"... mám jeden císař... teď už jsem se "smiřovala" s přirozeným porodem, když je jinak vše OK, ale do toho ta podrbaná cukrovka, tak to zase jde spíš k císaři.... kojení byl obrovský problém... ale já do třetího nejdu 🙂 Byt máme jen 3+1 a já jsem bez práce, takže tak má chlap co dělat, aby nás uživil, takže třetí z ekonomického hlediska fakt nejde...

maxkatka
1. nov 2011

a tlak taky dobrý... 121/81... a hned je mi lépe na dušičce 😀

maxkatka
1. nov 2011

Jo a ještě jedna technická otázka.. když měříte cukr... tak po píchnutí do prstu,měříte hned z první kapky nebo tu prvně otřete a vymačkáte až druhou a z té měříte? Mě v nemocnici měřili hned z první a neříkali mi nic o stírání... ale moje máma mi říkala, že se první má utřít... a i kámoška, co měří babičce, že mají taky instrukce první setřít a až pak měřit... 😨

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka Osobně si myslím, že k přirozenému porodu u tebe nedojde. Mně řekla dr. v rizikové poradně v porodnici, že tam nikoho můj názor nezajímá, že prostě mám přijet v úterý v 9 a ve středu v 8 (39+0) mi udělají SC. No, byla trochu drsná a poněkud mě vyděsila, ale uznávám, že to bylo rozumné - měla jsem opět konec pánevní a do toho tu pitomou cukrovku. Co znám, tak oni se dost přirozených porodů po císaři bojí a pokud začnou přirozeně, tak to stejně pak skončí akutním SC. Navíc s tvojí vyhlídkou velkého miminka to vypadá, že to rovnou naplánují. A podle mě to bude tak lepší. Smiřovala s přirozený? Mně bylo hrozně líto, že nemůžu rodit přirozeně. Připadám si tak nějak ochuzená...

llluckaaa
1. nov 2011

@gabuci81 Tak ono si to nepřipouštět nejde, když si máš hlídat kontroly a máš takovou vyhlídku. Radši se budu teď rozumně stravovat než pak do sebe píchat jehly s inzulínem.

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka Mně na dia řekli, že mám měřit až z druhé kapky. Ale už si nepamatuji proč.

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa no hele, u prvního jsem s jinou možností než přirozeného porodu nepočítala... jeden den jsem si na doktorce "vydupala" monitor, že necítím pohyby - 37+6, tak mě poslala do špitálu na něj... sice s nevolí, ale prý pro můj klid a i tam předemnou volala a domluvila, ať se na mě podívá porodník... Dojela jsem tam, udělali monitor, změřili tlak a oznámili, že domů už nejdu... že mi musí zkompenzovat tlak... že ho mám špatný a monitor malé, že taky nic moc, že udělají zátěžák... Tak jsem doktora ukecala a pustil mě domů se umýt a sbalit (ač teda zaboha nechtěl, ale mě NIC nebylo!!!!) Odpoledne jsem nastoupila, chvíli na to začali dělat zátěžák a monitor dobrý... Po hodině co skončil zátěžák (dopředu mě upozornili, že může dojít k vyvolání porodu při či po tomto testu)mi znovu udělali monitor a bylo to zase "blbý" (nikdo mi nic neřekl, ale jen zhodnotili, že to není jak by mělo být)... Ráno v sedm znovu monitor a hned po něm mi oznámili, že v osm hodin mi zavedou tabletu na vyvolání porodu, že se to nezlepšilo... Nikdo se mě na nic neptal... zavedli a dobrý... po dvou hodinách mi začaly lehounké kontrakce, ale to tak po půl hodině.... a nic... Pak mi udělali ten hnusnej "hmat" (nevím jak se to píše Hamiltnův či tak něco - bolest jako kráva a nic...) Pak mi cosi dali dalšího do žíly... a chvíli na to jsem začala zvracet a bylo hodně ošklivě... do toho mi odešla část plodové vody (bylo mezi polednem a jednou hodinou). V ten moment kolem mě začal "tanec"... vůbec nic mi neřekli, dali kapačku, monitor a už jsem se nesměla hnout... začaly mi kontrakce, ale jen do zad... nikam jinam... neotevírala jsem se... chvíli na to, jsem jim začala znovu omdlévat, tak mi okamžitě zase vytáhli kapačku a dávali cosi jiného... Toto kolem mě trvalo do třech, pak mě z obyč pokoje přesunovali na porodní... tam už jsem teda byla sprostá... strašně mě bolely JEN záda!!! Nic jiného!!!! Hnout jsem se nesměla, protože sledovali furt malou... Pak mi chtěli pomoci, tak se rozhodli pro aplikaci epiduralu... zase mi něco dali do žíly a začali aplikovat epidural... prvním pokusem se dostala hned na místo, ale než stihla aplikovat tu látku, tak se to "posralo" a nešlo to... tak vyndat... a pokus opakovala znovu... to se už nedostala vůbec na místo a přestávalo účinkovat to na umrtvení páteře, tak zkusili ještě přidat a další dva pokusy a nic... takže epidural se nepodařil a ve čtyři hodiny došli s tím, že to ukončí císařem... začalo mi být hůř a hůř... vidění, otoky, tlak... preeklampsie... a malá se za 3 minuty pět podívala na svět...

Moje probuzení z narkózy taky strašný... nemohla jsem dýchat... byla jsem dehydrovaná (od rána jsem nesměla pít, kdyby náhodou došlo k císaři)...Dávali mi kyslík...strašný...

Takže toto je můj zážitek jak z přirozeného tak císařského porodu 😢 Se mi nikdo nemůže divit, že jsem už druhé dítě nechtěla - kvůli tomuto... ale chlap mě ukecal... bojím se jak císaře, tak přirozeného... ale jak mi řekl gynekolog: Teď už máte smůlu.... ven to NĚJAK musí 😀

maxkatka
1. nov 2011

Jdu si pro svačinu.. Kdo jde se mnou? 😀 Bude jablíčko, kousek sýru a kafe... uf, chci kafe... jsem závislá 😀

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka Fujtajbl, to tvoje vyprávění je fakt strašný. V porovnání s tebou jsem měla úplnou pohodičku. Já měla císaře naplánovaného i napoprvé. Ať se kde chce píše, že se SC na přání nedělá, tak mně ho teda poprvé na přání udělali. Bylo to těžké rozhodování, ale když jsem pak po porodu miminko viděla, tak mi bylo jasný, že spodem by bez úhony (ať už na mojí nebo na jeho straně) určitě neprošlo. Ale taky mi bylo pak dost zle a měla jsem bolesti. Já jsem taky po prvním porodu tvrdila, že druhé dítě nechci.
Nevím, jestli tě to utěší, ale ten druhý, u mě zase plánovaný SC, byl mnohem lepší. Nebylo mi tak blbě a hlavně to tolik nebolelo. Nevím, jestli do nás cpaly nějaká lepší oblbovačky, ale je to tak (na pokoji se mnou ležela holka, která taky rodila podruhé SC a měla z toho úplně stejný dojem).
Takže ať ti ho radši naplánují.

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka já nejdu, jsem právě po svačině. Měla jsem kaki. Kafe bych si dala s tebou, ale mám strach, že mi kávovar vzbudí dítě ☹

gabuci
1. nov 2011

@maxkatka ja som ešte nikde nevidela tu prvú kvapku utrieť,ani v nemocnici ani u diabetologa,dokonca mama bola silná cukrovkárka ,roky merala lebo si pichala inzulín,ale nikdy jej to nikto nehovoril,ani jeden jediný lekár,či sestrička,že to prvá kvapka sa má utrieť.Neviem tvoja mamina odkiaľ to berie.Spýtaj sa prosím od nej,odkiaľ to berie,či o tom čítala,či nejaký diabetolog jej to hovoril,aj dôvod prečo.Dokonca ja som to vyskúšala ako som to prečítala,že si to tu písala,/máme doma glukomer/rovnaký výsledok,skôr z toho istého prstu a na dva glukomery som mala odlišný vysledok.Ešte to môže byť,že z jedného prsta nemáš taký istý ako z druhého v ten istý čas,ale málo rozdielu.

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa a byla jsi pod plnou narkózou nebo pod epiduralem? Já se furt "rozhoduji" CO je lepší... ale z plné mám strach z probuzení.... a když jsem četla o epiduralu (že já debil taky všechno hledám na netu), tak to může být taky docela nepříjemný....

A ten první jsi na "přání" měla proč? Velké dítě (odhad) či proč?

maxkatka
1. nov 2011

@gabuci jí to řekla diabetoložka ke které chodí... a vidíš, že i tady @llluckaaa píše, že jí to řekli... já mě to neřekli... tak se jen ptám... je to asi jak s tím, že někdo měří hodinu po jídle, někdo hodinu a půl po jídle a někdo dvě hodiny po jídle... taky jsou v tom rozdíly....

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa tak já si dělám jen rozpustnou kávu.... kávovar (i s mlýnkem) by se mi líbil... ale finančně to nehrozí... ale rozpustná mi chutná už roky.... 😝

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka Protože bylo koncem pánevním. Já se chtěla rozhodnout až podle toho, co mi řeknou v té rizikové poradně v porodnici, ale žádné pořádné informace jsem z nich nedostala, tak jsem jim řekla, jestli mi ho můžou naplánovat. A prý že jsem se rozhodla správně a nebyl s tím žádný problém. Já jsem měla něco, čemu se říká spinál. Ale přijde mi to jako epidurál, píchá se to do zad a je to lokální. Bylo mi z toho dost zle, ale dalo se to vydržet. 12 hodin po SC se musí jen ležet a pouští tí vodu do žíly, máš cévku a po 12 hodinách musíš vstát a dojít si na záchod (teda takhle se to aspoň dělá u nás, ve Zlíně). A pak už se to jen zlepšuje. Holka na pokoji měla celkovou anestezii a já byla při tom, jak se probouzela, a byla úplně mimo, kňučela bolestí a taky to nevypadlo moc příjemně.

eyael
1. nov 2011

@maxkatka - ahoj, já měřím na lačno cca do půl hodiny po vstanutí. Pak se snažím do hodiny se nasnídat, abych právě neměla hlad a nevyskočil mi zbytečně cukr jen od hladu 😉

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa jo tak konec pánevní!!! No to bych do přirozeného porodu ani nešla... To se Ti nedivím, žes volila císař!!!! Co jsem tak četla, tak to je "jediná" možnost, kdy si můžeš vybrat... jestli do toho jít nebo nejít...

Jo rozdíl mezi spinálkou a epiduralem jsem četla... Pochopila jsem, že je to "stejný", ale přitom každý jiný 😀 K jednomu je potřeba více času než se to "umrtví" u druhého je to rychlejší bo co... No s tou cévkou, kapačkou a vstáním po 12 hodinách jsem to měla stejný teda po plné narkóze...

eyael
1. nov 2011

@gabuci81 - to není pravda, naopak, je zvýšená pravděpodobnost, že se cukrovna DMII projeví, pokud se objeví v těhu těhotenská 😉

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka já jsem hrozně zmlsaná a dávám si jen domácí latté 🙂 a kávovar jsem dostala za porod prvního dítěte 🙂 No celkem drahý je, ale zase to kafe z něj vyjde vcelku levně, při mý spotřebě se to určitě vyplatí!

maxkatka
1. nov 2011

@llluckaaa taky bych si dala lattéééčko.. mňam... 😝

llluckaaa
1. nov 2011

@maxkatka Přijeď, uvařím!

mmaarrkkeettkkaaaa
1. nov 2011

Ahoj holky,
tak jsem dočetla vaše poznatky 😉
Ještě mě napadlo jestli vám dr. dělali porovnání výsledků z laboratoře a s glukometrem...Ten můj třeba měří o více jak 0,5 hodnoty více. Odevzdávala jsem výsledky do laboratoře + si měřila svým a pak se zjistilo že můj měří víc. Takže bych se na to být váma zeptala, at se zbytečně nestresujete...U nás to takhle běžně zkoumají...
Jinak u nás tedy veškeré odběry také jsou z první kapky. Někdy když se málo píchnu jsem ráda že vůbec něco vytlačím 😀 natož ji ještě utřít. Ale myslím si že na tom něco být může...
@maxkatka já jak jsem psala tak mám +3kg, ale asi si řeknu o ty proužky, jelikož mi občas přijde, že fakt hladovím ☹ tak abych si pohlídala ten aceton...

maxkatka
1. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa no mě v porovnání výsledek z laborky včera vyšel 6,1, ale glukometrem jsem se měřila až asi tak za 15 minut (cca - jsem po odběrech jela k rodičům, tak to chvíli trvá - ač autem) a naměřila jsem pak 6,5. I dr. mi říkala, že to měří s odchylkou... jsem se jí ptala, proč jsem večer měla 6,4 (což je dobré) a ráno 6,5(což není dobré) a ona mi dá se říct lehce odsekla, že u nich jsem měla 6,1, že z glukometru je to orientační s odchylkou ☹

mmaarrkkeettkkaaaa
1. nov 2011

@maxkatka tak to já mám zlatou dr. i sestřičku. Všechno ochotně vysvětlí avždycky mě bere přednsotně 😀 ta čekárna důchodců mě vždykcy úplně deprimuje...hlavně chodím pořád do práce, takže abych byla dřív hotová...A odběry do laboratoře jsem nesla zatím jen jednou...to je to příšerné sbírání krve 😒 a tím jsem jen porovnali měření s glukometrem a teď si jen měřím doma...Mamce třeba dělali znova ten zátěžák ve 30.týdnu (do té doby měla jen dietu) a pak jí nasadili inzulín...A mně sestra řekla, že mi ho už určitě dělat nebudou, že nemá smysl tělo ještě zatěžoat takovým množstvím cukru....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre