Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
9. nov 2011

@eyael No to právě nejde, protože cukrovka na inzulínu (což je většinou diabetes 1. typu, nebo pokročilý diabetes 2. typu) je založená trochu na něčem jiném. Úplně jiné je to u diabetiků první typu, jako jsem já - nám se prostě inzulín netvoří a nejíst sladké, tím by se nic nevyřešilo. Citlivost buněk vůči inzulínu mám v pořádku a jde jen o tom, rozložit si sacharidy podle toho, kdy má ten inzulín největší účinek.
U diabetu druhého typu je to o tom, že ty buňky ten cukr nevstřebávají a ten pak koluje v krvi, ačkoli svého inzulínu máš dost. A když jsi na dietě bez inzulínu, musíš se snažit, abys tu citlivost zbytečně nedráždila tím, že jí tam pošleš ještě více cukru prostřednictvím sladkého jídla. Když máš ale inzulín, tak se nemusíš zas tak na tu citlivost ohlížet, protože ten inzulín to "vyřeší" za Tebe. Ale samozřejmě je to zjednodušeně řešeno - i s inzulínem musíš mít pravidelný přísun sacharidů, aby se třeba jednotlivé dávky inzulínu "netloukly" a podobně...

werumka
9. nov 2011

@maxkatka Chápu, já bych nemohla žít bez kartonu tatranek ve špajzu 😀 Skvělá věc na hypoglykemii 🙂
Ten štrůdl je fajn - ten dokáže pěkně chuť na sladký zahnat.

mimmi77
9. nov 2011

Ahoj kočky, trochu som si vás tu čítala, vidím, že ste veľké profíčky 😉 Preto by som sa chcela opýtať, či máte niektorá skúsenosť s cukrom v moči, s tým, že hladiny v krvi sú v norme. Pri OGTT som mala glyk. nalačno 3,9 mmol/l, moč negatívny, za dve hodiny po vypití 7,3mmol/l, moč pozitívny.
DiaMUDr mi povedala, že je to začínajúca tehu cukrovka, do papierov mi dala ako záver renálna glykozuria v gravidite. Nemám jesť a piť nič sladké, každé 2 týždne budem chodiť na kontroly. Ale mám z nej dosť divné pocity 😖

maxkatka
9. nov 2011

Holky, je mi divně... teplo... mám pocit, že mi buší srdce... 😖 tak jsem si změřila tlak a mám 118/72 a tepovku 80... a tak mi to nedalo a změřila jsem i cukr (podotýkám, že 3/4 hodiny po obědě) a ten mám 7, takže taky dobrý... ale je mi tak nějak divně... 😢 vnitřně...

maxkatka
9. nov 2011

@mimmi77 nevím, jak v SR (předpokládám, že jsi ze SR), ale v ČR se pozitivní nález v moči nediagnostikuje jako těhu cukrovka... cukr v moči u těhotných "je normální". Samo je lepší, že Tě budou hlídat, ale já mám třeba cukrovku, ale cukr v moči nemám... zato tam mám ketony...

Hele, tady je toto - zkopírované ze stránek http://www.tehotenskacukrovka.cz/jak_se_tehoten...

Na tomto místě je potřeba také vysvětlit, co to znamená, když se během těhotenství objeví cukr v moči, což lze zjistit velmi snadno pomocí testovacího proužku – toto vyšetření se dělá rutinně při každé návštěvě v těhotenské poradně u vašeho gynekologa. Tímto vyšetřením se zjišťuje především přítomnost bílkoviny a cukru v moči. Je to vyšetření orientační, tedy nepřesné, a v případě, že se cukr nebo bílkovina v moči objeví, vyžaduje další dovyšetření. V případě cukru v moči toto dovyšetření spočívá ve vyšetření hladiny cukru v krvi nejprve nalačno, a pokud je v normě (do 5,5 mmol/l), provede se standardní orální glukózový toleranční test (OGTT), který se používá k vyloučení nebo potvrzení cukrovky. Jsou-li výsledky testu v normě, pak se nejedná o cukrovku a cukr v moči se hodnotí jako tzv. benigní glykosurie, která se neléčí, neboť se jedná o banální nález. Vyskytuje se u některých těhotných a po těhotenství cukr z moči opět mizí; u někoho je glykosurie vrozená, celoživotní. Příčinou je zjednodušeně řečeno „zvýšená propustnost“ ledvin pro glukózu a neznamená to žádné onemocnění ani žádné riziko do budoucna. Z toho je patrné, že ze samotného nálezu cukru v moči nelze konstatovat cukrovku, vždy je třeba vyšetřit hladinu cukru v krvi. Pokud byl u vás zátěžový test (OGTT) již proveden, záleží další postup na tom, jak dlouhá doba uplynula od provedení tohoto testu do doby, kdy se nově objevil cukr v moči. Pokud byl zátěžový test proveden před méně než dvěma týdny, není nutné jej opakovat. Pokud však vyšetření proběhlo před delší dobou, je nutné jej zopakovat. Zodpovědný gynekolog v takovém případě maminku pošle do diabetologické poradny pro těhotné, kde pak postupujeme individuálně. Pokud má například taková žena jen týden či dva do termínu porodu, pak ji obvykle již dalším OGTT nezatěžujeme, ale provedeme pouze test se standardní snídaní.

mimmi77
9. nov 2011

@maxkatka ĎAKUJEM za vysvetlenie 🙂 OGTT mi robili v laboratóriu, výsledky mala pôvodne zhodnotiť najskôr moja GynDr. Ale k nej idem až za týždeň. A keďže som bola netrpezlivá, s výsledkami som išla hneď k diabetológovi, nech posúdi, či je to OK. A tá ma hneď zaradila k svojim pacientom 😖 . Moc toho nepovedala a mala som z nej silný pocit, že si takto naháňa pacientov 😕 A ja teraz strávim pravidelne jeden deň každý druhý týždeň v preplnenej dia ambulancii 😝 😝 😝 Som zvedavá, čo povie moja gyndr..... Asi som mala počkať na jej vyjadrenie, je dosť možné, že by to vôbec neriešila s diabetológom... Pri kontrolách v tehu poradni som mala cukor vždy OK... Musím ešte niekde pohľadať výsledky z vyšetrenia inzulínovej rezistencie z pred dvoch rokov. Mám pocit, že vtedy to bolo rovnaké - teda cukor v moči, ale krv bola OK.....

maxkatka
9. nov 2011

@mimmi77 nevím, ale u nás výsledky OGTT gynekolog snad nevyhodnocuje... ale vyhodnocuje je pouze diabetolog... Takže si nemyslím, že by postup byl špatný... jinak se má odběr provádět i po hodině... po dvou hodinách by měl být do 7,6, takže to jsi splnila... bohužel je předpoklad, že se hodnoty budou spíše zhoršovat...

Jinak dámy, jako já nevím... měřila jsem si 3/4 hodiny po jídle a bylo 7 a teď hodinu a půl po jídle a mám 7,6 😲

Se na to fakt vykašlu.... 🙄

mmaarrkkeettkkaaaa
9. nov 2011

@maxkatka no jo, to je přesně můj případ... hodinu po jídle o.k. a 2odiny víc...Ale dr. mi řekla že se to stává...
@werumka babička má cukrovku 1.typu od cca 20let a sladké tedy vůbec nejí 😒 jen když má nízkej cukr tak si vezme bonbon...Tak nevím zda je to taková výhra 😒 ale určitě na tom, co jsi napsala něco bude...A od kolika že ty máš cukrovku? až po porodu ti zůstala?

werumka
9. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa No já jsem dostala cukrovku, když mi byly tři, takže jí mám asi 22 let. V té době - až do mých sedmi let - vládl názor, že diabetik nesmí pozřít cukr. Jenže pak se to najednou přehodnotilo a vyšly třeba tabulky sacharidů jídla v McDonaldu včetně dezertů. To bylo požehnání. A stejně tak s tím počítají na diabetologii - pokud si sacharidy počítám, není problém.

mmaarrkkeettkkaaaa
9. nov 2011

@werumka tak to je jasný...to o tom musíš hodně vědět...možná tím, jak babička žije stále názorama, že při dia nesmí, tak už asi názor nezmění...je to stjeně blbá nemoc co? pořád se omezovat ☹ ale když se to člově naučí co smí a nesmí tak to jde...

werumka
9. nov 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Já si myslím, že kdybych velkou část života s cukrovkou žila v těch starých názorech, tak už taky nepotřebuji nic měnit. Tím, že brzy přišla 90. léta a najednou se sem dostaly i glukometry a hodně se investovalo do osvěty v kompenzaci diabetu 1. typu, tak to byl velký pokrok. Pak přišly inzulínové pumpy... pořád to jde dopředu. Když si na to člověk zvykne, už je to součást života a nepřemýšlím nad tím. Vytvořila jsem si určitý druh "záklopky", při jídle, kdy vím, že už víc nemůžu, jinak by mi bylo blbě 🙂

slavikovci
9. nov 2011

Ahoj holky, já jsem měla včera trošku hřešící den 😅 ale hodnoty jsem měla krásný a po domácích tvarohových buchtách jsem měla 6,2, tak jsem ráda.....chuť byla silnější než já , teď už zase opatrně 😉 Jinak prsty střídám, ale nějak mě to píchání už bolí ☹ V neděli zas budu mít měření pro doktorku, tak jsem zvědavá, snad to bude dobré....
Musím jít, ten můj nenechavec tady mě nenechá ani napsat...pořád vymýšlí blbiny 😀 Přeji hezký večer

llluckaaa
9. nov 2011

@maxkatka @mimmi77 Ahoj holky, jen podotýkám k tomu OGTT - po hodině to není povinné dělat, takže někde vám to udělají a jinde ne. Záleží na tom, kam chodíte.

llluckaaa
9. nov 2011

@mimmi77 Moje gyndr. mi k cukrovce neřekla víceméně nic - prý že si mě ohlídají na dia a ona nebude nic řešit a když jsem jí říkala, že je pro mě těžké někdy dietu dodržet, tak mi odpověděla, že tu dietu nemám brát tak vážně... Takže já bych důvěřovala spíš diabetologovi.

jemi
9. nov 2011

@maxkatka
@slavikovci
Tak hodinu po čokoládové deli xxl(58g) hodnota 5,8 🙂 tak mám asi nějakou divnou cukrovku. Jediná hodnota mimo normu je snídaně.

Jinak díky za typ jak odebírat, od té doby všechny pokusy bez problémů.

maxkatka
9. nov 2011

@llluckaaa no on celý test není povinnost, že... ale na lačno a po dvou hodinách se standardní test pro DM2 a právě pro GDM je "směrodatný" i po té hodině...

maxkatka
9. nov 2011

@jemi přála bych Ti to... ale předčasně bych se neradovala... dnes OK, zítra špatně... sama jsi to "viděla" u těch kukuřičných lupínků... co jeden den projde bez následků, tak druhý den už ne-e... 😢

llluckaaa
9. nov 2011

@maxkatka Tak pro tebe to samozřejmě povinnost není, ale gynekolog tě na něj má poslat. Jako jo, dobrá je i ta hodnota po hodině, ale oni nejsou povinni to tak dělat. Co tady psaly holky, tak to opravdu některým po hodině nedělali ☹ V jakém týdnu jsi byla ty na OGTT? Čtu si o těch testech na tehotenskacukrovka.cz a tam píší, že těhotné z rizikové skupiny by měly na něj jít už v 1. trimestr...

llluckaaa
9. nov 2011

Holky, odkud vám brali krev při OGTT? Z prstů nebo odjinud? Já jen, že tady http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk... píšou, že se to nemá provádět z prstu, že je to pak "zcela nespolehlivé". Ale mně to teda z prstů dělali...

maxkatka
9. nov 2011

@llluckaaa já šla na OGTT asi ve 26tt... ale nepodstoupila jsem ho... ráno na lačno jsem měla více jak 5,5, tak se u nás nedělá (měla jsem 6,9) - prý je to pak neskutečná zátěž už pro "poškozené" tělo...

maxkatka
9. nov 2011

A asi se brzo zblázním z toho svědění... z toho mě nic nesvědí, ale když to začne, tak je to ke zbláznění 😒

llluckaaa
9. nov 2011

@maxkatka Aha, no jo, já zapomněla, že ty máš vysoké ranní hodnoty.

mmaarrkkeettkkaaaa
9. nov 2011

@llluckaaa mně tedy brali ze žíly, jak po hodině, tak po dvou 😉 taky si myslím že z prstu to není tak přesné...

gianni
9. nov 2011

@mimys tak že si na inzulíne?dá sa s tým aj prestať alebo je to do konca života?prečo ti neskúsia dať najskôr tabletky?
ja som jedla napr. na obed včera a dnes to isté akurát včera som nemala k tomu ryžu hodnoty o.k., dnes som si pridala trocha ryže(možno 3PL) a olízala som si 3x prst od čokoládovej polevy ked som vytierala tanier a hodnota cez 8 tak neviem stačí tak málo a je to hned hore

slavikovci
9. nov 2011

@jemi no tak to je dobré 😅 já měla nejvyšší hodnotu 6,8 a to jsem měla po dortu....jinak se mi to drží dobře ty hodnoty.....vím, že to tak nemusí být pořád, ale kéž by......bylo by to super 🙂

slavikovci
9. nov 2011

@maxkatka
@llluckaaa Na dia jedna maminka říkala, že jí to po hodině neměřili až po těch dvou a dr. na dia se rozčilovala, že ví, že to nedělají všude, ale měli by, že je to takhle na prd

slavikovci
9. nov 2011

@llluckaaa mě normálně ze žíly...

mimys
9. nov 2011

@werumka ahoj .. ja si zasekoupila na hypo ledove kaštany... mnam... ale je fakt, že si to clovek pri hypu vubec nevychutná... to ani skoro nevim, že neco jim... jen abych to do sebe natlacila..

mimys
9. nov 2011

@gianni jojo, jsem zase na inzulinu.. 4 krat denne :-/
ted mi ho dali, aby se to srazilo a srovnalo.. pak budou odbery a budou zjistovat, jestli je to diabetes 1, nebo 2 typu... pry jestli to bude 2, tak by to teoreticky na meltformin slo, pry to ale vidi spis na 1. typ... pry že 2 typ mivaji spis lidi s nadvahou.
no ale moje sestra ma 2, typ a zdaleka to u ni neni nadvaha... 53 kg a 170 cm 🙂 Tak uvidim, co z tech testu vyleze....
Manzel se ptal .. jak dlouho to trva, nez se to vyleci .... nejak jsem mu nemohla rict, ze na 99% procent je to napořád.... tak mlzim, no... že jako uvidime...

gianni
9. nov 2011

@mimys joj ti nezávidím no ale aspon sa teraz viac naješ,som zvedavá čo mne povedia v decembri na kontrole
ale keby si mala diabetes 1 tak to by si mala už ovela skôr nie?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre