Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
6. dec 2011

@maxkatka No to jsou luxusní hodnoty! 🙂 Tu noc už nezvedej, tím tu lačnou už nedráždi, akorát by sis tím zase naordinovala ranní ketony a blbě to pak rozháněla. Když budeš mít do šesti, tak to prostě neřeš a nech plavat.

llluckaaa
6. dec 2011

@maxkatka Já mám prcky nemocné (kašlající a se soplema) už tři týdny a nic na ně nezabralo, ani ATB, ani žádné z těch kapek a sirupů, co jsem nakoupila. A taky jsem už vystřídala 4 různé doktory ☹

werumka
6. dec 2011

@llluckaaa U nás už se naštěstí vše v dobré obrátilo - synek už se vyléčil ze zánětu hrtanu a já taky. Dokonce už nesmrkám každých pět minut 🙂 Ale jeden týden v kuse, kdy jsme byli nemocný oba, to bylo docela náročný.

maxkatka
6. dec 2011

@werumka do 6 by to doktorka "nerozdýchala"... Mám povoleno jen 5,5... zvednu ale ke snídani...

@llluckaaa Já z toho kašle jsem taky už zoufalá... dostala jsem typ na Humex sirup, ale nemůžu ho sehnat, ale zjistila jsem, že stejnou účinnou látku má Robitussin (dávám na suchý dráždivý kašel)... a kupodivu docela pomáhá rozhodně lépe než Stoptussin.... Bere ho zatím jen 24 hodin a je to lepší... samo, že má záchvaty, ale včera mi prokašlala snad 4 hodiny v kuse.... 😖

werumka
6. dec 2011

@maxkatka Uvidíš. Kdyžtak tam v nejhorším napiš, žes měla třeba 5,4. Je lepší si tu ranní hodnotu trochu sundat a mít celý den v pohodě, než se dopovat inzulínem a mít to rozházený. Dítěti to neublíží, doktorce taky ne a Tobě už vůbec ne 🙂 Já mám ale strašný rady 😀 😀

maxkatka
6. dec 2011

@werumka 😀

Uvidíme... Ještě to nenastalo, tak nebudu plašit... 😉

llluckaaa
6. dec 2011

@maxkatka Já se spoléhám na to, že zaberou kapky, co předepsal dr. z ORL. Ty bývají nejlepší. Máme je teprve od včerejška a zatím žádný zásadní rozdíl znát není. 4 hodiny v kuse, to je dost drsný. Mně Kačenka taky v noci kašle dost vytrvale, léky neléky, i ten fenistil a prothazin tentokrát úplně selhaly.

llluckaaa
6. dec 2011

@werumka To se máš. Mně už to tu leze na mozek, nikam s těma dětma nemůžu vyrazit. Hlavně že jim platím různé kurzy, ani z půlky jsme tam nebyli.

maxkatka
6. dec 2011

@llluckaaa jéééé po Prothazinu se mi krásně spalo ve špitále 😀 ale nám dr. dává Dithiaden... ale u nás už se muselo několikrát šáhnout po Codeinu... Kristýnka mi trpí na suché dráždivé kašle... laryngitidy ☹ Takže Codein to u nás případně jistí... ale jsem fakt mile překvapená z toho Robitussinu...

werumka
6. dec 2011

@llluckaaa My jsme takhle nebyli venku 14 dní a úplně mi to stačilo a dost mi z toho hrabalo. Pořád jsem si říkala, že bych už mohla třeba něco upéct, udělat PFka a nemohla jsem si ani pro materiál. U syna tentokrát zabral Rectodelt a Fenistil. Oboje mu dali na pohotovosti, když nemohl polykat.

llluckaaa
6. dec 2011

@maxkatka No právě že prothazin bývá pro ty děti úplné uspávadlo, skoro jsem se těšila, jak se konečně vyspím, když jí ho dám. Ale selhal na celé čáře, zmetek. Prokašlala a probděla většinu noci.
@werumka Já už mám napečeno. Ale mám na návštěvě rodiče, tak mi teď dost hlídají a já se do toho mohla pustit. Jinak bych to asi nestihla. Ještě se přitom musím učit do školy na dvě zkoušky, co mám v pátek, a vytvářet neustále nějako dietní jídelníčky.

werumka
6. dec 2011

@llluckaaa Nedivila bych se, kdybys k těm dietám měla za chvíli životní odpor 😀 Tak dobře, že rodiče hlídají. Já mám zatím jen perníčky, zbytek udělám o víkendu.

llluckaaa
6. dec 2011

@werumka Už ten odpor pomalu začíná. Nejlepší je, když se s tím jídelníčkem crcám třeba hodinu a pak mi ho hodí na hlavu, abych to předělala, že tam mám moc hrubek 🙂 To je pak super, když ho dělám znovu a nesmím tam dávat stejná jídla..

werumka
6. dec 2011

@llluckaaa No a oni s pak ten jídleníček vezmou, použijou a žádná platba za autorský práva není 😀

llluckaaa
7. dec 2011

@werumka Nestraš 😀 Ta bezezbytková dieta se mi minule opravdu moc nepovedla a chudák pacient, který by jí snědl. Jeho bolesti břicha bych mít nechtěla ☹
Teď jsem pro změnu vyráběla nízkocholesterolového diabetika, tak jsem zvědavá, jak se to bude učitelkám v pátek líbit. Ale mohlo by, ovocný jogurt ani vánočku jsem tam na snídani nedala 🙂

maxkatka
7. dec 2011

@llluckaaa jůůů, nechceš mi dát tip na ten jídelníček? To je zrovna pro mě 😉

maxkatka
7. dec 2011

Lačná se udržela na 5,4, ale po snídani ač jsem zvedla na 13j, tak stále 7,9 (stejně jako včera po 11j)... ketony ráno O...

llluckaaa
7. dec 2011

@maxkatka Radši až mi ho ve škole opraví 😉 Ale stejně tam nejsou nějaké kulinářské zázraky - je to plánované pro nemocnici, což asi mluví samo za sebe...

maxkatka
7. dec 2011

@llluckaaa no je mi jasné, že je to plánované pro nemocnici... na kolik to máš sacharidů? ale typ k obědu by se hodil... 😉

llluckaaa
7. dec 2011

@maxkatka Tyhle nemáme propočítavané, jen nesmíme používat cukr atd. Když to počítáváme a vychází nám to málo (plánujeme to na 275), tak přidáváme většinou ještě ovoce k obědu nebo k večeři.
Když se těm jídlům nebudeš smát... Ale tohle není šetřící, ty jí máš, takže některé suroviny z toho nesmíš...
Po: mrkvová polévka, pečená kuřecí prsa, šťouchané brambory, rajčatový salát
Út: zeleninová polévka, dušený hovězí plátek na houbách, rýže
St: bramborová polévka, vepřový závitek, jáhly, míchaný salát
Čt: vločková polévka, pangasius na zelenině, vařené brambory, hlávkový salát
Pá: pórková polévka, vařené hovězí, znojemská omáčka, kynutý knedlík
So: kmínová polévka, uzená kuřecí prsa, hrachová kaše, mrkvový salát dia
Ne: květáková polévka, vepřový plátek zapečený s nízkotučným sýrem, pečené brambory, kyselý okurek dia

maxkatka
7. dec 2011

@llluckaaa a tato dieta se značí jak? Já v té nemocnici měla teda tu 9S.... dále mám dle papíru držet: šetřící dietu s nízkým obsahem tuku....

llluckaaa
7. dec 2011

@maxkatka Tohle je č. 7 nízkocholesterolová s rozšířením pro diabetiky
Nízkotučná je ještě zvlášť - č. 4 nebo 4S. A pro šetřící jsou taky jiná pravidla. Některé ty diety si jsou dost podobné , ale v té šetřící určitě nesmíš luštěniny, kynuté knedlíky aj. nadýmající jídla, uzené maso asi taky ne ☹

maxkatka
7. dec 2011

@llluckaaa u té 9S nesmím knedlíky? Hlavně, že jsem je v nemocnici dostala ke koprovce, že? 😖

llluckaaa
7. dec 2011

@maxkatka knedlík jo, ale tzv. jemný dietní 🙂 A to kynutý s droždím není...

maxkatka
7. dec 2011

@llluckaaa aha... ale to jsem neměla šanci poznat... jestli je jemný dietní či kynutý s droždím... vypadal úplně stejně... nejedla jsem ho, páč byl omáchaný v koprovce, kterou fakt nepozřu...

llluckaaa
7. dec 2011

@maxkatka Já bych to taky nerozpoznala, osobně znám jen kupovaný z obchodu 🙂 A pokud by byl knedlík zrovna v koprovce, tak bych se stejně ani o nějaké bližší seznámení nesnažila...

werumka
7. dec 2011

@llluckaaa No to jsou mi teda věci s těma knedlíkama 😀 Tak jestli jsi nedala do diety pro diabetika vánočku, mohlo by to projít. I když u někoho by asi prošla i ta vánočka, když koukám na jídelníček v nemocnicích 🙂

@maxkatka Tu hodnotu po té snídani už asi nemá smysl řešit. Ta vůbec nereaguje na žádné přidávání inzulínu. A není zas tak nad normu. Rozhodně ne tak, aby byla nebezpečná. To bys musela úplně vynechat pečivo a to nemůžeš. Takže co není v Tvých silách, na to se vykašli. Což je moje heslo, které se vyplácí z hlediska duševní rovnováhy 😀

babuci1982
7. dec 2011

@llluckaaa ....zvykla som si na dietu hlavné je že som v poriadku

mmaarrkkeettkkaaaa
7. dec 2011

Tak jsem z dnešní kontroly na rozpacích...odběry na lačno a hodinu po snídani v laboratoři, s tím že si mám zavolat pro výsledky v pátek a dneska sama měřit hodinu po obědě, večeři a hodinu před spaním...to jí pak nadiktuji...Nicméně jí řikám že poslední týdny mám ty hodnoty vyšší kolem těch 7-9 (s tím že tedy glukometr měří víc, tehdy to bylo o celou jednotku) a ona se jen zeptala kdy mám termín, že to je za nějakých 50dní že už to asi nebudem řešit, že kdyžtak bychom pak dali inzulín, ale když to nemám kolem 10ti, tak že to zatím necháme 😖 nechápu, když na ko půjdu za 3 týdny kdy mi chce dát inzulín 😠 docela závidím těm vašim, kde nic neprojde...Ono až takoávhle benevolence nevím zda není na škodu 🙄
@llluckaaa jídelníček super, jen kdyby mi někdo denně vařil alespoň ty polévky 😀
@maxkatka taky si myslím že 7,9 není žádná katastrofa...dle mojí sestřičky určitě ne 😅

werumka
7. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Uvidíš v ten pátek, až bude mít po ruce výsledky z celého dne. Ony ty konstantní hodnoty mezi 7-9 skutečně nejsou likvidační. Za 14 dní budeš za nejkrizovějším obdobím a ta glykémie půjde spíš dolů, takže takhle ke konci už se inzulín nedává. Je to zbytečné a u porodu je to spíš na obtíž.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre