Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

honeyxy
30. nov 2011

ahojte baby, dostala som vysledky testov na tehu cukrovku..... glukozu rano na lačno som mala 4,63, po vypiti roztoku sa mi zvysila hladina na 9,63 ☹ Ketolatky mam negativne. Ale glukozu v moči mam takisto vysoku 16,3.... Moj gynekolog ma poslal do diabetologickej poradne, idem tam v piatok. Poradte co ma tam caka..... ktora ma s tym skusenost, som na tom az tak hrozne? Velmi sa bojim. ☹

maxkatka
30. nov 2011

@honeyxy neboj se toho... oni Ti to tam vysvětlí... budeš držet dietu... po určitou dobu.... pokud by nepomohla, tak pak se nasazuje inzulin - já ho mám na noc už 14 dní (mám problém s lačnou glykemií) a třetí den mám inzulín už i před snídaní a vidím to tak, že brzo dostanu i před večeří, protože nemůžu držet předepsanou dietu tak jak by bylo potřeba, ale musím upřednostnit dietu na játra a žlučník, která se s dia docela mlátí....

honeyxy
30. nov 2011

vobec tym hodnotam nerozumiem, som na tom az tak zle..... ? Vraveli mi aby som prisla s mocom a nalacno, tak neviem ake testy mi budu opat robit.... snad nebudem pit opat tu glukozu ☹ Ako to bolo v tvojom pripade?
@maxkatka

maxkatka
30. nov 2011

@honeyxy ne, budou Ti brát krev na velký krevní obraz.... U mě? No já to "naštěstí" pít nemusela, páč lačná glykemie byla 6,9, takže rovnou na diabetologii... pak mě taky ještě poslali na moč.... toto řeším už 6tý týden... a do toho už týden ležím v nemocnici kvůli játrům... ☹ ale to nemá s dia nic společného... "jen" další komplikace k těhotenství....

maxkatka
30. nov 2011

@honeyxy jo a jinak se nerozlišuje jestli je hladina jen "zvýšená" či "vysoká"... jednou to JE diabetes (a dle hodnoty jej máš - PO vypití té glukózy), takže prostě se budeš muset hlídat.... jo a postupem těhotenství se to často zhoršuje.... což je i u mě... ☹ No snad dýl jak 5 týdnů mě už nečeká (říkali, že mě nenechají do konce těhu).

honeyxy
30. nov 2011

@maxkatka A je ta cukrovka u tehotnych bezna? Ci sa to vyskytuje malo? U nas v okoli ani v rodine to nikto v tehotenstve nemal. Som prekvapena aj z toho dovodu, ze sladke moc nemusim....dam si ale nie az tak vela, zeby som sa prezierala. Ale zda sa mi, ze som zatial vela pribrala. Som v 26 tyzdni a mam uz 12 kil naviac. A to mi zostava este dost do konca tehu. ☹

maxkatka
30. nov 2011

@honeyxy v klidu, je to "běžný"... dřív se na to netestovalo, takže spousta maminek ji měla a ani o tom neví a za další se dost zpřísnily normy, takže je čím dál tím více maminek s touto diagnozou... Pokud moc sladké nemusíš, rozvrhneš si dobře jídelníček, zvolíš vhodné potraviny a kombinace (to se vše naučíš), tak třeba nebudeš mít žádný problém si glykemie udržet... Když mi to řekli, že musím na dietu, tak jsem to obrečela... pak jsem se o tom tady pobavila s holkama a dost věcí "pochopila" a teď teprve za poslední týden chápu, že zlatá cukrovka.... ta se dá fakt slušně korigovat jen dietou popřípadě dopícháváním inzulínu... já teď řeším, že mám problém s játrama a ležím ve špitále, kde mě "jen" sledují a podávají léky na ozdravení jater a doufají, že mě udrží minimálně do konce 34tt na "rozumných" hodnotách, aby to moje miminko pak na světě v pořádku udýchalo...

honeyxy
30. nov 2011

@maxkatka Tak ti teda drzim palce aby vsetko dobre dopadlo..... aby si to vydrzala do konca tehu a miminko sa ti narodilo zdravucke.Ďakujem velmi pekne za rady.... trosku som sa ukludnila, aj ked do piatku budem este nervozna ze co mi povedia v tej dia poradni 😒 A to sa musim este ucit lebo som sa dala na skolu a mam teraz skuskove obdobie... nedokazem sa vsak sustredit 🙂 V sobotu skuska z filozofie a mne to do hlavy nejde natrepat. A po dnesnom zistineni o tehu cukrovke to asi ani nepojde ☹ Drz sa papa

gabuci81
30. nov 2011

@honeyxy Nic sa neboj, nie je to az take strasne s tou dietou, prve tyzdne, kym si sama na sebe otestujes, ktore potraviny su pre teba ok a ktore nie, je to trochu o nervy, ale potom to uz mas v malicku a je to v pohode. Ja som do testu v 6.mesiaci pribrala 10kg, odkedy dodrziavam dietu (podotykam jem viac ako kedykolvek predtym, zaklad je si jedlo rozlozit na 5-6 jedal denne!!!) som nepribrala ani kilo a maly sa ma v brusku dobre i tak. Som rozhodnuta podobny jedalnicek dodrziavat i po porode, natolko mi to sadlo. Ako tu uz dievcata spominali, bibliou nas tehuliek cukrovkarok je www.tehotenskacukrovka.cz, tam si o nej mozes pozistovat toho viac.

maxkatka
1. dec 2011

Ahoj holky, mám dneska skvělou náladu... Po včerejšku je to mega obrat... Jak mi vzali léky, tak jsem z toho byla dost špatná a smířila jsem se s tím, že to prostě nebude jen tak... Nicméně do rána jsem se skvěle vyspala jak už dlouho ne-e... Byla jsem jen jednou na záchodě a pak chvíli na to spala dál... ranní glykemie předpisová (4,8 - povoleno do 5,5). Pak monitor - ten malej prochrápal a vzali mi krev na testy a před devátou hodinou už mi doktorka přišla říct, že hodnoty jednoho co jsem měla vysoké se skoro normalizovali a to druhé co jsem měla vysoké šlo opět na polovinu (takže na cca čtvrtinu původních hodnot než jsem nastupovala sem do nemocnice) a že mě tudíž zítra nejspíš pustí domů!!!!!!!!!! Tak mám fakt mega radost... teda i kdybych tu měla být do neděle, tak OK, ale hlavně, že vím, že to JDE!!! Jo a ten jeden lék (Transmetil) mi zase vrátili zpět, ale snížili už dávku o třetinu.

werumka
1. dec 2011

@maxkatka Tak to jsou samý luxusní zprávy! Jen tak dál! Takže doma pak budeš pokračovat s lékama a na dietě?

nejra
1. dec 2011

@honeyxy ja som bola tiez nestastna , vysledky z testu :glykemia na lacno 3,8 a po zatazi glukozou 9,3 ...bola som asi pred tyzdnom aj nieco u diabetologicky.zmerala mi glukomerom hladinu cukru v krvi , to bolo asi po hodine aj nieco ako som zjedla ranajky a glukozu som mala 6,2 co bolo vcelku fajn. takze doktorka mi nakazala nejest sladke, takisto vynechat sladene napoje, diabeticku dietu nedrzim-nemam na to silu momentalne, bolo mi z toho strasne zle, no nejem sladke, jem mensie porcie a snazim sa jest pravidelne, neprehanam to ani s ovocim...citim sa omnoho lepsie-konecne ma netrapi palenie zahy.12.decembra idem na testy, budu mi robit znovu glukozooralnotolerancny test ale uz mi vysetria glykovany hemoglobin z venoznej krvi, co je presnejsie ako z prsta...podla toho uvidim ako som na tom.cukor v moci som mala aj ja.a este nieco-ziadny glukomer mi zatial nedali na meranie doma...myslim, ze ked budem mat zle vysledky, tak az potom...teda dufam, takto vobec neviem aky mam cukor, preto radsej ani nepocitam sacharidy a ine veci, proste nestoji mi to za to aby som odpadla niekde hladna

nejra
1. dec 2011

@honeyxy diabetologicka ti stanovi rezim podla vysledkov a diagnozu ti stanovi na znizenu glukozovu toleranciu-co je lahsia forma tehotenskej cukrovky alebo na tu tazsiu -pri nej si holky uz musia pichat inzulin....potom ta budu sledovat ci sa hladina cukru drzi v medziach

nejra
1. dec 2011

@honeyxy hlavne sa nestresuj ,stres tiez zvysuje cukor a na margo tej tekutiny sladkej-je viac nez pravdepodobne, ze ju budes pit este na diabetologickom vysetreni.

ilonne
1. dec 2011

@honeyxy Ahoj, nejsi na to hrozně. Já měla vyšší glykémii už na lačno při zátěžáku hodnoty 5,6, 9,4, 8,8. Do konce těhu jsem byla na dietě, díky tomu jsem přibrala jen 5 kg a po porodu shodila 15 kg. Dokonce jsem přenášela, rodila jsem v 40+3 a Anežka měla 49 cm a 3130g, takže naprosto normální miminko. Dieta je v pohodě, akorát musíš dodržovat pauzy mezi jídly a hlídat si objem sacharidů a dělat glykemické profily. Výborné jsou stránky www.tehotenskacukrovka.cz, je to od doktorek z diabetologie od Apolináře, jsou to snad největší odbornice na gestační diabetes v ČR. Držím palce a uvidíš, že to bude v pohodě.

maxkatka
1. dec 2011

@nejra Váš přístup slovenek k těhu cukrovce je pro mě opravdu zarážející!!!! Vy si vůbec neuvědomujete, CO se může stát, že? Glykovaný hemoglobin je sice super, ale výsledky na něm se projeví cca za 4-6 týdnů... tudíž ze začátku je docela "nespolehlivý" a mimo to já ho mám 3,9, což je v normě a přesto si už 2x denně píchám inzulin!!!! Takže toto není přímo směrodatný pro aplikaci!!! Nic se nemá přehánět a to ani s dietou, ale ani s nedržením diety... ze začátku mnohdy stačí opravdu jídelníček upravit bez větších zásahů - vysadit sladká jídla a nápoje a rozvrhnout si denní režim na 5-6 jídel denně... To, že teď máš hodnoty OK neznamená, že je budeš mít i za měsíc!!! Já z počátku měla problém jen na lačno (což se dietou nedá ovlivnit), ale čím dýl jsem těhu (dnes 33+4) tak se mi to zhoršuje a zhoršuje (teda u mě teda i tím že mám dost znemožněné dodržování diety kvůli další dietě) což je bohužel dost běžné.

A jen tak mimochodem není SLABŠÍ A SILNĚJŠÍ CUKROVKA!!! Jednou to cukrovka JE a hotovo... akorát někomu stačí dieta na zkorigování hladit a někomu bohužel dieta nestačí a tudíž je to doplněno o aplikaci inzulinu, ale dieta se drží i tak dál.

gabuci81
1. dec 2011

@maxkatka Katka, mozes mi prosim povedat, preco zarazajuci????

maxkatka
1. dec 2011

@werumka No počítám jak s léky tak s dietou.... Budu si teda muset více nastudovat CO smím... vím, že toho není moc co se zeleniny týče a ovoce.... třeba papriku a okurek vůbec teď nesmím.... a je toho více... ale co jsem tak koukala, tak se snad i najím... ale bude to ještě přísnější než teď... ta zelenina mi bude hodně chybět... tou jsem se tzv. docpávala, že abych nepřekročila sacharidy a přitom neměla hlad...

Jinak hladina po snídani (rohlík se sýrem) byla 7,9, takže inzulin pak snad ještě navýšíme na 7 jednotek a bude to OK. Tu bílou kávu jsem si dala jen půl hrnku. Po obědě mám 6,1 ("gulášová" polévka - sice tak vypadala, ale rozhodně tak nechutnala - bez cibulového základu, neslaná, nemastná a šunka s bramborovou kaší a asi to byl jablečný kompot - to jsem taky snědla). A prý ten oběd mi drží ještě ten noční inzulin, tak nevím....

maxkatka
1. dec 2011

@gabuci81 Protože tady snad každá druhá píše: Ano, diagnostikovali mi cukrovku, hodnoty mám tyto a tyto, ale dietu nedržím...

gabuci81
1. dec 2011

@maxkatka Osobne si meriam hodnoty kazdy den niekolkokrat a nerobim si merania len vtedy, ked dietu dodrzujem, aby som mala zapisane pekne cisla. Hlavne budme uprimny sami k sebe, jedna vec je, ze tu odprezentujes ako tu dietu strasne dodrziavas a potom napises, ze uz po x-ty krat to skusas napr. s pecivom, aj ked vies, ze ti to dobre nerobi a zakazdym dviha cukor. Vtedy si uvedomujes co sa moze stat? Nechcem sa hadat, len nebudme alibisti, podla toho co nejra napisala, sa stravuje dost dobre, napriek tomu, ze sacharidy nerata. Tie neratam ani ja. Podla toho, co tu citam vsak pravdou je, ze tu na Slovensku to diabetologovia riesia trocha pozvolnejsie, ci je to ok alebo nie to neviem posudit. PEACE!!! 🙂

maxkatka
1. dec 2011

@gabuci81 no já jsem "zaexperimentovala" párkrát s pečivem a vím, že mi dobře nedělá... Jenže já si to změřila glukometrem... jinak jsem na sobě nic nepozorovala, že by bylo něco špatně... ze začátku... proto jsem ho vysadila a nahradila černým trvanlivým chlebem... bohužel, teď jsem ve stavu, kdy jiné než bílé pečivo nesmím, přestože mi zvedá příšerně hladinu cukru v krvi.... ale nedá se s tím nic jiného dělat... cukrovku můžu korigovat inzulinem, kdežto játra jinak než dietou a ozdravnýma lékama nezregeneruji.... Proto ležím i v nemocnici, že? Strava na játra by měla být sice vyvážená, ale měly by se zařazovat do jídelníčku sladké pokrmy.... a teď jsem v háji, že? Jak to zkloubit... Teď vím, že dodržovat diabetickou dietu není taková katastrofa, jako dodržovat diabeticko-jaterní dietu!!!! Tomu se fakt říká masakr!!!! Nedej bože k tomu přihodit něco dalšího!!!!

honeyxy
1. dec 2011

@nejra dakujem za povzbudenie, no ja idem zajtra rano, som strasne zvedava ako to dopadne. Dufam, ze to zvladnem aj ked mi nasadia nejaku tu dietku. V tom mas pravdu, ze dolezita je pravidelna strava. Ja sa stale obcham a potom nejem aj pol dna... To je asi chyba, inak sladke som ani moc nejedla. A dalsia vec, ze mam nedostatok pohybu, som doma, nezamestnana, manzel chodi na tyzdnovky tak cez tyzden lenosim doma. Asi budem musiet zmenit aj to. Zaujimalo by ma ako to byva po tom po porode? Ci sa to upravi hned ci po nejakom case. Ved predsa ked kojis, nemozes drzat dietu nie 😒

ilonne
1. dec 2011

@honeyxy Po porodu půjdeš za 6m zase na zátěžák. Dietu už držet nemusíš, aspoň pokud nejsi na inzulínu, jen se sladkým opatrně.

llluckaaa
1. dec 2011

@ilonne Já mám mít zátěžák po roce.

eyael
1. dec 2011

ahoj holky, tak se hlásím z nemocnice, včera večer mě akutně hospitalizovali kvůli vysokému tlaku. Byla jsem v poradně, naměřili mi 170/110 a mudra už mě nepustila domů ani si zabali, vezla mě sanita rovnou k Apolináři. Nejhůř nesu to, že jsem bez Anetky, manžel ji odvezl ke tchánovcům, protože jak je nemocná ani nemůže chodit do školky. Ale malá v pupíku je v pořádku, tlak se mi už taky stabilizoval, tak teď už jen aby byla dobrá bílkovina v moči a mohli by mě pustit domů. Zatím tomu všechno nasvědčuje, že bych tu do porodu být neměla. Jdu vás dočíst, je tu wifina, tak alespoň můžu na net, když už nic jiného...

maxkatka
1. dec 2011

@eyael Týjo, tak "vítej v nemocničním klubu". To je teda bilance.... No zatím je ještě brzo na rodění, tak snad Ti zkorigují tlak a pustí domů.... Já snad půjdu zítra.....

nejra
1. dec 2011

@maxkatka ja som zdravotna sestra inak- a pristup k tomu mam uplne normalny myslim.pokial nemam glukomer, nemozem drzat nejaku prisnu diabeticku dietu a pocitat si kalorie( je to podobne ako keby som pacientovi pichala inzulin bez toho aby som mu zmerala glukozu krvi glukomerom)-co mi zatial ani lekar nepovedal.potom ma asi cudny postup moja dietologicka.a je rozdiel medzi gestacnym diabetom.je gestacny diabet a znizena glukozova tolerancia. keby nebol rozdiel, tak si picha inzulin kazda z nas.je to logicke...taktiez je mi jasne, ze postupom sa casu sa stav moze zhorsit a prejst to do do tej pravej tehotenskej cukrovky.takze myslim ze v tom mam uplne jasno...

eyael
1. dec 2011

@nejra - při dietě nasazené při těhotenské cukrovce NESMÍŠ mít hlad, to se pak zvyšuje množství sacharidů, které smíš za den souhrnně zkonzumovat. Takže tvoje představa, že když držíš dia dietu tak máš hlad je špatná. A škodíš nejen sobě, ale hlavně miminku a zaráží mě, s jakou lehkostí hážeš za hlavu tyhle rizika. Počítání sacharidů ještě nikoho nezabilo.

eyael
1. dec 2011

@maxkatka - no jo, jsme to ale nemocniční struktůry co 😉 😀 mě by v případě dobrých výsledků mohli pustit v pondělí, o víkendu se asi nepropouští. Ale musím říct, že mě tu taky zaráží přístup sester k mojí dia dietě - musela jsem se dneska asi 10x připomínat a stejně jsem nedostala to, co je napsané v jídelníčku na rozpisu na nástěnce. A to tady o patro níž mají specializované dia pracoviště 😨 😝 😎

eyael
1. dec 2011

@maxkatka a držím palce, ať tě pustí domů! Já to včera a dneska ořvala, že nejsem s malou 😖 😔

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre