Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
22. nov 2011

@maxkatka Dneska je tu fakt nějak mrtvo.

eyael
22. nov 2011

ahoj holky, koukám, že tu teď nikdo není 😒 jdu vás dočíst a pak ještě písnu...

eyael
22. nov 2011

koukám, že není co dočítat 😎
já dneska byla na KO na nefrologii, jsem z toho docela mimo 😕 výsledky z laborky sice dobrý, ale tlak rozhozenej nahoru-dolů, takže 14dní mám měřit, pak poslat výsledky a jestli to nebude dobrý,pošupajdím do nemocnice 😨 to by vycházelo zrovna na svátky 🙄 navíc jak jsem dva měsíce do porodu, nemám ještě ani tašku do porodky, ani nachystané věci pro mimíska do porodky, ani doma, do toho Vánoce 😖
dneska jsem horko-těžko doklízela knihovnu po malování, ještě jsem vysála, uvařila a peru prádlo a jsem dneska utahaná jak kotě. Nějak to na mě dolehlo 😒 malá mě v pupíku tlačí dost dole až to píchá, do toho ta velká cácorka sice dopol ve školce, ale po zbytek dne taky vyžaduje pozornost 😕 no mám toho dneska plný zuby...
ještě bych měla jít do konce týdne na ten glykovaný hemoglobin, ale nebyla jsem schopná zjistit, jak v té laborce jsou ani kam vlastně mám jít, protože u Apolináře odběry nedělají, ale posílají někam ke karláku, no nevím kam...
tenhle týden jsem ještě neměřila celý den, zatím jen když mám obavy, že jsem něco přestřelila, ale vypadá to, že už jsem si tak nějak na dietu zvykla, že nevybočuju. Dokonce jsem si dneska k večeři dala klasické bílé pečivo, měla jsem na něj chuť a cukr hodinu po večeři jen 6,0 to je víc než dobrý... ještě počkám na druhou večeři v 10hod a jdu funět do peřin, jsem dneska totálně vyšťavená...
a to bych potřebovala žehlit 🙄

nejra
22. nov 2011

pridavam sa k vam, caka ma diabetologicke vysetrenie...dnesne vysledky z testu boli glykemia na lacno 3,8 a po zatazi glukozou 9,3 ☹

maxkatka
22. nov 2011

@eyael týjo... a co máš s ledvinama? No tlak je prevít... vím to z prvního těhu.... no snad to bude OK... Jinak s taškou a s přípravama jsme na tom stejně... ale včera jsem si konečně pořídila ty porodnický vložky... kalhotky mám z prvního těhu, takže zbytek doma pohledám... S cukrem to máš teda dobrý... já se furt nemůžu srovnat... 😠

maxkatka
22. nov 2011

@nejra vítej mezi námi... těch 9,3 bylo po dvou hodinách, že? Ale neboj... dá se to... 😉

eyael
22. nov 2011

@maxkatka - zůstaly mi problémy s tlakem po prvním těhu - preeklampsie, skoro rok mi dávali tlak dohromady aby nebyl vysoký. Dostala jsem se náhodou k výborné nefroložce a už jsem u ní zůstala i ve druhém těhu. Pořád porovnávám tohle těhu s tím minulým a je tu přeci jen posun k lepšímu - minule se mi problémy s tlakem objevili už někdy ve 24tt, teď začal tlak haprovat až ve 32tt, a jsem navíc hlídaná, ne jak minule, no doufám, že to dobře doklepu. Jen to čím dál víc nahrává mojí teorii, že a) nebudu rozhodně rodit až ve 40tt a za b) nebudu rodit přirozeně. to by neuhlídali a akutního císaře teda opravdu znova nechci 😔

maxkatka
22. nov 2011

@nejra jo ale neboj, nejhorší vyšetření máš za sebou.... teď už Ti vezmou jen krev (teda v ČR berou na štítnou žlázu, u nás teda i glykovaný hemoglobin, jaterní testy atd. plus biochemie moče). Pak budeš chodit do poradny a tam uvidíš... buď vyfasuješ glukometr a budeš poučena o dietě a nebo jen dietu a glukometr ne-e... v tom se pracoviště taky dost liší...

nejra
22. nov 2011

myslim, ze som mala ale zle urobeny test...salku som zacala pit o pol deviatej, dopila som o deviatej a z prsta mi bola zobrata glykemia o 10:15...takze som na pochybnostiach, i ked sestricka povedala, ze tolerancia je do 8,8...a to neviem ci myslela po prvej hodine...takze si budem muset pockat na diabetologicke vysetrenie...diabetes mala ale babicka, takze je to aj tak dost pravdepodobne, ze sa vybocujem z normy

maxkatka
22. nov 2011

@eyael a ty chodíš s tlakem na nefrologii? Nefrologie se zabývá ledvinami a močovým traktem, ne? Teda s malou chodím na nefrologii kvůli oboustranné diletaci ledvinových pánviček.

Tak mi po porodu taky zůstal... no rok určitě.... ale to jsem odmítla brát léky kvůli kojení... pak jsem brala 3 měsíce LozapH, pak zase přestala... pak jsem ho brala dva měsíce před těhu a jak jsem zjistila, že jsem těhu, tak jsem ho zase vysadila... u doktorů mám tlak špatný, ale doma OK...

nejra
22. nov 2011

@maxkatka ax, dufam, ze to dobre dopadne, lebo z tych vsetkych testov co sa absolvuju v tehotenstve som vystresovana az az....

maxkatka
22. nov 2011

@nejra hmmm... jenže v SR koukám, že se asi často dělá ten O'Sullivanův test... ten se v ČR nedělá... u nás se dělá oGTT.. rozdíl je v množství glukózi... ten co dělali Tobě se opravdu měří po hodině... jen... ten oGTT by se správně měl dělat jak po hodině, tak po dvou, ale často je jen po dvou hodinách měření...

eyael
22. nov 2011

@nejra - ahojky, vítej 😉 nic si z toho nedělej, i kdyby byl špatně provedený test, tak tím že budeš hlídaná na diabetologii se nic nezkazí 😉 Pokud bys cukrovku skutečně měla, tak je fajn, že tě někde někdo bude hlídat a evidovat a pokud ji nemáš, tak ti cukrovkářská dieta taky neuškodí, jde "JEN" o vyváženou stravu nastavenou pro potřeby děťátka a maminky.
jo a to že babička měla stařeckou cukrovku vůbec neznamená, že ty budeš mít cukrovku normální 😉

maxkatka
22. nov 2011

@nejra jo a u nás je na vypit pouze 10minut... a dává se teda 75g glukozy... u toho O'Sullivanova se dává jen 50g...

Jinak čekáš první... se Ti vůbec nedivím, že jsi z toho vystresovaná... já byla taky... a to jsem na testu na cukrovku nebyla... prožívala jsem to strašně moc... Teď u druhého spoustu těchto věcí beru s "chladnou hlavou"... teda prvotní šok mám vždy... i tu cukrovku jsem obrečela... a trvalo to tak 10dní než jsem se s tím srovnala... a teď už si dokonce druhý týden píchám na noc inzulin - mám špatné ranní hodnoty na lačno... 😢 To tys měla předpisový....

eyael
22. nov 2011

@maxkatka - jj, chodím tam s tlakem. bylo podezření na poškození ledvin díky té preeklampsii, takže mě vzala. Naštěstí se poškození neprokázalo, to by mě kleplo totálně 🤐 já na tlak dostala dopegyt, snažila jsem se ho ale při kojení moc nebrat, takže tlak taky haproval, no a pak jak jsem skončila, tak mi k tomu dali betablokátory, který tedy konečně zabrali. Mám totiž vyšší ten tlak za lomítkem a na ten moc klasický dopegyt nefunguje 😒 bohužel betablokátory se nemůžou v těhu, proto doufám, že s dopegytem vystačím do konce těhu 😔

nejra
22. nov 2011

dakujem za podoru ,,holky" 🙂 maxkatka vypila som 75g hroznoveho cukru, takze nechapem ktory som mala, kedze som sa docitala, ze pri O'Sullivanův teste sa vypije 50g....

nejra
22. nov 2011

zelam nam aby nam to vsetko dobre dopadlo
@maxkatka a to som v noci este jedla sladke sisky 🙂

maxkatka
22. nov 2011

@nejra tak jestli jsi měla 75g tak to měl být ten oGTT... nevím jak Ti řekli, že máš dlouho na vypití... u nás těch 10min. a tak by tě měřili po dvou hodinách... a po dvou hodinách by to mělo být do 7,6... po hodině do 8,8

Ale fakt nezoufej a jak píše eyael, furt lepší mít pozitivní test a cukrovku nakonec nemít než nezjistit nic a mít problém... Takto Tě budou více hlídat... (mě dokonce teď dělají ultrazvuk co 14 dní), váží mě, hlídají krev... vím, že je něco špatně, ale že jsem pod kontrolou...

Jestli nevíš CO Tě čeká, tak si pročti toto...

http://www.tehotenskacukrovka.cz/

maxkatka
22. nov 2011

@nejra já jsem strašně vděčná, že jsem narazila na tuto diskuzi... holky mi tu strašně moc pomohly se s tím vyrovnat a konzultuji tu všechno co se se mnou děje... jaké mám hodnoty, jak "hřešíme" - aby to co nejméně ublížilo miminku a tááák...

nejra
22. nov 2011

@maxkatka ked je to tak ako hovoris, tak su tie hodnoty zvysene tak ci tak...budem vas informovat ako to dopadlo...dakujem za link, viem co to obnasa, dufam, len, ze som hodnoty cukru nemala zvysene uz pred tehotenstvom a pocas celeho tehotenstva...to ma trapi asi najviac...

nejra
22. nov 2011

tehotenstvo mi pomohlo zbavit sa zavislosti na nikotine, ale zavislost na cokoladke 🙄 ,tak to teda neviem ako spracujem 🙂ale je fakt, ze moje stravovanie v poslednej dobe bolo trosku nezdrave...

eyael
22. nov 2011

@nejra - to jsi asi neměla,protože by ti pak vyšly hoodně vysoké hodnoty na lačno a to nemáš 😉 tak se neboj 😉 🙂

maxkatka
22. nov 2011

@nejra zase Ti už eyael odpověděla... kdybys měla i před těhu, tak ta ranní glykemie nebude taková to suprovská... mimo to, hodnoty pro těhotné jsou daleko přísnější než pro ostatní (netěhotné)... Takže toto teď neřeš... a čokoláda je pro nás bohužel docela pasé... ale pokud dostaneš glukometr na domácí měření, tak si budeš moci sama zjistit, jak Tvoje tělo na ní reaguješ...

nejra
22. nov 2011

baby a ako to mate s mocenim? mam pocit, ze zacinam mocit teraz viac a mam aj ,,susaky", potrebujem pit kazdu chvilu vodu

nejra
22. nov 2011

@eyael dakujem
@maxkatka dakujem 🙂 za odpovede

maxkatka
22. nov 2011

@nejra no to čůrání je kombinace těhu plus cukrovka.... nejspíš... v těhu Ti mrňous utlačuje močový měchýř, takže máš pocit, že musíš častěji... fakt "miluji", že se vyčůrám a pak jdu pro malou do školky, kterou mám cca 8min volné chůze a po cestě mám pocit, že se musím každou chvíli počůrat... 😠 ale jak se uklidním, tak tento pocit přejde... no s pitím je to asi individuální...

nejra
22. nov 2011

to je to o com hovorim, ze mam strach, ci som nemala zvyseny cukor uz pred alebo v zaciatkoch tehu...pamätam si ako som mala na zaciatku teh.fakt strasne pocity smädu a dost som mocila-to som este nevedela, ze som tehotna, uzivala som nejake lieky zatazujuce oblicky, takze neviem, ci to bolo koli liekom, koli hormonom alebo koli cukrovke...a teraz neviem ci je to naozaj z gestacneho diabetu, z nervozity alebo koli tomu, ze mi zacina tlacit na mechur...doteraz to bolo ako tak v norme, zacala som to pocitovat asi od minuleho tyzdna.

nejra
22. nov 2011

dobru noc vam zelam, este raz vam dakujem za vase nazory, idem spat-zajtra rano sa utekam objednat na diabetologicke vysetrenie

eyael
22. nov 2011

@nejra - s největší pravděpodobností jsi na počátku těhu byla úplně v pohodě 😉
a k lékům, cos brala aniž bys věděla o těhu - v 99% případů to příroda vyřeší za nás - když je něco neslučitelné se životem, těhu samovolně v ranném stádiu skončí, ani o tom maminka neví, že byla těhotná 😉
Jinak (těhu) cukrovka je jedno z autoimunitních onemocnění matky, které ohrožuje plod, "vyvolá" se k životu díky působení těhotenských hormonů, které potlačují účinek inzulínu. Takže čím vyšší těhu, tím vyšší hladina těhu hormonů a tím vyšší nátlak na inzulín. Proto se testy plošně provádí v tomto období těhotenství co jsi ty.

jsem po druhé večeři, tak dobrou noc holky a páček shledáček třeba zítra 😉

maxkatka
23. nov 2011

Je mi zima... můžu spát... ale přesto tu už straším.... mám hlad... to je šílený.... 🙄 Tak než se trápit hlady v posteli, tak jsem si šla udělat snídani... jinak na lačno mám 5,7.. a dneska si dávám domácí chleba... teda pečený ze směsi... zkusím co to se mnou udělá...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre