Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
23. nov 2011

@werumka Nám ten přechod z DM II na DM I vysvětlil dr. z interny takto: zpočátku vysoká produkce insulinu, ale snižuje se reakce receptorů, takže se produkuje pořád víc insulinu a tím se zhoršuje rezistence a po několika letech se výroba zastaví, takže slinivka nic nevyrábí a z diabetika 2. typu se stává diabetik 1. typu

werumka
23. nov 2011

@llluckaaa To je zajímavý, o tom jsem zatím nečetla. Spíš by mě zajímal ten spouštěč, který zastaví tu výrobu inzulínu v tomto případě... u DM1 je to imunita, ale v tomhle?
Každopádně těď víme, že to může fungovat obousměrně 😀

llluckaaa
23. nov 2011

@werumka Nezní to moc logicky, viď? Možná jsem si to jen blbě zapsala (zkopírovala jsem sem svoje zápisky) a má to být tak, že zpočátku je produkce vysoká a časem se snižuje až se úplně zastaví, to už by znělo líp 🙂

eyael
23. nov 2011

@werumka @llluckaaa holky díky za osvětlení, já to myslela tak, že stařeckou spouští jiný proces než těhotenskou nebo normální ale asi to tak není 😔

werumka
23. nov 2011

@llluckaaa Já právě věděla akorát o tom DM1,5 - na to nás upozorňovali. Ale o tomhle jsem nevěděla. Já totiž žila v tom, že dokud máš ve slinivce langerhansovy ostrůvky, tak ony ten inzulín produkují. Při DM1 ty ostrůvky v těle nejsou. Ale u DM2 logicky pořád musí být, ale asi musí být nějak oslabený tou vysokou produkcí? Tudíž to asi taky není klasický DM1. Asi by pro to měli taky vymyslet nějaký jméno - třeba DM3 😀

werumka
23. nov 2011

@eyael Záleží, co myslíš slovem "normální" - mně se běžně u doktora ptají: "A máte těžkou cukrovku?". Není těžká cukrovka - je cukrovka 1. a 2. typu a pak těhotenská, která metabolicky spadá pod cukrovku 2. typu. U cukrovky 1. typu je ten spouštěč imunita. U cukrovky druhého typu a těhotenské jsou to metabolické změny.

maxkatka
23. nov 2011

@llluckaaa prosím, která rýže má více sacharidů? Bílá nebo parboiled? Či jaká jiná rýže... teda mě samo zajímá, která jí má nejméně... si teď vařím rýži... 😝

janicka88
23. nov 2011

Hezky den holky jak se máte?

llluckaaa
23. nov 2011

@maxkatka za syrova: Natural 78, Parboiled 79, kulatozrnná 77, jasmínová 79, dlouhozrnná 81
více zde: http://www.stobklub.cz/databaze-potravin/, dej vyhledávat slovo rýže

werumka
23. nov 2011

@maxkatka Z hlediska sacharidů je Parboiled myslím nejhorší - téměř třikrát víc, než obyčejná vařená rýže.

llluckaaa
23. nov 2011

@werumka Aha, hele nám ta DM I byla vysvětlená jinak, kopíruji vysvětlení ze školy: absolutní deficit insulinu
netvoří se insulin – autoprotilátky proti ostrůvkovým buňkám antiGAD destrukce beta buněk slinivky, buňku umřou a nemůžou vyrábět insulin

llluckaaa
23. nov 2011

@eyael A která je teda ta normální? Ty asi myslíš DM I, viď?

llluckaaa
23. nov 2011

@werumka Ikdyž, to je vlastně to, co jsi psala ty, ale já to tvoje vysvětlení pochopila tak, že se narodíš už bez těch ostrůvků.

werumka
23. nov 2011

@llluckaaa Přesně tak, imunita tu produkci zničí těma autoprotilátkama. Proto mě zajímalo, jak je to v případě toho přechodu z DM2 na DM1 - protože tyhle autoimunitní choroby propukají do určitého věku (konkrétně ta cukrovka) a je to problém celostní, protože ta imunita většinou ničí i další orgány.

llluckaaa
23. nov 2011

@werumka Já to laicky chápu tak, že při té přeměně ti beta buňky zůstanou, jen si myslí, že inzulín není potřeba, protože už máš otupělé receptory na vnímání vyšší hladiny cukru. Asi to bylo myšleno tak, že DM I = cukrovka, při které se nevyrábí insulin (ať už jsou příčiny jakékoliv).

llluckaaa
23. nov 2011

@janicka88 Já na prd, jsem nemocná, dítě je ubrečené a venku je hnusně ☹
A ty? Nejsi v práci?

janicka88
23. nov 2011

@llluckaaa nejsem jelikoz jsem nezamestnana.. a take jsem byla dneska na krvi

werumka
23. nov 2011

@llluckaaa No jasně, tak teď už to chápu! Díky za vysvětlení 🙂
Tak u nás jsem nemocná já i dítě - včera jsem si se synem střihli jednu pohotovost se zánětem hrtanu a v noci už jsem věděla, že jsem další na řadě 😀

llluckaaa
23. nov 2011

@maxkatka Pořád jsem si nemohla vzpomenout na výbornou databázi, kde jsou snad všechny výrobky i s uvedením výrobce, říkala jsem si, že to má ženské jméno... No konečně jsem jí našla, jsem už úplně vypatlaná, tohle bych si teda pamatovat mohla 🙂 Na tu rýži se mrkni třeba i sem: http://www.lucy.cz/energeticke-tabulky/ryze/

maxkatka
23. nov 2011

@llluckaaa Díkes, uložila jsem si obojí...

llluckaaa
23. nov 2011

@werumka U nás se ty nemoci pořád střídají - stačí, že onemocní jeden (což bývá většinou dítě ve školce) a postupně to chytnou i ostatní. Teď už děti vypadají víceméně zdravě a začnu zase já. Klasika.
Jak se pozná zánět hrtanu? To je laryngitida? Sice jsem měla z latiny jedničku, ale už si vůbec nic nepamatuji ☹

maxkatka
23. nov 2011

@llluckaaa jj zánět hrtanu - laryngitida... známe moc dobře... ☹ poprvé ji malá měla v 9ti měsících... jsme s ní byli i na pohotovosti... teď se jí to opakuje co chvíle... bohužel... ale už s tím "umíme" pracovat...

llluckaaa
23. nov 2011

@maxkatka Tak to znám (naštěstí jen z vyprávění). Ono každé dítě je náchylné na něco. U nás to bývají zase záněty průdušek.

werumka
23. nov 2011

@llluckaaa Přesně tak, vždycky nejdřív onemocní dítě, a když už je v pořádku, tak lehneme my. Což je většinou trochu nepraktická situace 😀 On zatím nikdy laryngitidu neměl (celkově nemocný skoro není) a včera to přišlo fakt během odpoledne - horečky, sípot, štěkavý kašel a pak už nechtěl ani pít. Tak dostal prášek na splasknutí a bylo 🙂

@maxkatka Taky už budu propříště moudřejší 🙂

llluckaaa
23. nov 2011

Holky, mně se tak nechce ven. Musím pro malého do školky a navíc jsem mu včera slíbila, že vezmem skate a pojedeme se podívat na náměstí, jestli už tam je stromeček. Chci se vidět, jak v tomhle stavu dostrkám kočár s miminem plus navíc se skatem a dalšími 15ti kily živé váhy až na náměstí a zpět ☹

maxkatka
23. nov 2011

@werumka hele, to poprvé jsem byla fakt v šoku... byla maličká... byl únor... suchý draždivý štěkavý kašel, těžké dýchání, horečky... 😢 Takže nabalená, zakrytá, okno dokořán já vedle ní... no v jedenáct jsme to nevydrželi a jeli do špitálu... tam jsme HODINU čekali, pak nás teda vzali... malá byla už relativně v pohodě (po cestě se hodně zlepšila - klasika u laryngitidy), ale i přes to jí dali dýchat adrenalin... domů nám teda nic nedali, ale už se to nezopakovalo... no a pak naštěstí další opáčko až za 3/4 roku, ale nebylo to už tak dramatický... teď to měla taky... ale už to fakt není tak zákeřný jako u toho malého miminka... ☹

maxkatka
23. nov 2011

Jinak dnešní cukr teda nestačím zírat... 😖 buď jsem se fakt totálka rozhodila tím chlebem a dneska už to moc nesrazím.... a nebo mi ta rýže se sýrovou omáčkou (byla tam i kukuřice) taky vůbec nesedla.... Jsem teda zase od rána ochrápaná jako kotě... no hold když vstávám o hodinu a půl než obvykle s mega hladem, tak pak to chci dohánět během dne (když ještě noc není úplně ideální a budím se strašně často a musím se drbat jak mě svědí tělo) ☹ No ofiko profil udělám zítra... protože dnešní je fakt katastrofa... 😕

pepina271
23. nov 2011

Tak holky, dovolte abych se přidala mezi Vás...včera jsem byla na těhu cukrovce a zjistili mi tyto "míry" :
5 - 9,6 - 8,8 Nevím, jak moc silná je to cukrovka, ale doktor mi k tomu jen řekl, že mám omezit sladkosti, cukr, ovoce a bude to dobré. Máte s tím některá zkušenosti? Jak až moc se musím hlídat? Navíc mám velké otoky nohou a v pátek mám jít na kontrolu k ženskému, nezdá se mu to, že se moc nalévám..tak nevím, či mě nepošle jak sliboval do nemocnice na pozorování,...ach joo..Tak jen ležím, nožky mám nahoře, bez sladkého...a hledám informace. Nohy jsem natřela Liotonem 100 000...tak snad to zabere a nohy splasknou...díky 🙂

maxkatka
23. nov 2011

@pepina271 no cukrovka se nerozlišuje jestli je silná nebo slabá... jednou to cukrovka je (a dle hodnot u Tebe naměřených to opravdu cukrovka je)... No otoky samy o sobě jsou v těhu "normální", ale nesmí se k tomu přidat i špatný tlak... popřípadě další... Nožky nahoru je sice fajn, ale u cukrovky zase potřebuješ pohyb (taky ho nemám, páč mě pak tvrdne břicho, tak to taky dost omezuji). Hlídat by ses měla... určitě pryč všechen volnej cukr... čokoládky, sušenky atd. a to ani DIA výrobky... ovoce omezit, ale né úplně vynechat, zase potřebujeme vitamínky...

koukni na

www.tehotenskacukrovka.cz

pepina271
23. nov 2011

@maxkatka děkuji za info..tlak mám docela v pohodě...a mám být taky v klidu... tak nevím:-/ ten web set jsem si přečetla...Jdu na kontrolu 21.12.2011, tak doufám, že se ty hodnoty sníží, když nebudu jíst žádné cukry, sladkosti..a já je tak ráda☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre