Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

cecil36
20. nov 2011

@maxkatka ty jo, tak to som nevedela, to mi radila diabetologicka 😕 . Zo zaciatku ked som k nej prisla mi dokonca radila po piatej jest len zeleninu nic ine 😒 Potom ked som mala sialene ketony to zmenila. Dokonca ani glukomer nepovazovala za potrebne, az teraz si mam pon prist. No nic, budem si musiet na to dat pozor a pekne merat cukor.

maxkatka
20. nov 2011

@alabama0011
@cecil36

Nejznámější české stránky a koukněte na konec...

http://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidel...

to zkopíruji i sem:

Druhá večeře:

= malá svačinka před spaním a obsahu max. 30 g sacharidů
- může to být mléko či jiný neslazený mléčný výrobek a kousek pečiva či plátek knackebrodu
- méně vhodné je ovoce, zcela nevhodné je samotné ovoce (nesplní účel druhé večeře)

maxkatka
20. nov 2011

@cecil36 bohužel, co jsme zjistily, tak jsou dost rozdílné názory, postupy a rady nejen tady v ČR mezi lékaři, ale mezi ČR a SR jsou mega velké rozdíly.... 😢

cecil36
20. nov 2011

@maxkatka este raz dakujem. Hmm je to skoda, ze su take rozdiely, lebo potom tehulky vobec nevieme co je dobre, aby sa babo v brusku malo naozaj dobre. 😒

alabama0011
20. nov 2011

Nebojte.. Ked takto pekne dodrziavate vsetko, tak sa ma babo urcite ok.. Moje babo bolo pri narodeni v poho.. Teh.cukrovka ho nijak nepoznacila.. Pokial sa neladuje mamicka rychlim cukrom, tak to bude ok.. Predsa len to robime pre ne 🙂 tak prajem vela pevnej vole.. a ozaj, pre mna to bola najlepsia dieta doteraz.. Po porode som vazila este menej, ako pred otehotnenim 🙂

mysinka
20. nov 2011

Ahojte 🙂 Jdu pro informace: 1) jakou značku glukometrů dávají u Apolináře? 2) jak zjistím, že mi glukometr měří dobře? - mám od mamky půjčený Accu-Chek Go a jen tak zkusmo jsem se na lačno měřila 3x - pokaždé jiná hodnota 5,3 - 5,1 - 4,8 - to už mi přijde jako docela velký rozptyl... 3) JAK SE KURŇA ZBAVÍM CHUTI NA SLADKÉ??? 😀

eyael
20. nov 2011

@mysinka ahoj 😉
1) standardně dávají jakýsi obyč glukometr, ale nevím jaký - na mě už ten běžný nevyšel, tak museli šáhnout do skříně do zásob pro Accu Check. AC má totiž docela drahé proužky, takže ho neradi půjčují 😉
2) nezjistíš, musela bys ho nechat nakalibrovat a nebo porovnat s hodnotami s laborky, které budou měřené ve stejnou dobu. Jinak co jsem četla na netu, tak AC je považovaný za jeden z nejpřesnějších glukometrů, ale ověřené to sama nemám.
3) vyrovnanou hladinou cukrů? 😉 Já takový problém nemám, mě spíš honí chutě na kyselé 😉 😎

mysinka
20. nov 2011

@eyael
děkuji 🙂 Mno, vyrovnaná hladina cukrů bude asi problém...zatím držím dietu něco přes týden a dost bojuju :( Nehřeším, ale ze dne na den utnout večerní sedánky se sklenicí Nutelly, to je jak sebrat alkoholikovi láhev...to není jen tak 😀
A že ten glukometr změří z jednoho měření 3x jinou hodnotu, to je normální? Nebo si mám vždycky odmáčknout 3 kapky krve a měřit až 4., abych měla opticky nižší hodnoty? 😅

mysinka
20. nov 2011

A ještě bych poprosila o nějakou inspiraci...k snídani mi (asi jako většině) neprochází mléčné výrobky. Hm, ale co mám teda snídat? ☹ Chleba s máslem a vajíčka už mi jdou krkem, navíc vajíčka jsou na mě po ránu dost těžká. Šunku bez glukózového sirupu a podobných lahůdek abys pohledal, paštiky jsou taky samý cukr...med nemůžem, marmeládu taky ne...

eyael
20. nov 2011

@mysinka - holky tady psaly, že první kapka je prý sladší, tak že jí utírají a testují až tu druhou, já to ale nezkoušela a neověřovala osobně, tak ti nepovím 😕 😉
já si k snídani začala místo chleba a rohlíků/housek dávat kneckenbroty, s máslem a šunkou. Už jsem si tak nějak zvykla, ani mi to neva, já právě nikdy sladké nesnídala, to spíš ty jogurty, cornflakes a sýry.. Teď si k tomu dám rajče a černý čaj a jsem spokojená 😔 dokonce občas "zhřeším" a máznu si lučinou nebo něčím podobným a hodnoty jsou v pohodě. Paštiky bychom neměli teda vůbec, ani ráno no a marmošku - tak tu mám vyzkoušenou, že můžu právě třeba k dopol svačině do bílého jogurtu malou lžičku a nic mi to s cukrem neudělá. Prostě to ráno se snažím držet na uzdě - když mám dobré ráno, je dobrý celý den. Když neuhlídám cukr hned ráno, tak pak celý den nestojí za nic.
Kdy jdeš do prvně do poradny?

mysinka
20. nov 2011

@eyael - hm, tak to já frčela právě na sladkých snídaních :( A už jsem si vyzkoušela, že když ráno neuhlídám, mám blbě hodnoty až do brzkého odpoledne...svačina odpo a večeře jsou OK. Možná časem vyzkouším i nějaké hřešidlo ;) A navíc mám ráno dost problémy s pohybem - jakože ideál je po snídani zalézt znovu do pelechu 😀 No nedá se svítit, pro mimčo se vybičuju a budu doufat, že si nestřihnu dalšího skoro pětikiláče 🙂
Do poradny jdu poprvé v úterý...

eyael
20. nov 2011

@mysinka - ono hodně uvidíš ty první dny, až budeš mít glukometr doma. Vůbec se neboj měřit si první týden třeba ob den hodnoty po každém jídle, klidně i po svačině, u APO s tím počítají. Otestuješ si tak, jak reaguješ na ty které potraviny a co ti dělají s hodnotama. Každá jsme jiná, takže to prostě musíme vychytat. Mě prvních 14třeba vůbec nevadilo bílé pečivo, ale jak postupuje těhu, tak mi rohlíky/housky/toustový chleba hrozně haprují s cukrem, tak jsem je vynechala. Mám necelé dva měsíce do porodu, to se dá vydržet 😉
Jinak k tomu sladkému - zatím mám ozkoušeno, že ke svačině (dopol i odpol) si můžu dát štrůdl nebo něco jiného s bílého sladkého - zákusek apod. - byli jsme třeba na návštěvě tak jsem neodolala a cukr dobrý. Ale nikdy nic takového ke snidani, obědu nebo večeři, to je pak mazec. No a kostička-dvě dobré, kvalitní čokošky tě taky nezabije 😉

eyael
20. nov 2011

@mysinka - takže ty už doma měříš? Máš vlastní glukometr? A jaký jsi týden těhu?
ono to bohužel není jen o té váze miminka, ale o jeho zdraví, pokud maminka nedodržuje těhu cukrovkářskou dietu. Určitě jsi četla stránky www.tehotenskacukrovka.cz, ty vypracovali právě u APO. Pro mě je to natolik odstrašující co píší o možných zdravotních problémech co by díky mě mohlo mít moje dítě, že si raději nějaké hřešení a přejídání sladkým na těch pár měsíců odpustím 😖

mysinka
20. nov 2011

@eyael - moc díky za tipy 🙂 Štrůdl už jsem si upekla, rozpočítala jsem zhruba těsto a jablka+rozinky na počet dílků, na které jsem šišku nakrájela 😅 a dobrý. Jdu spát, nebo mě začne honit mlsná 😀 Dobrou!

mysinka
20. nov 2011

@eyael - jojo, mám půjčený na chvíli glukometr od mamky, měli doma jeden navíc 🙂 Jsem 28.tt, cukrovku mi zjistili na konci 26.tt

eyael
20. nov 2011

@mysinka - tak to jsi teprve na začátku, bude hůř 😖 neměla bys to brát na lehkou váhu, opravdu jde hodně o zdraví miminka a samozřejmě i tvoje, diabetes druhého typu klepe na dveře 😉
jinak na rozinky ve štrůdlu zapomeň 😉 na sušené ovoce obecně 😉 🙂 koukni na ty stránky, dozvíš se tam hodně informací co ti můžou pomoct..
dobrou noc a zatím, třeba se u APO potkáme 😵

maxkatka
20. nov 2011

@mysinka Ahoj, budu tu psát postupně své zjištění...

O tom, že Ti glukometr na lačno při 3x měření naměřil tři různé hodnoty je v pohodě, protože tam máš rozmezí 0,5 - což je paráda... mě dokáže glukometr naměřit (viz. včera) po jídle 8,9 (což se mi zdálo strašně moc, protože snídaně byla klasická, ale pak jsem udělal chybu a napila se místo vody, tak vody se šťávou - jako úmyslně, ale vůbec mi nedocvaklo CO to udělá s cukrem) a tak jsem hned měřila po druhé a to mi hned glukometr ukázal 10,4!!!!!! a tak mi to nedalo a ještě jsem to dala i po třetí a 10,1!!! Takže TOTO je rozdíl!!! né 0,5 😉 Jo a do hodnoty 5,5 na lačno bych já vraždila 😔 páč já se pod 6 snad nedostanu - a to si píchám už na noc inzulin.

K ceně proužků - cena je plus mínus všech stejná cca 700Kč za 50ks a je jedno CO je to za firmu ( to je spíše na @eyael) .

Chuti na sladké se za prvé zbavíš kvalitní stravou - kvalitní bílkovina Ti fakt srazí pocit mlsnosti, za další - když doma nic nebude, tak si nic nedáš a pak když si pročteš stránky www.tehotenskacukrovka.cz kde jsou docela černým způsobem vylíčený CO se může stát, když to nedodržíš pravidelně (né občasné zhřešení - i když tam odrazují i od toho občasného porušení), tak co se může stát miminku (váha je až tak to nejmenší co může být).

Ke snídani mě neprochází spíše pečivo... klasické... takže já jsem na žitném trvanlivém chlebu nebo knecebroty a plátek šunky - kupuj klasickou čerstvě krájenou né balenou a doplň zeleninou...

Co se štrůdlu týče jak tu @eyael napsala, zapomeň na rozinky atd. Já si dělám z listového těsta a jablek a trochu skořice... jo a z jablek ještě vymačkám co nejvíce šťávy... Přistupovala jsem k tomu s despektem, ale kupodivu to není vůbec špatný.

Ještě k měření - ze začátku jsem si dělal 11 dní profily, abych zjistila jak na jaké jídlo reaguji!!!! No prsty rozpíchaný, ale bylo to tak nějak k něčemu... už trošku vím co můžu a co ne-e ač občas ujedu (viz včera 🙄 s pitomou šťávou).

maxkatka
20. nov 2011

@eyael Jen pro porovnání ceny:

Do mého glukometru ARKRAY
http://www.lekarna.cz/testovaci-prouzky-glucoca...

Do Accu-Chek (je více druhů)
http://www.lekarna.cz/shop.php?action=search&tx...
a One touch

http://www.lekarna.cz/test-prouzky-one-touch-ul...

Z toho hlediska a na těchto stránkách mi vychází, že proužky do Accu Chek jsou dokonce nejlacinější... 😉

k_emma
21. nov 2011

Ahoj, ja som mala tehotenskú cukrovku. Merala som si cukor trikrát denne, a ku koncu tehotenstva mi dali tabletky (metformin). Malú mi vyvolali týždeň pred termínom. Rodila som v UK, a tu z toho nerobili nejakú vedu. Malej bola po pôrode zima, mala núzku teplotu, ale len ju poriadne naobliekali a prikryli a všetko bolo ok. 1. decembra bude mať pol roka a je ako ostatné deti, moja cukrovka sa na nej nijako nepodpísala. Dúfam, že sa ani nič nevyskytne. Vydržíš to, je to len o odriekaní, ale to je ako pri normálnej diéte. A aspoň toľko nepriberieš počas tehotenstva.Drž sa

456456
21. nov 2011

Ja som mala v tehotenstve velmi vysoku hladinu , ale uz si nespomeniem. Chodila som na kontroly a nic sa nezmenilo. Po porode som doslova zozrala 1 celu 100 g Milku a potom mi povedali, ze mi musia brat krv. Uz som si pomyslela, ze ma ani domov nepustia, ale vysledky dapadli fajn a cukrovka ako prisla tak aj odisla 🙂
Ziadne bolesti necitic co sa tyka cukrovky, jedine malinky mal zltacku.
Vsetci doktori strasia, lebo vedie ze to nikto nedodrzuje tak chcu aspon trocha postrasit, aby ste sa snazili 🙂
Ja som rodila ako 33 rocna a v 8.mesiaci som uz pribrala 24 kg.

mimys
21. nov 2011

@werumka ahoj .. 🙂 Někde jsem tu četla, že jsi někomu psala, že kdyby sis zapomela pichnout inzulin, tak ze by ti bylo uz za chvíli špatně. To mě překvapilo. Já mám pocit, že kdybych si nepíchla, tak to kromě glykemie ani nepoznám.... teda asi by se mi zase vratilo to španý vidění, ale tělesně by mi asi nebylo nic.
...jo, ještě mám takovej dotaz. od te doby, co mam inzulin zpatky, jsem přibrala dvě kila :-/ Mam pocit, že jsem napita jak houba a jen kynu. Jako by se mi ten inzulin na tom břiše i na těch stehnech usazoval... Máš s tím taky problémy? Věděla jsem, že to někdy zlobí takhle... ale takhle brzy a a pri tak malých dávkách mě to teda děsí! Jestli budu dávky zvyšovat,. tak ze mne bude normální koule :-/ jak působí ten inzulin na tebe?
Ja po porodu měla hned svoji puvodni vahu zpatky a ted jsem zase jako v 5 mesici :-/ děs běs!!! Slyšela jsem, že tyhle nove inzuliny uz tolik pribirani nezpusobuji, ale jak vidim, tak u mne to neplati.. co tyden to kilo ... :-/ ... kde se to zastaví?? uf uf :-/

mimys
21. nov 2011

@mysinka ahoj jak pises o te sunce... mám vyzkoušenou šunku NATURA z alberta ... ta v sobe gluk. syrup nema. ta mi cukr nezveda... jinak je bez cukru snad i remier ze sparu, ale tam se mi nelibi ten tučnej pruh.¨

maxkatka
21. nov 2011

Tak jsem tu... a po snídani...

Ráno v půl osmé jsme měla 5,8, ale nesnídala jsem... valila jsem s malou k doktorce na kontrolu, protože chtěla jít do školky... no doktorka "nařídila" ještě dneska doma a až od zítra, ale malé bylo do breku, tak jsem jí do školky dala ještě dneska a jak jí hned ožily očička... No snad se jí to brzo nevrátí... Pak jsem se teda vrátila domů, nachystala snídani a znovu změřila cukr. Bylo devět hodin a hned 7,1 takže po jídle se na rozumnou hladinu nemám šanci dostat... Chjo... 😢

No vidím to tak, že v pátek mi přidá další 2 jednotky inzulinu a budu jich mít teda už 8, ale kdyby to už saka byla TA dávka...

maxkatka
21. nov 2011

@456456 Kdyby ta cukrovka byla taková banalita, tak by nezpřísňovali normy a neposílali na to každou těhuli (na testy v ČR)... určo můžeš být ráda, že to vše dopadlo OK.... Jo a já mám sice vyšší hladinu než je norma, ale né až o tolik a i přes to nejenže si píchám inzulin na noc, ale myslím, že než porodím, tak si budu píchat i na den... 😔 U nás se k lékům přistupuje málo kdy... nejsou vhodné pro těhotné (Metformin - není asi dostatečně odzkoušen), kdežto inzulin se ví, že mrňouskovi neubližuje... A co tak holky píší (a je to i moje zkušenost), tak při dodržování diety se převážně do konce těhu už nepřibírá (já za měsíc dokonce zhubla 2kg - ale né že bych trpěla hlady, ale ta úprava jídelníčku).

werumka
21. nov 2011

@mimys Ahoj!
Ano, mně by bylo blbě, protože nemám žádný inzulín vlastní. A inzulín je potřeba i když člověk nejí - v případě jeho absence naskočí velmi rychle vysoká glykémie (přes 20) a ketony. Jednou jsem si zapomněla dát inzulín k obědu a v pět odpoledne mi bylo strašně zle, byla jsem slabá, špatně od žaludku... I z tohoto důvodu, že tyhle reakce nemáš bych se u Tebe přikláněla ke 2. typu cukrovky.
To "přibrání" bych v Tvém případě viděla spíš na to, žes asi začala s inzulínem víc jíst, ne? Já jsem nikdy neměla problém s tím, že bych po inzulínu přibírala. Spíš jsem vždy byla na spodní hranici. Ale po porodu to u mě mělo stejný průběh - nejdřív návrat k původní váze a pak najednou během měsíce 10 kilo nahoru a strašná oteklost. Nevím, co všechno v tom mělo prsty, ale určitě se v tom podlepsala štítná žláza, která se úplně zbláznila (14 dní hyperfunkce, 14 dní hypo)... takže ta nateklost byla podle mě homonálního původu, stejně jako přibírání. O účinku inulínu jsem po zkušenostech neuvažovala.
Jinak je pravda, že místa vpichu jsou taková "nateklejší" - je to vidět hlavně u štíhlejších lidí. Pomáhá na to to místa střídat...

werumka
21. nov 2011

Já jsem pro to, aby se pracovalo na osvětě, co se týká těhotenské cukrovky a cukrovky v těhotenství obecně. Ale jsem důrazně proti strašení. Vyděšenost nepomáhá ani matce, ani dítěti a už vůbec né glykémii. Je potřeba, aby k tomu ženy přistupovaly taky trochu se selským rozumem Já jsem udělala největší chybu v těhotenství v tom, že jsem si ze začátku přečetla o cukrovce v těhotenství. A tři noci jsem z toho nespala. A to v tom případě asi trochu naznačuje, že s těmi články není něco v pořádku. Nejdřív se píše, že musí být glykémie do určitých hladin a pak tam v závěsu píší, že ani při gylkovaném hemoglobinu kolem 6 (norma je do 4) není důvod k ukončení těhotenství. Přitom tato hladina glykovaného hemoglobinu nastává v okamžiku, že máte 24 hodin denně kolem 15. Matky se straší s hladinama glykovaného hemoglobinu a už je nikdo neupozorní na to, že při těhotenské cukrovce se ty hodnoty nikdy nemohou tak zvýšit, pakliže se na to úplně neprdí. I kdybyste měly po jídle 9 a před jídlem 7, tak se dostanete tak akorát na hodnotu 4,5 a ta je v těhotenství stále normou.

llluckaaa
21. nov 2011

@456456 Tak s tím teda nesouhlasím. Proč by měli doktoři předpokládat, že to nikdo nedodržuje? Já jsem dodržovala až na pár vyjímek poctivě. A podle mě neděsí zbytečně, všichni by měli vědět, co se může stát, pokud se jejich radama nebudou řídit.
Je to každého věc, ale já jsem dostatečně rozumná na to, abych nehazardovala se zdravím svého dítěte pro kus sladkýho žvance.
A do porodnice jsem taky vezla zásobu sladkého a po porodu jsem se do toho s chutí zahryzla 🙂

eyael
21. nov 2011

@maxkatka no vidíš! tak dokonce nejlacinější proužky... nevím proč jsem měla pocit z brouzdání na netu, když jsem hledala, jaký glukometr si do budoucna pořídím domů, že AC vycházel nejdráž, cca kolem 4,5tis? 😒

llluckaaa
21. nov 2011

@werumka Přijde mi, že doktoři na dia moc velkou osvětu nedělají. Prostě řeknou, že to nic není, že takových tam mají plno a že ti určtiě bude stačit dieta. Takže po příchodu domů z poradny si těhulka vyhledá informace na internetu a tam na ní vybafne kde co, vůbec se nedivím, že se vyděsí. Já jsem z toho byla taky úplně hotová. Kdo má štěstí, tak se dostane do dia poradny pro těhotné, kde to funguje mnohem líp.

werumka
21. nov 2011

@llluckaaa Víš co mě prudilo? Když jsem měla glykovaný hemoglobin kolem 3,8. Tudíž ještě daleko za hranicí normy pro diabetičky. A když jsem chodila na ultrazvuk a syn byl standardně o týden dva napřed, tak mi stále říkali, že se musím snažit víc, že je to určitě cukrovkou. Už nikoho nezajímalo, že můj manžel měl při porodu přes 4kila a že mám dřív ovulaci. Jakmile je v diagnóze cukrovka, jako by se vše scvrklo do jedné položky. Nevím, jak bych se mohla snažit víc. Jedině, že bych byla v premanentním hypu 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre