Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
18. dec 2011

Jinak lačno teda 5,4 a po snídani 8,8... po obědě jsem neměřila a po večeři 8,6 ☹

Zítra změřím jen po snídani... a v úterý vezmu profil (zítra nebudu doma) a nejpozději ve středu budu volat do nemocnice, abych mohla navýšit dávky... páč tato nová co mám, tak ta chce, abych volala... 😖

denousek
19. dec 2011

ahoj holky..mám dotaz...jsem po OGTT a dr mi volal ze vysledek je mírně zvýšený-poslední odber 8 ..a že mám prijit a dají mi žádanku do dia poradny... muzu se zeptat co tam jako se mnou budou delat???diky

sarihy
19. dec 2011

@denousek Já těhucukrovku měla teď u druhého těhotenství...ta tvá hodnota je vyšší, takže jsi bohužel spadla taky mezi ty méně šťastné (není totiž důležité, o kolik je ta hodnota vyšší...prostě když je nad normou, je to vždy cukrovka)...Ale jako není to trága...Já to zvláda jen na dietě...V té poradně ti dají dietu, možná udělají ještě odběry (glykovaný hemoglobin), poučí tě o všem, pravděpodobně ti dají glukometr, abys mohla doma dělat profil, a budou si tě zvát na pravidelné kontroly, kde budou hodnotit tvé glykemie naměřené doma + odběry (především na glykovaný hemoglobin - dlouhodobý cukr, který odráží hladinu cukru v krvi za posledních cca 5 týdnů, takže z toho jsou schopní vypozorovat, zda dieta funguje). Jako není to žádná hrůza, ae určitě bych to nepodceňovala...

llluckaaa
19. dec 2011

@nicol2010 Tak záleží na tobě, ale já bych na ten test raději šla. A když nechceš, tak můžeš třeba preventivně držet do porodu diabetickou dietu (což ale neznamená, že se ti vyléčí cukrovka, je tu pár maminek, kterým dieta moc nezabírá a píchají si inzulín). A nebo jestli znáš někoho, kdo má glukometr, tak si to vyšetření zkus udělat sama. Nebude to tak přesně, ale myslím že stejně lepší než měřit jen po klasické snídani. A ptal se tě dr., jestli máte cukrovku v rodině? Mně (a mým dětem) když doktoři nechtějí udělat nějaké vyšetření, tak dělám hloupou a tvrdím jim, kde píšou, jak moc je to důležité a poprosím je, jestli by mi to pro jistotu nemohli udělat, abych měla klid 🙂 Takže neprudím, ale hraju si na histerku.

llluckaaa
19. dec 2011

@denousek Tak vítej mezi gestačními diabetiky 🙂 V dia poradně ti poradí, předepíšou dietu, předají glukometr a ty bude doma po jídle měřit a zapisovat si hodnoty do deníčku. A když budeš psát samá pěkná čísla, tak tě na dia pochválí a možná ti ani glykovaný hemoglobin dělat nebudou (mně ho nikdy nedělali).
Prostě jak píše @sarihy - není to žádná hrůza, ale nepodceňovala bych to.

denousek
19. dec 2011

@llluckaaa co je to glykovaný hemoglobin?

ale ja se doma do zadnyho prstu proste picchat nebudu!!!takze asi tezko...nekteri dr ani ne ogtt neposilaji ..

sarihy
19. dec 2011

@denousek A proč ne ????? Jako za zdravé dítě trocha nepohodlí stojí, ne ?! Kor když to skoro nebolí...nějak nechápu....

camelinka
19. dec 2011

@denousek ty si taky dobra, pises ze je to v pr.... a desne se tim stresujes, ale na druhou stranu se nepichnes do prstu abys mohla kontrolovat zda je to vporadku,ty me bavis fakt 😝

denousek
19. dec 2011

@camelinka ja snad muzu psat co chci ne?jak kdyby toho nebylo malo s ledvinkou... nekteri doktori neposiai ani na OGTT tak jak to muze bt nebezpecny kdyz to neni poviny?? ja am hruzu z jehel odlivam tak co mam delat??

camelinka
19. dec 2011

@denousek ale jo,pis si co chces 🙂 ,ale kdyz chces mit jistotu ze je to vpohode tak proste budes muset, ty vysledky si doktori nevymysleli.

denousek
19. dec 2011

@camelinka nerikam ze si to vymysleli ale nejde mi do hlavy proc nekterí dr na OGTT ani neposilaji.... kdyby to bylo tak nebezpecny tak tam snad musi kazda tehulka..

sarihy
19. dec 2011

@denousek Já myslim, že když si přečteš tyhle stránky, tak změníš názor: http://www.tehotenskacukrovka.cz/co_je_tehotens... A navíc ta jehlička je tak malá, že to snad ani nestojí za řeč...Já si v prvním těhotenství musela píchat injekce na ředění krve a to bylo tepvr vzrůčo...kor pro mě, která nemůže vidět, jak mi berou krev a nesnáším injekce...ale prostě šlo o dítě, ta to jde tak nějk všechno stranou..to jsem si teda myslela, že je normální přístup...ale každý to má prostě asi jinak...

llluckaaa
19. dec 2011

@denousek glykovaný hemoglobin znamená, že ti v poradně vezmou krev a zjistí, jakou máš dlohodobě hladinu cukru v krvi a zda ti tedy zabírá dieta.
Taky jsem úplně nepobrala, proč se nebudeš píchat do prstu. Já z toho měla strach a dělá se mi blbě při pohledu na krev, ale prostě člověk se musí překonat a pak to jde. Navíc oproti porodu je to naprostá brnkačka 😀
Jestli doktoři neposílají ty, které spadají do rizikové skupiny, na OGTT, tak to jsou špatní doktoři a dělají chybu a já bych k nim rozhodně docházet nechtěla.

camelinka
19. dec 2011

@denousek zeptej se Klary,ta s tim ma zkusenosti

sarihy
19. dec 2011

Jo, a mám ted pocit, že na ten test chodí každá těhule, ne ?! Apoň v mém okolí to tak je..díky bohu !!!!

denousek
19. dec 2011

@sarihy nee moje segra a dr aa ten na to neposila....

sarihy
19. dec 2011

@denousek tak to je teda divnej doktor...od toho bch prchala na kilometry daleko...

denousek
19. dec 2011

@sarihy ja nerikam ze dite neni to hlavni tak tady ze me nedelej krkavčí matku jo o takové řeči nestojim jasne ze dite je to hlavni!!!a asi bych musela!je to jenn prvotni sok!uz mame trapeni s ledvinou a nevime co bude tak me to proste sere ze kdyz sse daří tak poradne!a nevim co se muze stat kdyz budu drzet dietu rekli mi ze je to mirne zvysene...

denousek
19. dec 2011

@sarihy tak jako ale je to fakt ze kazdej tam neposila je to divny le je to tak..segra uz jedno dite ma a nikde nebla ted je tehotna o 12tydnu min nez ja tak uvidime jestli ji tam pošle...

denousek
19. dec 2011

@sarihy diky za ten odkaz ten je super...

sarihy
19. dec 2011

@denousek Krkavčí matku z tebe nedělám, to tys psala, že se do prstu rozhodně píchat nebudeš...

sarihy
19. dec 2011

@denousek Ale to je fuk...hlavně, ať to všechno zvládneš a narodí se ti zdravé miminko !!!!

denousek
19. dec 2011

@sarihy jsem z toho proste trosku vvedle vim ze jsem to mela nejak mirne zvysene u prvniho tehu ale nikdo me nikam neposlal... no uvidime co mi reknou... a jak casto se do toho prstu picha?i nekolikrat denne?a to musim nekam kapnout tu krev nebo to vyhodnoti to pichaci pero?me je fakt z krve strasne zle...

sarihy
19. dec 2011

@denousek Už poprvé jsi měla ty hodnoty vyšší a vůbec to nikdo neřešil ??? To nechápu..Hele, fakt to není trága...aspoň tolik nepřibereš 😉 Jinak ta glykemie se měří ze začátku častěji, než zjistíš, co můžeš a nemůžeš jíst....většina holek to zvládá jen s dietou, takže to určitě půjde !!! Píchneš se do prstu, vymáčkneš trochu krve, kápneš na papírek a je to...Fakt to nic není - já injekce a krev taky nemusím, ale tohle se snáší tak trochu líp 😉

denousek
19. dec 2011

@sarihy no ja se ted bavim se se trenkou a ona mi priponela ze jsem ji to minule rikala byla jsem vlastne jednou na odberu z prstu ale jinak nic... takze ted me asi poslou do te dia poradny pichnou me do prstu a uvidi se ne?
jo to se zvladne.musime to vydrzet jsou horsi veci uz se zcinam uklidnovat 😀

llluckaaa
19. dec 2011

@denousek Fakt to není žádná tragédie. Já ze začátku měřila jednou denně, pak ještě méně a pak už jen po nějakém jídle, které nebylo vyzkoušené. Mnohem těžší pro mě bylo neujídat o Vánocích cukroví 😉
Do 25 let tě na test poslat nemusí, pokud nemáš cukrovku v rodině.

denousek
19. dec 2011

@llluckaaa moje segra ma 29 a prvni mela v 25 a nikdo ji nikam neposlal.. ja cukrovi moc stejne nejim ale malej ma na stedry den narozky v patek jedu pro dort a kousek si stejne dam.. .. stejne pres vanoce se mnou nic resit nikdo nebude... samzdrejme cpat do sebe vsechno nebudu ale to nedelam nikdy...vseho s mirou ale trosku cukrovi si dam...

denousek
19. dec 2011

mám dotaz... sla jsem na ogtt brzo mohla jsem jit az v lednu ...aspon vim ze to neni uplne ok...ale..... mam si jit pro zadanku do dia poradny do ktere me objednaji beztak az v lednu nebo mezi svatkama ale to pochybuju...
tak mam dotaz jestli si myslite ze neco jeste pokazim kdyz to pres vanoce,,nebudu resit??jassne vim ze to neni ok nebudu placat paty pres devaty .-- na piti mam stejne nejradsi caj nebo cistou vodu... a kdyz me objednaji az na leden tak stejne vim kulový muzu si trosku cukrovi doprat?muzu neo jeste vic pohnojit.... vseho smirou samozdrejme!!ja celkove na sladky mo nejsem...nikdy jsem nebyla...

ps a vadi med?tim si sladim ten caj..lepsi jak cukr ne?davam si do pul litru vrchovatou kavovou lzicku...

llluckaaa
19. dec 2011

@denousek Je to divný, že to každý dr. dělá jinak, ono i na diabetologii ti třeba řeknou něco trochu jiného než ostatním a naordinují jiné množství sacharidů než ostatním. Ale tak tohle se týká i jiných vyšetření v těhotenství, někteří dr. na ně posílají a jiní ne.
Nejde asi o to, jestli s tebou někdo něco řeší, ale jestli stojí za to riskovat budoucí problémy. Jednou máš diagnózu téhle nemoci a budeš mít léčbu dietou a teď už je zodpovědnost na tobě, jestli budeš doporučenou léčbu dodržovat.

llluckaaa
19. dec 2011

@denousek A k těm sladidlům. Vadí veškerá sladidla typu hroznový cukr, řepný cukr, fuktóza, med, sladový cukr apod. Nejhůř je to, pokud je máš v pití (dostávají se rychle do krve). Nesmíš ani umělá sladidla.
Navíc s pokračujícím těhotenstvím se cukrovka zhoršuje a to, co třeba projde na začátku, už může později vadit.
Takže za mě sladké už od teď ne. Leda ovoce, ale toho také s mírou. Ale ruku na srdce, také jsem při cukrovce ochutnala cukroví, ale jen malinko a místo dopolední ovocné svačiny.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre