Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

sarinka
10. dec 2011

@maxkatka no právě, že to držim, nedržim, dodržuju jíst po 2,5 h, ale jinak nevážim, jim od oka, a občas porušim. Ale třeba sladkosti, sladký pití teda, ne.

@werumka ahoj kočko 😵 glukometr je wellion, a krev beru z prstu, a první kapku neutírám /mám?/

Krev mi naposled nebrali, a mám si dávat pozor hlavně na tu první ranní hodnotu.

werumka
10. dec 2011

@sarinka První ranní hodnota je základ - protože když se cukrovka zhoršuje, tak je zpravidla první, která jde nahoru, aniž bys to mohla nějak ovlivnit. Existujou různý druhy glukometrů - některé jsou přesnější, některé méně, ale je lepší první kapku otírat, protože bývá sladší. Zkus to tak udělat a bude to v pohodě.

sarinka
10. dec 2011

@werumka děkuji moc 🙂

Pochopím, když mi to občas vyskočí, když poruším, ale bojim se aby mi to neměřilo pořád "skvělý hodnoty" a přitom jsem měla vysoký hodnoty, a ani o tom nevěděla ☹
Přece se nemůžu podat na třikrát 😅

werumka
10. dec 2011

@sarinka Toho bych se nebála, standardně ty glukometry měří spíš vyšší hodnoty, než je opravdová hodnota v žilní krvi. Ale tím, že se to bere z kapilární z prstu, tak tam ta krev tolik "necirkuluje" a tudíž ta první kapka může být sladší. Takže když Ti standardně měří glukometr kolem pěti, tak bych se nebála toho, že budeš mít glykémii vyšší. Zatím se mi nikdy nestalo, aby ty výsledky, které mám z glukometru (třeba 14 denní průměr) byly odlišné od průměru, který pak vyjde v laboratoři. Z tohoto důvodu se třeba moc neřeší desetiny, protože to je všechno plus mínus autobus 🙂

sarinka
10. dec 2011

@werumka No a ted jsi vezmi, že bych ráno zaznamenala tu hodnotu 7 a mudr mi pak na základě toho dá inzulin a přitom jsem měla kolem 5. 😕

werumka
10. dec 2011

@sarinka Z jedné hodnoty Ti inzulín nedá - vždy se počítá s tím, že mohou nastat výkyvy - málo spánku, nemoc... a pokud to není tak, že bys každé ráno měla kolem sedmi a mělo to dál tendenci stoupat, i když bys zpřísnila dietu, tak teprve potom se dá mluvit o inzulínu.

sarinka
10. dec 2011

@werumka děkuji moc za uklidnění 🙂 jsi zlato 😵

a ehm, když je měření ok, můžu občas zhřešit? 😔

werumka
10. dec 2011

@sarinka S takovýma hodnotama bych řekla, že když si něco dáš a pak se po hodině a půl změříš - abys viděla, co to dělá - tak by se nic stát nemělo. Nesmí to být pravidlem a hlavně je dobré to zahrnout do pravidleného jídla - např. svačina.

sarinka
10. dec 2011

@werumka já se měřim vždy po 2 hodinách - buď si mám vybrat po 1 h nebo po 2 h. Je to blbý?

werumka
10. dec 2011

@sarinka To měření po dvou hodinách je dobré pro diabetiky na inzulínu - kvůli nástupu účinku. Ale u Tebe už po těch dvou hodinách dochází spíš opět k poklesu, zkusila bych po hodině a půl, to je pro těhotenskou cukrovku tak ideální.

sarinka
10. dec 2011

@werumka no jdu tam za týden, tak do tý doby budu měřit po 2 h, jak chtěla, a pak se s ní domluvím. Co myslíš?

maxkatka
10. dec 2011

@werumka Jo tak to je mi bohužel jasný... 🙄 Teda doufám, že ta cukrovka zmizí...

werumka
10. dec 2011

@sarinka Jo, to bude rozumný.

@maxkatka Tak když se nebudeš předávkovávat inzulínem, jako doteď k snídani, tak určitě zmizí 😀 😀

maxkatka
10. dec 2011

@sarinka no po dvou hodinách jsi tu snad jediná, kdo to tu tak má... ale drž, co Ti řekla dr., ale tím pádem chápu, že to máš kolem pěti... tu cukrovku nemáš ještě tak "rozjetou" (není až takový vliv těch těhu hormonů z placenty). Myslím, že po dvou hodinách je to snad do 6,5 (jednou jsem to hledala, ale už si to přesně nepamatuji).

Jinak já mám problém s tou lačnou glykemií, ale dlouhodobě... moje "standardní" bez inzulinu byla kolem 6,5 a to každý den... tak proto mám inzulin... ale tam mi dr. řekla, že to nemám šanci ovlivnit, tak dieta nestačí...

maxkatka
10. dec 2011

@werumka no ale když to lezlo furt přes 8? Tak bylo potřeba přidat, ne? 😖 Já jsem z toho docela "jelen"... ☹

maxkatka
10. dec 2011

Jinak se mi vrátilo svědění... 😖 deset dní byl klid... a od středy to začalo lehce... a stupňuje se to... už aby bylo pondělí odpoledne, abych se dozvěděla výsledky krve... od včera teda beru jiné léky, ale asi nebudou tak silné jako ten původní... 😔 Jenže to by i znamenalo, že se játra opět zhoršila.... 😢

werumka
10. dec 2011

@maxkatka To je právě ta "záludnost" u cukrovky - je potřeba si všímat, zda ta glykémie má po inzulínu tu správnou křivku. Tudíž lehce nahoru po jídle. Pokud jí má správnou a Ty chceš přidat, musíš si všímat, zda po tom inzulínu ta glykémie jde úměrně dolů, nebo stoupá. A ve chvíli, kdy po inzulínu víc stoupá, tak je načase naopak ubrat. Ve chvíli, kdy sis na snídani přidala, tak se zvýšila i glykémie po snídani a to je špatně. Když už je inzulínu moc, tak na to tělo reaguje podobně jako na jeho nedostatek.

werumka
10. dec 2011

@maxkatka Tak třeba ale ty játra nebudou rozjetý tolik, jako byly před těma lékama, ne? Můžou Ti přece vrátit zpátky ty původní...

maxkatka
10. dec 2011

@werumka no prý ten původní je "zbytečný", že tyto dva jej nahradí... tak já nevím... na ten první se neplatilo nic... na tyto se doplácelo jako blázen... tam jsem brala 2x1 nebo 3x1 a tady beru 3x2 (u obou - na každou dávku tudíž 4 prášky - je to dávkování při těžších případech). U toho prvního jak mi ho dali v kapačce, tak už do rána jsem byla skoro bez svědění a drželo se to... Sotva se však vysadil (prášky došly), tak to začalo stoupat - ta intenzita svědění 😢

maxkatka
10. dec 2011

@werumka ale jinak vidíš, jak jsem vzorný pacient? 😝 Řekla snížit... a já snížila 😉

A z toho svědění se asi brzo zblázním... těch deset dní byla taková pohoda.... se snad dobrovolně nechám zavřít do špitálu... 😢

werumka
10. dec 2011

@maxkatka Už se mi taky párkrát stalo, že mi dali nějaký jiný, lepší (dražší 😀) lék a spíš se to zhoršilo...

werumka
10. dec 2011

@maxkatka To jo, Ty jsi diabetologova radost 😀 😀

maxkatka
10. dec 2011

@werumka no mě teď dal léky, co se na to používají běžně... Flavobion (obsahuje účinnou látku z ostropestřce mariánského) a Essentiale forte N (a toto je taktéž přírodní lék)... ten Transmetil byl sice přímo na cholestázi, ale chemický... A asi to má docela pomalý nástup... nejspíš to poznám až tak třetí den... 😢

werumka
10. dec 2011

@maxkatka To je pravda, že jestli to je přírodní, tak to má většinou pomalejší nástup. Takže to bereš od pátku? Tak uvidíš, třeba to v pondělí bude lepší...

sarinka
10. dec 2011

@werumka
@maxkatka holky tak jsem z toho jelen 😖 tak jsem se shválně změřila po 1,5 a měla jsem 7.7 a 8 (dvě měření) po 2 h jsem bohužel usnula a nevim nic 😖
Takže jsem zase v pr... protože nevim, kdy se měřit.
Dle mudr bud za 1 h - do 7.6 nebo do 2 h - 6.6¨

Takže co když měřim po dvou hodinách hodnoty jsou, a přitom kdybych se měřila po 1,5 už mám dávno inzulin 😕

maxkatka
10. dec 2011

@sarinka nestresuj se... já mám taky inzulin... a jsem více v pohodě, když si píchám.... Ale zase po těch dvou hodinách jde vidět, že to jde hezky dolů....

maxkatka
10. dec 2011

@werumka jo beru je od pátku... od oběda... takže účinek poznám snad v pondělí, pokud se do té doby z toho svědění nezblázním... 😕

sarinka
10. dec 2011

@maxkatka to jo zlato, ale aby mi ho dali zavčasu a ne pozdě. Budu jim předkládat super čísla a nic, a přitom bych ho měla dávno mít.
Ach jo ☹

maxkatka
10. dec 2011

@sarinka nešokuj... ono krátkodobě zvýšené hodnoty nejsou nijak život ohrožující.... rozhodni se, KDY budeš měřit a měř jen v tu dobu... (já teda taky experimentovala s dobou a zase se mi stává, že po hodině mám daleko nižší než po dvou hodinách). Zkus to při další návštěvě říct, že jsi to zkoušela měřit tak a tak a uvidíš CO Ti řeknou...

sarinka
10. dec 2011

já jsem z toho nějaká nešťastná ☹

A myslíte, že když budu dál měřit po 2 h, že je mezi 1,5 a 2 h takový rozdíl?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre