Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
5. jan 2012

@gianni Ta tabulka se nedá používat nějak aktivně. Ale v případě, že bys měla chuť na něco sladkého, tak tam tyhle věci najdeš. Ale jak říkám, těch 16 je z toho, že máš inzulínu ještě strašně malinko. Bude se ještě několikanásobně zvyšovat. Samozřejmě je lepší si píchat míň inzulínu, než víc, ale víceméně správné počty na den jsou jedna jednotka inzulínu na jedno kilo váhy. Ten aceton je z toho, že máš už delší dobu vyšší glykémii a málo inzulínu. To je normální. Až se to ustálí, bude líp. Osobně bych si zkusila místo těch 3 jednotek na oběd dát třeba rovnou pět. Tím nic nezkazíš.
Ono běžně se to při záchytu diabetu 1. typu dělá tak, že jde pacient na pár dní do nemocnice a tam se mu během těch čtyř, pěti dnů vyváží dávky inzulínu. Takhle ambulantně je to vždycky na delší lokte.

maxkatka
5. jan 2012

@werumka to množství inzulínu na kg je i u druhého typu??? Kdyby to bylo i u GDM, tak jsem docela "slušně" pod touto dávkou... ale předpokládám, že GDM je natolik specifická, že se to takto neaplikuje... spíš mě to zajímá i toho DM2

bambulka1010
5. jan 2012

Aký by mal byť normálny cukor? Alebo aspoň aký by som mala mať aby som nenafasovala inzulín?

maxkatka
5. jan 2012

@bambulka1010 no záleží jak se k tomu staví doktor... a jak se vyvíjí i mrňousek... mě dali inzulín na noc, protože ranní glykemie byla stále nad 5,5 a přes den jsem ho vyfasovala, když jsem nedokázala dlouhodoběji udržet glykemii pod 7,2

werumka
5. jan 2012

@maxkatka Nene, to je u jedničky. U DM2 se nejdřív dávají prášky a když ty to neutáhnou, tak se nasazuje inzulín. Samozřejmě podle potřeby, ale je ho potřeba méně než u DM1, kdy tělo vlastní inzulín nemá nebo téměř nemá.

maxkatka
6. jan 2012

Dobré ráno...

Tak lačná glykemie dneska naprosto předpisová!!! 4,3!!!! 😲 Teď je otázka co zase bude po mém obligátním rohlíku se šunkou.... 🙄 Chjo, kdybych tam mohla jíst svůj žitný chléb.... Včera k večer jsem si teda zase vzala Prothazin na to svědění a je fakt, že jsem naprosto úžasně spala... v půl dvanácté jsem byla "mrtvá" a za noc jsem byla jen 2x čůrat... podrbala jsem se a zase jsem byla tuhá... né jak předchozí noce, že když jsem se vzbudila, tak jsem se pak hodinu drbala a nemohla usnout....

maxkatka
6. jan 2012

tak je to "tady"... 9!!!! 🙄

maxkatka
6. jan 2012

Tak a teď jsem se pro jistotu přeměřila i po dvou hodinách.... a jsem z toho goro... měřím už dost dlouho na to, abych věděla, že glukometr má odchylku... ta už mě tak nerozhazuje... ale po dvou hodinách mi to už ukázalo jen 6,5!!! 😲 že by mi to tak rychle kleslo??? Jako jsem ráda... né že né...

mmaarrkkeettkkaaaa
6. jan 2012

@maxkatka no jo, ono těch kriterií, které hodnoty ovlivňují je více...tak musíš malé domluvit, at tě teď nezlobí...ono když už člověk doma jednoho prcka má, tak je to vždycky horší ☹ jen mi prostě nejde pořád do hlavy, jakto že člověk má po stejném jídle rozdílné hodnoty 😖 při stejné aktivitě..asi hold někdy začne náš inzulín trochu produkovat...
@werumka tak to abychom si druhé pořídili co nejdříve 😖 je mi jasné, že čím je člověk starší, tím ty orgány nefungují tak spolehlivě...a vy plánujete druhé?

eyael
6. jan 2012

@werumka - no jo, to co bylo před 4mi roky už fakt nevymyslím 😉 😵

eyael
6. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa - jj, na hodnotu 6 dvě hodiny po jídle nic neřekli, že je to ok. Doktorka měla obavy, že když je tak "tlustá", jestli jí nějak nehapruje cukrovka z toho mléčného cukru. Ale prý dobrý

werumka
6. jan 2012

@maxkatka Víš co? Měř se jen po dvou hodinách. To se tak u diabetiků na inzulínu standardně dělá. Budeš klidnější a nebude Tě to stresovat. Ale jinak bych to viděla hlavně v tom, že ty čtyři ráno už jsou pro Tvoje tělo jako hypoglykémie (Ty to tak necítíš, ale to tělo už ano, protože normálně má tu hladinu vyšší) a pak na to zareaguje tímhle (tou devítkou).

@mmaarrkkeettkkaaaa Neboj, na druhé máte ještě čas - a nemáš tu cukrovku nějakou strašnou, takže je možnost, že jí ani příště mít nebudeš 🙂 My plánujeme. Adopci 😀

maxkatka
6. jan 2012

@werumka já se těmi hodnotami už nestresuji jako na začátku... Jsem to čekala, že to bude 8-9... jen jsem pak chtěla vidět jestli to půjde ještě výš nebo pak už dolů... a byla jsem mile překvapená, že to šlo dolů... u mě ten vrchol nastává u té hodiny a půl... to už jsem se opět naučila "cítit" v puse.... prostě "správný" diabetik... né zdravý člověk... 😢

maxkatka
6. jan 2012

@eyael hele, jak TLUSTÁ???? Já teda nevím, ale děti co jsou kojené snad tlusté být nemohou!!!! Protože takto malé dítě se neumí přežrat jako dospělý!!!!

mmaarrkkeettkkaaaa
6. jan 2012

@eyael tak aspoň že tak, já jsem hlavně ráda že manžel je zdravý, že to procento cukrovky u dětí je menší...
@werumka no tak vzhledem k tomu, že už jsem měla problémy před těhu...na OGTT jsem byla již před 2 lety, tak mi už jen tak nezmizí. Bylo mi tedy řečeno že je to to porucha glykemické tolerance, ale vím že se tomu nevyhnu. Máme ji v rodině snad všechny generace nikoliv ob...no nebudu se tim ted stresovat, uvidíme po porodu jaké hodnoty budou.
Adopce? 🙂 jako fakt? nebo si děláš srandu...

wrok
6. jan 2012

@gianni pohoda, inzulinka ti bude vediet pomoct, aj na zaklade vastnych skusenosti, ako aj jej diplomky na tuto temu..., celkovo, tak ohladne pumpy, ako aj zivotospravy a tak...

werumka
6. jan 2012

@maxkatka To máš pravdu, v puse to člověk pozná nejrychleji 🙂 chce to v takových chvílích hodně pít, to vždycky aspoň trochu pomůže...

@mmaarrkkeettkkaaaa aha, aha, to jsem nevěděla, žes měla problémy i před tím. Ona ta porucha glukózový tolerance je mírnější forma. Ale i tak si myslím, že budeš mít po porodu pokoj. Třeba to nebude hned (když si v těhotenství pícháš inzulín, tak se s tím tělo nejdřív musí srovnat), ale postupně se to upraví.
Nedělám 🙂 Vyplněné formuláře už jsou na úřadě 🙂

mmaarrkkeettkkaaaa
6. jan 2012

@werumka jj bohužel...no já myslím že mě nemine, ale jde jen o to v jaké formě ji pak získám 😒 kor jak píšeš, když už jednou tělo navyknu na inzulín, tak pak bude chvíli trvat než se s tím tělo vyrovná. I když je pravda, že ted v tom těhotenství je ta zátěž na organismus vyšší.
No počkej a důvod? vždyt jednoho prcka máte...to kvůli cukrovce? nebo z jakého důvodu jste se pro adopci rozhodli 😨

werumka
6. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Ono bývá časté, že když máš GDM, tak to "uspíší" nástup DM2. Ale vcelku se doporučuje (pakliže je takovýhle problém - jak v těhotenství, tak třeba už před ním), mít děti dřív za sebou.
U nás je to víc faktorů dohromady. Nemám jen cukrovku a ačkoli těhotenství bylo dle předpokladů v pořádku, tak po porodu jsem rok a půl hasila rozházenou štítnou žlázu, od toho rozházenou glykémii a vlivem všeho toho mám třeba pořád nastartovanou laktaci, ač jsem nekojila. Dále beru léky na panickou poruchu (kterou ty výskoky štítné žlázy taky rozházely). Takže když si připočtu, že každé další těhotenství je pro tělo diabetiček prvního typu větší zátěží, tak jsme se rozhodli pro adopci. Nevylučujeme, že by třeba v budoucnu přišlo další dítko. Ale ráda bych, aby už štítná žláza požrala sama sebe a přestala mi v tom dělat binec. Raději budu použitelnou mámou - a třeba i dítka, které neporodím, než být za deset let troskou. Ještě tu chci nějakou chvíli pobýt použitelná 😀

mmaarrkkeettkkaaaa
6. jan 2012

@werumka jj cukrovky jako takové se už nezbavím, to je mi jasné, ale jsem fakt ráda, že i když jsem už měla problémy cca 2 roky, tak jsem celé těhotenství až do toho 35.týdne zvládla na dietě....že se s tím tělo docela popralo a i toho inzulínu nepotřebuji tolik 😉
no teda, tak to se vůbec nedivím...to já naštěstí fakt nic jiného vyjma té cukrovky nemám...ale tak ona ta štítná žláza souvisí s cukrovkou vid...vím že mě tehdy chtěla diabet. poslat na vyšetření...
Ale fakt tě obdivuji, já bych na toto asi neměla,...kor když už jednoho prcka máte...to bych asi nejspíš zůstala u jedináčka. Chápu ženské, které nemohou mít děti vůbec, že se rozhodnou pro adopci, ale ve vašem případě...
No hlavně mě neděs, že v těhotenství vše o.k. a tohle všechno se ti projevilo až po porodu 😔 to abych byla připravená na cokoliv...

werumka
6. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Já myslím, že na to, žes měla tu intoleranci už před těhotenstvím, se s tím to tělo pere úplně skvěle!
Ta štítná žláza s tím souvisí - ale to je zase jen u DM1 - protože imunita nejprve zničí produkci inzulínu a před pár lety se pustila i do štítný žlázy. Není to tak neobvyklé. Objevuje se to ve 30% případů. A ta imunita se zřejmě po porodu zase nějak aktivovala, nebo ji to nabouralo a ta štítná žláza z toho začala blbnout. Takže takové reakce se bát nemusíš.
Když já hrozně chci ještě holčičku 😀 Když budou nějací sourozenci, taky by nám to nevadilo... uvidíme. Těšíme se 🙂 Já nijak neodsuzuju ženy, které chtějí mít dítě, i když je to u nich velmi komplikované a chápu to. Ale asi bych nikdy nepřekročila tu hranici, že to bude za cenu toho, že zničím tělo vlastní. To dítě potřebuje použitelného rodiče...

maxkatka
6. jan 2012

@werumka tak to klobouk dolů... přeji vám, aby adopce vyšla a co nejdříve!!! Si nedokážu představit to příšerné papírování!!!! Na toto je česká republika fakt expert!!! A ať se vám podaří "sehnat" co nejmenší holčičku... 😅

maxkatka
6. jan 2012

jinak jsme měla dneska dělat profil... a zapomněla jsem měřit po večeři... což mě teda naštvalo, ale bohužel... jsme byli na návštěvě... furt jsem si hlídala hodiny až jsem na to zapomněla.... 😖 ale po vydatném obědě jsem měla 4,6!!!! 😲

werumka
6. jan 2012

@maxkatka Díky 🙂 Já jsem se toho papírování bála, ale nakonec mi to nepřišlo tak hrozný. Spíš mi připadá, že jsou tam některý formuláře zbytečný a leckteré otázky se opakujou... Ale nejsložitější byl asi úkol sepsat esej o našem životě - každý zvlášť. Přičemž ty otázky, které k tomu byly přiložené, byly na tři A4 🙂 Pro mě osobně byla největší otrava shánět zprávy od svých doktorů. Ale jinak to bylo docela v pohodě. Zvolili jsme věkové omezení 0-2 roky, tak snad se nějaká najde 🙂 Sociální pracovnice nám říkala, že Češi patří z hlediska adopcí mezi nejvybíravější 😀

werumka
6. jan 2012

@maxkatka No vidíš, takže máš vlastně ze dneška samý krásný čísla 🙂

maxkatka
6. jan 2012

@werumka no nejvybíravější... hlavně, že děcáky a kojeňáky jsou plný.... protože toto "kolečko" všeho okolo je schopno absolvovat jen pár lidí.... a z toho zase pak úřady schválí zase jen polovinu žadatelů... a stejně pak můžeš čekat i iks let.... je to neskutečný.... nevím, proč to nejde jak ve světě... vybereš si dítě " z katalogu", zaplatíš poplatky s převedením na sebe a dítě je Tvoje... a né, že u nás pak ještě musíš i nějakou dobu snad trnout, aby Ti ho zase neodebrali, kdyby se náhodou přihlásili biologičtí rodiče... 🙄

werumka
6. jan 2012

@maxkatka On je rozdíl mezi pěstounskou péčí a adopcí. Protože tím, jak jsou Češí "vybíraví", tak leckteré dítě zůstane v kojeňáku proto, že těm požadavkům lidí nevyhovuje. Zkrátka proto, že si lidé těch požadavků dávají moc. Byla bych samozřejmě pro, aby lidé mohly dětský domov nebo kojeňák navšívit a podívat se tam, ale to bohužel možný není. Naše české děti se proto "udávají" do zahraničí. U adopce je to ale jinak tak, že to dítě dostaneš domů a rok pak probíhá tzv. předadopční péče, kdy probíhá soud a pod. A když to soud odklepne, tak se dítěti změní rodný list i rodný číslo a je oficiálně a nenávratně Tvoje... u těch pěstounů je to složitější v tom, že o všech důležitých věcech musí i nadále rozhodovat biologičtí rodiče a u Tebe je to dítě opravdu jen jako "na návštěvě"...

maxkatka
6. jan 2012

@werumka no rozhodně vám přeji, aby to vyšlo!!!

werumka
6. jan 2012

@maxkatka Děkujem 🙂 Co bude, bude, jsme zvědaví 🙂 Bude to zas jiná zkušenost... 🙂

eyael
7. jan 2012

@maxkatka - no to mi povídej! Taky to nechápu, jak kojené dítě můžče být tlusté, když si vezme jen tolik kolik chce, víc do ní nedotlačím i kdybych chtěla. No ale podle primářky neonatologie, co jsme byly na kontrole, tak je TLUSTÁ, že přibírá moc, že jí mám záměrně dávat menší dávky. Třeba když vypije z prsu 40ml, tak už jí nemám dávat zbytek 16ml do lahvičky, aby se nepřejídala. Ale Aduš si stejně ani z lahvičky dokrm nevezme, když už nechce. Navíc kdyby měla hlad a já jí zbytek nedala, tak mi bude akorát řvát 😨

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre