Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

tinakul
6. jan 2009

Pajmis som rada, že si sa ozvala... 😵 a ešte radšej že ste obaja v poriadku - gratulujem 😵 😵 Malý bol teda dosť velký nakoniec oproti odhadom 😉
Snehulienka dobre, že to už máš za sebou aj ty 😉 a tiež gratulujem a držím palce, aby si sa už toho zbavila raz a navždy 😉
Mňa to ešte len čaká - myslím pôrod - už by som to aj chcela mať za sebou, lebo neviem sa v poslednom čase kontrolovať a občas si niečo dám... výsledky som mala posledné v norme, i ked trošku vyššie ako inokedy - to tie sviatky 😝 ale mám sa tam ukázať až 6.mesiacov po pôrode 😉 Ja len dúfam, že bábo bude oki, držte palce a potom sa vám aj ja ozvem, ked budem môct 😉

kacena00
6. jan 2009

ahoj holky, dnes sem byla na poradně a bylo mi řečeno, že se musím objednat do diabetolog. poradny s ohledem na výsledky OGTT který mi dělali před Vánocema, chtěla sem se zapetat, jak ste na tom byly vy - pořád študuju na netu a podle mě, moje hodnoty nejsou nijak strašný, však se brzy dozvím, zítra se objednám do dia poradny, ale zajímalo by mě už teď jaký ste měly hodnoty OGTT který rozhodly abyste držely dietu..

moje jsou následující:
na lačno 4,2
po 1 hod. 12,1
po 2 hod. 8,5

dík moc

evuse
6. jan 2009

Ahoj Kaceno00, já měla
4,8
10,6
9,1
a dietu držet musím. Mám z poradny půjčený glukometr, takže si měřím doma. Cukr by kvůli miminku něměl mít moc velké výkyvy. Hodinu po jídle do 7,5. Už se mi taky podařilo, že když jsem trochu zahřešila- rozinky v čokoládě, tak jsem měla přes 10. Jinak při hlavním jídle kdy si měřím a hlídám se , se mi občas podaří třeba 8,1 a to už se jim na diabetologii moc nelíbí. Připrav se na to, že dietu určitě mít budeš, ale není to zas tak příšerný. Hlavně jíst často, pravidelně a hlídat přísun sacharidů ( krom normálního cukru a sladkých věcí jsou sacharidy hodně v bramborách, těstovinách, rýži a v mouce a moučných výrobcích - veškerém pečivu).

Držim palce, zdravé miminko za těch pár týdnů diety určitě stojí 🙂

kacena00
6. jan 2009

já se toho ani nijak nebojím, jsem zvyklá se v jídle omezovat, mám celiakii, ale i mám ráda zdravej životní styl, teda nejsem žádnej extrém, taky si občas něco dám, na něčem ujedu, ale právě toho není moc, tak fakt nevim, co budu omezovat, jim často, jinak je mi blbě (už před otěhotněním), možná ubrat ta dvě jabka denně co jím navíc a taky sem tu denně zbodla 2 malý marokánky co sem si pekla, ale jinak teda nevim...ale snad mi poradí, jednak nechci mrněti ubližovat (stejně tak jako sobě, a ani bych nechtěla rodit nějakýho obříka 😀 )

no uvidíme, co mi poradí, každopádně dík moc, vidím, že hodnoty máme tak trochu podobný, zejtra zavolám a uvidíme

tak dík a dobrou

campi
7. jan 2009

kaceno: evuse to napsala presne.
Podle toho, co pises, mi taky neni jasny, co budes omezovat - mozna velikost porci u priloh, na diabetologii ti reknou, jak je to s bezlepkovym pecivem. Ja jsem si pri tyhle diete uvedomila, ze jsem dlabala driv sacharidy fakt hodne - testoviny, ryzi, obiloviny a lusteniny, to vsechno muselo jit pryc - kdyz ma clovek na talirku 6 lzic jáhel tak to na nálade neprida a radsi si to nedá. Ale uz se tesim, az to skonci, i kdyz potom se zase budu omezovat kvuli kojeni, ale aspon ty testoviny ve vsech podobách si dopřeju, ty mi hodne chybi.

kacena00
7. jan 2009

campi možná dám víc pohybu 😉 🙂 sem shnilá doma od začátku na PN, jelikož je to už moje třetí těhotenství, takže ačkoliv je to uplně krásný a fyziologický těhotenství, pro jistotu sem doma, protože nebylo v počátku moc jistý, jestli to dopadne, a možná se uplně nehejbu tak jak bych měla, tak v tom mám určo možnost se zapracovat

ty jo a když člověk nesmí rejži těstoviny a brambory tak si dá jako co???? 6 jáhel? no tak to bude prča 😝 ale je fakt, že co bysme kvůli těm prcíkum nevydržely, holky dík moc, zejtra tam sem objednaná, tak uvidíme, je teda fakt, že si doma vařím a točím tyhle přílohy povětšinou, jenže sem moc zrychlená a pochopila sem to přesně naopak 😖 takže už asi tuším, co mi teda zakážou..

se teď stydím, protože sem četla a nepřemejšlela...

evuse
7. jan 2009

Můžeš všechno, ale v omezeném množství, dostaneš tabulky s obsahem sacharidů u jednotlivých potravin a budeš tak vědět, že třeba brambor, nebo těstovin si můžeš dát jen 200g k obědu. Což u brambor jde, ale 200g těstovin je docela málo. Musíš počítat s tím, že sacharidy jsou i v zahuštěných omáčkách a polívkách ( mouka). V polívce třeba musíš počítat s tím, že tam jsou brambory, nebo nudle. Jestli se na to chceš kouknout, dej mi do IP emailovou adresu , pošlu ti ty tabulky.

luciferek
7. jan 2009

ahoj holky, tak i já jsem měla při první těhu gestační diabetes a bojím, bojím abych jej neměla teď taky, na testy mě gynekolog posílá až kolem toho 24 tt, prý je to dřív zbytečné, nevíte, jaká je pravděpodobnost, že ho budu zase mít ? ☹

kacena00
7. jan 2009

holky dík moc za rady, já si jdu hodit na váhu 200g těstovin, abych měla představu, o polívky se nebojim, místo nudlí se dá výborně dát např. pohanka ale nevim, zahustit omajdu jen škrobem to asi vyjde uplně nastejno...

evuse nevim, jestli ty tabulky budou pro mě, protože ještě musím držet tu bezlepkovou dietu, tudíž těstoviny mám kukuřičný a rejžový nebo pohankový, mouky jsou směsi, ve kterejch jsou tyhlety jiný než obilný mouky plus škroby a guar. guma aby to drželo pohormadě...šák zejtra budu moudřejší, mám první poradnu, tak uvidím, každopádně písnu mail a uvidím, jestli něco z toho bude použitelný i pro mě

dík moc

luciferek to netuším...

tatiana77
8. jan 2009

ahojte, mne teraz volala sestricka, ze mam hodnotu 8,14 mol z tehotenskej cukrovky.........trosku som sa zlakla, lebo sladkeho si davam malo....poslala ma nejakemu diabetikovi. Neviete o nejakom slusnom a dobrom v Bratislave? Co citam nieje to az tak vela, kedze norma je 7,8, ale predsa sa clovek zlakne...

evuse
8. jan 2009

Kaceno00 jen upřesním 200g vařených těstovin 🙂 . A škrob nee, to je hromada sacharidů. Kukuřičný těstoviny taky sacharidový a rejžový extra sacharidový 😒 . Takže prostě před jídlem odvážit porci dle množství sacharidů. Však oni tě v poradně poučí.

Už to sem někdo dával : http://www.flora.cz/zdravy-zivotni-styl/diety/d...
tady je e-kalkulačka na množství sacharidů v různých potraviných. Já jí tedy nepoužívám, mě stačí tabulky, nebo přímo to co je na obale potravin ol. množství sacharidů a spočítám si kolik můžu zpapkat .

Luciferek pravděpodobnost je, ale jak velká to nevím. Já se teda připravuju na to, že i u druhého jí mít budu. Známá taky měla u obou, to už je 10 let, dietu nedržela a měla 4 kilový holky.

Tatiana s doktorem neporadím. Těhu cukrovka je to tom, že tělo špatně hospodaří s inzulímen vlivem změn v těhotenství, není to o tom, kolik jíš sladkého. Navíc sacharidy, to nezamená jen sladké jídlo. Jsou ve všem možném, kde bys to ani nečekala.

Já dnes byla na kontrole, už mě znovu vidět nechtějí, ještě si mám občas cukr změřit, jestli to je v pohodě, po porodu už dietovat nemám a za půl roku mám jít znovu na zátěžový test.

lienka8311
8. jan 2009

ahojte,tak ja som si bola dnes po vysledky a mam: 2,8 nalacno,6,28po 1hodine a 4,8 po 2.hodine.Ze mam vraj Glykemiu ci ako ako sa to vola,teda hypoglykemiu:ale neviem co to znamena...Neviete iekto nahodou?

kacena00
8. jan 2009

jo, jenže já jiný těstoviny nemůžu ☹ když sem o tom předběžně dnes mluvila se sestřičkou tak řikala, že pokud se nepodaří najít něco, čím srazit ty sachry tak dostanu 1-2 jednotky inzulínu, ale ještě je brzy soudit, dneska se opíchám po obědě, sváče a véče a zejtra to dovezu do labky a uvidíme..

jinak kontrola byla hrozná, nic mi do telefonu předem neřekli, vůbec sem netušila, že bude měření hodinu po snídani a kdyby mi to nevrtalo hlavou, jaká ta snídaně má být, jestli už uzpůsobená nebo jak sem normálně zvyklá, mohla sem ty výsledky pěkně zkreslit..tak za prvý neprodávaj běžně věci na tu mojí dietu, takže bych asi nemohla zvolit nic jinýho než banán a jogurt jahodovej, ale já se jí ptala co si mám dát, ona že co sem zvyklá, třeba rohlík se sýrem, říkám že to tak jednoduchý nebude, že mám bzl dietu, tak jestli třebas jogurt jahodovej, ona že jo, ale aby nebyl přidanej cukr, tak se znovu ptám, jestli třeba jahodovej jogurt, ona to samý - aby tam nebyl přidanej cukr, říkám si, co je to za kravinu...jahodovej florián bez přidanýho cukru?

takl se ptám znovu - tak třeba bílej jogurt a kukuřičnej plátek? tak že prej jo, no podobná anabáze nastala když mě předávala pichadla a ty minizkumavčičky, pro jistotu jsem jí uvedla příklady jídel, po kterejch dnes budu píchat, protože sem z jejích informací byla teda dokonale zblbnutá... takže mě akorát tak nas...pro dnešek, jednak sem mohla jet líp připravená - se svým kouskem pečiva namazaným třeba cottagí nebo plátkem eidemu a taky mě dostal způsob podávání nepodávání celekm důležitejch informací. kdy sem ty výsledky mohla dokonale zkreslit, protože snídně na kterou sem zvyklá (jak sestřička říkala) je ovocnej jogurt s lupínkama nebo pohankovejma vločkama..to samý dnešní jídelníček, stačí nějaká kravina, nepozornost a glymča bude zbytečně vysoko než by byla kdybych dostala pořádný informace

evuse jinak gratuluju, že už nemusíš dál chodit, snad to i po porodu bude v pohodě 😉

evuse
8. jan 2009

Hmm,nemáš to vůbec jednoduchý. Ty těstoviny co jíš a další věci samozřejmě jez, ale budeš si muset spočítat podle údajů na obale ohl. sacharidů, kolik toho můžeš sníst.Stejně, jako by sisi podle tabulky odvážila porci brambor, nebo rýže atd. Koukala jsem do té e-kalkulačky na Florián jahodovej, má 22g sacharidů. Mě řekli, že ke snídani se může asi 45g(jinde jsme četla 60), takže v mém případě by to byl jeden tenhle jogurt + jeden normální rohlík. Možná by bylo lepší zvyknout si na bílej jogurt a eventuelně zkusit přidat trochu nějaké nedoslazované marmelády, nebo čerstv. ovoce. Ono nejde o to, že 2 těma jogurtama se vejdeš do snídaňové dávky sacharidů, ale o to, že je v tom jednoduchý "rychlý" cukr (jako v jiném sladkém) a ten rychle zvedá hladinu cukru v krvi, oproti pomalým cukrům, které ti jí tolik nahoru nezvednou.
Jinak k obědu a večeři by mělo být asi 60-70g sacharidů a ke svačinám a druhé večeři asi 20g

evuse
8. jan 2009

Lienka, hypoglykemie zanemená málo cukru v krvi. Třeba u diabetika to znamná, že se mu může udělat špatně a musí si dát třeba několik kostek cukru, sladkou limonádu a podobně, aby se mu cukr zvedl.
Ale u tebe mi není jasné, co je tím myšleno. Samozřejně jsem lajk, vím , jen to, co jsem někde vyčetla,ale přijde mi, že máš ty hodnoty hezký. Buď v klidu

lienka8311
8. jan 2009

Evuse neviem si to vysvetlit ako mozem mat hypoglykemiu,90%mojej dennej stravy tvoria sladkosti,preto to nechapem.Ale asi je to v poriadku mam mat pravidelnu stravu a vela papat 🙂

luciferek
8. jan 2009

no uvidím, malá měla po porodu 2,80 kg, takže ne zrovna nějaký obřík díky cukrovce a teď dle utz je další mimísko, taky holčička zase už teď o dva týdny menší, tak jsem zvědavá.
Lienka byla bych v klidu, myslím, že ty hodnoty jsou OK 😉, jez pravidelně a myslím, že to bude v pohodě 🙂

kacena00
8. jan 2009

evuse mě štvalo, že mi prostě nebyly schopný říct ale vůbec nic, že sem prostě vůbec nevěděla co si teda mlůžu a nemůžu dát, takže ten test sem dělala totálně nepoučená, tobě to na ten první den kdy ti dělali glykem. profil nějak spočítaly? nebo si taky jedla celej den a píchala se doma jen tak baj oko?

já sem si prostě udělala k obědu brokolici s bramborama, sýrem a trochou cottage ale jestli to tak může být to nevim, ten první den asi není přesně určený na množství sacharidů ne? (ten první den, co se test dělá..)

když sme se bavily o té snídani, tak u toho sestřička zřejmě ještě spala...jenže kdo mi jinej má poradit, já se nechám poučit co mám dělat, protože mám zájem na to udělat všechno tak jak mám, jenže v té poradně nikdo takovej ráno nebyl... nakonec sme se nějak domluvily ale byla sem z toho docela opocená 😀

campi
8. jan 2009

Snidane se mi osvědčily tyto (jogurt zvracim, po pecivu - i celozrnném me pali zaha)
- hruška + tvaroh
- mango nebo neslazená povidla rozmíchaná s tvarohem
- vajecná omeleta (3 bílky, 1 žloutek + v nich nakrájená šunka a strouhaný tvrdý sýr) a zelenina
- rozvařená jablka + do vody trochu pudinku, 3 piskoty rozdrobit
- strouhané jablko + 2 lžíce ovesných vloček a trocha ořechů

Moje diabeticka rikala 100 g varených testovin, chjo, chjo.

Jinak dneska jsem prisla z porodky tak zmožená, že jsem sežrala 1/2 tabulky hořké čokolády Lindt!!!! Málem jsem tam umřela - 6 hodin, 9 kontrol!!!! Tak mi doporucili sladké i na diabetologii (ale asi nemysleli 1/2 tabulky).

arizona
8. jan 2009

tatiana, mne môj dr. tiež povedal, že sa mám držať diétu, že to nie je o sladkom... mám vylúčiť hlavne mastné jedlá z jedálnička a jesť veľa surovej zeleniny.

baby, je možné, že náš malý je o 2 týždne väčší kvôli tomu, že mám trošku vyššie výsledky testov? lebo ako tu tak pozerám, tak luciferek mala zase vanessku menšiu...

evuse
8. jan 2009

Kaceno, já jsem si nedělala žádnej profil. Přišla jsem tam poprvé, poučili mě zlehlka o dietě (už jsem si před tím něco nastudovala), dali mi ty tabulky s obsahem sacharidů v různých jídlech, a takové povídání k tomu . Pujčili domů glukometr a začala jsem držet dietu. S tím, že jeden den v týdnu si měřím před a po hlavních jídlech a před spaním (tedy 7x) a dva dny v týdnu jen před a po jednom jídle. Výsledky zapisuju a za 2-3 týdny na kontrolu. Kdyby ty hodnoty byly nějaké vyšší ačkoliv bych jedla správně, tak bych se s nimi po telefonu domluvila co dál. Teď si tedy mám ještě občas kontrolně změřit, po porodu odevzdat glukometr a za půl roku ten zátěžový test.

Campi,(6 kontrol, proboha ) jestli to byla 70%, tak tos snědla necelých 20g sach. To se myslím ztratí, taky dlabu hořkou, skoro denně 😀
Koukala jsem, že čokolády pro diabetiky obsahují víc sacharidů, než ta 70% 😕

evuse
8. jan 2009

Kacko, myslím, že tvůj oběd je v pohodě, v sýrech sacharidy nejsou, v brokolici taky ne, takže jen ty brambory a těch jsi určitě snědla normální množství.

Ale tedy ta setra by mě taky pěkne na... měla by snad být schopná ti poradit, dyť v tom dělá!

campi
8. jan 2009

evuse: udelala jsi mi radost s tou čokinou. Jsem si rikala, ze kdyz do sebe budu neco cpat, at je to aspon kvalitni a nebudu si kupovat ztužený tuky bez kakaa za pár korun 😝

kacena00
9. jan 2009

jé evuse já ti pošlu ten email, jestli máš ty tabulky tak bych o ně prosila, ale teda nejdřív se kouknu, enchávala si tu nějekej odkaz třeba je to ono

no tak všude to teda dělaj uplně jinak, mě dělali tenhle profil - ráno nalačno, pak hodinu po snídani a pak sem na doma dostala 3 kontejnerky na krev a zkumavku na sbíranou moč.
dnes ráno sem jim tam donesla ty tři ampulky krve co sem si musela odebrat z prstu (po obědě, sváče a véče) a v deset sem si volala a jupí- vyšlo to dobře

s tím, že se ještě v pondělí mám domluvit na další kontrole a mám držet dietu. takže rozhodně převýším poměr zeleniny a ovoce, a odpustím si ty (byť jen občasný) úlety na sladkým

a čoveče ta informace s čokoládou je velice zajímavá!!!! 🙂 😀

kacena00
9. jan 2009

to je hezkej odkaz, ale ještě ti do IP pošlu svůj mail, protože jak vidno, máš spoustu zajímavejch infiormací, tak budu ráda, když mi nějaký dáš, si moc hodná, díky

evuse
9. jan 2009

Máš to v emailu.
Mě to říkala sestřička na diab., že si občas kousek 70% ( a víc) čokolády můžu dát. K svátku mi někdo nadělil diabetické čokošky a tak jsem zjistila, že mají víc sacharidů, je to zvláštní. A třeba dia Milka, ta je tak strašně sladká, že mě to úplně škrábalo v krku 😕

evuse
9. jan 2009

Jo a navíc se stejně náhradní sladidla nemají používat. Já se na diab. ptala, jestli, když si normálně sladím kafe lžičkou cukru, tak si tam teda můžu dát umělý sladidlo a prý ne, prý si toho cukru mám dát jen půl lžičky. Taky zajímavé...

kacena00
9. jan 2009

hm...taky sem si řikala, že do umělejch sladidel asi nepůjdu.. a ptala sem se na medík - manžel začal včelařit, tak máme nějakej svůj a ten prej můžu - majinko do čaje, občas..tak sem si po asi týdnu no možná deseti dnech dneska dala do bílýho jogurtu s vločkama a bylo to ňam ňam a pochybuju, že umělý sladidlo by nadělalo míň paseky

horala
10. jan 2009

hlasim sa do vasho klubu, damy. mala som v testoch na gyn vyssie hodnoty cukru 8,0 po dvoch hodinach od vypitia glukozy - co ma vydesilo, lebo tatko mal diabetes a ma ho aj brat, takze som este v tom istom tyzdni absolvovala vysetrenie u diabetologicky, kde boli vysledky dobre, resp. v norme - po ranajkach 6,91. drzim dietu a vam/nam vsetkym palce.

pre tatianu - som z ba a pokusala som sa objednat k najblizsiemu lekarovi - zhodou okolnosti by som to mala cez ulicu, lenze dr. mi odporucila ist k diabetologovi do tej nemocnice, kde mam v plane rodit, co je v mojom pripade antolska. je tam dr. listiakova. ordinuje kazdy pondelok a stvrtok od 09.00 do 12.00. treba prist na cca 07.00 nalacno na odber s desiatou. rataj s tym, ze skor ako o 10.30 neodides, lebo po druhom odbere cakas na vysledky a konzultaciu s dr. ale ide to tam celkom rychlo, lebo sestricka ma system a pacosov vola podla toho, ako im rano brala krv.

campi
10. jan 2009

Jak to ctu, tak vidim, ze mam velky stesti, ze nejsem zvykla sladit - ani cukrem ani medem. A jogurty nebo tvaroh zasadne bily s cerstvym ovocem. Jedine jsem byla zvykla na jahlovy, ovesny nebo ryzovy kase se susenym ovocem ke snidani, to jsem musela zmenit. A kdyz jsem byla unavena, tak jsem se nadopovala cokoladou, ta mi vzdycky pomohla vic nez kafe, to uz taky nedelam. Tak vidim, ze to s tou dietou nemam tak slozity, kdyz jsem hodne veci vlastne dodrzovala uz pred tehotenstvim.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre