Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
6. nov 2011

@slavikovci no žádná nejsme nadšená... ale pro mrňousky to uděláme, že? Jsem taky doufala, že v tomto těhu se vyhnu komplikacím... a prdlajs... cukrovka... jdu na kontrolu v pátek a na 90% vyfásnu inzulín na noc... Je nějaký problém s nocí... ale takový, co dietou ovlivnit nejde... 😔

llluckaaa
6. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa mně by taky dělalo problém jíst až za 3 hodiny, proto jsem jedla už po 2,5 nebo dokonce po 2 🙂

maxkatka
6. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa no ten prášek je ten Metformin... ale asi kdyby si doktoři byli více jistí, že je to OK, tak by ho asi předepisovali častěji... ale nejsou... o inzulínu vědí, že dítě neovlivňuje.... tak asi volí raději bezpečnější lék...

maxkatka
6. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa jo a jinak dodržuji 2 max. 3 hodinový interval jídla a hodnoty se docela ustálily... ale nejít pod ty 2 hodiny... a nejít přes 3...

llluckaaa
6. nov 2011

@slavikovci já vím, že někteří (a nebo spíš bych měla napsat skoro všichni) doktoři říkají, že ty mléčné výrobky po ránu nedělají dobrotu, ale mně to teda nikdo neřekl a ani jsem to na sobě nevypozorovala - viz ten jogurt, co jsem měla každý den ke snídani, a zjistila jsem to až tady od holek.
No právě že to mají všichni jiné, podle toho, k jakému doktorovi chodíš, většinou dávají kolem 250, ale mě nandala 325 a je tu maminka, která jí dokonce 375. A pak se v tom vyznej! 🙂

llluckaaa
6. nov 2011

@maxkatka @mmaarrkkeettkkaaaa Taky se mi ten Metformin moc nezdá... Jako kdyby byl tak bezpečný, tak přece nebude v příbalovém letáku ta informace, že není pro těhotné, ne? Raději píchat inzulín, ten je osvědčený.

mmaarrkkeettkkaaaa
6. nov 2011

@llluckaaa
@maxkatka já jsem o něm už slyšela...tenkrát mi ho dr. chtěla předepsat, že je to něco nového a teprv pojede na školení, ale naštěstí pak řekla jen omezit sladké (jak jsem psala, měla jsem problémy už před těhu) a tyhle prášky by se právě neměli v těhotenství, tak je to zvláštní...ale zase by ji určitě dr. nepředepsala nic, co by mohlo nějak dítě ovlivnit...každopádně bych asi taky radši ověřený inzulín...

llluckaaa
6. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Hm ale spoléhat se na to, že ti dr. nepředepíše nic nevhodného, no nevím, nevím... Já se řídím tímto: důvěřuj, ale prověřuj! A kdyby mi řekla, že je to nové a vlastně to ještě nezná a na nikom si to sama nezkoušela, tak bych to asi nechtěla. Nejsem nějaký pokusný králík... Buď ráda, že se ti to vyhlo!

mmaarrkkeettkkaaaa
6. nov 2011

@llluckaaa no tak to každopádně, určitě by mi to nepředepsala, pokud by o tom něco nevěděla, tak by určitě nepředepsala, ale je mi právě záhadou že se to dává i těhotným..

maxkatka
6. nov 2011

Tak teď jsem se neudržela... snědla jsem pořádný kus hemelínu... a nožičku kuřecího párku... ☹ No jsem sice 2 hodiny po jídle, ale toto mi určo nepřidá... no ale ta chuť byla hrozná.... 😖 chjo... No na hodnoty po ránu to vliv mít nebude... ale zrovna dobrý pocit z toho nemám...

llluckaaa
6. nov 2011

@maxkatka A co máš proti hermelínu? Ne že by byl úplně nejzdravější a ideální pro těhotné, ale zas tak hrozné to s ním není, aby se nemohl vůbec jíst, ne? Musíš jíst přece pestrou stravu a ne mít pořád výčitky z jídla... Já mám hermelín taky ráda. Párky už míň, ale jestli v nich bylo aspoň 80% masa, tak ujdou a jednou týdně si je klidně můžeš dovolit.

maxkatka
6. nov 2011

@llluckaaa no v podstatě proti nic nemám... ale byl to fakt velký flák... a ten páááárek... 😖 Není to zrovna dobrá strava... ale já to miluju... blééééé... Na glykemii jako takto by to až tak mít vliv nemělo... spíš si to vyčítám, že jsem to sežrala kvůli chuti a né kvůli hladu... 🙄

gabuci81
6. nov 2011

@llluckaaa Ja mam celkovo divnu dia, ziadnu povolenu davku sacharidov mi neudala 😲 , akurat nejake rady, co sa tyka stravovania, ale aj to take vseobecne, ze som mala chut ju poucit 😀 . Doma som potom celu noc studovala stranky zaoberajuce sa touto temou a vytvorila som si vlastny jedalnicek. V prvom tyzdni mi to trochu lietalo, ale naucila som co ano a co nie. Zaujimave pre mna bolo, ze ovocie a sladke mi cukor az tak nedvihaju, biela muka zato o to viac (najhorsie namerane vysledky som namerala po chlebe, pizzy a haluskach).
Ale pravdou je, ze by som bola spokojnejsia, keby som mala doktorku, ktorej by som viac doverovala. Na druhej strane, mozno to, ze nedramatizuje, kvoli desatinkam na glukomery, ani nevadi. Zrejme ta miera tolerancie je vyssia ako nam je povedane...?
Myslim, ze vsetky co sme tu si davame hodne pozor na zivotospravu a robime vsetko pre nase deticky. Mnohe mamicky o svojej cukrovke ani nevedia (rozne 'moderne' pristupy k meraniu - v niektorych sukromnych zariadeniach, kde si zato mamicky platia nemale peniaze, im daju zemlu a pohar mlieka a meraju, samozrejme ziadnej cukrovku neurcia a este nechapu ako moze niekto merat tak zastarene, ze glukoza). Ale to je uz ina tema...

maxkatka
6. nov 2011

@gabuci81 hele, ten snídaňový test se provádí "běžně"... a to nejvíce u budoucích maminek, které prostě OGTT nezvládnou... není sice tak přesný jako OGTT, ale má své opodstatnění.... Protože je hodně mamin, co tu glukozu prostě v sobě neudrží a "vyhodí" ji.... Takže proto se pak přistupuje k tomu snídaňovému... alespoň nějaký je lepší než žádný....

eyael
6. nov 2011

ahoj holky, tak se přidávám do řad zoufalých maminek - dnešní den naprostá katastrofa! Z ničehož nic ☹
ráno ještě dobrý - moje klasická - 4,3 a pak už jeden rekord za druhým - po snídani 7,8, po obědě 7,2 a po večeři 8,1!!! Nechápu ☹ zítra volám do poradny, tak uvidím co mi řeknou. Ale je to šok ☹ Přitom sacharidů mám tak akorát, nikdy jsem nepřekročila dávku, co mám rozpočítáno těch 250g na celý den, tak tedy nechápu ☹
začínají mi pro změnu otékat nohy a na tlak už beru 3x denně, aby nelítal. No nevím nevím, začínám mít obavy, jak to dokoulím alespoň do toho 36tt ☹

maxkatka
6. nov 2011

@eyael Nešokuj... zítra bude určitě lépe!!! a bohužel se teda všechny nacházíme v "rizikovém" období, kdy se ty hodnoty můžou zvyšovat, no... 😢 Já měřím zítra... Ale jdu s malou k doktorovi... a to bude docela obtížné vše vychytat... 😖 Protože je to nefrologie, kde nejsme objednaní přímo na čas, ale na 10-11. Což v podstatě znamená, že zase příjdeme na řadu bůh ví kdy... 🙄 Naposledy jsme tam čekaly 2 hodiny!!!! Mezi miliony dětí... Já tam budu sedět jako pako... kroutit se jak had kvůli zádům... a do toho hlídat časové rozestupy mezi jídly a měření cukru ☹

eyael
6. nov 2011

@maxkatka - no já vím, že z jednoho mraku se déšť nedělá, ale přesně jak píšeš, začínáme rizikové období, kdy se hodnoty zvedají. Teď teprve začne to pravé tóčo 😒
spíš jsem asi nějaká celá rozhozená, mimo, z toho tlaku, cukru, únavy, přechozeného nachlazení, pitomýho počasí, domácí finanční situace .... 😵 😕 😖 už aby byl nový rok ! 😀
nemáme jedinej vánoční dárek, a ani nápady co pořídit - to musím zas já, chlap jen nakupuje a to nejraději 23.12. večer 🙄 dneska měl prohodit troje nástropní světla - jak jsme prohazovali ty pokoje, a co myslíte, vykašlal se na to. Tak dlouho vymýšlel jinou činnost - sezení u pc třeba, až bylo odpoledne, museli jsme na nákup a když jsme přijeli, tak už byla tma. To světla nevyměníš, když na to potřebuješ vidět. Někdy je miláček fakt na zabití 😠 😨

eyael
6. nov 2011

@maxkatka - budeš to mít zítra taky dost náročný, naprosto nesnáším když mě někde objednají na nějakou dobu a pak stejně čekám třeba dvě hodiny ☹ tohle přesně dělají u nás na gyndě ☹
zítra taky budu lítat po městě a zařizovat resty z práce a pak kvůli sociálce papíry, musím to stihnout se vrátit včas, dcerka jde po nemoci do školky jen na dopoledne. Pak hned brzy odpoledne jdeme na dcery cvičení, takže si zas neodpočinu až do večera ☹ to zas budou hodnoty ☹

maxkatka
6. nov 2011

@eyael no hele, u nás je to dost obdobný... dneska chlap odešel v půl šesté ke známému mu opravit PC... a vrátil se před 5ti minutama... nevečeřel nic... před tím byl půl dne v práci (já s malou u mých rodičů), takže doma taky nic... naštěstí nic "nehoří"... v kuchyni není garnýž už 2 roky ("sundal" ji kocour, když cosi honil). Mě to až tak nevadí, ale jemu v kuchyni záclona chybí... 😀 jsme ve druhém patře, tak k nám vidí jen z protilehlých bytů, ale z chodníku ne-e... Jinak měl dneska koupat malou a ukládat do postele, ale smůla, že? Co se financí týče, tak to je úplně k hov*u... Já na pracáku... teď dostanu posledních pár stovek a do porodu smolík... 😢 Vánoce na krku a dárek je vyřešen pouze pro mé rodiče (před dvěma měsíci jsme jim půjčili na novou TV, takže nám vrátí o 1500 míň a mají Vánoce). Jinak nic... a to dáváme dárky 8mi dětem z rodiny!!!! 😠 Naštěstí se dospělí už zrušili... A pro naše dítě nemáme ani panenku či kostičku... Nevím, kde na to letos vezmeme.... 🙄

eyael
6. nov 2011

@maxkatka - taky dobrý 😉 😠 😝 my musíme pořídit nějakou skříň pro děcka na věci a teda netuším, kde na to vezmeme ☹ teď přišly nějaké zapomenuté nedoplatky z finančáku a na sociálce budu řešit prodloužení nemocenské o 10dni do doby nástupu na mateřskou, jinak budeme půlku měsíce bez jakékoli koruny. Musí to schválit jakýsi revizák, který mě v životě neviděl a je mu to naprosto šumák, tak jsem zvědavá jak dopadnu 😖

maxkatka
6. nov 2011

@eyael no my pokojíček pro malou dělali letos...
http://foto.dama.cz/foto.php?f=987012

skoro nic tam nemá... koberec zůstal starý... a nějakých 30tisíc v háji 😢 (teď už je teda zase pokojíček "jiný" - už nemá postel nahoře, protože ji s břichem nedokážu dát dolů na čůrání - v noci).

No buď ráda, že máš alespoň nemocenskou... za chvíli máš nástup na mateřskou... na tu já nárok vůbec nemám... 🙄

slavikovci
6. nov 2011

@maxkatka
@llluckaaa
@mmaarrkkeettkkaaaa Ta kamarádka mi právě říkala, že není ten lék pořádně vyzkoušený a i tak jí ho napsala....že prý se hodnoty trochu zlepšily, ale pak jí stejně začal blbnout tlak a bílkovina v moči a šla na akutního císaře. Já ale nevím, jestli bych si zvládla píchat inzulín....vím, že když je nouze a musí se, tak asi jo....ale děsí mě to.Tak snad to nebude potřeba.
Jinak taky mám problém vydržet ten interval tří hodiny, musím jíst po dvou a po obědě pak ty tři hoďky vydržím, ale pak po sváče a před večeří a po večeři mám stejně pořád hlad ☹ Jinak jsem u telky zhřešila, dala jsem si brambůrky a olivy, ale za hoďku hodnota 6,8, takže neplechu mi to neudělalo. Bylo to vyjímečně...výčitky ale taky mám....snad to bude co nejdýl dobré...beru i léky na tlak a štítnou žlázu, ještě tohle, už si připadám jak důchodkyně 😖

gabuci81
7. nov 2011

@maxkatka Ja len nechapem, ako zistia cukor po jednej zemli co je cca 30gr sacharidov, to este aj slabsi cukrovkar spracuje bez vyraznejsich hodnot. Potom si da mamicka doma spokojne tabulku coko (60-70gr) a ani nevie ako si tym skodi... Neviem, mozno su tam ine kriteria, nie som odbornicka, len mi to prislo divne, ked si jedna znama pochvalovala, ze glukoza je uz zastarana, im dali len zemlu..?

eyael
7. nov 2011

@gabuci81 - máš pravdu, že jedna houska/rohlík/žemle je málo sacharidů na váhu a přesto mi to vyhnalo hodnoty cukru docela vysoko, takže třeba večer je nemůžu vůbec. Podle mě jsou to totiž díky mouce rychlé cukry, které rychle vyskočí a pak zas klesnou dolů, takže přesně to co nepotřebujeme - aby cukr moc kolísal sem - tam, potřebujeme stabilní hladinu - ať vyšší či nižší ať s inzulínem nebo bez.
JInak maminka s cukrovkou si sotva dá spokojeně tabulku čokolády 😀 takovou bych ráda viděla 😀

maxkatka
7. nov 2011

@gabuci81 kopíruji text z www.tehotenskacukrovka.cz

Co dělat, když se nezdaří provedení klasického OGTT?

Některé ženy trpí v těhotenství silnou nevolností a po vypití koncentrovaného roztoku glukózy mohou část nebo celý zvrátit. V takovém případě test nelze provést, je však možné OGTT nahradit testem se standardní snídaní. Výsledky nejsou srovnatelné s OGTT a je zde riziko, že nezachytí mírnější nebo počínající formy těhotenského diabetu. Je ale lepší provést alespoň tento test než žádný.
K provedení testu budete potřebovat 2 obyčejné suché rohlíky a hořký čaj nebo vodu. Ve dvou rohlících je přibližně 50 g sacharidů. Krev na stanovení glykémie se odebere nalačno a 1 hodinu po snědení této snídaně. Norma je:

do 5,5 mmol/l nalačno a
do 7,5 mmol/l po 1 hodině.

eyael
7. nov 2011

@slavikovci - tak to jsme na tom podobně - ráno léky na štínou žlázu a tlak, přes den taky zobu na tlak, pak do toho magnézko a vápník, v poledne multivitamíny pro těhule, do toho měření cukru, když mám zrovna den měření, no jak důchodkyně 😀

eyael
7. nov 2011

jinak na lačno dneska za 4,2 ! A jsem hoodně zvědavá za 10minut na hodnoty po snídani, držte mi palce aby ten včerejšek byl jen nějaký divný výstřelek a ne moje nové stabilní hodnoty 😕

eyael
7. nov 2011

@slavikovci - jak píšeš že máš hlad, to už tady psalo víc maminek, já ale mám co dělat občas ty počty sacharidů dodržet, občas ani na tu svačinu hlad nemám a to držím interval tří hodin 😨 A to mám limit 250g sacharidů na den, takže asi nejmíň co tu kdo psal 😨

maxkatka
7. nov 2011

@eyael to určitě bude!!! Věř tomu!!! Jsou prostě "úlety" našeho těla...

Jinak já dneska opět měřila ketony.... a úplně stejný jako včera... 😖 A to jsem si v půl jedenácté dala půl krajíce klasického chleba, kus okurky a hrnek mléka... a přesto stejná tm. růžová barva...

A na lačno mých klasických 6,1 (za poslední týden mám hodnoty od 5,6 do 6,8 - na lačno). Už se tím teda nenervuji... hold předpokládám, že si od pátku začnu píchat na noc inzulín...

maxkatka
7. nov 2011

@eyael hele, já mám nakonec dietu 225g - teda toto mám napsané v průkazce... ač rozpis mi dali na 275g.... ale hlad teda nemám... a i diabetoložka se mě na to ptala, jestli nemám hlad... jsem říkala, že ne-e... snažím se jíst ke každému jídlu povolenou zeleninu... abych se právě "dotlačla" tím...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre