Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
13. dec 2011

@werumka no ona má cukrovku už dlouho.... a posledních cca 5 let si i píchá, ale bylo to snad jen jednou či 2x denně... byla na dietě... jenže teď začala často kolabovat... myslím, že za poslední půlrok už byla 3x v nemocnici... protože zničeho nic spadla a na chvíli ztratila vědomí.... naposledy v polovině listopadu... v nemocnici ji vždy dají do kupy, ale pak se to zase zhorší... naposledy jí teda kompenzovali cukrovku... protože ji měla moc vysokou... Jenže ona jak prdlajs jí a pak si dala na posezení dva koblihy, tak co to s ní udělalo??? Taky jsme jí dávno koupili tonometr, že snad měla vysoký tlak (u doktora), tak brala léky a taky furt padala... a teď se zjistilo, že ho má spíš nízký 🙄 a ještě, když si vzala léky... tak to bylo horší... ale ona se odmítla měřit a raději si rovnou vzala prášek, když jí ho napsali... 🤐 a takto se dá pokračovat... Prostě je to starý člověk... v podstatě už "žádnou" radost ze života... loni jí umřela dobrá kamarádka a od té doby to jede "jak po másle" 😢

jasin
13. dec 2011

Ahojte, dnes mi povedali ze moje tehu bolo po gynekologickej aj genetickej stranke v poriadku 😔 a bolo mi povedane ze pricinou mohla byt aj cukrovka 😒 ..

@werumka v piatok idem k dia opat cize uvidim a o pumpach sme hovorili aj dnes, aj som cosi pozerala na internete ale ked ta mozem poprosit posli m itie odkazy. dakujem..

@maxkatka mne niekedy ani jest nepomoze i to stale nestiham pravidelnu stravu 😔

maxkatka
13. dec 2011

@jasin zlato, je to sice smutné, ale zase alespoň víš, že nejsi geneticky zatížená... Cukrovku si za nějaký čas zkompenzuješ a znovu otěhotníš a už to bude OK.... dej si chvíli čas... soustřeď se teď na tu cukrovku a pak to na 100% výjde!!! Moc Ti to přeji!!!

jasin
13. dec 2011

@maxkatka dakujem.. dufam ze ked uz nebudem mat potom take rozhadzane hodnoty tak bude vsetko v poriadku.. a dalsie tehu mi vyjde.. v najblizsej dobe nemam v plane otehu cize to vsetko ma cas:..

maxkatka
13. dec 2011

@jasin toto bylo neplánovaný těhu? Neměla jsi stres?

werumka
13. dec 2011

@maxkatka Já se té babičce upřímně ani nedivím. A nevím, jak moc bych byla jiná v její situaci. Má to těžký a už se jí nechce dělat nic nového, složitějšího. Vím, že občas toho všeho mívám fakt plný zuby a mám chuť se na to vybodnout.

maxkatka
13. dec 2011

@werumka určitě... jenže dcery si usmyslely, že to tak nenechají... a tahají ji po doktorech....

maxkatka
15. dec 2011

Nějak dlouho je tu pusto prázdno.... 😕

Jinak neměřím mimo rána, že...

a docela to jde,,, nijak extra mi to nevybočuje, tak je to super... stále píchám jen 10j. na noc a pak normoš přes den, ale teda bez měření... zítra jdu na kontrolu...

Jinak:
11.12. na lačno 5,7
12.12. na lačno 4,9
13.12. na lačno 5,8
14.12. na lačno 5,2
15.12. na lačno 5,3

jasin
15. dec 2011

@maxkatka bolo planovane tehu, len potom prisli stresy, rozisli sme sa s priatelom a je toho vela a na dlho a tazko as mi na to spomina..

jasin
15. dec 2011

@maxkatka tie hodnoty na lacno mas dobre ze??.. ja o takych mozem len snivat..

nicol2010
15. dec 2011

ahoj holky, chci se zeptat. Dokrot mně neposlal na takový ten zátěžový test na cukrovku. Pouze mi nabral krev a tím, že to nemám zvýšené tak mě na vypití roztoku neposlal. Je to normální a správný postup?

werumka
15. dec 2011

Nazdar ženy 🙂
@maxkatka Ty jo, to jsou pěkný čísla... je vidět, že krizový týdny jsou fuč. A zítra už budeš mít proužky do glukometru, nebo ještě ne?

maxkatka
15. dec 2011

@werumka jo jo... zítra už jo a budu zase měřit i profily... prostě mě to tak vytočilo, že jsem si dala "oddech" a nejela tam... ani nevolala... myslím, že ten týden se to "nepočtverečkovalo"... dietu jsem držela tak jako do teď...

@jasin jo, tyto hodnoty jsou docela v pohodě... mohly by být lepší, ale jsem za ně mega ráda... protože byly dny kdy mi to šplhalo i přes 7... proto si na noc píchám... a drží se to...

Jo je mi to jasný s tím těhu a pak rozchod... Je to všechno strašně moc stresující... Drž se!!! Jejda, teď koukám, že je Ti 20? Zlato jsi mlaďoučká a všechno krásné máš před sebou 😅 V tomto věku jsem byla ještě ve škole a vůbec nevěděla CO bude.... (jinak mě je 32)

maxkatka
15. dec 2011

@nicol2010 není to správný postup... můžeš trvat, že ten test podstoupit chceš... platí ho pojišťovna... a nebo i ten test si můžeš zaplatit i sama... ale myslím, že když řekneš, že ho chceš podstoupit, tak Ti žádanku vypíše... čas máš do 28tt (ten test podstoupit)

maxkatka
16. dec 2011

@werumka Tak jsem celkem v rozpacích z kontroly na DIA... za prvé se jim nelíbilo, že jsem neměřila... sice to chápaly, ale i tak prý jak mi mají nastavit inzulin... No já to neřešila... a pak, že ty ranní hodnoty nejsou až tak slavný 🙄 , že 3x ze 7 je to více než 5,5 😨 No tak ten noční mám případně zvednou a i ten u snídaně, pokud to půjde přes 7,2... profil mám dělat 3x týdně a pokud bude více jak polovina měření NAD, že mám volat a domluvíme se na zvednutí inzulinu.... Jinak kontrola až 4.1.2012

Dnes poprvé u nich na lačno "rozumná" hladina cukru... jen 5,6!!! to je nejnižší za dobu co tam chodím a poprvé pod 6! Jo a glykovaný hemoglobin se opět zvedl o jednu desetinu, takže mám 4,2 😢

Jinak na gynekologii v pohodě... malej má cca 2600g (ultrazvuk malého vyhodnotil jako 35+2 a já jsem 34+5), průtoky jsou v pořádku... a hodnotí ho jako v normě... dál teda držet jak klidový režim, tak dietu a užívat dál léky...

jasin
16. dec 2011

Ahojte, po dnesku si picham inzulin- jeden druh rano,naobed,vecer,a v noci- v jednotkach 12,15,14,10..a ten druhy mam pichat 15minut pred jedlom rano,obed,vecer- 4,8,4... a merat,merat,merat- keby som nahodne mala nizky cukor tak si pichnut o dve tri jednotky menej.. asi tolko nateraz, v pondelok mam kontrolu s vikendovymi vysledkami ked nebudem mat hodnoty ako tak ok, tak sa ho budem musiet ist naucit pichat do nemocnice 😖
+ ma poucila o diete ktoru budem asi len s obrovskymi problemami odolavat a hlavne v robote kde 20ludi je palacinky, s cokoladou, zavaranym ovocim a slahackou a to sa neda nedat si.. a potom aj tie vysledky vyzeraju tak ak ovyzeraju 😔

Asi tokko snad sa to da dokopy,

@maxkatka
@werumka dakujem vam obom krasne za rady🙂

werumka
16. dec 2011

@maxkatka To je celkem typický obraz - čím lepší máš kompenzaci, tím větší nároky na Tebe kladou. Protože když nemáš žádné očividné problémy, tak se aspoň rýpou v těch detailech, které ale nejsou nijak důležité, dle mého názoru. Podle mě už nebude třeba inzulín zvedat. A glykovaný hemoglobin 4,2 není nic tragického. U diabetiků je výborná kompenzace do 4,5. Důležitý je, že jsou průtoky v pořádku a malý odpovídá.

werumka
16. dec 2011

@jasin Neboj, to jsou všechno jen začátky, než se trefí dávky a nějak se to uklidní. Ale po nějaké chvíli uvidíš, jak Ti tělo funguje a diabetici prvního typu sladké normálně můžou. Musíš si to umět rozpočítat na sacharidy, ale když víš, kolik co má sacharidů, tak si s ničím lámat hlavu nemusíš.Úplně normálně si dávám kus bábovky, čokolády. I palačinky doma děláme 🙂

maxkatka
16. dec 2011

@jasin tak uvidiš... já teda tomu dávkování nerozámím... ale @werumka nejspíš ano... Moc Ti přeji, abys brzo přišla na to CO a JAK!!! Pak se i uklidníš... Bude dobře....

maxkatka
17. dec 2011

Mrtvo, jo????

Dnešní den...

Na lačno 4,9 (super), po snídani katastrofa 8,4, po obědě 5,1 a po večeři jsem zapomněla změřit ☹ Takže zítra opáčko...

mmaarrkkeettkkaaaa
18. dec 2011

@maxkatka ahoj Káťo, nějak asi nepřibývá maminek s cukrovkou koukám 🙂 a nebo se s tím každej vyrovnává po svém a nemá to potřebu s někým řešit...
U nás nic nového, i když možná jo... 😒 Asi se konečně dostaly výsledky k dr. a ta hned začala, že asi nasadí inzulín 2 jednotky před oběděm a před večeří ☹ V pondělí za ní mám zajít, takže se dozvím víc...Sice v pátek po obědě 7.3 a po večeři 7,1, ale včera jsme byli na svatbě a to jako se fakt nedalo odolat, i když jsem se přemáhala...dala jsem si kousíček dortu na ochutnání a za hodinu 9,6 😲 takže jsem si pak málem nafackovala a řikala, že ten inzulín si snad raději budu píchat, abych fakt něco nezanedbala..tohle byla moje nejvyšší hodnota co jsem kdy měla...A minule mi sestřička řekla, příště uděláme opravdu i ten glykovaný a když jsem jí to řikala, tak prý není třeba 🙄
@jasin ty jo tak že se ti takhle cukrovka rozjela, když jsi psala že krátce před otěhotněním když jsi byla na darování krve, byly hodnoty v pořádku...to je zvláštní 😔 každopádně držím palce, at se daří hodnoty držet v normálu a nemáš žádné komplikace...

maxkatka
18. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa vůbec se toho inzulinu neboj... dá se to zvládnout... hele a ten glykovaný hemoglobin je v našem stavu asi fakt k prdu... mě ho dělají po každý a leze spíše nahoru... ☹ začínala jsem na 3,9 a neposledy 4,2, ale prý je to za poslední tři měsíce... což znamená, že jsem cukrovku už měla dřív než mi udělali odběry krve... a to jestli jsem držela dietu by se poznalo až po porodu, že...

A uvidíš, že když si píchneš, tak budeš klidnější... já teď nemůžu dostat asi pod kontrolu po snídani... na lačno mi to dneska zase vyšlo... ač jsem vstávala až v půl deváté, tak bylo 5,4... což jsem byla překvapená (mile) a štve mě, že jsme zapomněla včera měřit po večeři...

mmaarrkkeettkkaaaa
18. dec 2011

@maxkatka no bojím se ho, ale uvidím po prvním píchnutí...dr. mi totiž poslala po babičce, která tam byla na ko ve středu nějaký jen jednorázový pero, tak jsem řikala, že mi to prvně musí píchnout kdyžtak ona 😖 Tak já stále na lačno nemám vůbec problém...dnes 4,3 také v půl 9, ale prostě po těch jídlech mi to dělá problém...A co jsi včera večeřela?
No taky si myslím že ten glykovaný je asi naprd, ale dělala mi ho naposledy právě před 3 měsíci kdy jsem měla méně než 3, tak o kolik se mi to zvedlo...

maxkatka
18. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Tak měření PO snídani... katastrofa... 8,8... 😖 včera 8,4... Takže je to špatně... Zítra ráno zvednu inzulin... o jednu či dvě jednotky...

Večeřela jsem tak nějak jako obvykle... dva rohlíky a dva kuřecí jemné párky... po dlouhé době výměna místo šunky... po večeři jednou je to dobré, po druhé ne-e...

Ke snídani klasika... rohlík a šunka...

No zvednu ten inzulin ráno (ketony nebyly) a pak možná zavolám do nemocnice (páč teď mám zase jinou doktorku a ta chce, abych volala na konzultaci 🙄 )

mmaarrkkeettkkaaaa
18. dec 2011

@maxkatka to je fakt naprd, když si člověk píchá a přesto jsou hodnoty pořád vysoké ☹ já si právě říkám, jestli když mi dá inzulín to nebude téměř to samé...je zvláštní jak to máme obě rozdílné že? já ráno a po snídani mám hodnoty o.k., a špatné po obědě a večeři a ty to máš naopak...
já jsem si právě řikala zda jsi měla k večeři něco jiného než obvykle, že jinak ty hodnoty bývají většinou podobné...mně už to jídlo přijde jako hroznej stereotyp ☹ fakt už se těším až se člověk bude moct najíst taky něčeho jiného...

llluckaaa
18. dec 2011

@nicol2010 A kolik ti je? Jestli do 25, tak tě nikam posílat nemusí, protože nejsi v rizikové skupině (a pokud nemáš diabetika v rodině atd.). Po 25 na ten test nárok máš, tak se nenech odbýt, jestli ho chceš podstoupit. Vyšetření moči nestačí.

maxkatka
18. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa no ta porucha lačné glykemie v těhotenství není až TAK častá... proto ji já musím mít 😀 Jen doufám, že po těhu to bude OK... Jinak mě ten inzulin jako pomohl... kdybych ho neměla, tak buď jím minimální množství sacharidů nebo mám strašně vysoké hodnoty... A co se týče jednostranné stravy, tak mě mluv 😠 Vem si, že žiju jen z bílých rohlíků, šunky, tvrdého a měkkého sýru, rajčat, brambory, těstoviny, rýže a maso na přírodno a sem tam jablko a mandarinka. A to je všechno... zeleninu nesmím na játra.... ovoce nesmím na cukrovku... atd.

nicol2010
18. dec 2011

@llluckaaa je mi skoro 29, cukrovku v rodině máme ( babičky, strejda a možná táta, ten ale nechodí k lékaři takže nevíme). Dělali mi jen odběr krve hodinu po snídani...

nicol2010
18. dec 2011

@maxkatka jj já vím, že na to mám nárok, jen nechci působit, že primářovi diktuju co má dělat . Mám ale pocit, že jede podle staré " školy"

maxkatka
18. dec 2011

@nicol2010 no tak to Ti dělal "zastaralý" test se snídaní... a před Ti krev bral taky? Tento test se dělá "jen" v případě, že nezvládneš ten klasický OGTT... ten test je spíše orientační... ten OGTT je přece jen přesnější...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre