Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
14. nov 2011

@llluckaaa hele, našla jsem převodní tabulku těch mg/dl na mmol/l

http://www.mte.cz/prevod.php?mmol=&mg=&count_it=1

ale hodnota 71mg/dl vychází na necelých 4 mmol/l což se mi u lucka.lucy zdá nějak hodně nízké...

Byla sice testovaná testem, který se v ČR už neprovádí tzv. O'Sullivan screening, ale i tak by mi to přišlo hodně nízké... protože po hodině může mít do 8,3 😲 asi by bylo dobré vědět, kolik bylo na lačno... protože pod 3,3 je koukám hypoglykemie...

http://okbh.centromed.cz/texty/ogtt.html

maxkatka
14. nov 2011

@dammanka no a jak u Tebe bude dále probíhat sledování? Budeš chodit někam na diabetologii? Tam by Tě měli přímo poučit co a jak... jinak ke sladkostem... neměla bys vůbec hřešit... já to teda "dělám"... typu štrůdl z listového těsta s jablkama (bez přidaného cukru), nebo banán se zakysanou smetanou... či palačinky (těsto bez cukru) s tvarohem... ale čokošku či tak ne-e...

breslerka
14. nov 2011

@maxkatka ..ja teraz koncim 29.tyzden, zacinam 30ty...test mi robili v 27.tyzdni.Preco tebe nasadili inzulin na noc???

maxkatka
14. nov 2011

@breslerka protože mám moc vysokou ranní glykemii...pohybuje se mi kolem 6,5 😢 takže se musí "srazit"... zatím se nedaří... inzulín mám teprve od pátku večer... a nastaveno zatím jen na základní hodnotu a to jsou 4 jednotky...

breslerka
14. nov 2011

@maxkatka ....a pri teste prvom si mala tiez taky vysoky cukor rano?
No ja mavam rano strasne nizky, vzdy som mala, je to medzi 3 a 4.......proste som jelen z toho, ale sa neznervoznujem 😉

monny89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maxkatka
14. nov 2011

@breslerka no já OGTT vůbec nepodstoupila... nebyla jsem "připuštěna" a rovnou "hozena" na DIA... páč už tam jsem měla cukr 6,9 pak to trošku kleslo... le znovu "vystoupalo"... Je to o tom, že placenta vytváří nějaký hormon, který blokuje vnímavost mých buněk vůči mému insulinu... dietou se to zredukovat bohužel nedá...

mimys
14. nov 2011

@werumka ahoj .. tak treba dneska... na lačno 7,4, po snidani 9,2 ... pak jsem za 2 hodiny mela hypo..(3,2). dala jsem si jednu tvarohovou buchtu, protože jsem šla zrovna kolem pekárny a nedokázala jsem odolat... 🙂
pred obedem jsem pak po te jedne buchtě měla 14,5.... po obede ( jedno vajičko a chleba s maslem - jeden krajic) 18,1 ... svacinu jsem vynechala a pred veceri bylo 5,9 ... ted jsem zvedava, co bude po veceri ...

rano 7,4, po sn 4 př. o 7,8, po o 12,2 př več 7, po več 1,5 hodiny 2,8, ve 22 hod 15,1
rano 10,9 po sn. 7,8 př. ob 9,4 po o 12,5 př. več 7,7 po več 5,4, v 22 hod 6,9
rano 9,6, po sn 8, pr o 10,5, po o 5,9 , pred vec 9,9 po vec 1,5 hodiny 3,2, ve 22 hod 2,5
rano 7,9, po sn po hodine a půl 2,9.. pr o 13,2 po o 11,8, př. več 11,7 po več.6,5, ve 22 hod 8,8

byla jsem za doktorkou a mam si nočního o jednu jednotku pridat a vecer jednu ubrat.... tak uvidim, no...jo a mam se merit jeste ve dve rano...

mimys
14. nov 2011

@maxkatka 🙂 to máš jeste dobrý... u mě ranní 6,5 jsou jenom sen 🙂

maxkatka
14. nov 2011

@mimys jenže ty nejsi těhu... už... sice máš ty hodnoty mizerný, to teda jo.... strašně Ti to lítá... 😖 z hypo do hyper....

gianni
14. nov 2011

@mimys no vidíš a ja ked som sa pýtala ešte dávnejšie ked mi spomenula tabletky a ja že či budem môcť kojiť a ona že pravdaže áno,tak fakt teraz neviem či tvoja doktorka nepozná iné tabletky alebo tá moja si myslí že sa môže kojiť a neni to tak,no majú v tom asi dobrý bordel
dnes som si merala a celkom o.k.,ale to preto že viem že si meriam tak si tolko nedovolím ako inokedy tam zalíznem tam zahryznem a ono to pekne stúpa,dnes na obed som skúsila 1x špagety,ale som si odvážila len 100g a k tomu tuniaka s trochou hotovej omáčky a mala som kolo 6,ešte že som sa ponáhlala kolo detí lebo toho bolo málo ale nemala som čas na to myslieť,večer som mala cez 7 bo predtým som si dala hryza z koláča a večera bola klasika chleba šunka zelenina

maxkatka
14. nov 2011

@werumka tak jsem to prubla a píchla jsem se do stehna... a nebolelo to 😀 a to se mi tam udělala i krvička... takže díky za vyhecování 😝 😅 Vím, že můžu i tam teda... 😵

eyael
14. nov 2011

holky, tak dneska po hodně pozdní večeři 6,2, to docela jde. Ale jak tu někdo psal, taky mám pocit, že když mám měřicí den, tak se víc hlídám a v ty ostatní dny to tak nějak odbudu - nedodržím časové rozestupy mezi jídly a taky si tak přesně nevážím kolik je kterého jídla, dělám to jen odhadem 😠

maxkatka
14. nov 2011

@eyael já taky... ale není to až tak tragický.... hele, dneska jsem neměřila... a nedodržela jsem 2 hodiny mezi svačinou a večeří... páč jsem měla hlad... a než trpět hlady tak jsem si další jídlo dala po hodině a půl... ale nehřešila jsem přímo - sladké atd. takže z toho nemám špatné svědomí... a tím, že ještě k tomu poznávám díky nočnímu inzulinu, že na tu dobu těhotenství to není taková katastrofa, tak nechci přímo porušovat dietu, ale inzulin není až taková hrozba - u mě... takže držet dietu ANO, ale občasný hřích není smrtící....

maxkatka
14. nov 2011

No nic, jdu spát... v noci musím vstávat k malé z dalšího důvodu... dneska jí dr. nasadila ještě dodatečně ATB... sice dráždivý kašel se "krásně" proměnil v částečné odkašlávání (hlavně, že nemá už ty příšerné záchvaty a nemusím podávat Codein) ale i tak krk to nevydržel... bohužel tentokrát to není klasické podráždění, ale má zarudlé a dost zvětšené mandle a uzliny na krku... no ATB jsem nedoufala... narovinu jsem doktorce řekla, že jestli nejsou potřeba, tak je malé dávat nechci, ale ta mi na to hned argumentovala, že došlo k rychlému zvratu z kašle bez teplot do teplot 40st. se suchým kašlem, takže jsou víc než na místě... 😢

eyael
14. nov 2011

@maxkatka - dobrou noc, taky jdu zalehnout, zítra vstávám před šestou, jdu na kontrolu na nefrologii....

dammanka
15. nov 2011

@maxkatka Já chodím k Apolináři na internu kvůli vysokému tlaku. Jdu zase příští týden v úterý, tak uvidím, co mi Mudr. Moravcová k těm hraničním výsledkům řekne a jak mě míní dál hlídat...

maxkatka
15. nov 2011

Tak moje dnešní ranní hodnota na lačno je nejnižší za posledních 14 dni 😲 mám "jen" 5,6 😀 teď je otázka čím to... inzulin jsem dala do nohy... ale v půl jedné ráno jsem dostala obrovskou chuť na banán... zrovna jsem chystala antibiotika pro malou a 2x kolem těch banánů prošla... a nakonec jsem neodolala... 😝

werumka
15. nov 2011

@mimys Ahoj! Myslím, že doktorka to určitě řeší dobře - taky bych přidala noc a ubrala na večeři. To měření ve dvě ráno je někdy potřebný... Ale osobně bych snížila ještě ranní inzulín. Ta křivka Ti tam jde po snídaní standardně dolů, což nevadí, když máš třeba těch 11, ale ve chvíli, kdy se to ráno blíží normě, tak Ti to udělá hypo. Ty čtrnáctky pak neřeš - to je reakce na to hypo. A tomu se často nevyhneš. Rozhodně na to neplatí dát pak třeba víc inzulínu - naopak ten pak na tyhle reakční hodnoty působí tak, že je ještě víc zvýší - viz, ten včerejšek (na oběd inzulín+ jídlo). Zkus na ty hypa fakt dodržovat to sladký pití. Já se do toho musím taky nutit, ale je to to nejlepší, co se dá v takovém případě udělat.

@maxkatka No vidíš, tak zkus zase dneska stehno a třeba to bude v pohodě 🙂

ladybugie
15. nov 2011

Ahojky, omlouvám se, že se vám pletu do diskuze, ale potřebovala bych radu. Dneska mi dr řekla, tedy spíš sestra, že mám po OGTT hodnotu 6,0. Prý je to hraniční a mám držet dietu. Večer před testem jsem snědla hroznové víno, tak 200g. Myslíte, že to bude tím? V prvním těhu jsem měla hodnotu po vypití toho jejich nápoje po dvou hodinách 4,1.
Druhá otázka, léčí se tahle moje hodnota -6,0 - nějak? Píchat si injekce bych nezvládla ☹ dík

llluckaaa
15. nov 2011

@maxkatka 4,2 je fakt nějak málo, i po 50 g glukózy. Aha, tys to našla, já taky hledala hodnoty, ale nenašla jsem je, jen info, že se ten test tady už nedělá. To to nemůžou dělat a měřit všichni stejně??? Maximumum 8,3 mi zní celkem rozumně - je to trochu míň než 8,8, ale pořád víc než 7,2 🙂

llluckaaa
15. nov 2011

@ladybugie Ahoj, diskuze tu je pro všechny se zájmem o gestační diabetes, takže určitě nerušíš 🙂 Nevím, co je na hodnotě 6 hodně. Leda by byla naměřená nalačno. Po dvou hodinách po vypití 75 g glukózy je hranice 7,6. Já myslím, že to hrozno žádný vliv nemělo. Bylas bez jídla aspoň 10 hodin před testem?
Jestli je těch 6 na lačno, tak to je cukrovka a zkusí se asi dieta a když bude zabírat a bude většina hodnot pod stanovenou hranicí, tak to bude stačit. Některým maminkám ale na ranní zvýšené hodnoty dieta nezabrala a musí si píchat. Ale prý to nebolí a hlavní věc je, že to pomáhá miminku 🙂

llluckaaa
15. nov 2011

@maxkatka Chjo, to mě mrzí, že se to s malou zhoršilo ☹ Já je mám taky teď obě nemocný a na ATB ☹

maxkatka
15. nov 2011

@ladybugie ahoj, vítej tady... jak píše @llluckaaa záleží KDY byla ta hodnota 6. Kdyby to bylo na lačno, tak je to špatně, ale pokud po testu (ať hodinu či dvě po vypití glukózy), tak je ta hodnota OK. Hrozno to určo neovlivnilo... opět jak píše @llluckaaa pokud jsi dodržela lačnění před testem.

Jinak já hodnoty na lačno mám právě vysoké... a bohužel tam dieta na to nefunguje a začala jsem si aplikovat inzulin... můj prvotní strach byl strašně vysoký... a myslela jsem, že si to taky nedokážu aplikovat sama... ale už mám za sebou 4 dávky a naprosto v pohodě... i jsem se psychicky uklidnila...

maxkatka
15. nov 2011

@llluckaaa no s malou se to vyloženě nezhoršilo... jen dosadila ATB aby se to dobře vyléčilo... jinak je živá až moc... a je už bez teplot 😵 Ještě teda kašle, ale né tolik... v noci teda zase záchvat a ač jsem nechtěla dávat prášek na zklidnění toho kašle, tak jsme ho nakonec dala... ale né preventivně, ale zase až nepomohlo ani větrání a pití...

ladybugie
15. nov 2011

@maxkatka ta hodnota 6 byla naměřena dvě hodiny po vypití roztoku glukozy. Bez jídla jsem u tohoto odběru byla 12 hodin.

llluckaaa
15. nov 2011

@maxkatka Já strávila včera celé dopoledne u dr., pak jsem v lékárně vytasila 405 Kč za léky (každé děcko popsané dva recepty), vyzvedla si na plicním inhalátor (vytasila jsem dalších 100 Kč) a teď mi přijde, že pořád jen odsávám z nosu a liju jim do krku a do nosu nějaké "dobroty". Naštěstí se náš starší trošku umoudřil a nechá si dát kapky a sirup za pár bonbónů a není to jako dřív, když jsem do něj násilím něco narvala a on pak řval tak, že to z něj všechno vylítlo. Ale i tak jsem tu z nich na nervy...
Ráno jsi měla fakt krásnou hodnotu, že by se ti to konečně stabilizovalo?

llluckaaa
15. nov 2011

@ladybugie Tak to fakt nechápu, co je na té hodnotě zvýšeného. Viz info zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/tehotenska_cuk...

maxkatka
15. nov 2011

@ladybugie no tak dvě hodiny PO je to dobrý... tam je do 7,6... a na lačno bylo kolik? A po hodině?

maxkatka
15. nov 2011

@llluckaaa no o lékárně mi nemluv... já tam nechala už přes 500 za týden... 😢 Je fakt, že jsem kupovala i pastilky na cumlání NeoAngin a hned 120kč v háji... pak jsem dokupovala tekutý Brufen (80kč), který jsem zjistila, že jsem nepotřebovala, protože jsem našla doma nový Nurofen... pak teda recept na Codein a Dithiaden tj. minimálně 60 za recept (jestli byl doplatek i na léky nevím - účet jsem si nebrala), kapky do nosu dalších 80kč, pak jsem dokupovala Paralen 125 v prášku, tak ten stojí asi 15, ale k tomu jsem brala ještě Nurofen v pastilkách 60kč, protože po sirupu měla zase strašný průjem... a včera ještě 80kč za ty antibiotika (opět máme Ospen a tam je doplatek, že je to v sirupu 😠 ) jo a ještě 2 Vincentky (malá je má naštěstí ráda, takže v pohodě je vypije).

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre