Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maxkatka
8. jan 2012

@gianni Tak Tobě asi nejvíce poradí právě @werumka jako DM1.... ale u vás při DM1 ta hypo hrozí asi daleko častěji.... 😢

maxkatka
8. jan 2012

@gianni a ještě dneska tu psala něco o tzv. "syndromu svítání" a "syndromu úsvitu".... Já mám teda asi oba, že 😨 páč mám problém jak ráno, tak večer.... 😖

mmaarrkkeettkkaaaa
8. jan 2012

@maxkatka tak jsem ted četla něco o tom mém inzulínu a tam píší, že se místo po vpichu nesmí masírovat a třeba i že se nesmí smíchat s glukozou, takže tento druh mi určitě při porodu podán nebude...

maxkatka
8. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa

Druhy a typy inzulinů podle doby účinku

Při standardní léčbě diabetu I. typu se v současnosti v České republice užívají lidské inzuliny, které rozdělujeme na tyto druhy:
Druh inzulinu Délka účinku Prodejní název
Velmi krátce působící inzulinová analoga 2-5 hodin Apidra, Humalog, NovoRapid
Krátce působící inzuliny („rychlý“ inzulin) 3-6 hodin Actrapid HM, Humulin R, Insuman Rapid
Inzuliny s prodlouženou dobou účinku („dlouhý“ inzulin = NPH inzulin) 12-22 hodin Humulin N, Insulatard HM, Insuman Basal
Velmi dlouze působící inzulinová analoga 24-36 hodin Lantus, Levemir

werumka
8. jan 2012

@maxkatka No ten inzulín zvířecí už se teď skoro nedělá. Od toho syntetického je tam myslím rozdíl v jedné aminokyselině, která nemá ale po podání člověku žádný vliv. V drtivé většině už se používá syntetický (neboli HM inzulín - humánní). Jsou asi tři hlavní výrobci inzulínu - jeden je ten Novo Nordisk, Sanofi aventis a Eli Lilly (od těch odebírám já - konkrétně Humalog). Já myslím, že Ty jsi primárně případ syndromu úsvitu - protože kvůli němu Ti byl inzulín nasazenej.

@gianni Hypa se asi na začátku budou objevovat častěji. Nevíš, jak jsi na tom s produkcí vlastního inzulínu? A jaký máš standardní den s glykémií a inzulínem?

werumka
8. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa To Ti nemusí dát stejný inzulín. Mně třeba namíchali do glukózy Actrapid, ačkoli jinak beru jinej.

mmaarrkkeettkkaaaa
8. jan 2012

@maxkatka no vidíš, tak ty naše jsou na tom stejně, jen je jiný výrobce...ty jo inzulín působící 24-36hodin jo? tak to si člověk asi píchne jen jednou denně a nebo ten se zřejmě dává to těch pump...
@werumka jj, jen jsem konstatovala že jsem vykoumala že se nesmí míchat, tak to předpokládám dr. do zprávy napíše jiný...

werumka
8. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Nene, ten nejdéle působící se dává na noc, nebo se míchá s ranní dávkou rychlého inzulínu. Do pump se naopak dává ten superrchlý, který nastupuje rychle, ale taky rychle vyprchává.

mmaarrkkeettkkaaaa
8. jan 2012

@werumka ale když působí až 36hodin, tak to pro něj noc krátká ne?

werumka
8. jan 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa No on má nějaký přesah, ale nedokáže těch 36 hodin plnohodnotně fungovat sám o sobě.

gianni
9. jan 2012

@werumka
doktor mi povedal že do 2 rokov sa mi uplne prestane tvoriť inzulín,preto to pichanie som myslela že skončím aspon na tabletkách a moje hodnoty sú také že ešte pred vianocami ok. od 5-7,potom som už nemerala lebo som nemala prúžky a cez sviatky som si aj dopriala sladké aj som sa normálnejšie najedla a po novom roku som na kontrole mala po ranajkách 16 a už to išlo,teraz ako si pichám tak 16,15,16,7 potom 10,9 , 11,6 , 13,8 včera na lačno 18,2 , 15,8 , 11,5 , 3,6(ako som písala) a dnes v noci o druhej 14,2 , na lačno 11,7 a 14,2 zatial si pichám 4-3-3-6 , ale som si zdvihla na 5-5-5-6, zajtra idem na dia tak som zvedavá čo povie , pár dní tiež vidím písmenká na telke rozmazane,možno ten cukor

elisisse
9. jan 2012

ahojte maminy. musim sa vam pochvalit som bola na kontrole a moje vysledky ma dost prekvapili : 3,8 4,0 5,2 tak sa tesim. o dvs tyzdne mam ist znovu tak som zvedava ako tam dopadnem.

werumka
9. jan 2012

@gianni V tom včerejším hypu hrála roli ta vysoká glykémie ráno. S největší pravděpodobností jsi měla i ketony a při těch je zvýšená potřeba inzulínu (u ketonů taky ta glykémie klesá postupně a velmi pomalu a jakmile ketony vymizí, tak to má někdy tendenci slítnout na hypo). Ve chvíli, kdy máš ještě svojí produkci inzulínu, tak ten do toho metabolismu zasahuje taky. Tudíž jak si píchala Ty a ještě se do toho zapojil inzulín vlastní, tak pak jako reakce na to vzniklo hypo. Přes tu noc (ve dvě ráno) těch 14 zase byla reakce na hypo. Ale ve své podstatě bude nutné plošně přidat a hlavně přidat tak, aby ta rána nebyla vysoká.

gianni
9. jan 2012

@werumka dakujem za vysvetlenie
ketony som mala vtedy napr. ked som bola na kontrole a mala som 16, ale ako sa ich zbaviť ? ony sú asi pozitívne vtedy ked je aj cukor vysoký nie? nezistujem kazdy den ale vtedy sú prítomné ked aj cukor je hore čo som si všimla

maxkatka
9. jan 2012

Ahoj holky, tak mám za sebou prohlídku u gynekologa... monitor dneska v pořádku se vším všudy, pak ultrazvuk průtoky jak hlavičkou, tak pupečníkem v pořádku, měření cca 3600g - jsem 38tt a malý prý snad odpovídá na 38+2tt. Tak snad ano. Pak dělali teda odběr krve a před chvíli jsem volala na výsledek a je to taky dobrý. Hodnoty mám prý skoro stejné jako před měsícem (z 9.12.). Teda jako játra. Tudíž nadále pokračuji v přirozeném těhotenství bez vyvolávání. Jinak jsem se ptala jak bude probíhat porod, tak mi řekl, že bude probíhat tak jako u ostatních maminek... inzulin neinzulin.... jen kdybych do toho 23. ledna přirozeně neporodila, tak mi porod začnou vyvolávat.... přenášet mě prý nenechají právě kvůli tomu inzulinu.

Jinak teď ještě zajedu na diabetologii jí ukázat měření... no mám obavy, aby mi nechtěla zvyšovat inzulin... no uvidím... já už bych ráda zůstala na těchto dávkách 16,-,10,12. ač teda do normálu to moc nejde... ale mám strach, abych se těma vysokýma dávkama nezlikvidovala... 😔

maxkatka
9. jan 2012

Tak je to tu... zvýšení inzulinu... na 17,-,12,12 🙄 Další konzultace příští úterý.... Tahala jsem s dr. ohledně porodu, tak jak při císaři, tak při vyvolávané, tak při přirozeném bude inzulín vysazen.... a to i po porodu... a hned "najedu" na normální stravu a budu si měřit glykemii... a pak se bude případně řešit další...

werumka
9. jan 2012

@gianni To jo, u diabetiků prvního typu se ty ketony objevují při vysoké glykémii, zvlášť při dlouhodobé a nejraději ráno. Je potřeba dát inzulínu na noc tolik, aby byla ta glykémie co nejnižší, pak se vzbudíš bez ketonů a ten inzulín, který si pak dáš ráno, zabere jak má. Ale je pak samozřejmě potřeba, aby i přes den toho inzulínu byl dostatek. Ale nejvíc problémů ve Tvém případě udělají ranní ketony.

maxkatka
9. jan 2012

Tak jsem teda tvrdě zhřešila... snědla jsem u švagrové 5!!! palačinek!!!! No a cukr se teda projevil... 9,6 😕 Ale vím po čem, že... ono po jednom rohlíku se sýrem mám přes 8, tak ty palačinky až tak nereagovaly, že.... 😝

llluckaaa
9. jan 2012

@maxkatka Jé, ty bych si taky dala. Zítra už je musím konečně udělat k večeři! Představ si, jak by to vypadalo, kdyby sis dala 5 rohlíků 🙂

walina29
10. jan 2012

Ahoj holky, prosím vás máte někdo zkušenost s tím že před jídlem jste měli vyšší hodnotu než dvě hodiny po jídle? Já měla před svačinkou hodnotu 5 a po svačince hodnotu 4,1 a to jsem měla čokoládový dezert🙂 Hodnoty mám celkem v normě tak si sem tam smlsnout můžu. Tak mě zajímalo co udělá čokoládový dezert ten pudink co se prodává protože ho miluju a udělalo mi toto.

llluckaaa
10. jan 2012

@walina29 Ahoj, to jsem nikdy nezkoušela a tudíž s tím zkušenost nemám. Jinak vysvětlovala bych si to vysvětlila nejspíš takto: po sladkém ti může hladina glykémie rychle vyletět, protože slinivka nestíhá reagovat. Kvůli vysoké glykémii slinivka inzulín vytvořit musí, ale kvůli zpoždění ho máš poté víc, než bys ho potřebovala. Takže glykémka klesá víc než byla před jídlem. A taky záleží na tom, jestli jsi v té době neměla nějaký intenzivnější pohyb, kdybys cukr více spotřebovávala. Škoda, že sis nezměřila už po hodině, to bysme byly o něco moudřejší 🙂

Co vy na to, holky zkušenější?

walina29
10. jan 2012

@llluckaaa aha to mě nenapadlo si změřit po hodině. Mám si měřit vždy po dvou hodinách. Ale i tím že to je po dvou hodinách tak by to mělo být dobré né?
No pohyb trošku byl ještě pracuji ale práci mám sedavou v kanceláři takže toho pohybu bylo minimálně.

llluckaaa
10. jan 2012

@walina29 Tak dobré to určitě je, pod 3 ti to nekleslo, takže se tím asi nemusíš trápit. Až si příště něco sladkého dáš, tak si to zkus pro zajímavost změřit i po hoďce, uvidíš sama, jak na to tvoje tělo reaguje. V tom pudinku možná těch cukrů a vůbec živin ani moc nebylo, neznám složení... Třeba ti jen tělo hlásilo, že se máš zase najíst 🙂
Ta rozkolísaná hladina glykémie je taky důvod pro ty, co chtějí zhubnout, aby nejedli rychlé cukry a jídla s vysokým glykemickým indexem. Kvůli tomu sladkému se ti právě vyplaví hodně inzulínu najednou do krve, glykémie ti hodně klesne a ty z toho máš pak velký hlad. Já měřila po hodině, kdybych to dělala po dvou, tak by to u mě bylo zase před dalším jídlem, jedla jsem docela často...

gianni
10. jan 2012

@werumka
ešte by som potrebovala poradiť ako sa počítajú sach.jednotky,ja si to už všetko pletiem s gramami,niekomu dajú 250g sacharidov na den ,mne nikdy nekázali počítať tak som to neriešila,ale teraz že si mám počítať sach.jednotky,ale to je iné,viem len že 1 sach.jed. je 10 gramov,ale mne ani nepovedali kolko tých jednotiek mám za den prijať,mám aj nejaké letáky kde sú rozpísané potraviny,som z toho kôň,zatial nevážim a nemám ani čas,som rada že sa stihnem vôbec najesť

maxkatka
10. jan 2012

@gianni no dieta se stanovuje buď v sacharidech - těch třeba 250g sacharidů a nebo ve výměnných jednotkách (dříve se nazývaly chlebové jednotky)... a to je pak přepočet 1vj = 12g sacharidů....

maxkatka
10. jan 2012

@walina29 ahoj, taky se mi stalo, že jsem po jídle měla nižší glykemii než před jídlem... a myslím, že vysvětlení od @llluckaaa zní rozumně....

Jinak, když máš stanovené měření po dvou hodinách, do kolika můžeš mít cukr aby to bylo u Tvého doktora OK?

maxkatka
10. jan 2012

Jinak já jsem dneska nějaká rozhozená... hned na lačno 5,8!!!, pak 17j a cukr mi po rohlíku se sýrem (nic jiného doma už nebylo) mi vyletěl na 10!!!!! 😲 Pak jsem padla únavou.... už tak jsem měla problém vydržet do měření... na včerejšek jsem strašně špatně spala kvůli tomu svědění, na dnešek jsem si vzala ten Prothazin na zklidnění a z něj jsem byla tak mrtvá.... dopoledne jsem spala ještě 2 hodiny... ale fakt natvrdo... pak jsem se teda už cítila i lépe.... šla jsem si udělat oběd - měly být pečené brambory (krutonky) s kuřecím prsíčkem - taky pečený... jenže jsem u toho "stihla" odzdobit stromeček.... takže brambory byly na uhel a ještě k tomu opět odešla trouba do věčných lovišt 🙄 (na to že teď v lednu má 5 let, jednou už vyhořela v záruce - oprava by stála 10tisíc bez práce a stejně furt blbla a to stála 18tisíc!), takže jsem dala jen vařit brambory a prsíčko hodila na pánev a bylo obligátně na přírodno..... pak jsem teda dala ještě jogurt...

zuuzka
10. jan 2012

Ahojte kocky 🙂 Je pravda, ze po tom 35 tt by sa tie hodnoty mohli zlepsit? Nemam ich zle, dari sa mi slusne kompenzovat dietou, ale uz mam fakt deficit sladkeho, uz sa mi aj obcas sniva ☹ Ja teda dodrzujem poctivo, ani cez Vianoce som neporusila, teraz zacinam 34 tt., babo vazi zatial ok, je len nejake tri dni popredu a to moze byt aj odchylka.

werumka
10. jan 2012

@gianni Já vždycky počítala, že jedna jednotka je 12g sacharidů. Sama to mám rozpočítané následovně:

Snídaně: 4 jednotky
Svačina: 2 jednotky
Oběd: 6 jednotek
Svačina: 2 jednotky
Večeře: 5 jednotek
Druhá večeře: 2 jednotky

Já jsem si zvykla počítat na jednotky a ne na sacharidy, což se u diabetiků 1. typu užívá víc. Ty dvě jednotky ke svačinám jsou celkem dostačující a inzulín na to stačí.

werumka
10. jan 2012

@maxkatka Hele, mohla bys pro mě udělat jeden experiment? Zkus si ráno k tomu obligátnímu rohlíku se šunkou píchnout 12 jednotek (ano, neupsala jsem se 😀), větší paseku už to stejně udělat nemůže a zajímalo by mě, jestli se potvrdí moje teorie o tom, že čím víc inzulínu si dáváš, tím máš vyšší hodnoty po snídani 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre