Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

suzi8
27. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa to je pravda, Vianoce a chut na sladke 🙂 poznam to sama 🙂 ako som pozerala na to vsetko sladke skoro ma porazilo, nepapat to 🙂 moj maly mal pri porode vahu 3000g tak nebol velke dieta, ako zvyknu prehanat, ze to je cukrovkou. Volakedy tiez nerobili tieto testy a deti boli zdrave. A poznam aj take mamicky co nemali tehu cukrovku a prave tie mali velke deticky....tak kto vie cim to vlasnte je .... pa 🙂

maxkatka
28. dec 2011

Tak ráno po zvýšení dávek zatím OK... ale to už tu bylo několikrát a pak se to zase zvrtlo... 😢

Na lačno 5,4 a po snídani 7,2...

Spíše asi začnu teda toto řešit, že snížím dávku sacharidů (dám třeba jen 3/4 rohlíku místo celého) a obohatím o to svačinu, aby se to více rozložilo... stejně v poslední době nemám hlad a jím, že musím... Malej mi dost tlačí na žaludek...

werumka
28. dec 2011

@maxkatka S tím rozložením jídla mě to taky napadlo. Říkám si, jestli není možné, že jak dítě tlačí na žaludek, tak tráví pomaleji a tím se to všechno víc natáhne. Já osobně bych si dala trochu inzulínu na oběd. Ale to je spíš moje osobní doměnka. Často se mi stávalo, že když už večer ten inzulín nedotahoval, protože jsem ho celkově měla přes den málo, tak už to pak odpoledne nezachránila ani svěcená voda...

mmaarrkkeettkkaaaa
29. dec 2011

ahoj holky, tak jak bojujete?
@maxkatka ted už snad ty vyšší hodnoty nejsou tak kritické, ne? nejhorší je ten 30.-35. týden když se vyvýjejí plíce a ten už máme za sebou...ale stejně to člověka ubíjí když hodnoty skáčou co...
Já včera absolvovala 1. monitor 😉 malé se to moc nelíbilo, takže se furt mlela a anakonec z toho všeho dostala škytavku, bylo to srandovní jak to bylo slyšet nahlas 😀
@suzi8 já jsem zvědavá kolik bude malá mít, doufám že nebude velká 😒 kolem těch 3kg mi přijde akorát 😅 a z jakého důvodu je vlastně u diabetiček pravděpodobnost větších dětí? že má stále vysoký příjem cukru?

verulinkahonzik
29. dec 2011

ahoj holky,

jsem 26.tt a včera jsem měla mít test na cukrovku jenžeuž po odběru krve mi sestřička řekla, žev testu pokračovat nebudeme, že mám trošičku vyšší hodnoty už v krvi tak že výsledky předá doktorce a s ní se mam domluvit co a jak, jenže doktorka má dovolenou takže musím čekat až do pondělka a tak jsem z toho trošku nervozní.
Nevím co jíst, jestli s dietou začít už teď atd. poradíte některá?

maxkatka
29. dec 2011

@verulinkahonzik tak vítej v klubu... a to jak v dia tak s problémem již v lačních hodnotách... z tohoto "klubu" jsem tu asi jediná co má problém s lační hodnotou (teda teď už nejen s lační).

Jinak koukni na www.tehotenskacukrovka.cz

Tím, že jsi "teprve" ve 26tt, tak se nestresuj... já byla na testu až ve 27tt, takže týden sem, týden tam...

maxkatka
30. dec 2011

Tak měření jsem teď nějak neprováděla... sice sem tam jo, ale teď hodnoty z hlavy nevím...

Ale dneska jsem byla na kontrole u gynekologa... a teda až na váhu malého bezezměny... CS mám stále 3 a váha malého ve 36+5 má 3300g!!!!! 😲 😲 😲 😲 Slůně!!!! (dle odhadu toho ultrazvuku odpovídá prý stále o týden starší - což už má docela dlouho).

První měla odhad ve 37+6 - 3500g a druhý den se narodila 4130g!!!! 😕

Já nemůžu mít dítě s normální váhou... 🙄 A jinak vše vypadá na normální nevyvolávaný porod... placenta je stále OK...

alena36
30. dec 2011

ahoj hoilky, tak jsem taky znovu na inzulínu, zatím si píchám 4-4-5-4 jednotky, ale je to vopruz, taky mi to občas vyletí, zvlášť po snídani a večeře jsou taky kritický. Tuhle jsem šla po snídani (půl housky s máslem) na procházku a po procházce 8,2, to tělo si občas dělá, co chce.

mmaarrkkeettkkaaaa
30. dec 2011

@maxkatka ježiš, takovej obřík, tak to doufám že naše malá má méně 😕 já jsem zvědavá jestli se ještě dozvím váhový odhad do porodu....a placentu zkoumaji taky na utz?
@alena36 jsi měla inzulín i při prvním těhotenství?

alena36
30. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa ano, už v tom mám praxi 😠 😠 😠

mmaarrkkeettkkaaaa
30. dec 2011

@alena36 a po porodu jsi to měla v pohodě? to tě nijak nehlídali? a kolik měl malej když se narodil?

werumka
30. dec 2011

@maxkatka Člověče, mně pořád odhadovali tak o půl kila víc, než byla skutečnost a bylo to tím, že jak mají chlapečci větší hlavičku, tak se ten odhad někdy stočí nahoru. Poslední odhad před porodem byl 3,5 kila a měl o půl kilo méně. Zato obvod hlavy jako o 14 dní starší 😀

alena36
30. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa no byla jsem 4 měsíce po porodu na OGTT a to bylo málo zvýšené, ale tělo prý inzulin vyrábí, takže pak kontrola za rok, ale mezitím jsem otěhotněla znovu, malej měl 3,050 kg a 46 cm, porod vyvolávali

sandy80
30. dec 2011

ahojte dievčatá, pridávam sa zas, už som pred 2 rokmi prispievala, vtedy som bola tehotná a mala tehotenskú cukrovku a keďže čakám zase bábätko, som pripravená na to, že ju budem mať aj teraz. Predošlé tehotenstvo nebolo vôbec problémové, chodila som k diabetologičke na kontroly, nemala som vysoké hodnoty cukru, ale držala som diétu od 24. týždňa, no ovocie a máličko sladkého som zato jedla celý čas. Malý sa narodil v poriadkul, cisárskym ale to nie kvôli cukru, mal 3540 g a podľa mňa nebol veľké bábätko🙂 Po tehotenstve mi robili zase ten glukózový test po šestonedelí a už výsledky boli v poriadku. Niekedy sa tieto testy nerobili, a nebol žiadny problém, tak neviem, mám z tohoto celého také zmiešané pocity. Dokonca raz som to chcela vyskúšať a ráno presne pred meraním cukru som si dala kinder bueno a zapila multi džúsom, a namerala mi sestrička 5,4, tak neviem...ak môžem niektorej pomôcť, rada sa podelím o svoje skúsenosti, kľudne sa pýtajte🙂

sandy80
30. dec 2011

Ozaj, chcela som sa opýtať, (nečítala som všetky príspevky, je ich veľmi veľa🙂 či nemáte niekto skúsenosť s tým, či je to zákonitosť, že keď pri prvom tehotenstve sa cukrovka objavila sa objaví aj pri druhom???

maxkatka
30. dec 2011

@sandy80 co se píše na www.tehotenskacukrovka.cz tak bohužel je vyšší pravděpodobnost, že se cukrovka opakovat bude... není to na 100%, ale bývá to často... 😖

maxkatka
30. dec 2011

@werumka no u malé mi odhadovali nižší váhu než nakonec měla... a to měla velkou hlavu.... 😨 A co mi malého ukazoval dneska na ultrazvuku, tak má teda mega papule 😲 ale krásné rtíky a pršáček... škoda, že ten obraz byl jinak dost nekvalitní... bych si ho jinak nechala udělat na fotku...

@mmaarrkkeettkkaaaa jo placentu mi kontroluje na ultrazvuku... a kontroluje ji co 14dní.... a dneska to komentoval - placenta v pořádku, není děravá jako ementál 😲 😀

maxkatka
30. dec 2011

@alena36 Tak Tě tu taky vítám...a konečně někdo další, kdo si taky píchá 😅 a co do počtu vpichů, tak více než já... ale na množství jednotek teda vedu 😵

mmaarrkkeettkkaaaa
30. dec 2011

@maxkatka no vidáš a mě nikdo nekontroluje 😠 příští týden jdu do nemocnice na sepsání porodopisu a utz se už zřejmě nedočkám...takže mi nezbývá nic jiného než doufat že to nebude obřík...já mám pořád ty 2 jednotky a stačí, už jsem si zvykla ale jednu modřinu jsem už taky získala 😀
@alena36 a kdy vyvolávali a proč?

maxkatka
30. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa sepsání čeho???? Porodopisu??? Co to je? 😲

mmaarrkkeettkkaaaa
30. dec 2011

@maxkatka 😅 to se u vás nepíše? no taky úplně nevím co to obsahuje, ale zřejmě nějaké osobní údaje + nemoci, léky atd...
http://www.naseporodnice.cz/porodopis.php tady jsem vyčetla že se zřejmě vypisuje až při příjmu, ale naše nemocnice to má asi jinak 😉

maxkatka
30. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa ach soooo... to sem "vyplňovala" až při přijetí do porodnice... a teď jak jsem byla kvůli těm játrům, tak jsem to se mnou porodní asistentka vyplňovala...

maxkatka
30. dec 2011

Tak dneska po večeři 6,8... ale píchnuto teda 10j a jen poloviční dávka sacharidů 😖 musím to začít řešit tak, že hold budu fakt jíst snídani a večeři na 2x, aby to tak nevyletělo nahoru... 🙄

werumka
30. dec 2011

@maxkatka No já jsem se právě pídila po informacích, když jsem zjistila, že z každého utz vychází obvod hlavičky o 14 dní větší a délka stehenní kosti o 14 dní kratší. Ten nepoměr byl zajímavý a dostala jsem se ke studii, kde se ukazuje, že chlapečci mívají právě tenhle rozdíl mezi hlavičkou a stehenní kostí a holčičky jsou souměrnější 😀 Ale teoreticky, když máš GDM na inzulínu, tak by Ti měli porod vyvolávat kolem 39. týdne... aspoň tady v Praze je taková rutina.

maxkatka
30. dec 2011

@werumka tak to u nás ve Znojmě asi "neprojde"... nebo vůbec nevím.... když jsem se tak nějak na to ptala, tak mi nic neřekl - určitého... a to je bývalý primář a teď dělá "jen" zástupce primáře, protože má k tomu ještě plnou soukromou praxi... No Znojmo má jedno z "nejlepších" hodnocení pro přirozené porody a tady tyto hovadinky okolo, tak fakt nevím...

werumka
30. dec 2011

@maxkatka Tak to už jedině horká vana třikrát denně 😀
Mj. se při sprchování teplou vodou rychleji rozproudí krev i inzulín 🙂

mmaarrkkeettkkaaaa
30. dec 2011

@werumka taky se na to chci příští týden v nemocnici zeptat, jak je to s vyvoláváním při inzulínu 😉 ale myslím že když bude mimi v normě a placenta o.k., že není důvod ke dřívějšímu ne? max. v den porodu...
@maxkatka no vidíš, ty už to máš vyplněné 😀 ještě mě čeká monitor a pak zase budu chodit ke své dr. na monitor...už abychom to měly za sebou co...malá už neuvěřitelně dloube a tak všeljak se kroutí že mám kolikrát pocit, že mi vyleze bokem 😀

werumka
30. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa Myslím, že když si pícháš takhle málo a vše je ok, tak se sice déle přenášet nenechává, ale ani se dřív nevyvolává. Vím, že u nás diabetiček 1. typu je to rutinní postup, i když je vše ok. Takže nevím, jak přesně to je, když máš GDM a stejně si třeba několikrát denně pícháš inzulín...

mmaarrkkeettkkaaaa
30. dec 2011

@werumka hm vyzjistím příští týden co nás čeká..i když asi taky záleží v danou chvíli na okolnostech...raději bych samozřejmě přirozený porod 😖 ale tak když by placenta už mimi nevyživovala nebo bych měla zkaženou plodovku, tak je to asi lepší...a ty jsi měla vyvolávanej? asi jsi to už psala viď...

maxkatka
30. dec 2011

@mmaarrkkeettkkaaaa já jdu na monitor příští středu... na první ofiko od pobytu v nemocnici...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre