Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
13. nov 2011

@maxkatka Já se nikdy neznepokojuju desetinama - protože ty řešit nejdou a počítám je do nějakého rozptylu, který ten glukometr může mít. A oni se tím nikdy neznepokojují ani na diabetologiích... těm jsou nějaké destiny jedno 🙂 Ale pokud se to liší už o celou jednotku od laborky, tak bych se zkusila na diabetologii dohodnout na zapůjčení jiného... Řekni jim, že když si pícháš inzulín, potřebuješ mít co nejpřesnější informace. Třeba to na ně zapůsobí 🙂

werumka
13. nov 2011

@maxkatka Aha, japonské výroby 😀 Tak s těma moc dobré zkušenosti nemám. Obecně v tomhle více důvěřuju Němcům, Rakušanům a Švýcarům 🙂 Už to, že se nemusí kalibrovat (pomocí kódu/ čipu) - ta kalibrace u těch glukometrů není pro nic za nic.

maxkatka
13. nov 2011

@werumka hele, to je přesně moje máma... té je jedno, jestli jí to naměří 13 nebo 14... ale mě, když doktorka sleduje jestli mám 6,9 nebo 7,3 tak je to už rozdíl... 🙄 ještě mě napadlo si vyměnit baterku... no stejnou mám v teploměru (bezdotykovém) a tu jsem měnila teda už taky loni... ale teploměrem se měříme minimálně, že? Kdežto ten glukometr měl kdosi už loni touto dobou... a bůh ví, kdy byla měněna... Tak to asi zkusím prohodit a popřípadě koupit...

werumka
13. nov 2011

@maxkatka Ony ty kontroly na diabetologiích jsou stres. Tady nejde o to, že by dítěti 7,3 ublížilo a 6,9 ne.... ale doktoři mají v tomhle takový globální strach, že když budeš ujíždět trochu, tak časem budeš ujíždět víc. Na tu baterku bych moc nesázela - jakmile začne docházet, tak se spustí hlášení. A i s hlášením o docházející baterii dokáže glukometr ještě nějaký čas spolehlivě měřit.

maxkatka
13. nov 2011

@werumka no já nevím... ale třeba za 14 dní jsem po obědě měla 2x 7,6 a hned se toho "chytala" 😢

werumka
13. nov 2011

@maxkatka Já vím, oni někdy umí dodat optimismu 😀 Ale musíš to brát tak, že oni ve své práci nedělají nic jiného, než kontrolují čísla a zjišťují, které je v tabulce a které ne. Problém je v tom, že místo toho, aby navrhli, jak to kontruktivně řešit, aby to nenabíhalo ještě víc (což je právě častým problémem), tak Tě jen vystresujou. Jiný přístup funguje třeba u nás v IKEMu, kde ten pacient tráví vlastně celý svůj život. A oni vidí, co má smysl a co ne a že peskování nikam nevede, protože v konečném výsledku pacientovi nepřilepší a celkový stav to stejně nezhorší.... Kdyby to tak nebylo, neměla bych přes dvacet let cukrovku bez komplikací.

maxkatka
13. nov 2011

Tak dnešní hodnoty 6,2 - 6,9 - 7,1 - 6,2(nevím jestli tuto hodnotu teda už neovlivnil ten noční inzulin - píchala jsem si 15 min. před měřením - mám dneska rozhozené jídlo - byli jsme po návštěvách a tak jsme odpoledne měla 2 svačiny a tudíž véču později) a nevím jak se ty noční inzulíny dělí, ale mě říkali, že to co mám já, tak obsahuje 30% rychlého a 70% pomalého inzulínu... tak nevím, jak rychle začíná působit...

werumka
13. nov 2011

@maxkatka Za 15 minut ne, to mají ty superrychlé inzulíny, které nastupují za 15 minut a vrcholí za 30 minut. Důležité je že ty hodnoty Ti nijak nelítají a máš je vyrovnané. Jejich průměr teď neřeš, není určitě nijak likvidační. Uvidíš, jestli si budeš píchat víc na noc - to by se pak měly upravt i hodnoty přes den. Ranní lačná hodnota většinou udává směr celému dnu.

maxkatka
13. nov 2011

@werumka jo tak to máš úplnou pravdu... když jsem šla do DIA na první kontrolu, tak doktorka neměla evidentně svůj den a dost mi to dala najevo v komunikaci... 😢 a hodně mě vystresovala... když jsem jí popisovala, že mi dělá zle pečivo, tak mě odpálkovala, že ho nesmím jíst tolik!!! No nemyslím si, že půl krajíce ke snídani je moc... 😖 (obzvlášť, když "můžu" celý krajíc - dle jejich jídelníčku)... chtělo se mi brečet.. a taky se mi udělalo slušně zle... 😠 z toho jednání (jsem cíťa) a když jsem tam šla teď tak jsem byla připravená po ní vystartovat, kdyby měla zase řeči... ale tentokrát naprosto v pohodě... ač vím, že ty hodnoty nejsou optimální... sice mi řekla měřit obden... ale ráno jsem měřila každý den a i po snídani... neřekla ani popel... naopak, že alespoň vidí, že to ráno je furt stejně "blbý" a mám v tom takto pokračovat dál...

maxkatka
13. nov 2011

@werumka jo to jsem někde četla, že podle rána se "jede" celý den... takže když jsem šla do poradny, tak mi bylo jasné, že to bude na inzulin... teď vychytat ty jednotky... myslím, že v pátek mi to navýší asi na těch 6j. ale jak už jsem psala, je jedno jestli jsou 4 nebo 6 nebo 10... píchám si stejně... poprvé to vůbec nebolelo, včera teda trošku (jsem se trefila asi do blbého bodu, protože se pak objevila i krev) a dneska opět bezbolestný... ale Tebe jako člověka s DM1 obdivuji... vím, že nic jiného Ti nezbývá... ale klobouk dolů jak s tím dokážeš "spokojeně" žít i s rodinou...

werumka
13. nov 2011

@maxkatka No minimálně by měla vědět, že když není dobré ráno, nebude dobrý ani den. Jeden čas jsem trpěla na fenomén stmívání - vysoké hodnoty před večeří. A vyřešilo to právě přidání inzulínu na dopoledne. To ráno prostě určuje běh celého dne...

werumka
13. nov 2011

@maxkatka Ještě mi pověz, kam si ty injekce pícháš? Jednotky se vychytají. To je to nejmenší - a uvidíš, jak Ti pak ten den hezky poběží. Na to není nic k obdivování, je to součást života. Ale někdy fakt nadávám, když musím kanylu zavádět na pětkrát, protože se pořád strefuju do míst, který bolí. Tomu se pak manžel vždycky směje, protože nadávám jak dlaždič 😀

maxkatka
13. nov 2011

@werumka a je strašně fajn si o tom "popovídat" s lidmi, kteří mají stejný problém... takové to souznění... lidé co toto řešit nemusí absolutně nemůžou chápat moje pocity, že?

Tak jak jsem si psala s kámoškou, že mě testování dost bolí vpich... prostě jsem přecitlivělá (má asi snížený práh bolesti a sama sobě se divím, že jsem šla do druhého těhotenství 😢 ) a ona, že co jako předvádím, že to nebolí atd. že si občas sama testuje u babičky a že to vůbec nebolí... a nedokáži ji vysvětlit, že mě to prostě bolí (ten moment, kdy je vpich - pak už ne-e - a hloubka jsem zjistila, že je jedno... bolí to stejně), ale už jsem si zvykla...

maxkatka
13. nov 2011

@werumka do břicha... mám tam slušnou zásobu tuku... 🙄 😅 v tomto je to zrovna výhoda... no do stehna se mi moc nechce... na břicho si i dobře vidím, když si ten špek chytnu... mám za sebou teprve tři vpichy...

werumka
13. nov 2011

@maxkatka Aaa, tak to možná bude ten kámen úrazu - na noc je nejlepší si ten inzulín píchat do stehna nebo do hýždě - protože odtamtud se vstřebává pomaleji, což je na noc potřeba. Z břicha je to vstřebání nejrychlejší a pak je možný, že to do toho rána nedotáhne. Neříkali vám na diabetologii rozmístění vpichů ve smyslu toho, jak se inzulín vstřebává?
Mně teda trvalo, než jsem si našla místa, který mě na prstech nebolí. A teď už stejně tu kůži mám tak ztrvrdlou, že bych to necítila ani tak 😀
Já se jinak s diabetikama moc nestýkám... Dělá mi lépe společnost zdravých lidí, víc mě to motivuje 🙂

maxkatka
13. nov 2011

@werumka jo vysvětlovala mi místa... břicho, stehna - horní část, paže - horní část a zadek (ten nevím přesně kam)... o tom, že z břicha by se to mělo vstřebávat rychleji vím, ale sama mi řekla, že to tam bude nejlepší (mám tam i po císaři část slušně bezcitnou), dobře si tam chytnu tu "řasu" atd. a ten dlouhý má působení 12-16 hodnin, ale v příbaláku myslím píšou, že až 24 hodin (nebo mi to i říkala? už nevím). Ale těch 12 hodin je minimum... takže do deseti dopoledne by měl působit...

maxkatka
13. nov 2011
werumka
13. nov 2011

@maxkatka Tak to už jsem možná sto let za opicema 😀 Ale nám furt vtloukali, že noční inzulín pouze do spodní části těla 🙂 Abych se vyhnuli rychlejšímu nástupu a možnému hypu v noci.... Ale mně třeba na diabetologii, když jsem byla těhotná, říkali, že bych si inzulín do břicha píchat neměla a spíš ho vynechat. Koukám, každej pes, jiný ves 🙂

maxkatka
13. nov 2011

@werumka Tak v příbaláků je napsáno:

Insultard je dlouhodobě působící inzulin. Účinek nastupuje do 1,5 hodiny, maximum dosahuje během 4-12 hodin a celková doba působení je zhruba 24 hodin.

werumka
13. nov 2011

@maxkatka Píšou u něj tohle: "Subkutánní injekce do stehna vede, ve srovnání s jinými místy aplikace, k pomalejšímu a rovnoměrnějšímu vstřebávání.", což bych si tak myslela...

werumka
13. nov 2011

@maxkatka Ty ale potřebuješ, aby toho maxima dosáhl po třetí ráno - takže spíš později, než dřív...

maxkatka
13. nov 2011

@werumka No do stehna to zatím nedám... to fakt ne-e... ale fakt jsem se tam i vyslékala aby mi ukázali, kam se můžu píchat... a vzhledem k objemu tuku na břiše mi řekla, že tam...

werumka
13. nov 2011

@maxkatka Myslím, že teď asi nemá cenu tuhle drobnost nijak řešit. Teprve, kdyby neplnily svůj účel ani ty vyšší dávky, tak bych zkusila stehno. Já mám spíš opačný problém, stehno v pohodě, břicho děsný 😀

maxkatka
13. nov 2011

@werumka hele, já si fakt strašně vážím toho, že si tu se mnou o tom "povídáš"... jsou to pro mě cenné informace človíčka se zkušenostma, které mi může dát jen člověk znalý praxe... nikoliv ten, kdo to má vyčtené pouze z knížek, že? Třeba to jednou do toho stehna taky zkusím a zjistím, že je to lepší... 😉 a možná budu odvážná a hned zítra...

werumka
13. nov 2011

@maxkatka Však jo, moje praxe je mnohdy delší, než praxe mých ošetřujících lékařů 😀 😀 Nestresuj se kvůli tomu stehnu, ono to stejně dobře dopadne a v první řadě stejně bude třeba zvýšit inzulín. Když jsem si musela poprvý zavést třícentimentrovou kanylu do břicha, myslela jsem, že na místě umřu 😀 😀

maxkatka
13. nov 2011

@werumka Díky za pokec... musím jít spát... ráno musím do osmi volat do školky a pak musím s malou opět k dr. ať ji prohlédne... už od čtvrtka má teploty a zdá se mi, že to už není viróza na kterou to tak vypadalo, ale že se jí rozjíždí super angína... Teď jsem ji byla převléknout... byla úplně mokrá (spocená a teda i počůraná)... má úplně propocený polštář a deku... Tak jsem to otočila aby nespala na mokrém a spí dál... beruška moje... je statečná...

werumka
13. nov 2011

@maxkatka Tak přeju dobrou noc! Taky jsem si se synkem takhle prošli angínou a kromě teplot mu vlastně nic jinýho nebylo... Tak ať je jí brzy dobře a Ty si nedělej z ničeho hlavu!

maxkatka
14. nov 2011

Čau holky, tak jsem se v noci (k ránu) probudila (ve čtyři hodiny) a šla jsem si změřit cukr... a naměřilo mi to 5,6, takže budou potřeba zvýšit ty dávky noooo.... a po osmé teda už 6,3... No hlavně už to není přes těch sedm.... Tak nějaký účinek to má, ale není dostačující... ještě změřím po snídani (jestli stihnu) a dneska si dám už voraz... nechám do zítra zahojit prstíky...

eyael
14. nov 2011

@maxkatka - ahoj, já dneska taky měřím... ráno 3,9 ☹ to už mi přijde dost málo - na druhou večeři jsem si dala zakysanou smetanu s půlkou banánu! Po snídani 6,3. Minulý týden při měření jsem zjistila, že už nemůžu po ránu ani chleba ani rohlíky, jen kneckenbroty. Jinak mi to vyskakuje až na 7,7 😖
a nevím, co si dneska uvařit, vůbec nemám inspiraci ☹ mám chuť na rýži, ale trochu se obávám jak po ní vyskočí cukr ☹ asi udělám rizoto...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre