Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
10. dec 2011

@maxkatka Dovedu si to živě představit. Já se drbala úplně všude a myslela jsem, že vyletím z kůže.

@sarinka Ani tyhle čísla nejsou nijak dramatický. Osobně bych měřila skutečně po hodině a půl, protože co tak sleduju, tak při těhotenské cukrovce v tuto dobu nastává vrchol. Třeba @maxkatka tím, jak si píchá inzulín, má nejvyšší hodnotu po dvou hodinách.

sarinka
10. dec 2011

a kolik má být do 1,5 h?

werumka
10. dec 2011

@sarinka Tam to není přesně určené, co vím, ale mělo by to být tak do 7. Ale zase - desetiny moc neřeš. Jiné by to bylo, kdybys ty glykémie nemohla dostat třeba pod osm.

maxkatka
10. dec 2011

@sarinka já mám určené (i bez inzulinu) do 7,2 po hodině a půl...

sarinka
10. dec 2011

Mohla jsem těch 8 po 1,5h mít když jsem jedla až po 4 hodinách?

sarinka
10. dec 2011

Holky omlouvám se, že vás otravuju, ale jsem z toho nějaká rozhozená. ☹

maxkatka
10. dec 2011

@sarinka no mě osobně jíst po 4 hodinách dělá zle... snažím se jíst po dvou až dvou a půl hodinách a mám lepší glykemie (samo, že menší porce) a dodržuji teda tzv. hlavní jídla - snídaně, oběd, večeře... jako tyto jídla s vyšším obsahem sacharidů... jen teda snídani a svačinu dopoledne mám asi nastejno...

sarinka
10. dec 2011

já taky, jen se to dneska vymklo 😔

werumka
10. dec 2011

@sarinka Jo, to teoreticky být může. Když nejíš delší dobu, začne si tělo produkovat cukry samo.

sarinka
10. dec 2011

Tak já se budu dál měřit po 2 hodinách a orientačně k tomu zkusim po 1h a po 1.5 h. a uvidíme co ona na to.
To je jedna starost.
A ta druhá, že tomu výsledku nevěřim, když ten kepl může naměřit nesmysl 😝

maxkatka
10. dec 2011

@sarinka ony snad všechny ty glukometry můžou mít až +/- 20% odchylku....

maxkatka
10. dec 2011

Tak po večeři 6,1.... 😲 včera po té samé 7,3.... (před píchnuto 5j)

sarinka
10. dec 2011

Tak jsem se změřila po hodině po večeři a 5,5.

sarinka
10. dec 2011

a po 2 h - 4,7 🙂

maxkatka
10. dec 2011

@sarinka no vidíš,,,,

denousek
10. dec 2011

ahoj holky..ve čtvrtek jdu na OGTT muzu se zeptat jake maji byt hodnoty aby to bylo v norme?uz si to nepamaatuju myslim do 7 ne?? díky 🙂

maxkatka
10. dec 2011

@denousek

Hodnocení výsledků testu

Normální hodnoty glykémií při testu jsou:

do 5,5 mmol/l nalačno,
do 8,8 mmol/l za 1 hodinu a
do 7,6 mmol/l za 2 hodiny po vypití roztoku.

denousek
10. dec 2011

@maxkatka aha diky 🙂 a z čeho se teda dela konečný vysledek jestli to mam ok?? a zajinalo by me jestli se pred tim testem muzu doma napist ciste vody... rikali od pul noci nejist ani nepit ale jestli se nenapiju rano tak to nepreziju ☹ a kolik se pije te sladke vody?tak pul litru ne?

maxkatka
10. dec 2011

@denousek všechny tři hodnoty se musí vejít do rozmezí.... ani JEDNA nesmí vybočit... pokud vybočí byť jedna, tak už se to hodnotí jako těhotenská cukrovka... před testem jsem měla stejné instrukce.... ráno jsem se lehce napila vody... a nevadilo jim to... pak jsem se ptala jestli můžu pít i během testu /vodu/a bylo mi řečeno,že ne-e.... obsah je cca 500ml... ale osobně jsem ho neprodělala, protože jsem neprošla už na lačno, tak mě rovnou "špoupli" do poradny...

denousek
10. dec 2011

@maxkatka no me uz jednou na cukr ted krev brali na zacatu tehu mam to v prukazce a to jsem mela 4,5 ..jinak u prvniho tehu me to vyslo malinko nad normu ale nic se mnou nedelali... a to se dozvim uz ten den nevis?jako ten vysledek ja uz si to nepamatuju je to sileny 😀 ja se teda vody napiju trosku rano.to bych sebou švihla...

maxkatka
10. dec 2011

@denousek no tak u prvního těhu to byl špatný přístup.... cukrovka se během těhotenství zhoršuje.... (vlivem hormonů). Já jsem "učebnicový" příklad... a co se výsledků týče, tak záleží na pracovišti... u nás se ho dozvíš hned ten den (teda pokud test podstupuješ přímo v nemocnici - u nás). Ráno se jde do dia ordinace, tak zváží, změří tlak, píchnou do prstíčku na orientační glykemii a poučí kam jít na odběr. V odběrové místnosti opět přezkoumají jestli jsi dodržela lačnění a odeberou žilní krev. Pak se čeká na výsledek na lačno z laboratoře a až pak se přistupuje k testu. U nás se neprovádí, pokud už na lačno je více jak 5,5 (ale holky psaly, že měly třeba 5,7 a test podstoupily - u nás teda ne-e). Takže tak... jinak jsem ze Znojma...

denousek
10. dec 2011

@maxkatka JA z Prostějova ...no tak uvidime... trapit by me tam dlouho nemuseli kdyz b to bylo blby hned na zacatku .-D no ssnad to bude dobrý .. tak diky moc za info ted jen to jeste tam prezit u prvniho syna sem se na to malem poblila bléé.. se tam musi sedet a cekat to je asi nejhorsi.. tak dobrou 🙂 a diky

jasin
11. dec 2011

@werumka cukrovka mi ostala 😒 dakujem za podporu snad to najblisie dopadne lepsie🙂

@mmaarrkkeettkkaaaa je pravda ze clovek sa s tym musi vyrovnat sam ale ide to tazko 😔

@maxkatka pricinu mi nepovedali zatial, na buduci tyzden mam ist este po vysledky na genetiku tak uvidime 😔 ale to uz i taknic nezmeni len dufam ze to nebude nejaky problem ktory by mohol byt problemom aj v buducnosti..

werumka
11. dec 2011

@jasin Máš teď čas se v klidu srovnat s cukrovkou, najít si rytmus. Určitě Ti pak dají i inzulínovou pumpu, aby to pro Tebe bylo jednodušší (je to s pícháním injekcí opravdu nesrovantelné) a pak je to jednodušší i v těhotenství.

maxkatka
11. dec 2011

@jasin no když bude hotová genetika, tak alespoň budou vědět pro příště a ty taky... zlato, kamarádka takto přišla o mimiško v PÁTÉM měsíci ☹ Byla to holčička.... a měla nějakou šílenou genetickou vadu... bylo to hrozné... a teď už má další tři zdravé holčičky!!!! Pak jí doktoři daleko více hlídali a už se problém neopakoval! Vím, že je to chabá útěcha.... ale my ženský jsme silné a zvládneme to a mimiška se dočkáš!!!

maxkatka
11. dec 2011

@werumka
Tak včerejší hodnoty:
na lačno 5,7 (10j.) po S 7,3; (5j.) po V 6,1 a na noc 10j.
dnes
na lačno 5,7 (10j.) po S 7,5; (5j.) po V 6,7 a na noc 10j.

Zatím nezvedám... a asi ani nemám, že?

maxkatka
12. dec 2011

Naše místní lékárna chce, abych z nich dostala infarkt!!!! Vždy když něco chci (i akutně), tak je to na objednání... s tím jsem se už smířila... jsou nehorázně drazí, tak to taky zkousnu (když je to nutné)... v pátek jsem byla na diabetologii a neměli proužky do glukometru, tak mi dali poukaz, že si to mám vzít v nemocniční lékárně, ale tam je taky neměli, že na objednání.... ale nechtělo se mi jet 10km tam a pak zpět pro ně (dneska), tak že si je objednám v lékárně u nás... a co mají za problém??? No prý mi tam chybí jakési razítko!!!! Takže sice mi to objednat může, ale nevydá, že!!! No mě normálně jebne!!! V nemocnici v lékárně jim žádné razítko nechybělo, ale tady ano!!! 😲 Takže budu absolvovat 10km do Znojmo a deset zpět kvůli tomu, že ta místní lékárna je taková jaká je... 🙄

maxkatka
12. dec 2011

A já samo, že proužků mám akorát na dnešek a zítřek... jsem znechucena...

maxkatka
12. dec 2011

A že jsem si vůbec teď měřila!!! Jsem tak vytočená a samo, že cukr mi vyletěl na 8,9!!!

sarinka
12. dec 2011

@maxkatka to je k naštvání 😠

Tak já jsem dneska taky naštvaná ☹
Ráno v šest jsem změřila a: 6.8, tak se mi to nezdálo, změřila jsem se znovu a 5.6, znovu 😀 6.8 a pak 5.6 a 4.9 a teď mi žekněte, co je správně? 😕 😠
Teď v 9 to bylo 5.1 a 4.6..to už chápu, že je to něco kolem 5.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre