Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
7. nov 2011

@jemi Z jakéhokoli prstu, ale hlavně ne z ukazováčku 🙂 Tam je nejvíc citu. Nejlepší je prostředníček, prsteníček, malíček.
@mimys Mně je právě divná jedna věc - když nemáš stabilně vysokou glykémii (tj. třeba kolem 15), tak takový skok na 18 prostě cítíš...třeba žízní, určitým druhem schvácenosti... To mi nějak nejde do hlavy. Chtělo by to asi udělat velký profil, ale v laborce.

llluckaaa
7. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa No popravdě, zas tak striktně to nedodržuju, rozhodně to nevypadá jako při těhu dietě. Ale snažila jsem se něco shodit a sladké mi moc nechutná, takže to pro mě není zas takový problém. Já jsem spíš na takové ty nezdravé slané věci, jak už jsem tu psala - niva, pomazánky, klobásky, brambůrky atd.

llluckaaa
7. nov 2011

@mimys To jsi mě potěšila, snad máš pravdu. Ale stejně to raději nebudu podceňovat a budu se snažit žít zdravěji.

mmaarrkkeettkkaaaa
7. nov 2011

@jemi určitě můžeš ze všech, 21 odběrů bude tedy zajímavé 😀 já beru úplně ze všech...i z ukazváčku i palce...A u mého glukometru pší že se dá brát i z předliktí, ale to si nějak nedokáži představit.
@werumka taky mi to přijde divné že při tak vysoké hodnotě nic mimys nepociťuje...já třeba tuhle jak jsem měla vysokej, tak jsem to na době sakra pocítila...a měla jsem 10,1...hned jsem se musela změřit, jelikož jsem věděla že bude cukr vysokej...

llluckaaa
7. nov 2011

@jemi Z kteréhokoliv prstu chceš 🙂 Mně se bralo nejhůř z prsteníčku, nejvíc to bolelo a dělaly se mi tam pak modřiny.

werumka
7. nov 2011

@jemi jednoduše řečeno, ber odkud chceš 🙂
@mmaarrkkeettkkaaaa Já jsem 18 necítila jen v případě, že jsem měla několik dní v kuse vysokou glykémii... ale to podle mě není tenhle případ.

kkomtesa
7. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa @ jemi Z předloktí jsem to zkoušela, ale vůbec to neteče a dělaly se mi hned modřinky. Z prstů 2.-4. na sílu vpichu asi 5 z 9 to šlo dobře, spíš z boku prstů to bylo lepší.

mmaarrkkeettkkaaaa
7. nov 2011

@llluckaaa tak to ti závidím, že ti sladké nechybí...slané na cukrovku není až takovej hřích...jinak já brambůrky taky ráda...každý máme hold něco...spíš mě štve, že mi vůbec nebyly dopřány ty těhotenské chutě...zpočátku sjem neměla na nic chuť a když už by byla, tak se zase člověk musí omezovat, jak nespravedlivé...

eyael
7. nov 2011

@kkomtesa - já odebírám z prostředníčku, prsteníčku a malíčku levé ruky, sílu vpichu mám nastavenou na 2 a bohatě mi to stačí na dostatek krve a aby to moc nebolelo. Zatím měřím 14dní cca ob den 5x denně, tak toho ještě nebylo tolik.

maxkatka
7. nov 2011

@jemi Jen moje zkušenost - z palce a malíčku mi to háže vysoké hodnoty! Nechápu sice proč, ale háže... tím, že ukazováček potřebuješ nejvíce, tak ten až "poslední"... takže nejvíce beru z prsteníčku a prostředníčku... více z boku... když to dám na bříško, tak krev neteče a musím opakovat vpich... Takže máš pravou a levou, takže 8 vpichů krásně pokreješ takto... do dalšího dne se to převážně už zahojí (mě teda jdou vidět vpichy i další den, tak se snažím dát vpich niž nebo víš než byl z předchozího dne). Jinak já si 12 dní měřila 4x denně (v kuse). Docela to bolelo a bolí, ale už si zvykám...

mmaarrkkeettkkaaaa
7. nov 2011

@eyael tak asi ten glukometr je kždý jiný,,,já mám 4-5, dvojka by mě tak leda pošimrala 😀 ale asi i záleží jak hluboku tam tu jehlu dáš...já dřív měl taky míň, ale co jsem si to naposledy měnila, tak jsem ji tam asi moc zamáčkla a musím dávat víc... 😀
@kkomtesa tak to tedy ani zkoušet nebudu, právě že si myslím že to je takové místo kde krve moc nebude 😝

eyael
7. nov 2011

oprava - 4x denně - na lačno, a hodinu po snídani, obědu a večeři...

maxkatka
7. nov 2011

Ještě bychom tady mohly porovnat, jaký má která glukometr 😀
Já mám Arkray X-meter (docela mě zaráží cena na netu 😲 v zahraničí! - v přepočtu asi 360kč! u nás jsem teda viděla cenu 5000Kč 😲 )
http://www.woundsupplyonline.com/glucose-monito...
a proužky mám tyto (cena v přepočtu cca 500kč - u nás 700kč)
http://www.woundsupplyonline.com/glucose-Test-S...

maxkatka
7. nov 2011

už jsem našla u nás...
http://glucocard.medista.cz/main.jsp?id=117
Je tam teda set... za těch 5000, ale i tak!!!!

Jo a lancetu mám OneTouch Ultra soft.

gianni
7. nov 2011

@mimys no tak to hádam nie,už len to nám chýbalo,ešte stále dúfam že to nejak prejde lebo si fakt neviem predstaviť aby som nejedla sladké a kolko je toho na trhu nového
dnes za večerou som si musela odkrojiť z makovej bábovky bo som už nevedela vydržať,no čo zabijem sa?nemerám tak ma to ani neserie,ked musím tak musím 😉 😉

mmaarrkkeettkkaaaa
7. nov 2011

@maxkatka já mám tento http://www.vas-lekarnik.cz/glukometr-onetouch-vita 😉 byl mi doporučen na diabetologii...spíš mě zaráží, proč tam josu takové odchylky, oproti výsledkům z laborek...dle mého by měly měřit přesně 😒

maxkatka
7. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Tak koukám, že ten Tvůj se dá sehnat za "pár" kaček...
http://www.medimatcb.cz/glukometry-a-prislusens...

ale ofiko cena je taky skoro 5000!!! a to jen proto, že na to 5000 přispívá zdr. pojišťovna!!! Jsou to teda zloději. 🙄

eyael
7. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa oproti výsledkům z laborek se to liší asi především proto, že glukometr bere krev z prstu a v laborce ze žíly, což je mnohem přesnější 😉
@maxkatka - já mám půjčený Accu-Chek Performa, co jsem koukala tak náhradní proužky do něj stojí od cca 650Kč, samotný glukometr nevím, ale KIT stojí 4500Kč.

eyael
7. nov 2011

holky, když už jsme u toho -za jakých podmínek má člověk nárok na glukometr od pojišťovny, jestli tedy vůbec?

eyael
7. nov 2011

tak už jsem to našla -
Nárok na úhradu glukometru zdravotní pojišťovnou mají pacienti s diabetem 1. nebo 2. typu léčení intenzifikovanými inzulinovými režimy (tři a více dávek inzulinu denně) a pacienti léčení inzulinovou pumpou. Plná úhrada přístroje podléhá schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny a je poskytována pacientům jednou za 10 let.

mimys
8. nov 2011

@jemi ahoj nejlepsi na odber je prostrednicek leve ruky. neni tak citlivej, jako ukazováček... a taky castym branim se trochu znecitliví a to je u ukazováčku někdy nevýhoda, když něco děláš.

mimys
8. nov 2011

@gianni ahoj
no mě ani tak neštve to, že nemůžu jíst sladký, ikdyž jsem občas něco mlsla ráda, ale vem to čert, stejně jsem snědla kousek čokolády jednou za měsíc... ale vadí mi spíš, že musím pořád hlídat co vařím a z čeho to vařím.. že když vařím těm mým chlapům, musím jen vařit od oka a neochutnávat... navařit jim treba rajskou a pak si vzít suchý kolínka.... Dost jsme na cestách a jíme kde co člověk stihne koupit... to je nejvetsi problém.... v restrauraci se pořád vyptávat, co do toho dávaji... a pak clovek stejne zustane na šopáku, protoze nic vhodnýho prostě neni... a nakonec ani ten šopák nedáš, protože ti ho přez tve upozornění stejně zalijou sladkym nálevem. ... jdeš pak do krámu, když vsichni chutne poobědvají... a koupis si alespon rohlík...
v terénu se prostě najíst nedá... je zázrak, když v restauraci najdes neco k jídlu.... navic porád vypadas jak sociál, když porád pijes jen vodu a nic jinýho si neobjednáš. Ted je to obzvlast blby pri kojení, protoze nemuzu jist ani veci, co bych normalne mohla... cočku, zelí, papriky, pomeranče... malej pak strasne trpí...

mimys
8. nov 2011

@werumka ahoj
no já nevím , proč nic necítím... nebo o tom nemám čas přemýšlet 🙂 ale zas tak nízké hladiny nemám... minulý týden jsem merila namátkově a byla pořád prez 10 .... 14,5, 13 ,,, to zas tak moc nízké není, no.... tak je mozne, že to nebyla ta nejvyssi hladina a mela jsem i víc ... měřila jsem jen tak nazdarbuch v prubehu dne. Dneska si ale chci udelat poctivej profil pri pravidelnym jidle, tak jsem zvedava. Ten vcerejsi "výkon" me vratil zptaky na koleje a zacnu zase hlidat cas...
dneska ale uz zase špatnej start .... na lačno ráno 10,4... :-/

maxkatka
8. nov 2011

Ahoj, jsem dneska chtěla opakovat měření... ale po dnešní ještě horší noci se na to asi vyprdnu... buď na mě něco leze (rýmu mám už dýl) a nebo začínají krutě pracovat hormony... v noci jsem se potila jako krááááva 😢 To jsem u prvního těhu fakt zkusila.... Už nemůžu spát ve své oblíbené poloze (jí říkám stabilizační - hodně se podobá poloze jako u poskytování první pomoci, akorát dolní ruku nemám za sebou, ale pod hlavou 😝 jinak to vypadá úplně stejně), protože mrňousovi už se nelíbí utlačování. Do toho furt sny o měření cukru 😢 . Kocour byl otravnej - prvně si lehal do krabice, kde jsou neroztříděný věci, takže to šustilo (zbytky od dělání pokojíčku), když jsem ho odtud vyhodila, tak dolezl ke mě a "ustlal" si u mé hlavy 🙄 Odtud jsem ho už nevystrnadila... Pak dát malou vyčůrat.... a v půl páté zase vstával už chlap... v noci jsem měla 3x žízeň... no hrůza hrůz... ☹

eyael
8. nov 2011

dobré ráno holky, já večer taky nemohla zabrat, usnula jsem až v půl 2 ☹ dělala jsem všechno možné, i jsem si četla, pila teplé mlíčko a nic ☹ on totiž zas bude úplněk, za pár dní, tak už to začíná...
jinak v letáku INTERSPARU mají od zítřka akci na FUET 😀 multipack 2+1 ZDARMA, za 119,80 😀

eyael
8. nov 2011

@maxkatka taky veselá noc 😠 😨 já odvedla malou do školky, uklidím nádobí a chvíli se natáhnu, jsem dost unavená ☹ pak taky chci žehlit, ale uvidím jak se přemluvím 😝 🙂

maxkatka
8. nov 2011

@eyael no taky přemýšlím o "natažení".... ale potřebovala jsem do města... a v 10.45 mám pracák 😠 Ale jdu si na 3/4 hodiny lehnout... sice asi neusnu... ale na všechno kašlu...

werumka
8. nov 2011

@mimys Hm, tak to by asi mohlo byt - pokud ty hladiny mas vicemene stabilne nad deset, tak uz urcitou "hladinku" mas. Casto se stava, ze kdyz uz je ta ranni lacna hodnota vysoka, tak se to pak tahne celej den... Kazdopadne inzulinu bych se nebala.

markibie
8. nov 2011

Ahojte holky tak po dnešni kontrole v dia poradně mam hodnoty ukázkové na lačno 5 a po snidani 5,5 a to jsem si dala graham s maslem a sladky čaj.Pani doktorka mě pochvalila a dokonce i dovolila nějakou tu sladkost.Další kontrolu mam v 8.prosince pokud nebudu v porodnici.V sobotu maly slaví 5 let tak si dam i kousek dortu.Už se těším.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre