Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mmaarrkkeettkkaaaa
4. jan 2012

@maxkatka aha, tak to mi nikdo nedělala a asi ani dělat nebude 😕 já se spíš děsím abych neměla pak ke konci zkaženou plodovou vodu...dá se to nějak poznat? (krom přímo odběru)...

werumka
4. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Já myslím, že 1. nemáš inzulín dlouho 2. máš malé dávky, takže nepředpokládám, že bys potřebovala nějakou zvláštní péči při porodu. Takže myslím, že ty Budějovice jsou v Tvém případě zbytečné.

@maxkatka Jenže u diabetiků se třeba někdy rychleji kazí plodovka a to na ultrazvuku neuvidí... Možná bych se zeptala po netu na tom webu o těhotenské cukrovce, jestli mají zkušenost s vyvoláváním v Tvém případě a kdy...

maxkatka
4. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa tak mě ultrazvuky dělal co 14 dní a průtoky co druhou návštěvu, takže každý měsíc.....
Co se plodovky týče, tak to asi nepoznají jen tak jestli je zkažená nebo ne-e...

@werumka no na jednu stranu bych byla i ráda, kdyby mě hospitalizovali... teď se tomu fakt nebráním... i bych uvítala více monitorů...

werumka
4. jan 2012

@maxkatka Já bych asi v Tvém případě uvítala víc názorů od lékařů... já teda fakt nejsem žádný plašan, ale toto už mi připadá trochu hraniční.

mmaarrkkeettkkaaaa
4. jan 2012

@werumka to jsi mě potěšila, také jsem toho názoru, jen jestli bude mít stejný i dr...a hlavně co diabetoložka naíše do zprávy, kterou mám právě příští týden přinést...Vždyt co může mít malá za komplikace, krom hypoglykémie? tak jí píchnou glukozu a to je vše ne? a kdyby měla problémy s dýcháním, tak to snad mají i jiná miminka než je u diabetiček 😖
@maxkatka no vidíš, tak to jsi hlídaná mnohem víc než já...mě hlavně příští týden zajímá ta váha. A dělali ti dneska nějaké testy na ta játra? nebo jen monitor...

werumka
4. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Tady nejde ani tak o miminko - v Tvém případě se neočekávají nějaké komplikace. Může mít maximálně tu hypoglykémii, případně mívají děti diabetiček novorozeneckou žloutenku (ale syn ji třeba vůbec neměl). Spíš jde o vedení porodu, abys Ty neměla hypoglykémii. Ale to v Tvém případě až tak aktuální není, protože by sis musela píchat mnohem víc inzulínu.

mmaarrkkeettkkaaaa
4. jan 2012

@werumka no tak to potom nechápu důvod čeho se bojí 😖 a se žloutenkou se rodí také jiná miminka, může jí mít silnější,ale jak píšeš, tvůj syn ji vůbec neměl. já jediného čeho se bojím, je problém s těma plícema...jinak by snad měla každá nemocnice takový porod zvládnout. A napíchnout i mně v případě nízkého cukru glukozu snad nemůže být nic složitého ☹ jako nějaký 3jednotky snad neni takovej zásah 😕

werumka
4. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Ten inzulín, který máš není nijak závratný. ale některé porodnice se těhotných diabetiček raději zbavují, protože nemají zkušenost s jejich porody. Ale jsou diabetičky a diabetičky. Chápu, že všechny nemocnice nemohou odrodit mě. Ale u Tebe bych se fakt nebála. Tvoje diabetoložka by Ti měla napsat rozpis k porodu (jakou infúzi v případě poklesu glykémie apod. - většinou jde o infúze, kde smíchaná glukóza a inzulín).

mmaarrkkeettkkaaaa
4. jan 2012

@werumka no co mi právě naznačovala gynekoložka, tak z toho vyznělo že diabetičky zřejmě raději posílá do těch Budějek...no zase až za týden budem moudřejší...jako přitom kdybych se dneska na tak intenzivně neptala, jak v nemocnici tak na gyndě, tak to nikdo zatím neřeší 😒nechápu...
počkej smíchat inzulín s glukozou, to se trochu vylučuje ne? 😕

werumka
4. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa No ono to zní divně, ale když dáš diabetičce jen glukózu, tak bude mít málo inzulínu na její vstřebání. Takže do ní přidají i odpovídající množství inzulínu, aby z toho nebyla hyperglykémie, ale zase ho tam nedají tolik, aby hrozilo hypo.

mmaarrkkeettkkaaaa
4. jan 2012

@werumka no to jsou mi věci 😀 to by mě tedy nikdy nenapadlo. ty jo, už abych to měla za sebou...nejhorší je fakt, že dřív se to až tak nehlídalo, testy všechny nepodstupovaly a vše dopadlo v pořádku...a ted se diabetiček tak bojí 😠

werumka
4. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa V tom prostě hrajou roli rizika postihu. Když se cokoli stane, tak je hned ve hře soudní proces, peněžní pokuty, ztráta lékařské licence... to je prostě někdy moc velký strašák na to, aby si lékař byl jistý sám sebou...

mmaarrkkeettkkaaaa
4. jan 2012

@werumka jj to je taky pravda, ale komplikace můžou nastat u kohokoliv...jen tady se to hold ví dopředu. tak příští týden dám vědět verdikt 😉

werumka
4. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa To je jasný... ale jak říkáš, kdykoli je pravděpodobnost nějakého problému vyšší, tak je to jiný... Tak jsem zvědavá 🙂

eyael
5. jan 2012

holky, jak píšete o té zkažené plodovce - hned se mi vybavilo první těhu! Já sice poprvé taky podstoupila test na cukrovku, jenže jsem omylem polovinu té vody vylila - zakopla jsem no a myslela jsem si, že to nehraje roli. Ono možná mohlo 😒 no to už asi nezjistím 🙂
docela mě překvapilo, že teď Adélce dělali testy na hladinu cukru v krvi když jsme byli na kontrole v porodce, v souvislosti s tím, jak je pořád žlutá. Dvě hodiny po krmení měla 6.

gianni
5. jan 2012

tak a je to tu: diagnóza z dnešnej kontroly znie cukrovka I.typu a nafasovala som znova inzulín,je mi do plaču,som myslela že skončím aspon na tabletkách a skončila som na inzulíne,ma porazí,odporučili mi Ľubochnu že mi tam dajú taký rýchlokurz,je to na pár dní ,ale neviem či tam môžem aj s malým ked stále kojím,no zavoláme,som si dala na dia aj zmerať cukor ked už teda nemám prúžky a po 1,5 hodine som mala 16,1
tie čo si picháte poradte: dali mi aj pero na nočné pichanie aby som nemusela stále prehadzovať inzulín ale som myslela že mám viac ihiel a mám len jednu tú som si dala do jedného pera a do toho druhého nemám,mám ale ešte starú ihlu ked som bola tehotná ,na kontrolu idem na týžden a zajtra je sviatok tak neviem či môžem použiť tú starú alebo stále vyberať inzulín von a dnu a používať jednu ihlu
joj mám z toho nervy

maxkatka
5. jan 2012

@gianni Wau, tak to mě mrzí... a docela mě teda děsí jak dopadnu já po porodu 😖 No s těma jehlama nevím... ale snad můžeš použít i tu starou, ale nebude desinfikovaná... 😨

werumka
5. jan 2012

@eyael S tím, co bylo už si hlavu nelámej... pro tu zkaženou plodovku může být víc faktorů. A zřejmě bys měla špatné i průtoky. Glykémie se nabírá téměř při každých odběrech na cokoli. Je to taková rutina. Dokonce i mě ji odebírají, což mi připadá na výsost marný 😀

@gianni Teda já mám pocit, že tomuhle tématu přináším spíš smůlu, od té doby, co tu jsem, už si vás tu ten inzulín píchá nějak moc 🙂 Chápu, že je to rána a podobá se to tak trochu nárazu do zdi. Ale ber to tak, že s inzulínem se žie líp - protože jakmile máš léky, tak ta dieta je velmi, velmi přísná. S inzulínem to tak není. Je i možnost mít inzulínovou pumpu... tu jehlu si klidně prohoď, ale asi bych si tam zašla příští týden pro další... nebo nemá někdo v okolí pera?

mmaarrkkeettkkaaaa
5. jan 2012

@gianni to je mi líto ☹ já pořád doufám že mi po těhu inzulín nezůstane, každopádně stát se může všechno...Ale jak píše Verča, dá se tím hodně ovlivnit a ta dieta nemusí být tak přísná...Každopádně v tomto věku bych určitě uvítala tu pumpu...A máte cukrovku v rodině? A co malého, kontrolovali už nějak?
@maxkatka tak jaké byly hodnoty po zvednutí na 16j?
@eyael a co na těch 6 řekli? to je asi v normě ne...

maxkatka
5. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa po zvednutí na 16j se nestalo skoro nic... 8,2 😢

werumka
5. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Neboj, do 25 let máš opravdu jen mizivou pravděpodobnost, že by Ti cukrovka zůstala. A musela by sis toho inzulínu píchat mnohem víc...

@maxkatka A kdy jdeš příště do poradny/ na dia ?

gianni
5. jan 2012

@werumka
@mmaarrkkeettkkaaaa
tu pumpu mám ale stále zavedenú v tele nie?keby som sa rozhodla pre nu,len neviem ako to bude ked nastúpim do práce,je to dost obmedzujúce ,stále nosiť všetko so sebou ,pozerať ne hodinky .....
hej na týzden mám ist na kontrolu tak si tie ihly vypýtam a do vtedy asi budem prehadzovať ten inzulín
malého kontrolovali len v nemocnici a bol v pohode
za obedom po vpichnutí 3 jednotiek a po 2 hodinách som mala 15,žiadna sláva,som zvedavá kedy sa to poriadne nastaví,priatel chodí na 2-týždnovky,doma 2 deti tak ani poriadne nič nestíham ,nieto si kontrolovať sacharidy,teraz som si cez sviatky aj dopriala(koláčiky....posledne mi chutí makový alebo orechový závin z lidla)ale budem musieť zase diétovať 😒 😒

maxkatka
5. jan 2012

@werumka v pondělí

mmaarrkkeettkkaaaa
5. jan 2012

@maxkatka hm to je fakt naprd ☹ kolik se může píchat max. jednotek? mně přijde že to na tebe nijak nepůsobí...vždyt tyhle hodnoty jsi měla snad i když jsi byla jen na dietě...a jestli 1J snižuje o 2stupně, tak kolik bys pak musela mít bez píchnutí, je to divný...
@gianni jj je otravný, dodržovat pořád čas kdy jíst a co jíst ☹ ale jsou horší nemoci, musí to člověk tak brát. a při prvním jsi taky cukrovku měla?
@werumka myslíš že až po 25 se může projevit 😕

werumka
5. jan 2012

@gianni Jojo, pumpu máš pořád. Je to strojek, který váží asi 100-150g (je několik druhů) a od něj vede hadička a kanyla, kterou máš zavedenou. Tu si měníš jednou za tři dny. Zatím máš ty dávky hodně nízké, začne se to víc projevovat, až budeš mít kolem 10 jednotek. Ale musí se začínat pomalu, aby ses vyhnula hypu. Když si budeš chtít něco dát (i sladkého, což s inzulínem opravdu můžeš!), hoď si to do téhle tabulky, spočítá Ti to sacharidy: http://www.lecbacukrovky.cz/kalkulacka.php

werumka
5. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Ono do 25 let má tělo mnohem větší schopnost regenerace, než po třicítce. Na diabetologii mi doporučovali mít dítě do 25 let, protože tam je riziko nějakých takových poporodních komplikací téměř nulové. Po třicítce už rapidně narůstá...

wrok
5. jan 2012

@gianni ahoj, sam ti neporadim ale odporucim ti zlatu a zorientovanu babu, pozna lekarov, obchodakov a ludi od firiem co sa tyka DM, nepoznam viac zorientovanu osobu v tejto problematike, sama ma pumpu..
skoc na http://www.diaforum.cz (nebo je tam kvantum Slovakov) a vyhladaj si tam na fore uzivatela "inzulinka" len jej pls. nehovor od koho mas odporucanie.. ona ti urcite poradi, alebo ta na niekoho odkaze...

maxkatka
5. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa hele, já jsem dneska docela "vykolejená"... jsem si v noci vzala proti svědění Prothazin a docela se mnou "zamával"... teda tím stylem, že jsem dost unavená... ráno jsem sice vstala bez problémů, odvezla malou do školky a pak, že něco udělám... a prdlajs... nešlo to... a v deset jsem to zalomila úplně natvrdo a probrala se ve dvanáct... odpoledne docela dobrý, ale co mám malou doma jsem zase na nervy... já nevím, že to dítě musí furt opakovat to co má zakázané... jako skoky z čehokoliv.... škrtit či jinak likvidovat kocoura... nerozhazovat hračky po celém bytě (cílené rozhazování)... "nekrást" sladký (furt chce něco sladkého - oškubává stromeček), permanentně mi rabuje v kabelce atd. a mě to točí... a do toho místo aby přišel chlap z práce domů, tak mi napsal, že se zastaví o známého (nemám s tím jako takto problém), ale dojel v půl šesté autobusem a do teď není doma... malá jde za chvíli spát a tátu ještě dneska neviděla... a jak po tomto všem můžu mít dobrou glykemii... sice se snažím nerozčilovat, odpočívat atd., ale prostě to nejde... takže i teď po večeři mám 8,9!!!! 🙄 Jo ale taky jsem "zapomněla" dneska úplně pít.... a to mi došlo tak před půl hodinou, když jsem byla na záchodě a mám svědění ☹

gianni
5. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa pri prvom som mala zvýšený cukor len pri záťažovom teste ale dalej ma neriešili,v moči som asi nemala nič tak to gyndoš nechal tak a nedal mi ani žiadnu diétu,ja som sa v tom vtedy nevyznala tak som to tiež neriašila
@werumka díky kuknem tú tabulku,ale aj tak nebudem mať času si počítať sacharidy,som rada že sa stihnem vôbec najesť

@wrok díky tiež kuknem
za obedom (gemerské gulky)som mala 16,to nemám šajnu kolko je v jednej gulke zemiakov a múky a ešte k tomu som ich nerobila ja,ale chcem sa už aj poriadne najesť,teda ked si už mám pichať tak hádam nebudem už hladovať,asi je jedno kolko si budem pichať nie? radšej potom vyššie dávky ako byť hladná,dnes som mala aj acetón v moči,ale ked som radšej nejedla v noci aby som nemala vysoký cukor pri doktorke ale asi nepomohlo

maxkatka
5. jan 2012

@gianni na ranní glykemii to dlouhodobé hladovění (alespoň u mě) nemělo pozitivní, ale spíše negativní vliv... já mám teda zatím "jen" těhu cukrovku... ale bojím se i DM2, protože u mě v rodině ji měli/mají snad všechny ženy... 😢

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre