Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
21. nov 2011

@eyael Tak mě registrace šla v pohodě...

Accu-Chek® Performa Nano Kit 909,- (bez DPH) 1000,-
Glukometr pro osobní použití

zbozi Accu-Chek® Performa Kit 713,- (bez DPH) 785,-
Glukometr pro osobní použití

llluckaaa
21. nov 2011

@mimys @werumka Přijde mi, že věkem tělo tloustne tak nějak samo. Asi to dělá zpomalující se metabolismus či co. Kilo týdně? To je fakt hodně. Člově si většinou přeje, aby to šlo tímhle tempem dolů.
Mně běhání za prckem na hubnutí moc nepomáhalo, zabraly až denní několikakilometrové procházky s kočárkem.

llluckaaa
21. nov 2011

@janicka88 Ty jsi z Chomutova? Já bydlela dlouho v Lounech, to jsme skoro sousedky 🙂 A co děláš na cukrovce? Zajímáš se o ní nějak?

janicka88
21. nov 2011

@llluckaaa bydlim v Jirkove... ale hledam nekoho na pokec

llluckaaa
21. nov 2011

@werumka Jak je to vlastně s dědičností DM I? Chodí děti na nějaké testy, aby se zjistilo, jestli ji také mají?

werumka
21. nov 2011

@llluckaaa Nechci mystifikovat, ale myslím, že jsem četla, že u matky - diabetičky je riziko 4%, že nemoc vypukne u dítěte a u otce- diabetika je to víc (tuším 8%). Největší riziko je u jednovaječných dvojčat. A sourozenec má 10% pravděpodobnost (ale do toho se zahrnuje i diabetes 2. typu). Osobně jsem se nesetkala s dítětem diabetikem, které by mělo rodiče - diabetika. Ale zažila jsem v blízkém okolí, že zdraví rodiče měli po sobě dvě děti a obě dostaly diabetes i celiakii. Hraje v tom roli prostředí, genetika - dohromady více faktorů. V pozdějším věku rozhodně stres (ukázalo se, že diabetes prvního typu vzniká často u lidí před státnicemi, dříve na vojně...). Každopádně synovi budou dělat pravidelně testy. Jak mi doktorka říkala - u dětí diabetiků je to rutinní postup.

mimys
21. nov 2011

@werumka no to jo, to máš naposilováno 🙂 třetí patro se taky počítá 🙂
v obličeni mi to nepřijde az tak moc... nejhorsi je bricho a nohy odshora dolu... ale ne kotníky, jako bývaji natekle nohy, ale plošně stehna a lýtka.. všude kde je nejakej byť i menší špíček, jako by se zdvojnásobil - natáhl vodu??

mimys
21. nov 2011

@werumka No na to jsem se chtela taky zeptat, jestli ti kluka kontrolujou. Já to jejich doktorce ještě nesdělila 🙂
Ale hned jak jsem dostala glukometr do ruky, hned jsem je otestovala... kluk měl po obede 5,5, tak jsem v klidu - zatím

ta celiakie je taky pekná mrcha... to je běžný, že se to dostane jako "přídavek" k cukrovce? já že moje segra jí má taky...

werumka
21. nov 2011

@mimys Já měla teda hodně obličej a pak taky břicho, stehna, paže...
Doktorka mi říkala, že se budou dělat testy po druhém roce. A pak v nějakých periodách. Ale už si nepamatuju v jakých 🙂 A kdybych prý měla nějaké podezření, tak ho mám změřit 🙂 Taky už jsem měřila - ve spaní z patičky 🙂

mimys
21. nov 2011

ted koukám na ty stranky accu chek u a zírám jako blázen..
píšou tam o stravování, diete... a o stravování mimo domov.. píšou tam ... hlavne nejist nic, v cem je kysana smetana... kečupu muzete snist kolik chcete... co je to za blábol ???? jako by tuk byl horší nez cukr..

werumka
21. nov 2011

@mimys No ona celiakie a porucha štítný žlázy patří k tzv. přidruženým autoimunitním onemocněním. Cukrovka 1. typu je laicky založená na tom, že Ti imunita zničí produkci inzulínu, pak může postupem času ničit i štítnou žlázu (což je můj případ) a druhou nejčastější komplikací je právě celiakie - což je taky autoimunitní onemocnění. Ale myslela jsem, že sestra má cukrovku 2. typu? To je docela zvláštní kombinace.
Nevim, co říkají v Accu-cheku, ale zakysanou smetanu mi na diabetologii spíš doporučovali 😀

mimys
21. nov 2011

@werumka no abych pravdu rekla, tak jsem si dlouho myslela, ze ma cukrovku 2 typu, ale mamka mi ted rikala ze ma jednicku... jak jsem na to prisla, to teda nevím ... taky ma problemy se štítnou žlázou a jeste k tomu alergii na mlecnou bilkovinu... ted ma zase jeste neco novýho, cemu nemuzu prijít na jméno... k tomu vsemu je vegetarianka, tak nemam vubec poneti, z čeho zije..

kludsisek
21. nov 2011

ahojky děvčata chtěla bys se s vámi podělit o závěr z dnešní dia poradny 🙂 Takže profil : normoglykemie, váha celkově - 6kg, glyk. hemoglobin 3,2% a ty kenoty v moči na +++ zaženeme mlékem na 2. večeři (už jsem vyzkoušela a fungovalo to 😀 ) Jinak pro zastavení redukce váhy si můžu přidat sacharidy na oběd..... 😎 no tak uvidíme jak to moje miminko bude veliké odhadovaná váha ve 30tt byla 1490g a prý norma............ 😅

mimys
21. nov 2011

@mimys no nejak to nechápu... jako by tu dietu vzali odnekud jinud, ale ne z DIA ... http://www.accu-chek.cz/stravovani-se-mimo-domo...
jako by sýr byl největším postrachem cukrovkáře

maxkatka
21. nov 2011

@kludsisek my měli odhadovanou váhu ve 30tt 1600g a už mi nasadili na noc inzulin 😨 No jsem zvědavá na pátek... Výhoda teď toho všeho je, že mi budou mrňouse "převažovat" co 14 dní.... a mě na ketony v moči asi nepomůže nic... mléko si dávám... 😢

werumka
21. nov 2011

@mimys Ahaaa, tak to teď odpovídá 🙂 Tak to si to chudák "vyžrala" všechno. Ještě by mohla mít problémy s nadledvinama - ty se taky v tomhle obejvují, i když víc zřídka. Ona by se měla u diabetiků prvního typu kontrolovat ta štítná žláza a celiakie rutinně. Ale náhodou jsem se teď dozvěděla, že se to nedělá. Což mě trochu nadzvedlo, protože kdyby se to dělalo, tak mi tu štítnou žlázu podchytili včas a nemám kvůli tomu ještě další problémy. Tak doufám, že celiakie už se mi vyhne, nebo na tohle aspoň včas přijdou... tak to uvidíš, jak Ti vyjdou ty protilátky...tohle je bod pro DM1...
Já mám malinko dojem, že na tom webu hodně míchají diabetes 1. a 2. typu a to pak z toho vždycky vyjde tak trochu paskvil.

llluckaaa
21. nov 2011

@werumka Ale tak hlídat celiakii není zas tak jednoduchý, ne? Vlastně se potvrdí nebo vyvrátí až biopsií a na tu tě snad pravidelně posílat nebudou. Nebo jo?

maxkatka
21. nov 2011

@llluckaaa

Toto jsem našla jako první článek...

Celiakie je podle nejnovějších poznatků vědy diagnostikována ve dvou fázích:

1. fáze je provedení sérologických testů, tj. krevní testy, které prokáží v těle přítomnost nadměrného množství protilátek proti tkáňové transglutamináze, popř. endomysiálních protilátek

2. fáze je střevní biopsie, tj. odebrání vzorku střevní sliznice a její pečlivé prozkoumání zkušeným patologem ...

mimys
21. nov 2011

@werumka no je to tam takový divný... buchtu s tvarohem ano, ale ne aby ses dotkla sýru ! 🙂
.. no vyžrala vsecko, co snad jde.. ještě lupenku, na tu jsem zapomela... vsecko ta autoimunita.... drzme si palce, at se nam to vsecko vyhne, no ....

llluckaaa
21. nov 2011

@maxkatka Aha, takže až kdyby vycházely špatně krevní testy, tak by následovala biopsie. No každopádně snad se nám to všem vyhne.

werumka
21. nov 2011

@llluckaaa Přesně tak - měly by se hlídat ty protilátky. Dokonce už existuje domácí krevní test na přítomnost protilátek. Ale je dost drahej.

@mimys Když jsi ještě psala, že je vegetariánka, tak to už chápu, že musí být hrozně hubená. Kombinace tohohle + vegetariánství... To jí ta imunita dala fakt na frak... A v jakém to dostala časovém úseku, jestli se můžu zeptat? Co bylo první?

llluckaaa
21. nov 2011

@mimys Počkej, to jako tvoje ségra nejí lepek, mléčné výrobky, cukry a ani maso? To je vážně síla. Asi není jednoduché pro ni vymyslet pohoštění, když přijde na návstěvu. A vegetariánka je dobrovolně?

mimys
21. nov 2011

@werumka nejdřív cukrovka, pak dlouho nic a asi po tricitce dostala tu celiakii plust stitnou zlazu... na to prisli tak nejak soucasne... pak asi za dva roky tu lupenku a tu alergii na mleko.
ted ma jeste neco novyho ale fakt si nemuzu vzpomenout co to je... dela to takový uzlinky na ruznych organech a na kuzi to dela strupy... nic moc :-/
vegetarian je od 22 let

mimys
21. nov 2011

@llluckaaa no pohoštění pro ni to je opravdu těžký. zvlast kdyz ji nedela dobre ani soja... :-/
vetsinou ji zeleninu vařenou nekdy trochu rýže. Prez leto je porad na redkvickach. Vegetarianka je ze sve vule - laktovegetarianka ... mleko by mohla, kdyby ho mohla... ale vejce nejí.

werumka
21. nov 2011

@mimys To je zajimavy - jak to prichazelo ve vlnach. Ta imunita je v tomhle velkou zahadou. Je taky jedinou "brzdou", ktera brani plosne transplantaci langerhansovych ostruvku, ktere produkuji inzulin. Protoze ackoli treba ted nemam zadny protilatky, tak ve chvili transplantace se opet po case objevi... A cukrovku dostala jako mala, nebo az v dospivani?

mimys
21. nov 2011

bylo jí 13 kdyz to dostala.
Tata delal v ikemu při vývoji toho pristroje prave na tu transplantaci těch ostrůvků. Dokonce tam vmýšlel nějaky vylepšení. Tobě už zkoušeli transplantovat?

werumka
21. nov 2011

@mimys Fakt? No to jsou věci. Já jsem v IKEMu moc ráda. Všechny vylepšováky mám hned z první ruky 🙂 Mně ještě nezkoušeli transplantovat - nespadám do skupiny pacientů, kterým se transplantace doporučuje.

mimys
21. nov 2011

Tak to se tam někdy možná potkáme, tata rikal, ze me tam zapisou k nim, jestli budu chtit... ja jsem ale ted rada, ze jsem v Boleslavi, ze nemusim jezdit sem tam... kdyz by se mi ale zdalo, ze to tu neni nic moc, tak se tam zapsat nechám. Přecijen, jak píšeš... vylepšení z první ruky...Tata tam sice uz nedela, je v duchodu, ale precijen tam jeste porad vsecky zna. Dodnes mu volaji, kdyz se jim neco rozbije, aby poradil, nebo spravil. Kolikrát dělal doma nějaký součástky, ktery zrovna potrebovali a nebyla možnost je sehnat.

werumka
21. nov 2011

@mimys Uvidíš jak se to vyvrbí. Ono když už pak máš zaběhnutou kompenzaci, tak se chodí na kontroly jednou za tři měsíce a to se to dojíždění dá zvládat. Zvlášť od dob obchvatu v našem případě 😀 Na co vždycky nadávám jsou odběry - na ty se tam člověk musí přitrmácet do osmi ráno, i kdyby trakaře padaly.
Myslím, že chytré lidi je dobré si držet, i když jsou v důchodu 🙂
Já jsem tehdy přešla úplně hladce - při odchodu z dětské diabetologie mi dali na výběr, kam chci jít, tak jsem zvolila IKEM a tam se taky odeslala karta.

maxkatka
22. nov 2011

Tééééda, dneska jako nikdo nikde, jo??? 😲

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre